Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω, δοκίμασε

κατσε να δω.....χαχαχα

Λοιπον δεν ειχα pacman αλλα alien isolation και ειχα χρηση cpu απο 10% εως 20% και gpu να παιζει συνεχως απο 10% εως 90%.

Πιστευω σε παλαιοτερα παιχνιδια οπως το Witcher το να μην ειναι η καρτα 99% μαλλον οφειλετε στην δυναμ,η της καρτας που απλα δεν χρειαζεται να δουλευει στα κοκκινα.

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

κατσε να δω.....χαχαχα

Λοιπον δεν ειχα pacman αλλα alien isolation και ειχα χρηση cpu απο 10% εως 20% και gpu να παιζει συνεχως απο 10% εως 90%.

Πιστευω σε παλαιοτερα παιχνιδια οπως το Witcher το να μην ειναι η καρτα 99% μαλλον οφειλετε στην δυναμ,η της καρτας που απλα δεν χρειαζεται να δουλευει στα κοκκινα.

Με πιο δυνατό CPU δεν θα ανέβαινε και το usage της κάρτας? Δεν ξέρω, ρωτάω για να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Με πιο δυνατό CPU δεν θα ανέβαινε και το usage της κάρτας? Δεν ξέρω, ρωτάω για να μάθω.

Τι να σου πω ουτε εγω ξερω,απλα τι μου φαινεται πιο λογικο λεω.Γιατι να αλλαξει κατι με πιο δυνατο cpu αφου εχει 10% με 20% usage; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

κατσε να δω.....χαχαχα

Λοιπον δεν ειχα pacman αλλα alien isolation και ειχα χρηση cpu απο 10% εως 20% και gpu να παιζει συνεχως απο 10% εως 90%.

Πιστευω σε παλαιοτερα παιχνιδια οπως το Witcher το να μην ειναι η καρτα 99% μαλλον οφειλετε στην δυναμ,η της καρτας που απλα δεν χρειαζεται να δουλευει στα κοκκινα.

Αν δεν έχει limitation η μηχανή του παιχνιδιού ή δεν έχεις κάποιο frame cap δεν υπάρχει λόγος να μην πάει 99% η GPU αν δεν την κόβει ο cpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ah, fuck it

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αν δεν έχει limitation η μηχανή του παιχνιδιού ή δεν έχεις κάποιο frame cap δεν υπάρχει λόγος να μην πάει 99% η GPU αν δεν την κόβει ο cpu..

Nα βαριέται να δουλέψει δεν παίζει? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν δεν έχει limitation η μηχανή του παιχνιδιού ή δεν έχεις κάποιο frame cap δεν υπάρχει λόγος να μην πάει 99% η GPU αν δεν την κόβει ο cpu..

Συνεπως τρωει μπουκαλι καθε φορα που δεν τρεχει 99% η gpu και δεν εχει να κανει το usage του cpu με αυτο καθολου.Δεν το ηξερα παιδια νομιζα οτι πρεπει κ η cpu να τρεχει κοντα στο full για να υπαρχει μπουκαλι.

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Συνεπως τρωει μπουκαλι καθε φορα που δεν τρεχει 99% η gpu και δεν εχει να κανει το usage του cpu με αυτο καθολου.Δεν το ηξερα παιδια νομιζα οτι πρεπει κ η cpu να τρεχει κοντα στο full για να υπαρχει μπουκαλι.

Για να τρώει μπουκάλι η GPU δεν χρειάζεται να πάει 100% ο cpu γιατί δεν εκμεταλλεύονται όλα τα games όλα τα threads. Σκέψου 1700Χ vs 5600Χ. Αν ένα game γεμίζει 4 threads τότε ο 1700Χ θα φαίνεται ότι έχει χαμηλότερο usage (4 threads από τα 16 ενώ ο 5600Χ 4 από τα 12), αλλά ο 1700Χ θα ρίχνει περισσότερο μπουκάλι λόγω χαμηλότερου single thread perf. Μπουκάλι με μπουκάλι έχει διαφορά βέβαια. Τώρα να πέφτει σε κάποια σημεία το gpu usage λίγο δεν χάλασε και ο κόσμος, το πρόβλημα είναι να πέφτει συνέχεια και πολύ και να σου χαλάει την εμπειρία με stutters κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Tσου. Οταν η καρτα δεν είναι 99% τότε τρώει bottleneck. Αναγκαστικά και εξορισμού. Ο επεξεργαστής ας είναι και 0%, δεν λέει κάτι αυτό.

Παιχνίδι με παιχνίδι συμπεριφέρεται διαφορετικά , δεν είναι πάντα σωστό αυτό. Το να μην έχεις 100% utilization στην GPU δεν σημαίνει πάντα ότι έχεις CPU Bottleneck.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είτε είναι θέμα driver/παιχνιδιού(σπάνιο), είτε CPU/RAM bottleneck. Για να σιγουρευτείς τι φταίει, ανεβάζεις το resolution scale.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Εαν για παραδειγμα επαιζα pac-man η καρτα θα βαρουσε 99%;

Ανεβασα και ενα δευτερο,δυστηχως η ποιοτητα ειναι χαλια αλλα το πως τρεχει φαινεται.

6 πυρηνες και 12 threads

Το ξέρω,τον ίδιο επεξεργαστή έχω και εγώ.Απλα πείραζα τον γείτονα Σάκη,χαχα.Κομπλε είναι το σύστημα σου,μερικοί νομίζουν ότι αν η κάρτα δεν είναι μόνιμα στο 99%,εχεις μπουκάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LouCi4er είπε

Το ξέρω,τον ίδιο επεξεργαστή έχω και εγώ.Απλα πείραζα τον γείτονα Σάκη,χαχα.Κομπλε είναι το σύστημα σου,μερικοί νομίζουν ότι αν η κάρτα δεν είναι μόνιμα στο 99%,εχεις μπουκάλι.

Ε ναι έχεις μπουκάλι αν δεν είναι στο 99%. Το μπουκάλι μπορεί να είναι από το cpu-ram, την μηχανή του παιχνιδιού, το monitor, οτιδήποτε. Και δεν είναι απαραίτητα κακό αν δεν σου χαλάει την εμπειρία, αν δεν έχεις stutters δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε ναι έχεις μπουκάλι αν δεν είναι στο 99%. Το μπουκάλι μπορεί να είναι από το cpu-ram, την μηχανή του παιχνιδιού, το monitor, οτιδήποτε. Και δεν είναι απαραίτητα κακό αν δεν σου χαλάει την εμπειρία, αν δεν έχεις stutters δηλαδή..

Συμφωνώ πάντως με το τελευταίο που λες,με την τελευταία πρόταση δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LouCi4er είπε

Συμφωνώ πάντως με το τελευταίο που λες,με την τελευταία πρόταση δλδ.

Και τα υπόλοιπα που είπα έτσι είναι. Η gpu πρέπει να δουλεύει στο τέρμα αν δεν έχεις κάποιο fps cap ή δεν χτυπάει το limit της μηχανής του παιχνιδιού που έχουν κάποια, διαφορετικά τυπικά έχεις μπουκάλι από κάποιο component του συστήματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...