Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Σε λαθος θεμα εχεις κανει την ερωτηση.

Οχι δεν θα εχεις προβλημα αλλα ρωταω ξανα εχεις βαση vertical mount η το κουτι σου παιρνει την καρτα ορθια;

Ποιο κουτι εχεις για ποιον λογω θελεις ενα riser καλωδιο;

Ναι έχει βάση vertical mount.  https://www.thermaltake.com/level-20-gt-argb.html 

Έλεγα να πάρω αυτό το καλώδιο για να την τοποθετήσω. Έτσι θα γλύτωνα το φαινόμενο η μακριά κάρτα να "γέρνει" στην άκρη. 

Απλά θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω κάποιο θέμα με αυτήν την τοποθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Πάντως δεν υπάρχει και ανάλογη βελτίωση στα games από το OC, μην βλέπετε μόνο τα MHz. 5.5% παίρνουν οι Red Devil και η Nitro+, σαν τις Ampere δηλαδή..

Κοίτα αν και δεν με βλέπω να αγοράζω τίποτα για το μόνο λόγο ότι δεν υπάρχει χρόνος για gaming ούτε για πλάκα.....Αν αγόραζα είτε 3080/3090 ή 6900ΧΤ θα πήγαινα σε waterblock (έτσι είμαι και τώρα) και ίσως και Shunt mod για να τις πιω το αίμα.....εκεί παίρνεις παραπάνω και έχει νόημα..........Αλλά δεν είναι για όλους ούτε έχουν όλοι όρεξη για "μπελάδες" και άκυρες εγγυήσεις.......την 1080Ti μου δεν τις έκανα volt mod γιατί μένει καρφωμένη στα 2085Mhz + 12Ghz και δεν είχε νόημα για παραπάνω......αλλά μπορεί και να την πειράξω αν μου έρθει όρεξη δεν ξέρω.....

Π.χ. αυτή η Asus δινει παραπάνω (θα μου πεις +5.4% από το %5.5 που είναι το average....αλλά οκ......it's for fun anyway)

image.png.2f03c84b64b87f6896d3af6d21f15f1c.png

image.png.d192230d2ed8f2a6e0c7f69ac29bc74d.png

Επεξ/σία από Jargon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα αυτά είναι μόνο για benchmarking records. Σε gaming δεν παίζει να δεις απτές διαφορές ούτε με shunt mod ούτε καν με απλό over-clocking εδώ που τα λέμε. Για να καταλάβεις διαφορά στα fps χωρίς να έχεις ανοιχτό overlay πρέπει να είναι καμιά 10-15αριά πάνω, ε ούτε καν δηλαδή να πάρεις τόσα. Για το 99% του κόσμου χίλιες φορές uv για ησυχία και ...δροσιά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όλα αυτά είναι μόνο για benchmarking records. Σε gaming δεν παίζει να δεις απτές διαφορές ούτε με shunt mod ούτε καν με απλό over-clocking εδώ που τα λέμε. Για να καταλάβεις διαφορά στα fps χωρίς να έχεις ανοιχτό overlay πρέπει να είναι καμιά 10-15αριά πάνω, ε ούτε καν δηλαδή να πάρεις τόσα. Για το 99% του κόσμου χίλιες φορές uv για ησυχία και ...δροσιά..

Το watercooling το θέλω ούτως ή άλλως και έχω και όλη την υποδομή.....πάνω από 40C το καλοκάιρι γιατί χειμώνα ακόμα χαμηλότερα δεν βλέπω στη GPU......τώρα για τις επιδόσεις και το 99% του κόσμου θα συμφωνήσω......αλλά κάτσε να δούμε τι παίζει με τις 6900XT - τι διάλο αν την πας στα 3.0GHz δεν μπορεί να μην δίνει διαφορά της προκοπής και στο gaming......όταν βρω χρόνο θα το ψάξω από περιέργια........αν και μόνο στα χέρια σου αν την έχεις μπορείς να είσαι σίγουρος.....

Η δικιά μου η 1080Ti δεν δίνει 10-15 fps παρπάνω εννοείται, 5-6 μπορεί αλλά έχω καιρό να μετρήσω.....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Jargon είπε

Το watercooling το θέλω ούτως ή άλλως και έχω και όλη την υποδομή.....πάνω από 40C το καλοκάιρι γιατί χειμώνα ακόμα χαμηλότερα δεν βλέπω στη GPU......τώρα για τις επιδόσεις και το 99% του κόσμου θα συμφωνήσω......αλλά κάτσε να δούμε τι παίζει με τις 6900XT - τι διάλο αν την πας στα 3.0GHz δεν μπορεί να μην δίνει διαφορά της προκοπής και στο gaming......όταν βρω χρόνο θα το ψάξω από περιέργια........αν και μόνο στα χέρια σου αν την έχεις μπορείς να είσαι σίγουρος.....

Η δικιά μου η 1080Ti δεν δίνει 10-15 fps παρπάνω εννοείται, 5-6 μπορεί αλλά έχω καιρό να μετρήσω.....

 

 

Η αρχιτεκτονική ίδια θα είναι με την 6800ΧΤ απλά με περισσότερα cores. Αφού παίρνει λίγα η 6800ΧΤ από την συχνότητα, λίγα θα παίρνει και η 6900ΧΤ. Άλλωστε μπορεί από stock να boostάρει παραπάνω λόγω καλύτερου silicon, δηλαδή 2.6-2.8, οπότε το delta σε συχνότητα με oc να είναι το ίδιο με την 6800ΧΤ. Ίσως επειδή θα έχει περισσότερα cores να παίρνει λίγο παραπάνω αλλά και πάλι λίγο θα είναι, δεν θα είναι +20% ξέρω 'γω, αυτό θέλω να πω. Τώρα αν είναι +8% και όχι +5% ε εντάξει, χ@στηκε η φατμέ στο τζαμί. Γενικά το oc στις GPU έχει τελειώσει προ πολλού, τίποτα δεν παίρνεις σε gaming, ψίχουλα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, volman είπε

Εννοώ με overclocking.

Τα νουμερα που εδωσε η Amd για την 6900 ηταν με overclock(rage mode)και με ενεργοποιημενο το S.A.M. Το λεει κατω κατω δεξια απο την 6900xt

 

Untitled.jpg.46c3ebb8d4124fdd69e641dab1450611.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rage mode δεν είναι overclock. Απλά ανεβάζει το power limit και όχι στο τέρμα κιόλας. Μια βλακεία και μισή είναι βασικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειχαμε MSRP τιμες παντως και η απλη 6800 θα ηταν πολυ δυνατη προταση στα 580 ευρω ειδικα με το efficiency που εχει

Εδω συγκριση 2080ti με 6800. H CPU ειναι 10900k οποτε δεν παιζει sam.

Κατα σειρα εχουμε

Mafia Definitive

AC Valhalla

Horizon Zero Dawn

AC Odyssey

Jedi Fallen Order

BF V

SOTTR

Spoiler

 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png
Screenshot-7.png

 

 

 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2020 στις 2:49 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Αρκεί να μην είναι σαν το σάπιο DLSS 1.0. Και οι κονσόλες κάνουν upscaling χρόνια και σε gameplay speeds μια χαρά είναι, όχι τέλειο, αλλά μια χαρά..

Κάτσε σε κάνα χρόνο να βγαίνουν games που να μην φτάνουν 10GB σε 4Κ και εκεί θα δούμε διαφορά..

Λογικά θα είναι σαν το DLSS 1.0 με θολούρα και sharpen ή σαν το DLSS 1.9 με κάμποσα motion artifacts. Αναλόγως αν πάνε σε upscaling ή temporal reconstruction. Θα προτιμάς να μην υπάρχει.

Χωρίς δυνατό AI δεν μπορείς να πετύχεις ποιοτικό αποτέλεσμα. Αλλιώς η nvidia θα το είχε ήδη κάνει, εγκαταλείποντας το AI path.

Στις 29/11/2020 στις 2:56 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Γενικά από γραφικά δεν θα δούμε κάτι ουάου μέχρι το 2023 αφού έως τότε θα βγαίνουν cross-gen τίτλοι. RTX support τύπου CP 2077 που θα έχει όλο το πακέτο δύσκολο να δούμε σε άλλο παιχνίδι.

Πάντα θα υπάρχει χρήμα για λίγες μεγάλες κυκλοφορίες. Indie τύπου Amnesia λογικά δεν θα έχουν ή θα τρέχουν κάτι απλό(π.χ reflections) και με κακό optimization.

Όπως είπε και ο Herald αυτός που στήνει ισχυρό pc, για λίγους απαιτητικούς τίτλους με cutting edge γραφικά το κάνει. Όχι για την τεχνολογική μετριότητα του 95% των games που προείπε ο katzos.

Στις 29/11/2020 στις 3:11 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Με 5 RT effects θα κλάψουν μανούλες.

4 είναι.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/cyberpunk-2077-ray-tracing-dlss-geforce-now-screenshots-trailer/

Τόσα είχε και το Control. Shadows, AO, GI, Reflections. Αν ο στόχος της CDPR είναι 30 καρέ χωρίς DLSS για την RTX 2060 τότε μιλάμε για τα 2/3 των εφέ. Οι απαιτήσεις το λένε ξεκάθαρα "RT medium". Τα leaked graphic settings δείχνουν μόνο 3 κατηγορίες RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Τα νουμερα που εδωσε η Amd για την 6900 ηταν με overclock(rage mode)και με ενεργοποιημενο το S.A.M. Το λεει κατω κατω δεξια απο την 6900xt

 

Untitled.jpg.46c3ebb8d4124fdd69e641dab1450611.jpg

Δεν είναι overclock, όπως απάντησε ο Γιάννης πιο πάνω.

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Το rage mode δεν είναι overclock. Απλά ανεβάζει το power limit και όχι στο τέρμα κιόλας. Μια βλακεία και μισή είναι βασικά..

Σωστός, αυτό φαίνεται να ισχύει.

Από τα πρώτα νούμερα overclock που εμφανίζονται στο youtube, ένας μέσος όρος overclock είναι 10-25%.

Αντί οι άχρηστοι να το εκμεταλλευτούν και το τμήμα marketing να βάλει την γκλάβα τους να δουλέψει για να το διαφημίσουν, το ονόμασαν rage mode (!!!).

10 φαν της amd αν καθίσουν και το δουλέψουν, σε 1 ώρα θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα.

Ίσως ο μόνος λόγος που δεν το λένε ότι κλοκάρουν στο θεό είναι από τις φάπες που είχαν πέσει σε vega εποχές και τώρα σκέφτονται να δηλώσουν λιγότερα και να κάνουν περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, volman είπε

Δεν είναι overclock, όπως απάντησε ο Γιάννης πιο πάνω.

Σωστός, αυτό φαίνεται να ισχύει.

Από τα πρώτα νούμερα overclock που εμφανίζονται στο youtube, ένας μέσος όρος overclock είναι 10-25%.

Αντί οι άχρηστοι να το εκμεταλλευτούν και το τμήμα marketing να βάλει την γκλάβα τους να δουλέψει για να το διαφημίσουν, το ονόμασαν rage mode (!!!).

10 φαν της amd αν καθίσουν και το δουλέψουν, σε 1 ώρα θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα.

Ίσως ο μόνος λόγος που δεν το λένε ότι κλοκάρουν στο θεό είναι από τις φάπες που είχαν πέσει σε vega εποχές και τώρα σκέφτονται να δηλώσουν λιγότερα και να κάνουν περισσότερα.

Τι 10-25% oc; Σε συχνότητες εννοείς ή σε game perfomance; 25% ποια παίρνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες σορυ π αργησα αλλα σήμερα κατάφερα ν κουμπώσω την κάρτα καθως λιγο η δουλειά λιγο το μωρο κ λιγο π δεν ειχα pcie 2ο καλωδιο αργησα. Τεσταρα την καρτα στο division ultra graphics κ είχα 100 με 120 fps, gou temp 65 σταθερό και junction 73. Τα ανεμιστήρια γυρνάνε μετα τους 60. Τεσταρα κ total war 2  battle  benchmark και ειχα 110. Οι οθόνες μ ειναι 1080p με 144hz. Δεν εχω πειράξει κατι στις ρυθμίσεις και το freeaync δούλεψε αυτόματα καθώς το εντοπισε η καρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pakmanis είπε

Μαγκες σορυ π αργησα αλλα σήμερα κατάφερα ν κουμπώσω την κάρτα καθως λιγο η δουλειά λιγο το μωρο κ λιγο π δεν ειχα pcie 2ο καλωδιο αργησα. Τεσταρα την καρτα στο division ultra graphics κ είχα 100 με 120 fps, gou temp 65 σταθερό και junction 73. Τα ανεμιστήρια γυρνάνε μετα τους 60. Τεσταρα κ total war 2  battle  benchmark και ειχα 110. Οι οθόνες μ ειναι 1080p με 144hz. Δεν εχω πειράξει κατι στις ρυθμίσεις και το freeaync δούλεψε αυτόματα καθώς το εντοπισε η καρτα.

Καμια φώτο βάλε ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...