Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Για να μπει μια βάση στον άξιζει η αγορά ενός προϊόντος πρέπει να γνωρίζουμε τιμή και διαθεσιμότητα.

Έχεις βρει μια 6900ΧΤ στα 1620 +100μτφ νομίζω χρεώνει το caseking.

Tην 3080 πόσο την βρίσκεις για να απαντηθεί το αρχικό ερώτημα?

 

3080 βρισκω μεταχειρισμενη γυρω στα 1400 ευρω...
1780 περιπου βγαινει απο caseking η 6900XT με τα μεταφορικα, εχεις δικαιο, δεν το ειχα υπολογισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tommy^ είπε

3080 βρισκω μεταχειρισμενη γυρω στα 1400 ευρω...
1780 περιπου βγαινει απο caseking η 6900XT με τα μεταφορικα, εχεις δικαιο, δεν το ειχα υπολογισει...

Ούτε για αστείο μτχ σε αυτά τα λεφτά κι όπως είναι η αγορά. Αν ήταν σφραγισμένη είναι άλλο πράγμα.

Εκτός κι αν μιλάμε για φίλο ή συγγενή.

Γενικά με ελάχιστη διαθεσιμότητα αν τυχόν γίνει κάτι θα αρχίσουν να ψυρίζουν τα πάντα το κατάστημα κι η αντιπροσωπεία. Αν δεν είσαι ο πρώτος αγοραστής θα είσαι σε μειονεκτική θέση.

Ευρωπαϊκά καταστήματα που εκδίδουν ονομαστικές αποδείξεις πάλι κι εκεί δεν ξέρω τι παίζει.

Για κάτι αγγελίες με τιμολόγιο εκεί είναι σαν να μην έχεις καθόλου εγγύηση.

Άσε που δεν ξέρεις τι χρήση μπορεί να έχει κάνει ο άλλος στο μεσοδιάστημα, μπορεί να είχε βάλει

κάνα 500άρι bios να της έλιωσε την ψυχούλα και μόλις μυρίστηκε το degrade να την σπρώχνει.

Και στην τελική τόσα λεφτά θα δώσεις, να πάρεις εσύ την καινουργίλα.

 

-Η πιο λογική επιλογή είναι να προσπαθήσεις να πάρεις μια 6800ΧΤ στο χιλιάρικο+ όπως βλέπω

ότι καταφέρνουν μερικά παιδιά.  Για 1440p που σκοπεύεις να μείνεις εκεί είναι υπερβολή η 6900ΧΤ.

Απ την άλλη αν δεν βρίσκεις κάρτα δεν μπορεί να σου πει κάνεις πόσο κοστίζει να χάνεις το χόμπι σου

και την καλοπέρασή σου. Άμα η μόνη που βρίσκεις είναι στα 1800 εσύ ξέρεις αν θα παίζεις games ή

αν θα αγοράσεις ένα τρίτο νεφρό να το βάλεις στην κατάψυξη για τα γεράματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


 

55 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ούτε για αστείο μτχ σε αυτά τα λεφτά κι όπως είναι η αγορά. Αν ήταν σφραγισμένη είναι άλλο πράγμα.

Εκτός κι αν μιλάμε για φίλο ή συγγενή.

Γενικά με ελάχιστη διαθεσιμότητα αν τυχόν γίνει κάτι θα αρχίσουν να ψυρίζουν τα πάντα το κατάστημα κι η αντιπροσωπεία. Αν δεν είσαι ο πρώτος αγοραστής θα είσαι σε μειονεκτική θέση.

Ευρωπαϊκά καταστήματα που εκδίδουν ονομαστικές αποδείξεις πάλι κι εκεί δεν ξέρω τι παίζει.

Για κάτι αγγελίες με τιμολόγιο εκεί είναι σαν να μην έχεις καθόλου εγγύηση.

Άσε που δεν ξέρεις τι χρήση μπορεί να έχει κάνει ο άλλος στο μεσοδιάστημα, μπορεί να είχε βάλει

κάνα 500άρι bios να της έλιωσε την ψυχούλα και μόλις μυρίστηκε το degrade να την σπρώχνει.

Και στην τελική τόσα λεφτά θα δώσεις, να πάρεις εσύ την καινουργίλα.

 

-Η πιο λογική επιλογή είναι να προσπαθήσεις να πάρεις μια 6800ΧΤ στο χιλιάρικο+ όπως βλέπω

ότι καταφέρνουν μερικά παιδιά.  Για 1440p που σκοπεύεις να μείνεις εκεί είναι υπερβολή η 6900ΧΤ.

Απ την άλλη αν δεν βρίσκεις κάρτα δεν μπορεί να σου πει κάνεις πόσο κοστίζει να χάνεις το χόμπι σου

και την καλοπέρασή σου. Άμα η μόνη που βρίσκεις είναι στα 1800 εσύ ξέρεις αν θα παίζεις games ή

αν θα αγοράσεις ένα τρίτο νεφρό να το βάλεις στην κατάψυξη για τα γεράματα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια...

36 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

3080 στα 1400;; whaaaaaaat. 3090 μήπως;

Οχι φιλε μου, κι ομως... μπες να δεις τιμες σε μεταχειρο vga και θα φριξεις...
Εχω δει 3080 στα 1800. 
Τεσπα, μην χαλαω εδω το νημα με ασχετα!
Θα κοιταξω να βρω καμια 6800XT κοντα στο 1000αρικο!

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που έχουμε καταφέρει και αγοράσει gpu και εγώ μαζί είναι από των κωτσοβολο οπότε έχε το νου σου εκεί. Την 6900χτ μην την πάρεις γενικά δεν τα αξίζει 1000 φορές μια 3090

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tommy^ είπε

Δυστυχως μαλλον θα πρεπει να αλλαξω και monitor και να παω σε καποιο που ειναι συμβατο και με freesync.

Αναλογως, πολυ πιθανων να ειναι gsync compatible. Ποια οθονη εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, tommy^ είπε

ACER XB270HU

 

Αρχικα νομιζα οτι ημουν στο nvidia thread, και για αυτο ειπα περι gsync compatible. (οτι δλδ ηθελες να αναβαθμισεις σε rtx)

Οχι, φαινεται να ειναι g sync monitor μονο

 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στη παρέα.

Πρώτη φορά στα χέρια μου κάρτα της AMD και συγκεκριμενα η 6800XT TRIO GAMING X. Ρωτάω τους γνώστες να με βοηθήσουν σε ένα θέμα με το adrenalin. Σε κάθε επανεκκίνηση του υπολογιστή μου "γυρίζει" το custom fan curve που εχω φτιαξει σε default.Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις όμως τις κρατάει. Έχει κανείς ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Καλημέρα στη παρέα.

Πρώτη φορά στα χέρια μου κάρτα της AMD και συγκεκριμενα η 6800XT TRIO GAMING X. Ρωτάω τους γνώστες να με βοηθήσουν σε ένα θέμα με το adrenalin. Σε κάθε επανεκκίνηση του υπολογιστή μου "γυρίζει" το custom fan curve που εχω φτιαξει σε default.Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις όμως τις κρατάει. Έχει κανείς ιδέα ?

Το Fast boot των windows είναι ενεργό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...