Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, CarlitoGR είπε

Γενικα παντως πιστευω σε ολο το τεχνικο κομματι,σε αυτο το λιγο που εχω παιξει, ειναι κατα πολυ κατωτερο του Witcher.

Αυτό δεν γίνεται, αντικειμενικά κιόλας. Το Witcher 3 είναι 5 χρόνων παιχνίδι, έχει μεθόδους απεικόνισης γραφικών 5 χρόνων πριν. Το CP77 πέρα από το RT που είναι καλύτερο τεχνικά από οτιδήποτε άλλο, έχει καλύτερα textures, npc count, μεγαλύτερο κόσμο, κτλ. Άλλο να προτιμάς το Witcher σαν set, ναι και εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα δάση και τα βουνά, η μαγεία και τα τέρατα απ' ότι μία πόλη του μέλλοντος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι καλύτερο στον τεχνικό τομέα..

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Τι θεμα εχετε με το BN ρε παιδια? Ολοι εχετε 360hz οθονες η δεν σας φτανουν τα 100 πχ που ειναι κομπλε για ολα τα παιχνιδια περα απο καποια ειδικα competitive που θελουν 144 αλλα σε αυτα ολα τα cpu βαρανε 300+. Δηλαδη αν η οθονη σας ειναι 144hz η καρτα βαραει 95% και πιανετε 140fps εγινε τιποτα για αυτα τα 4fps? Η αν η cpu μπορει μεχρι 130 δεν θα μπορειτε να παιξετε? 

Κανείς δεν είπε αυτό. Απλά μιλήσαμε επί του ορισμού του BN. Όταν ένα part δεν λειτουργεί στο τέρμα ε υπάρχει BN από κάποιο άλλο part (part μπορεί να είναι hardware ή software). E πως να το κάνουμε τώρα, έτσι είναι. Απλά δημιουργεί πρόβλημα μόνο αν είναι σημαντικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά τα events και των δύο ήταν ΓΠΤ. To μόνο ουσίας ήταν η παρουσίαση της 3060 τα υπόλοιπα ήταν πράγματα που τα ξέραμε και ειδικά της AMD δεν ήταν τίποτα, μόνο CPU για OEMs που κανένας gives a sh@t..

Spoiler

978802007_Screenshot(1).png.3d9bca6f8da86845dc4b3f4a901d427e.png

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγική, από την άλλη έμμεσα σου λένε ότι δεν πρόκειται να βρεθεί κάρτα γραφικών τουλάχιστον μέχρι τέλος του πρώτου μισού του έτους οπότε δεν έχει νόημα να υποσχόμαστε άμεσα κάτι. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γενικά τα events και των δύο ήταν ΓΠΤ. To μόνο ουσίας ήταν η παρουσίαση της 3060 τα υπόλοιπα ήταν πράγματα που τα ξέραμε και ειδικά της AMD δεν ήταν τίποτα, μόνο CPU για OEMs που κανένας gives a sh@t..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

978802007_Screenshot(1).png.3d9bca6f8da86845dc4b3f4a901d427e.png

 

Χάθηκε και ο lucif3r μετά το video, κρίμα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τραγική, από την άλλη έμμεσα σου λένε ότι δεν πρόκειται να βρεθεί κάρτα γραφικών τουλάχιστον μέχρι τέλος του πρώτου μισού του έτους οπότε δεν έχει νόημα να υποσχόμαστε άμεσα κάτι. 

Δεν υποτίθεται θα βγει RDNA3 μέσα στο 2021; Οπότε γιατί να πάρει κάποιος RDNA2 τον Ιούνιο-Ιούλιο; Πως κατάφερε και τα έκανε πιο τανάπου η AMD από την NVIDIA φέτος δεν μπορώ να καταλάβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν υποτίθεται θα βγει RDNA3 μέσα στο 2021; Οπότε γιατί να πάρει κάποιος RDNA2 τον Ιούνιο-Ιούλιο; Πως κατάφερε και τα έκανε πιο τανάπου η AMD από την NVIDIA φέτος δεν μπορώ να καταλάβω..

Μοιρασιά λέγεται το θέμα, μοιρασιά.ετσι το βλέπω εγώ.

3 ώρες πριν, Herald είπε

Χάθηκε και ο lucif3r μετά το video, κρίμα 😋

Έχει πολύ δουλειά στη hell αυτό τον καιρό.αχαχαχαχαχαχα

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Μοιρασιά λέγεται το θέμα, μοιρασιά.ετσι το βλέπω εγώ.

Τι μοιρασιά; Δεν κατάλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι μοιρασιά; Δεν κατάλαβα..

Εννοώ ότι δεν είναι λογικό δύο τέτοιου μεγέθους εταιρείες να μην μπορούν να προβλέψουν την αγορά και τη ζήτηση και μιλάμε σε παγκόσμιο επίπεδο, εν κατακλείδι η άποψή μου είναι ότι ο πετσινός και η Λίζα έχουν μοιράσει το παιχνίδι. Κάνοντας κάτι τέτοιο επιπλέον με τους  miners έχει δημιουργηθεί μία φούσκα τεχνολογική  για αυτό και οι τιμές έχουν εκτοξευτεί όχι μόνο από τους miners αλλά από την τεχνητή έλλειψη, αυτό αυτό εγώ πιστεύω μπορεί να είναι μπαρούφα αυτό που λέω αλλά το μυαλό μου η τσέπη μου και αυτό που καταλαβαίνω σε κάτι τέτοιο μεταφράζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Εννοώ ότι δεν είναι λογικό δύο τέτοιου μεγέθους εταιρείες να μην μπορούν να προβλέψουν την αγορά και τη ζήτηση και μιλάμε σε παγκόσμιο επίπεδο, εν κατακλείδι η άποψή μου είναι ότι ο πετσινός και η Λίζα έχουν μοιράσει το παιχνίδι. Κάνοντας κάτι τέτοιο επιπλέον με τους  miners έχει δημιουργηθεί μία φούσκα τεχνολογική  για αυτό και οι τιμές έχουν εκτοξευτεί όχι μόνο από τους miners αλλά από την τεχνητή έλλειψη, αυτό αυτό εγώ πιστεύω μπορεί να είναι μπαρούφα αυτό που λέω αλλά το μυαλό μου η τσέπη μου και αυτό που καταλαβαίνω σε κάτι τέτοιο μεταφράζεται.

Αλλού αναφέρθηκα. Η AMD είπε ότι θα βγάλει στο τέλος του H1 2021 midrange κάρτα βασισμένη στον navi22 πυρήνα το οποίο μου φαίνεται πολύ αργά από τη στιγμή που μέσα στο 2021 θα βγει νέα αρχιτεκτονική, η RDNA2. Δηλαδή τον Ιούλιο (στην καλύτερη) θα αγοράσει κάποιος 6700/ΧΤ και μετά από 5 μήνες το πολύ θα βγουν οι RDNA3, οπότε ποιος ο λόγος να πάρεις 6700/ΧΤ; Απλά περιμένεις λίγο ακόμη. Εκτός αν στην τελική πάνε για το 2022 οι RDNA3..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν δεν έχεις fps cap ποιος λόγος υπάρχει που κάνει την gpu να μην είναι μόνιμα στο 99%; Έστω και 98% να πέφτει, γιατί;

Σε ολοκληρο το internet αν γραψεις για μπουκαλι σε gpu usage,θα δεις να αναφερονται σεναρια του τυπου 80% και κατω,δηλαδη ακραιες καταστασεις,γιατι απο αυτες προεκυψε και αυτος ο ορος.

Ειναι δυνατον σε τεχνολογικο forum και να γραφετε καποιοι οτι 98% gpu usage θεωρειται μπουκαλι με την κυριολεκτικη σημασια και να περιμενετε να σας παρουν καποιοι στα σοβαρα?Το 98%???

Και μετα μαρεσει που μου λες γιατι ειρωνευομαι με αυτα που γραφετε.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σε ολοκληρο το internet αν γραψεις για μπουκαλι σε gpu usage,θα δεις να αναφερονται σεναρια του τυπου 80% και κατω,δηλαδη ακραιες καταστασεις.

Ειναι δυνατον σε τεχνολογικο forum και να γραφετε καποιοι οτι 98% gpu usage θεωρειται μπουκαλι και να περιμενετε να σας παρουν καποιοι στα σοβαρα?Το 98%???

Για το Θεο δηλαδη.

Μα είναι μπουκάλι αλλά ελάχιστο. Αυτό λέμε. Η διαφωνία ήταν στον ορισμό του BN και όχι στο πόσο έντονο είναι..

Y.Γ. Δες το και αλλιώς. Το -0,1 είναι αρνητικός αριθμός, όπως και το -1000 είναι αρνητικός. Δεν θα πούμε ότι το -0,1 δεν είναι αρνητικός επειδή είναι πολύ κοντά στο μηδέν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα είναι μπουκάλι αλλά ελάχιστο. Αυτό λέμε. Η διαφωνία ήταν στον ορισμό του BN και όχι στο πόσο έντονο είναι..

Y.Γ. Δες το και αλλιώς. Το -0,1 είναι αρνητικός αριθμός, όπως και το -1000 είναι αρνητικός. Δεν θα πούμε ότι το -0,1 δεν είναι αρνητικός επειδή είναι πολύ κοντά στο μηδέν..

E εντάξει τώρα, αν θεωρείς το -0,1 αρνητικό αριθμό είσαι πολύ intelakias. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

E εντάξει τώρα, αν θεωρείς το -0,1 αρνητικό αριθμό είσαι πολύ intelakias. :P 

Από -10 και κάτω είναι οι αρνητικοί :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σε ολοκληρο το internet αν γραψεις για μπουκαλι σε gpu usage,θα δεις να αναφερονται σεναρια του τυπου 80% και κατω,δηλαδη ακραιες καταστασεις,γιατι απο αυτες προεκυψε και αυτος ο ορος.

Ειναι δυνατον σε τεχνολογικο forum και να γραφετε καποιοι οτι 98% gpu usage θεωρειται μπουκαλι με την κυριολεκτικη σημασια και να περιμενετε να σας παρουν καποιοι στα σοβαρα?Το 98%???

Και μετα μαρεσει που μου λες γιατι ειρωνευομαι με αυτα που γραφετε.

Προφανώς το 98% δεν είναι μπουκάλι, ή τελοσπάντων είναι irrelevant. Υπάρχουν παιχνίδια που δεν ανεβάζουν την κάρτα πάνω από 95%, πχ. AC origins. 

Στο βιντεο από που ξεκίνησε η όλη κουβέντα πάντως βλέπουμε συνεχόμενα drops ακόμα και σε κάτω από 70%, και γενικά ελάχιστα κάθεται η κάρτα στο 99%. Ε αυτό είναι αρκετούτσικο μπουκάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...