Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Mε διαφορετικά cpu/ram όμως εσείς 

Δε ξέρω τι σύστημα έχει το παιδί, αλλά αν γίνεται να βοηθήσουμε κάποιον χριστιανό να δει τι διαφορές υπάρχουν, γιατί όχι; Τώρα αν κάνουν διαφορά τα 32gb, να βγάλω δυο dimmάκια. Αν είναι ο επεξεργαστής, θα'χει ενδιαφέρον ακόμα κι έτσι. Αν είχα προλάβει, θα'χα τσιμπήσει μια 6800xt, οπότε θ'ανέβαζα ο ίδιος τις διαφορές. Έχω ανεβασμένες κεραίες να πυροβολήσω καμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όποιος θέλει dlss και rt ας πάει στο θεμα των ampere please, review  βγήκαν επιδόσεις ξέρουμε ο καθένας ξέρει που θέλει να πάει με βάση τα θέλω του, μην το κουράζετε άλλο το νήμα μπας και καταφέρουμε και διαβάσουμε τπτ που μας ενδιαφέρει. Τόσες σελίδες με τις υποθέσεις και τα θέλω του καθενός. Έλεος.

Από τη στιγμή που και η AMD πλέον έχει RT και Super Resolution τότε είναι αναπόφευκτη η σύγκρισή τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

μπας και καταφέρουμε και διαβάσουμε τπτ που μας ενδιαφέρει. Τόσες σελίδες με τις υποθέσεις και τα θέλω του καθενός. Έλεος.

Λογικο και αναμενομενο απο την στιγμη που οι καρτες ειναι αφαντες απο την αγορα,και αρα δεν υπαρχουν και κατοχοι αυτων για να μπουν να γραψουν εντυπωσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Λογικο και αναμενομενο απο την στιγμη που οι καρτες ειναι αφαντες απο την αγορα,και αρα δεν υπαρχουν και κατοχοι αυτων για να μπουν να γραψουν εντυπωσεις.

 

Γτ αν γράψουν εντύπωσιν πιστεύεις δεν θα συνεχιστεί το τροπάριο αυτό? Και να βάλει κανένας κάνα λινκ εδώ μέσα ακλαφτο θα πάει με τόσες σάλτσες.

34 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Από τη στιγμή που και η AMD πλέον έχει RT και Super Resolution τότε είναι αναπόφευκτη η σύγκρισή τους..

Ρε συ Γιάννη έχεις γράψει 50 σελίδες τα ίδια πράγματα και εσύ και άλλοι. Είναι κουραστικό αυτό το πράγμα να θέλουμε να διαβάσουμε λίγο μπας και πέσει κάνα λινκ εδώ μέσα και εσείς τον χαβά σας με το dlss και το rt. Τι σύγκριση να κάνετε? Έχετε κάρτα να κάνετε σύγκριση? Τα review τα είδατε πάμε παρακάτω. Αναμασατε τα ίδια και τα ίδια 20 σελιδες.  Μια φορά την λέμε την γνώμη μας άντε δύο, παραπάνω καταντάει αηδία το όλο πράγμα. 

 

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε συ Γιάννη έχεις γράψει 50 σελίδες τα ίδια πράγματα και εσύ και άλλοι. Είναι κουραστικό αυτό το πράγμα να θέλουμε να διαβάσουμε λίγο μπας και πέσει κάνα λινκ εδώ μέσα και εσείς τον χαβά σας με το dlss και το rt. Τι σύγκριση να κάνετε? Έχετε κάρτα να κάνετε σύγκριση? Τα review τα είδατε πάμε παρακάτω. Αναμασατε τα ίδια και τα ίδια 20 σελιδες.  Μια φορά την λέμε την γνώμη μας άντε δύο, παραπάνω καταντάει αηδία το όλο πράγμα. 

OK, fair enough..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Γτ αν γράψουν εντύπωσιν πιστεύεις δεν θα συνεχιστεί το τροπάριο αυτό? Και να βάλει κανένας κάνα λινκ εδώ μέσα ακλαφτο θα πάει με τόσες σάλτσες.

Ειμαστε σε σημειο που πλεον 2 πραγματα εχουν νοημα

α)να παρει ο κοσμος τις καρτες στα χερια του

β)να μπει να γραψει εντυπωσεις απο αυτες στα παιχνιδια που παιζει(οπως και θερμοκρασιες βεβαια) και πιθανως να γινουν και οι οποιες συγκρισεις.

Και στο διπλα θεμα των RTX καρτων που ανεβαινουν διαφορα links,ασχολιαστα περνανε τα περισσοτερα για αυτο το λογο.

Τα προβληματα που υπαρχουν με τα θεματα των καρτων γραφικων  ειναι κυριως 2 και γινεται οτι γινεται,τουλαχιστον οσον αφορα τον περισσοτερο κοσμο

α)οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουν το forum σαν facebook,σε φαση ανεβαζουμε φωτογραφια της νεας μας καρτας να μαζεψουμε πολλα likes και μετα ''τα λεγαμε''.

β)εχει γεμισει ο τοπος με benchmarks για το tomb raider. Ουτε mmo να ηταν αυτο το tomb raider.

Γιαυτο και περιμενουμε απο Hardware unboxed review που θα δουμε αποδοση και σε νεα παιχνιδια,επειδη δεν βλεπουμε αντιστοιχα πραγματα στο forum.

Απο youtube links ή φημες απο site τυπου videocardz ή wccftech κλπ και διαφορους leakers εχουμε χορτασει. 

Εδω υπαρχουν κεντρικα θεματα για τις νεες καρτες ή και θεμα για τις αναβαθμισεις,και ο κοσμος παλι ανοιγει ξεχωριστα θεματα για να ρωτησει ποια αξιζει περισσοτερο πχ

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Με την λογική σου το ότι η 3080 σέρνετε πίσω και από την απλή 6800 σε ένα απλό RT παιχνίδι όπως το Dirt 5 , θα μας έκανε να πιστέψουμε ότι η Ampere θα σέρνονται γενικά σε RT σε σχέση με τις RDNA🤣

HU-RT-Dirt-5-RX6800.png

Αυτό που δείχνεις είναι πρόσφατο sponsored παιχνίδι της AMD. Πληρωμένος τίτλος για να τρέχει ελεεινά σε nvidia, ακόμα και χωρίς RT. Με σκοπό να δείξει ανωτερότητα της AMD στο RT(αν το παρουσιάσουν έντεχνα χωρίς τη raster σύγκριση επιδόσεων). Ξέπλυμα ντροπής για τα μάτια των οπαδών θα το έλεγα. Αυτών που έβαλαν φατσούλες κάτω από το ποστ σου.

Με ένα RT της πλάκας για τα shadows μόνο όπως το SOTTR και ακόμα χειρότερα. Να δω game με Full RT πακέτο(shadows, reflections, global illumination, ambient oclussion) να γελάσουν και τα μάρμαρα. Οι "last year" Turing πάντως έδειξαν τι μπορούν να κάνουν στο Control έστω και με τη βοήθεια του DLSS.

Το Metro exodus βγήκε πριν κανα χρόνο χωρίς πρόθεση να θάψει μια κάρτα που τότε....απλά δεν υπηρχε. Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια για optimization. Θα τα δούμε όλα στο CB 2077.

19 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Η 3080 είναι 1440/hi end κάρτα, αλλά η 3080Ti θα είναι 4Κ κάρτα...επειδή θα έχει 5-7% παραπάνω επιδόσεις από την μη-Ti...

Όπου οι Ampere βελτιώνουν τις επιδόσεις τους όσο ανεβαίνει η ανάλυση, κιόλας...οπότε η διαφορά θα είναι ενδεχομένως και μικρότερη "εκεί πάνω", εκτός από VRAM-limited σενάρια.

Mη χειρότερα...

Την ανάλυση που στοχεύει μια κάρτα την καταλαβαίνεις από τη μνήμη που της βάζουν.

Η 3070 είναι ο αντικαταστάτης της 2070. Δηλαδή 1440p. Η 3080 της 2080. Δηλαδή 1440p Ultra ή 4K με high. Γι αυτό την ενίσχυσαν λίγο με 10GB ram.

Κάρτα με μνήμη για 4K ultra είναι η 3080Ti που έφαγε καθυστέρηση λόγω των yields. Ούτε θα είναι 7% ταχύτερη. Κανα 10-15% θα είναι όπως η 3090. Η 3090 είναι η ημιεπαγγελματική έκδοση της 3080Ti. Ό,τι ακριβώς ήταν οι Titan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω ότι δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους αλλά βγήκε και το πρώτο Sisoft Sandra OpenCL benchmark της 6800XT. Αυτό που βλέπω σε σχέση με την 6800 είναι ότι έχει διπλάσιο latency, η οποία (6800) έχει διπλάσιο latency απτην 5700xt. Βέβαια είναι νωρίς ακόμα χρειάζονται και άλλα samples I guess.

edit: χμμ... αυτός με την 6800XT έχει πολύ παλίο version του software οπότε ίσως φταίει και αυτό.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Για να είμαστε δίκαιοι ας περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα γίνει με το RT στις RDNA2 σε καινούργια games, γιατί παίζει να μην ασχολήθηκαν καθόλου με τα παλιά, απλά να έβαλαν την υποστήριξη και να παίζει όπως να 'ναι, τέρμα unoptimized. Στο CP77 θα δούμε τι θα γίνει. Ναι μεν είναι NVIDIA sponsored αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρέχει χάλια σε AMD..
Edit: https://www.dsogaming.com/news/confirmed-cyberpunk-2077-will-not-support-ray-tracing-on-amds-gpus-at-launch/

Σαν arch οι RDNA 2 υπάρχουν πάνω από χρόνο. Τη χρονιά πριν το release γινεται το tape out και δοκιμαστική παραγωγή στα fabs.

Είχαν πολύ χρόνο για να κάνουν optimization έστω και σε ένα game απλά για demo. Ούτε αυτό έκαναν ούτε είπαν κουβέντα για το υποτιθέμενο super resolution που ετοιμάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dirt 5 μην το αναφέρουμε καν, οι NV είναι πίσω και χωρίς RT, τα ίδια έγιναν και στο Dirt 4 όπου οι NV είχαν χάλια performance. Εκτός αυτού τα RT shadows στο 5 δεν φαίνονται καν, δεν υπάρχει λόγος να τα ενεργοποιήσεις.

RT σοβαρό στο CP 2077 τώρα όπου εκεί οι AMD κάρτες δεν θα το υποστηρίζουν καν στο launch. Τουλάχιστον ελπίζω οι 6800 να έχουν καλύτερη διαθεσιμότητα από τις Ampere, είναι η ευκαιρία της AMD να πάρει αρκετό market share.

25 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Την ανάλυση που στοχεύει μια κάρτα την καταλαβαίνεις από τη μνήμη που της βάζουν.

Η 3070 είναι ο αντικαταστάτης της 2070. Δηλαδή 1440p. Η 3080 της 2080. Δηλαδή 1440p Ultra ή 4K με high. Γι αυτό την ενίσχυσαν λίγο με 10GB ram.

Κάρτα με μνήμη για 4K ultra είναι η 3080Ti που έφαγε καθυστέρηση λόγω των yields. Ούτε θα είναι 7% ταχύτερη. Κανα 10-15% θα είναι όπως η 3090. Η 3090 είναι η ημιεπαγγελματική έκδοση της 3080Ti. Ό,τι ακριβώς ήταν οι Titan.

Ακόμα και το CP 2077 προτείνει για 4K με RT ultra την 3080 με τα 10GB, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα φτάσει η μνήμη της μέχρι να βγουν οι επόμενες GeForce ; Η 3080Ti δεν βγήκε για να πουλάνε πανάκριβα την 3090 που είναι ουσιαστικά μια Titan. Τώρα ''αναγκάζονται'' να την βγάλουν γιατί δεν έχουν αντίπαλο της 6900XT που θα κοστίζει 999$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ τρελαινομαστε μολις βγουν οι νεες καρτες βλεποντας τα benchmarks ενω με τις τεχνολογιες freesync/gsync ειτε μια καρτα εχει 100fps ειτε 70fps ειναι ακριβως το ιδιο τουλαχιστον εγω δεν μπορω να καταλαβω τρομερες διαφορες. 

Βλεπουμε τα νεα παιχνιδια που γονατιζουν τις καρτες ενω στο backlog μας εχουμε δεκαδες παιχνιδαρες που περιμενουν και παιζουν ανετα στην καρτα που εχουμε η ακομα και στην παλιοτερη που δωσαμε για να παρουμε αυτη που εχουμε. 

Θελω να πω οτι οκ hobby ειναι το gaming αλλα μηπως ολο αυτο που γινεται με τα youtube καναλια τα twitter κτλ γινεται απλα για να μας μπριζοσουν να παρουμε οτι βγαζουν ενω κανουμε ανετα τη δουλεια μας με αυτο που εχουμε? Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στα κινητα με τον υπερκαταναλωτισμο. 

Χθες αραξα ενα 5ωρο παιζοντας watch dogs τα γραφικα του παραμενουν απιστευτα ακομη και σημερα και ημουν μεταξυ 60 και 90fps διαφορες στην κινηση δεν ειδα με freesync παντα. Δηλαδη αν ειχα μια 6800xt και ειχα μονιμα 100fps τι θα αλλαζε? Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μηπως καπουμε εχουμε ξεφυγει σε ολη την αγορα ηλεκτρονικων για αυτο βλεπουμε και τετοιες τιμες μιας και μας πηραν χαμπαρι? Το ποστ μου μπορει να μην συναδει με το θεμα αλλα εχει αμεση σχεση με τις τιμες που βλεπουμε στην αγορα τα τελευταια χρονια. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, malakudi είπε

Samsung AI upscaling

Sony 8K AI upscaling

LG AI 8K upscaling

Μπερδεύεις το κλασικό upscaling με το temporal reconstruction+AI. Λογικό να τα βλέπεις όλα gimmicks αν δεν ξέρεις πώς δουλεύουν. Και αν δεν έχεις μπει στον κόπο να κάνεις ένα πρόχειρο blind test με όποιον συμβιώνεις, για να μην είσαι biased, όπως πάμπολλοι με το high bit-rate mp3, προτού τεστάρουν τον εαυτό τους σε ABX DB test και "ταπεινωθούν".

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η 3080Ti δεν βγήκε για να πουλάνε πανάκριβα την 3090 που είναι ουσιαστικά μια Titan. Τώρα ''αναγκάζονται'' να την βγάλουν γιατί δεν έχουν αντίπαλο της 6900XT που θα κοστίζει 999$.

Aν έβγαζαν την 3080Ti στα 1000$ θα υπήρχε πολύ χειρότερο πρόβλημα διαθεσιμότητας απ' ότι με την 3090, η οποία με την τιμή της αποτρέπει πολλούς. Τον Ιανουάριο προβλέπουν ωρίμανση στο process.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αυτό που δείχνεις είναι πρόσφατο sponsored παιχνίδι της AMD. Πληρωμένος τίτλος για να τρέχει ελεεινά σε nvidia, ακόμα και χωρίς RT. Με σκοπό να δείξει ανωτερότητα της AMD στο RT

Tο ίδιο δεν γινόταν μέχρι σήμερα με το GTAV εναντίον της AMD?

Μήπως ξέχασες τις επιδόσεις του ACO σε AMD systems?

Eπειδή έχεις πολύ επιλεκτική μνήμη, για προσπάθησε να θυμηθείς τί γινόταν με τα NFSpeed σε κάρτες της amd?

Όταν θελήσεις να ξανά μiλήσεις για κατάπτιστες τακτικές της amd, πήγαινε πρώτα και δες πόσο καλά συνεργάζονταν τα Grid με amd κάρτες. Δεν χρειάζεται να αναφέρω άλλα παιχνίδια.

Μόνο να σε διαφωτίσω ότι πολλές από τις κάρτες amd παλαιότερων εποχών ακόμα παίζουν στα high Metro Exodus, SOTTR, και πολλά ακόμα.

Της εποχής τους όμως τα games αυτά θέλανε να παίζουν καλά ΜΟΝΟ με Nvidia. Τα κατάπτηστα τερτίπια της Νvidia να βλέπεις, που τα εφάρμοζε πολλά χρόνια τώρα και συνεχίζει να τα κάνει με την  ¨αιμοδοσία¨τύπου Nvidia sponsored, στο CB 2077.      

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Στο μεταξυ τρελαινομαστε μολις βγουν οι νεες καρτες βλεποντας τα benchmarks ενω με τις τεχνολογιες freesync/gsync ειτε μια καρτα εχει 100fps ειτε 70fps ειναι ακριβως το ιδιο τουλαχιστον εγω δεν μπορω να καταλαβω τρομερες διαφορες. 

Βλεπουμε τα νεα παιχνιδια που γονατιζουν τις καρτες ενω στο backlog μας εχουμε δεκαδες παιχνιδαρες που περιμενουν και παιζουν ανετα στην καρτα που εχουμε η ακομα και στην παλιοτερη που δωσαμε για να παρουμε αυτη που εχουμε. 

Θελω να πω οτι οκ hobby ειναι το gaming αλλα μηπως ολο αυτο που γινεται με τα youtube καναλια τα twitter κτλ γινεται απλα για να μας μπριζοσουν να παρουμε οτι βγαζουν ενω κανουμε ανετα τη δουλεια μας με αυτο που εχουμε? Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στα κινητα με τον υπερκαταναλωτισμο. 

Χθες αραξα ενα 5ωρο παιζοντας watch dogs τα γραφικα του παραμενουν απιστευτα ακομη και σημερα και ημουν μεταξυ 60 και 90fps διαφορες στην κινηση δεν ειδα με freesync παντα. Δηλαδη αν ειχα μια 6800xt και ειχα μονιμα 100fps τι θα αλλαζε? Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μηπως καπουμε εχουμε ξεφυγει σε ολη την αγορα ηλεκτρονικων για αυτο βλεπουμε και τετοιες τιμες μιας και μας πηραν χαμπαρι? Το ποστ μου μπορει να μην συναδει με το θεμα αλλα εχει αμεση σχεση με τις τιμες που βλεπουμε στην αγορα τα τελευταια χρονια. 

Νομίζω η απλούστερη προσέγγιση είναι αυτή που προσπαθώ να υιοθετήσω κι εγώ παρακολουθώντας αυτή την ενδιαφέρουσα συζήτηση, όπως και κάθε άλλη παρόμοια:

  • Υπάρχει διαθεσιμότητα στο προϊόν;
  • Αν ναι, πόσο κοστίζει; Είναι λογική αυτή η τιμή για την τσέπη μου, τις ανάγκες μου και γενικά το ιστορικό κοστολόγησης της συγκεκριμένης γκάμας προϊόντων;
  • Μπορώ να το παραγγείλω από κάπου και να το έχω σε εύλογο χρονικό διάστημα;
  • Θα παίζει στα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν σε αυτό που εγώ θεωρώ αξιοπρεπή απόδοση και σε συνδυασμό με τον εξοπλισμό που έχω (πχ. μόνιτορ);
  • Υποστηρίζεται από το ήδη υπάρχον hardware του PC μου; Ή από την freesync οθόνη μου; Με νοιάζει να έχω 4k; Πότε έχω σκοπό να αναβαθμίσω ξανά; Με νοιάζει να το πουλήσω σε X μήνες για να πάρω νέο;
  • Έστω ότι στο PC θέλω να παίζω μόνο racing και flight sims, κατά προτίμηση με πολλά (100+ fps) στο πρώτο και με σταθερά fps μαζί με quality στο δεύτερο (60 fps high/ultra), δεδομένου ότι αυτά είναι που κάνουν τη διαφορά σε τέτοιου είδους "παιχνίδια" (θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα ξεφεύγουν πολύ από την έννοια του παιχνιδιού). Μπορεί το προϊόν να ικανοποιήσει τις παραπάνω προδιαγραφές; (εδώ είναι που χρειάζονται τα benchmarks αι η πληροφόρηση)

Απαντώ μόνο στις παραπάνω ερωτήσεις και οτιδήποτε άλλο με αφήνει αδιάφορο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...