Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντυπωση παντως οτι και 10900k να βαλεις πανω υπαρχει περιπτωση να τρως μπουκαλι,ετσι δεν ειναι;

Θα το ξαναβαλω παντως με ανοιχτα ολα τα threads του cpu,και λογικα καποια threads θα πρεπει να δουλευουν 100% και καποια αλλα 0% για να εχουμε μπουκαλι,ετσι δεν ειναι;

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Εχω την εντυπωση παντως οτι και 10900k να βαλεις πανω υπαρχει περιπτωση να τρως μπουκαλι,ετσι δεν ειναι;

Θα το ξαναβαλω παντως με ανοιχτα ολα τα threads του cpu,και λογικα καποια threads θα πρεπει να δουλευουν 100% και καποια αλλα 0% για να εχουμε μπουκαλι,ετσι δεν ειναι;

Ανάλογα το game. Πρέπει να δεις το συγκεκριμένο game που παίζεις πόσα threads χρησιμοποιεί. Γενικά αν δεις κάποια threads ή όλα στο ~100% και την gpu != 99% τότε έχεις μπουκάλι. Αν η GPU είναι 95% ε εντάξει σιγά τα αυγά, αν είναι όμως 70% σε κάποιες στιγμές ε τότε είναι καλό το μπουκάλι. Στα AC με zen/zen+ το βλέπεις κάργα αυτό, ειδικά με XMP..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Παιχνίδι με παιχνίδι συμπεριφέρεται διαφορετικά , δεν είναι πάντα σωστό αυτό. Το να μην έχεις 100% utilization στην GPU δεν σημαίνει πάντα ότι έχεις CPU Bottleneck.

E τι άλλο να φταίει, πέρα από κανά fps cap ας πούμε?

47 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

μερικοί νομίζουν ότι αν η κάρτα δεν είναι μόνιμα στο 99%,εχεις μπουκάλι.

Το περιέργο είναι που μερικοί νομίζουν οτι δεν είναι μπουκάλι αλλά απλά βαριέται η κάρτα να δουλέψει 😛 

36 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Εχω την εντυπωση παντως οτι και 10900k να βαλεις πανω υπαρχει περιπτωση να τρως μπουκαλι,ετσι δεν ειναι;

Θα το ξαναβαλω παντως με ανοιχτα ολα τα threads του cpu,και λογικα καποια threads θα πρεπει να δουλευουν 100% και καποια αλλα 0% για να εχουμε μπουκαλι,ετσι δεν ειναι;

To κατεβάζω τώρα εγώ στον 10900k, μην άγχεσαι :P 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Herald είπε

E τι άλλο να φταίει, πέρα από κανά fps cap ας πούμε?

Το περιέργο είναι που μερικοί νομίζουν οτι δεν είναι μπουκάλι αλλά απλά βαριέται η κάρτα να δουλέψει 😛 

To κατεβάζω τώρα εγώ στον 10900k, μην άγχεσαι :P 

Τι καρτα εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SamSick είπε

Ερώτηση σχετικά με Caseking, έχει κάποιος εμπειρία αγοράς?

Κόστος αποστολής, εξυπηρέτηση πελατών?

H αποστολή γίνεται μέσω ups / dhl, το κόστος ξεκίναγε ~15-20 και έφτανε 50 για express. Αυτά βέβαια το καλοκαίρι, πλέον από όσο γνωρίζω έχουν ανέβει οι τιμές. Εξυπηρέτηση δεν μου έτυχε ποτέ, πάντως γενικά ήταν αμεσότατοι στην αποστολή. Προφανώς μιλάμε για τεράστιο μαγαζί στην Γερμανία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SamSick είπε

Ερώτηση σχετικά με Caseking, έχει κάποιος εμπειρία αγοράς?

Κόστος αποστολής, εξυπηρέτηση πελατών?

99€ μεταφορικά ( ενώ ήταν 20€ -DHL ) ακόμη και σε ένα ποντίκι έχουν. Πιθανότατα λόγω κορωνα θέλουν να βελτιώσουν την εσωτερική οικονομία τους και με αυτό τον τρόπο να αποτρέψουν τις περισσότερες αποστολές εκτός Γερμανίας γι αυτή την περίοδο.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

99€ μεταφορικά ( ενώ ήταν 20€ -DHL ) ακόμη και σε ένα ποντίκι έχουν. Πιθανότατα λόγω κορωνα θέλουν να βελτιώσουν την εσωτερική οικονομία τους και με αυτό τον τρόπο να αποτρέψουν τις περισσότερες αποστολές εκτός Γερμανίας γι αυτή την περίοδο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Εδώ στο alien 👽 κάνει ακριβώς το ίδιο κ σε χειρότερο βαθμό..... Paranormal activity.........

 

 

 

Ναι λογικό είναι επειδή το παιχνίδι αυτό είναι πανάλαφρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι λογικό είναι επειδή το παιχνίδι αυτό είναι πανάλαφρο..

Όχι δεν είναι λογικό αφού ειπαμε παραπάνω ότι υπάρχει μπουκάλι σε όλες τις περιπτώσεις που η κάρτα δεν πιάνει 99% usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Όχι δεν είναι λογικό αφού ειπαμε παραπάνω ότι υπάρχει μπουκάλι σε όλες τις περιπτώσεις που η κάρτα δεν πιάνει 99% usage.

E μπουκάλι υπάρχει, απλά είναι λογικό να υπάρχει μπουκάλι, αυτό εννοεί. 

Σε τι settings έτρεχες το witcher? Τώρα το δοκιμάζω στο δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

E μπουκάλι υπάρχει, απλά είναι λογικό να υπάρχει μπουκάλι, αυτό εννοεί. 

Σε τι settings έτρεχες το witcher? Τώρα το δοκιμάζω στο δικό μου.

1440p όλα στο ultra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...