Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

είναι ακόμα με 2060. μέχρι την 3090 έχουμε δρόμο μπροστά μας.

Στον pirmen απάντησε, όχι σε μένα :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Παρε μια rtx 3090 να υποστηριξεις τον αγωνα της Nvidia στην βελτιωση της τεχνολογιας και ασε τα ποστ στις Navi  😛

Να κλείσω πρώτα τη διετία με αυτή που έχω και να μικρύνω το backlog από τα παλιά games(190 ώρες στο Odyssey και ακόμα δεν άγγιξα το Atlantis) και θα πάω και σε Ampere. Αυτή τη στιγμή το μόνο που θα καταφέρω θα 'ναι να έχω 30% GPU usage από μια 3070/3080 αντί για το 50-60% που έχω τώρα.

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ρε συ το μάμισες, κάτσε να το δούμε το Super Resolution πρώτα. Όλους μας συμφέρει να είναι καλό..

Ρε μαν το έχουμε δει το Super resolution. Και το checkerboard rendering της Sony είναι στην ίδια κατηγορία τεχνικών. Καλό σε αργή κίνηση και χάλια σε γρήγορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Για τις AMD θα δούμε. Πιστεύω δεν πρέπει να λάβουμε υπόψη τους παλιούς τίτλους γιατί προφανώς δεν έχει γίνει optimization, αφού σε κάποια η 2060 είναι σχεδόν ισάξια, λολ. Ε προφανώς αυτό δεν γίνεται. Λογικά ειδικά στα console-ports θα τα πηγαίνουν αρκετά καλά οι RDNA2. Τώρα για την υλοποίηση ναι, είναι θέμα, αλλά βελτιώνεται σιγά σιγά, παρόλα αυτά μιλάω πιο πολύ για το Ray Tracing εν γένη. Δεν γίνεται να μην σε ενδιαφέρουν βελτιώσεις στα τρέχοντα γραφικά αν είσαι στην κατηγορία gamer που περιέγραψα παραπάνω. Σε έναν τέλειο κόσμο που είχες δύο κάρτες με ίδιο raster, ίδια vram, ίδια τιμή προφανώς θα διάλεγες αυτήν με το καλύτερο RT, αλλά αυτό δεν συμβαίνει αυτή τη στιμγή. Άλλωστε το έχω πει ότι ακόμη και εγώ που έχω κατηγορηθεί πολλάκις για Jenseνισμό :P ότι θα πάω στο καλύτερο RT αν τα υπόλοιπα είναι στο ίδιο επίπεδο. Γι' αυτό είπα και παραπάνω ότι κατά 80% θα πάω στην AMD αφού έχει βγει και βρώμα ότι η 3060 θα έχει 6GB και η 6700(ΧΤ) θα έχει 12GB..

Σου ξανα λεω θα με ενδιεφερε αν τα παιχνιδια που θελω να παιξω το υποστηριζαν ,αλλα να το υποστηριζαν σωστα οχι με κατι rt shadows φαση sottr ,τι θα γινει στο μελλον με τα Port ανηκει στο μελλον και εκει θα γινει η συζυτηση οχι στο παρον. Το πρωτο πραγμα που με νεδιαφερει εμενα προσωπικα ειναι η τιμη ,δεν θα δωσω παραπανω λεφτα για το Rt για το ενα παιχινδι που μπορει να με ενδιαφερει (καθαρα προσωπικη αποψη) . Αυριο βγαινουν οι custom και απο οτι καουω οι τιμες θα ειναι πολυ κακες. Τωρα ο κοσμακης θα εχει δυο επιλογες ,η θα τα σκασει "υπερκαπελατα" για amd η θα μεινει χωρις καρτα για πολυ καιρο γτ οι ampere εχουν αφανιστει εντελως. Με λιγα λογια αφηστε το rt για το 21 γτ τοτε θα μπορουμε να παρουμε καρτες ετσι οπως τα εχπουν καταφερει και οι δυο τους

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Να κλείσω πρώτα τη διετία με αυτή που έχω και να μικρύνω το backlog από τα παλιά games(190 ώρες στο Odyssey και ακόμα δεν άγγιξα το Atlantis) και θα πάω και σε Ampere. Αυτή τη στιγμή το μόνο που θα καταφέρω θα 'ναι να έχω 30% GPU usage από μια 3070/3080 αντί για το 50-60% που έχω τώρα.

Ρε μαν το έχουμε δει το Super resolution. Και το checkerboard rendering της Sony είναι στην ίδια κατηγορία τεχνικών. Καλό σε αργή κίνηση και χάλια σε γρήγορη.

Σετακι με εναν 5600x να την κανεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ρε μαν το έχουμε δει το Super resolution. Και το checkerboard rendering της Sony είναι στην ίδια κατηγορία τεχνικών. Καλό σε αργή κίνηση και χάλια σε γρήγορη.

Δεν το έχουμε δει σε games ακόμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, pirmen56 said:

Εμέσως πλην σαφώς μου λες ότι χαίρεσαι/στε με το να μην προχωράει η τεχνολογία αν δεν επωφελείται η AMD. Με το χρήμα της η πράσινη θα το υποστηρίζει για όσο πουλάει σχετικές κάρτες. Όπως μας έχει δείξει η μέχρι στιγμής ιστορία των sponsored games. 

Καλύτερα πάντως να απολαμβάνεις κάτι που υπάρχει σε 30 ανά 100 τίτλους, παρά να σιχαίνεσαι να ανοίξεις κάτι που θα υποστηρίζεται και στους 100.

Μετά από αυτά εναποθέτω τις ελπίδες μου στην Epic(UE5) για multiplatfrom next gen γραφικά. Δεν είναι ίδιου επιπέδου και εξίσου εύκολες τεχνικές με το RT αλλά  οπτικά αξίζει.

Αργά ή γρήγορα θα προχωρήσει, απλά θα πάρει λίγο παραπάνω. Προτιμώ όμως να είναι open και να το χρησιμοποιούν πανεύκολα όλοι από το να είναι proprietary και να το έχουν 3 κι κούκος κι όχι πάντα Day 1.

30 στους 100? roflmao...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σου ξανα λεω θα με ενδιεφερε αν τα παιχνιδια που θελω να παιξω το υποστηριζαν ,αλλα να το υποστηριζαν σωστα οχι με κατι rt shadows φαση sottr ,τι θα γινει στο μελλον με τα Port ανηκει στο μελλον και εκει θα γινει η συζυτηση οχι στο παρον. Το πρωτο πραγμα που με νεδιαφερει εμενα προσωπικα ειναι η τιμη ,δεν θα δωσω παραπανω λεφτα για το Rt για το ενα παιχινδι που μπορει να με ενδιαφερει (καθαρα προσωπικη αποψη) . Αυριο βγαινουν οι custom και απο οτι καουω οι τιμες θα ειναι πολυ κακες. Τωρα ο κοσμακης θα εχει δυο επιλογες ,η θα τα σκασει "υπερκαπελατα" για amd η θα μεινει χωρις καρτα για πολυ καιρο γτ οι ampere εχουν αφανιστει εντελως. Με λιγα λογια αφηστε το rt για το 21 γτ τοτε θα μπορουμε να παρουμε καρτες ετσι οπως τα εχπουν καταφερει και οι δυο τους

To θέμα δεν είναι μόνο η έλλειψη RT αλλά και καλών γραφικών γενικότερα ακόμη και με τις "παραδοσιακές" τεχνικές. Βλέπεις την Ubisoft, 3 παιχνίδια (Origins, Odyssey, Βλαχάρα) με 5% διαφορά στα visuals το ένα από το άλλο και τρέχουν και σαν σκ@τ@. Ένα RDR2 βγήκε, άντε και το gears 5 και από εκεί και πέρα μετριότητες. Να δούμε τι θα λέει και το CP77 χωρίς RT όπως θα το παίξει δηλαδή το 99% του κόσμου, γιατί όταν βλέπεις στα recommended τις γνωστές απέθαντες 1060/580 ε εντάξει. Γενικά πολύ σπάνια βγαίνει game που να σου πέσουν τα σαγόνια, τι να πάρεις κάρτα μετά, ειδικά αν αυτή που έχεις καλύπτει μία χαρά το monitor σου;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Thresh είπε

Εμμέσως πλην σαφώς μου φαίνεται ότι ψιλο παραδέχεσαι (ή φοβάσαι) πως εξαιτίας των κονσολών θα επικρατήσει αυτό της AMD κι ότι το DLSS θα είναι σε ελάχιστα (κι αν) παιχνίδια μετά από κάμποσα χρόνια? 😛

Giagos.jpg.078082de61f5bbca0de24155dad8f889.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αργά ή γρήγορα θα προχωρήσει, απλά θα πάρει λίγο παραπάνω. Προτιμώ όμως να είναι open και να το χρησιμοποιούν πανεύκολα όλοι από το να είναι proprietary και να το έχουν 3 κι κούκος κι όχι πάντα Day 1.

30 στους 100? roflmao...

To ότι είναι open δεν σημαίνει ότι θα το χρησιμοποιούν όλοι αυτόματα και πανεύκολα. Για παράδειγμα και τα καλά textures είναι ελεύθερα και βλέπεις games με σκ@τένιες υφές και βγαίνει ένας modder που ασχολείται στον ελεύθερο χρόνο του και τους ξεφτιλίζει. Πρέπει να υπάρχει και διάθεση και από τα studio. Τώρα που έχουν και οι κονσόλες και οι AMD κάτι καλύτερο θα γίνει πιστεύω αφού πλέον πολύ περισσότερος κόσμος θα έχει rt-capable hardware..

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Giagos.jpg.078082de61f5bbca0de24155dad8f889.jpg

Μα αφού θα είναι hardware agnostic θα παίζει και στις NVIDIA..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

To θέμα δεν είναι μόνο η έλλειψη RT αλλά και καλών γραφικών γενικότερα ακόμη και με τις "παραδοσιακές" τεχνικές. Βλέπεις την Ubisoft, 3 παιχνίδια (Origins, Odyssey, Βλαχάρα) με 5% διαφορά στα visuals το ένα από το άλλο και τρέχουν και σαν σκ@τ@. Ένα RDR2 βγήκε, άντε και το gears 5 και από εκεί και πέρα μετριότητες. Να δούμε τι θα λέει και το CP77 χωρίς RT όπως θα το παίξει δηλαδή το 99% του κόσμου, γιατί όταν βλέπεις στα recommended τις γνωστές απέθαντες 1060/580 ε εντάξει. Γενικά πολύ σπάνια βγαίνει game που να σου πέσουν τα σαγόνια, τι να πάρεις κάρτα μετά, ειδικά αν αυτή που έχεις καλύπτει μία χαρά το monitor σου;

Ποια Nubisoft και εσυ τωρα ,υπαρχουν αρκετα παιχνιδια με ωραια γραφικα εκει εξω ασχετως που καποιοι δεν τα θεωρουν Must . Mιας και επιασες τα assasins μετα το ii ,το σιχάθηκα πραγματικά

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Ποια Nubisoft και εσυ τωρα ,υπαρχουν αρκετα παιχνιδια με ωραια γραφικα εκει εξω ασχετως που καποιοι δεν τα θεωρουν Must . Mιας και επιασες τα assasins μετα το ii ,το σιχάθηκα πραγματικά

Ποια games; Πραγματικά δεν μου έρχεται κάποιο σαν το RDR2 που να μείνω κάγκελο, αυτό θέλω να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οποιος δεν σκοπευει να σκασει χιλιαρικακι μονο απο φωτο θα την βλεπει :(

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ποια games; Πραγματικά δεν μου έρχεται κάποιο σαν το RDR2 που να μείνω κάγκελο, αυτό θέλω να πω..

hzd, gears 5 ,mfs ,the lust of u2 αν ερθει στο Pc  και αλλα 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οποιος δεν σκοπευει να σκασει χιλιαρικακι μονο απο φωτο θα την βλεπει :(

hzd, gears 5 ,mfs ,the lusto of au 2 και αλλα 

Το gears 5 το είπα παραπάνω, το Hzd εντάξει καλό ναι αλλά όχι σαν το RDR2. To mfs ναι αλλά δεν είναι για όλους. Το lusto of au 2 ποιο είναι; :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Το gears 5 το είπα και εγώ, το Hzd εντάξει καλό ναι αλλά όχι σαν το RDR2. To mfs ναι αλλά δεν είναι για όλους. Το lusto of au 2 ποιο είναι; :P

Ειναι καινουριο δεν το ξερεις 😃 ,εκανα edit δες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Ειναι καινουριο δεν το ξερεις 😃 ,εκανα edit δες

Αυτό δεν είναι στο PC ρε συ, λολ :P Είδες 4 games βρήκαμε όλα και όλα με γ@μ@τ@ γραφικά, χαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αυτό δεν είναι στο PC ρε συ, λολ :P Είδες 4 games βρήκαμε όλα και όλα με γ@μ@τ@ γραφικά, χαχαχα.

με rt που εχει νοημα ποσα βγηκαν ? 1 που περιμενουν ολοι σαν τρελοι ? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...