Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

To MSRP είναι ένα καλοστημένο και καλογυαλισμένο δωρεάν μάρκετινγκ τρικ και δούλεψε απίστευτα καλά φέτος. Όλα τους έκατσαν άψογα. Τυχεροί όσοι δεν πούλησαν κάρτες τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο. Τη πατήσαμε από τα "γλυκά λόγια" της κάθε Σειρήνας AMD-NVIDIA και δε βάλαμε κερί μπόλικο στις αυταρες μας οι υπόλοιποι.

Το MSRP εγινε μαρκετινγκ απο τις turing και μετα. Στις πρωτες navi ειδαμε τιμες και κατω απο το επισημο msrp 2-3 μηνες μετα την παρουσιαση. Στις ampere το ξεφτιλησαν και στις navi 2 τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα. Σιγουρα δεν επρεπε να πουλησεις την καρτα ειδικα οπως εγιναν τα πραγματα. Οι μηνες χωρις gaming δεν αναπληρωνονται και ας γλιτωσεις 50-100 ευρω. Οπως και να εχει το βλεπω να υπαρχουν καρτες μετα το δευτερο εξαμηνο του ετους μην πω και πιο πισω. Αν δεν παει για eth 2 το eth ωστε να μην γινεται mining με gpu δυσκολα θα βρεθουν καρτες σε σωστες τιμες.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οποιος ηθελε καρτα σε πιο λογικες τιμες εβρισκε κυριως απο Nvidia μερια που και νωριτερα ανακοινωσαν τις καρτες και ειχαν λιγο καλυτερη διαθεσιμοτητα.... Και οχι δεν πληρωσαν ολοι ενα χιλιαρικο παραπανω σε αυτες τις καρτες.

 

Βασικά εννοώ "ένα χιλιάρικο" παραπάνω για full σύστημα και οκ υπερβάλλω (στην ουσία σχήμα λόγου) γιατί δεν έχουν φάει όλα τα parts τις ίδιες αυξήσεις..... 

Επεξ/σία από Jargon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογική τιμή γύρω στα 1300€ με τα έξτρα και άμεσα διαθέσιμη.

https://www.pccomponentes.com/xfx-speedster-merc-319-amd-radeon-rx-6900-xt-black-gaming-16gb-gddr6

 

Επεξ/σία από Inler
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Για πείτε, μια vega που είναι compute κτήνος και με HBM κάνει δουλίτσα στο σκάψιμο, πόσο να την σπρώξω?

Που φτάσαμε ρεεεε...ευτυχώς δεν έχω καθόλου όρεξη για gaming εδώ και 2 μήνες.

Για πες μου εγώ που έχω Radeon 7 που θεωρητικά είναι η καλύτερη για mining και η πιο δυσεύρετη μακράν, πόσο να τη δώσω και κυρίως με ποια να την αντικάταστήσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Inler είπε

Λογική τιμή γύρω στα 1300€ με τα έξτρα και άμεσα διαθέσιμη.

https://www.pccomponentes.com/xfx-speedster-merc-319-amd-radeon-rx-6900-xt-black-gaming-16gb-gddr6

 

Είναι αξιόπιστο το site?

Σε σχέση με άλλους έχει όντως καλύτερες τιμές.

Απ'οτι είδα χρειάζεται Spanish ID για την ολοκλήρωση της αγοράς, άρα δεν μας κάνει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Για πες μου εγώ που έχω Radeon 7 που θεωρητικά είναι η καλύτερη για mining και η πιο δυσεύρετη μακράν, πόσο να τη δώσω και κυρίως με ποια να την αντικάταστήσω...

Άμα κυκλοφορήσεις την κατάλληλη διαφήμιση για την αποτελεσματικότητά της σε σκάψιμο, βλέπω ναβγάζεις αμάξι 😛

Δεν μπαίνω καν στη λογική αυτή, πραγματικά.

Όταν και αν διορθωθούν τα πράγματα (βίαια, ελπίζω, για να καούν κάποιοι "μάγκες") θα ασχοληθώ με το "άθλημα" του PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Άμα κυκλοφορήσεις την κατάλληλη διαφήμιση για την αποτελεσματικότητά της σε σκάψιμο, βλέπω ναβγάζεις αμάξι 😛

Δεν μπαίνω καν στη λογική αυτή, πραγματικά.

Όταν και αν διορθωθούν τα πράγματα (βίαια, ελπίζω, για να καούν κάποιοι "μάγκες") θα ασχοληθώ με το "άθλημα" του PC.

Θεωρητικά μπορούμε να πουλήσουμε ακριβά, να αγοράσουμε (αν βρούμε) εξίσου ακριβά και το αποτέλεσμα να είναι το (περίπου) ίδιο. Να δώσω δηλ. την R7 ένα χιλιάρικο (τόσο τις πουλάνε στο ebay) να πάρω την 6900x που ποστάρανε πιο πάνω (αν την προλάβω μέχρι να βγάλω άκρη με τα ισπανικά) και να μου κοστίσει η μετάβαση 300€ που δεν το λες τελείως παράλογο. Ε δεν μου πάει ρε φίλε, δεν ξέρω... Θα μείνω με αυτήν μέχρι να βρω κάτι σε αξιοπρεπή τιμή και μετά όσο φύγει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chrisde είπε

Θεωρητικά μπορούμε να πουλήσουμε ακριβά, να αγοράσουμε (αν βρούμε) εξίσου ακριβά και το αποτέλεσμα να είναι το (περίπου) ίδιο. Να δώσω δηλ. την R7 ένα χιλιάρικο (τόσο τις πουλάνε στο ebay) να πάρω την 6900x που ποστάρανε πιο πάνω (αν την προλάβω μέχρι να βγάλω άκρη με τα ισπανικά) και να μου κοστίσει η μετάβαση 300€ που δεν το λες τελείως παράλογο. Ε δεν μου πάει ρε φίλε, δεν ξέρω... Θα μείνω με αυτήν μέχρι να βρω κάτι σε αξιοπρεπή τιμή και μετά όσο φύγει...

Κοίτα, σε σκαφτιά δεν έχω ηθικό θέμα να τη δώσω, απλά δεν μπαίνω γενικά σε τέτοιες διαδικασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Inler είπε

Εδώ μέσα αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει ότι στέλνει κανονικά Ελλάδα απλά με μεταφορικά γύρω στα 50€.

Αν πας να κάνεις παραγγελία ζητάει Ισπανιό ID (υποχρεωτικό πεδίο), αυτό πως το προσπερνάς;

Υποθέτω αυτός είναι ο λόγος που θπάρχουν διαθέσιμες κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι ότι έχω σκοπό να πάρω από εκεί αφού τόσα λεφτά για GPU δεν τα δίνω ούτε για αστείο, (εκτός του ότι ψάχνω οπωσδήποτε να αγοράσω από Ελλάδα για να γλυτώσω το ΦΠΑ) αλλά έκανα μια δοκιμή. Στο ισπανικό ID που ζητάει έβαλα ένα νούμερο στην τύχη και δεν γκρίνιαξε, το πέρασε. Ίσως το έχουν για τυπικούς λόγους.

Κανονικά αυτά τα NIF/NIE (κάτι σαν τα δικά μας ΑΦΜ αλλά για μη-Ισπανούς υπηκόους) παράγονται βάσει αλγόριθμου και συνήθως επαληθεύονται στο front end, αλλά το site δεν φαίνεται να κάνει κάποιου είδους validation. Τώρα αν σκάσει κάτι μετά την παραγγελία και την πληρωμή, ποιος ξέρει. Ας τους στείλει κάποιος ερώτηση.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Όχι ότι έχω σκοπό να πάρω από εκεί αφού τόσα λεφτά για GPU δεν τα δίνω ούτε για αστείο, (εκτός του ότι ψάχνω οπωσδήποτε να αγοράσω από Ελλάδα για να γλυτώσω το ΦΠΑ) αλλά έκανα μια δοκιμή. Στο ισπανικό ID που ζητάει έβαλα ένα νούμερο στην τύχη και δεν γκρίνιαξε, το πέρασε. Ίσως το έχουν για τυπικούς λόγους.

Κανονικά αυτά τα NIF/NIE (κάτι σαν τα δικά μας ΑΦΜ αλλά για μη-Ισπανούς υπηκόους) παράγονται βάσει αλγόριθμου και συνήθως επαληθεύονται στο front end, αλλά το site δεν φαίνεται να κάνει κάποιου είδους validation. Τώρα αν σκάσει κάτι μετά την παραγγελία και την πληρωμή, ποιος ξέρει. Ας τους στείλει κάποιος ερώτηση.

Λογικά θα γίνει τσεκ όταν περάσεις την παραγγελία σου.

Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Όχι ότι έχω σκοπό να πάρω από εκεί αφού τόσα λεφτά για GPU δεν τα δίνω ούτε για αστείο, (εκτός του ότι ψάχνω οπωσδήποτε να αγοράσω από Ελλάδα για να γλυτώσω το ΦΠΑ) αλλά έκανα μια δοκιμή. Στο ισπανικό ID που ζητάει έβαλα ένα νούμερο στην τύχη και δεν γκρίνιαξε, το πέρασε. Ίσως το έχουν για τυπικούς λόγους.

Κανονικά αυτά τα NIF/NIE (κάτι σαν τα δικά μας ΑΦΜ αλλά για μη-Ισπανούς υπηκόους) παράγονται βάσει αλγόριθμου και συνήθως επαληθεύονται στο front end, αλλά το site δεν φαίνεται να κάνει κάποιου είδους validation. Τώρα αν σκάσει κάτι μετά την παραγγελία και την πληρωμή, ποιος ξέρει. Ας τους στείλει κάποιος ερώτηση.

ούτε εγώ έχω πρόθεση αγοράς, ήθελα απλά να ξέρω εάν έχω αυτή την δυνατότητα αγοράς. Προσεύχομαι κάθε μέρα να μην πάθει κάτι η 5700 ΧΤ που έχω 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DiAvOl είπε

Αν πας να κάνεις παραγγελία ζητάει Ισπανιό ID (υποχρεωτικό πεδίο), αυτό πως το προσπερνάς;

Υποθέτω αυτός είναι ο λόγος που θπάρχουν διαθέσιμες κάρτες.

Αν θυμάμαι καλά βάζεις το NIE όπου είναι ουσιαστικά το αφμ κατοίκου εξωτερικού στην δική μας περίπτωση. 

Στέλνει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...