Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν δωσουν και οι δυο νουμερα για το ποσες χιλιαδες πουλησαν(και ποσες πουλαγαν οι 2080/5700 ωστε να εχουμε δειγμα για συγκριση) τοτε θα δουμε,μεχρι τωρα εχουμε συμπεριφορα καρτελ απο τις δυο εταιρειες και πληρη χειραγωγηση τιμων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apostolosapok είπε

https://www.digitec.ch/de/page/2020-das-jahr-der-spannenden-aber-frustrierenden-hardware-launches-18437

Ένα διαγραμα για το traffic των τελευταίων hardware releases στο DigiTech η ζήτηση στις 6800 ξέφυγε.

Μετά από αυτό δεν νομίζω να περιμένει κανείς να πάρει κάρτα φέτος 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκαν καινούργιες κάρτες χθες και ο άλλος ανέβασε βίντεο με κέικ. Κάτι έχει πάει πάααααααρα πολύ στραβά με το launch των RDNA2 για να μην έχουν ούτε οι YTers κάρτες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Βγήκαν καινούργιες κάρτες χθες και ο άλλος ανέβασε βίντεο με κέικ. Κάτι έχει πάει πάααααααρα πολύ στραβά με το launch των RDNA2 για να μην έχουν ούτε οι YTers κάρτες..

 

Τίποτα δεν έχει πάει στραβά. Απλά τα wafers πάνε σε zen 3 και όχι rdna2. Μεγαλύτερα margin, χαρούμενοι μέτοχοι, υψηλά bonus. Win win με τα πρεζακια των pc enthusiasts να πληρώνουν τα γ...σιατικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, narta είπε

Τίποτα δεν έχει πάει στραβά. Απλά τα wafers πάνε σε zen 3 και όχι rdna2. Μεγαλύτερα margin, χαρούμενοι μέτοχοι, υψηλά bonus. Win win με τα πρεζακια των pc enthusiasts να πληρώνουν τα γ...σιατικα

Μα ούτε zen3 υπάρχουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε η πανδημια, ουτε τα yields, ουτε τιποτα δεν δικαιολογει αυτο που ζουμε φετος. Αγοραζω pc hardware πανω απο 25 χρονια και τετοιο καραγκιοζιλικι δεν εχω ζησει ποτε μου.

Δυστυχως υπαρχουν πολλοι καμμενοι εκει εξω και λογω αυτων AMD, Nvidia, AIB's, καταστηματα και scalpers εκμεταλλευονται την κατασταση.

Οι reviewers αντιλαμβανονται οτι ο κοσμος εχει εκνευριστει και σιγονταρουν, πολλοι αρνουνται να κανουν εστω και reviews πλεον.

Αν ειχε λιγο μυαλο ο κοσμος, θα τους εριχνε ολους ενα ακυρο και θα σου λεγα εγω μετα και πως καρτα θα εβρισκες αλλα και σε καλη (σωστη) τιμη.

Καλη τυχη σε οσους επιχειρησουν να αγορασουν CPU & GPU συντομα, εγω προσωπικα μενω ως εχω και αρνουμαι να τους τα ακουμπησω. Τα ξαναλεμε το Πασχα εδω μεσα.

 

 

  • Like 10
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος βγαζει 2-5 χιλιαρικα τον μηνα δεν θα κατσει να περιμενει το Πασχα να την παρει απο 2000 1700-1800 αυτους πανε να αρμεξουν αφου βλεπουν οτι τους αρμεγουν και μετα θα παρουν και οι αλλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν καποιος βγαζει 2-5 χιλιαρικα τον μηνα δεν θα κατσει να περιμενει το Πασχα να την παρει απο 2000 1700-1800 αυτους πανε να αρμεξουν αφου βλεπουν οτι τους αρμεγουν και μετα θα παρουν και οι αλλοι.

Τι ποσοστο του αγοραστικου κοινου των enthusiasts αποτελει αυτη η κατηγορία καταναλωτων και απο αυτό το ποσοστο, ποσοι ειναι στο diy? Η συντριπτικη πλειονοτητα του "βγαζω 2-5 χιλιαρικα τον μηνα" παει και παιρνει ετοιμο, επωνυμο, hi end gaming pc ή αντιστοιχο laptop. Μιλαμε για το 5% του 20%. 

 

27 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα ούτε zen3 υπάρχουν..

Στον πεπερασμενο αριθμο wafers οι Zen 3 εχουν καλυτερα margin. Οσα ειναι αυτα. Το ιδιο θα επελεγε να κανει ο καθε CEO που σέβεται τον τιτλο που εχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

5600X και 5800X κουτσά στραβά βρίσκεις. 5900X και 5950Χ είναι άφαντοι.

Στην τιμή που έχει ειδικά ο 5600Χ και που βρίσκεις, βλέπεις προκοπή. Άκου 300+ για 6/12, ακόμη δεν μπορώ να το χωνέψω αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, yiannis1991 said:

Ξαφνικά μπήκαν κι αυτές, φαντάζομαι και με Zen 1/+/2? 

Μόνο στις RX6000 ή σε όλες? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...