Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Και τις 3070 για 500 ελεγαν.

Τόσο είχαν μέχρι Δεκέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η φώτο που ανέβασα πριν ήταν σήμερα που το άνοιξα για να στείλω. Χθες που έπαιζα δεν είχα τη 2η θερμοκρασία δίπλα στη gpu. Η 1η έφτανε στους 85 βαθμούς. Πάω στο performance αλλά δε βρίσκω από που αλλάζω τους ανεμιστήρες. Sorry αλλά δεν το έχω και πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2020 στις 3:05 ΜΜ, 7nisiotis είπε

6700XT (12gb vram), ανακοίνωση αν θυμάμαι καλά είναι προγραμματισμένη για τη 12η Ιανουαρίου.

Τιμή μαντεύω 499-479$ MSRP 

[είναι η κάρτα που περιμένω κ γω να σου πω την αλήθεια

 

Χμ μέσα έπεσα σε τιμή. Η κυκλοφορία πήγε παράταση χαχα, με λες και "leaker" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο 9:42 PC footage RE Village με RT σε RDNA 2.

 

Σύμφωνα με τα διαγράμματα της AMD η RX6700XT έχει σχεδόν ίδιες επιδόσεις με την RTX3070 σε gaming (DX-11/12). Αν πάρουμε το Techpowerup, η RTX3070  έχει ίδιες επιδόσεις με την RTX2080Ti και 26% ταχύτερη της AMD Vega 7.

Radeon VEGA 7 = 331mm2 , 16GB  HBM2,  TDP 300W

Radeon RX6700XT = 335mm2, 12GB GDDR-6, TDP 230W

Στο ίδιο μέγεθος Chip, 26% παραπάνω επιδόσεις από την VEGA 7 και με 70W μικρότερo TDP με ίδια κατασκευή 7nm.

small_radeon-rx-6700-xt-performance-2.jp

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Halo10 είπε

Οπότε αλλάζω αυτές τις τιμές και βάζω τις δικές σου? 

20210303_190440.jpg

Όχι. Καταρχάς αυτές οι τιμές που βλέπεις δεν είναι αυτές που είχες από default. Τώρα στις έβγαλε που το ενεργοποίησες. Άμα πατήσεις apply θα δεις διαφορές στις στροφές των fans και στις θερμοκρασίες. Τώρα αν σου φαίνονται θορυβώδεις, χαμηλώνεις τις στροφές ανάλογα με τις προτιμήσεις σου. Δεν χρειάζεται να βάλεις ότι και εγώ, δεν έχουμε τα ίδια fans ούτε τα ίδια temps/settings ούτε ενδεχομένως την ίδια ανεκτικότητα στο θόρυβο...

Δες από το overlay της amd (crtl+shift+o) ποια θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από 80: η κανονική ή η junction (hot spot) και πες μας.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Έλα να βλέπω προγνωστικά για τις 6700/XT

Προσωπικά περιμένω την 6700XT με 12GB RAM ανάμεσα στην 3060Ti και την 3070 με τιμή MSRP στα $449

Την 6700 με 12GB RAM την περιμένω ανάμεσα στην 3060 και την 3060Ti στα $379

Και οι δύο ανάμεσα από 3060-3060ti θα είναι. Thx to ngreedia, έχει άπειρο χώρο να χωρέσουν εκεί.😁

Άκυρο δείχνει να παίζει στα ίδια με 3060ti/3070 - μια χαρά.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisde είπε

Όχι. Καταρχάς αυτές οι τιμές που βλέπεις δεν είναι αυτές που είχες από default. Τώρα στις έβγαλε που το ενεργοποίησες. Άμα πατήσεις apply θα δεις διαφορές στις στροφές των fans και στις θερμοκρασίες. Τώρα αν σου φαίνονται θορυβώδεις, χαμηλώνεις τις στροφές ανάλογα με τις προτιμήσεις σου. Δεν χρειάζεται να βάλεις ότι και εγώ, δεν έχουμε τα ίδια fans ούτε τα ίδια temps/settings ούτε ενδεχομένως την ίδια ανεκτικότητα στο θόρυβο...

Δες από το overlay της amd (crtl+shift+o) ποια θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από 80: η κανονική ή η junction (hot spot) και πες μας.

Μια χαρά. Είχα κάποια άσχετα θέματα που έλυσα τελικά αλλά οι θερμοκρασίες πλέον δεν έχουν καμία σχέση. Μπήκε με 43 και 45 και μετά από 10 λεπτά gaming έφτασε στα σημεία που δείχνει η φώτο. 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και συγγνώμη αν μονοπωλώ με ερωτήσεις συνέχεια αλλά μετά από 10 χρόνια είπα να φτιάξω ένα gaming pc και αφού μου πήρε 2 μήνες να το τελειώσω προέκυψαν προβλήματα που δεν περίμενα. 

 

20210303_231235.jpg

Επεξ/σία από Halo10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο 9:42 PC footage RE Village με RT σε RDNA 2.

 

Έχει πλάκα που ανοίγουν την παρουσίαση και λένε ότι το SAM θα δουλεύει και σε zen 2 (που δουλεύει ακόμα και σε zen + 😁) , ένα εξάμηνο αφού κυκλοφόρησε τους zen 3. Και αφού η nvidia αναγκάστηκε να ανακοινώσει ReBAR μόνο για zen 3 (αφού η amd μόνο αυτό υποστήριζε επίσημα μέχρι τώρα). 😁 Tip κατευθείαν από το handbook της ιντέλας.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Halo10 είπε

Μια χαρά. Είχα κάποια άσχετα θέματα που έλυσα τελικά αλλά οι θερμοκρασίες πλέον δεν έχουν καμία σχέση. Μπήκε με 43 και 45 και μετά από 10 λεπτά gaming έφτασε στα σημεία που δείχνει η φώτο. 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και συγγνώμη αν μονοπωλώ με ερωτήσεις συνέχεια αλλά μετά από 10 χρόνια είπα να φτιάξω ένα gaming pc και αφού μου πήρε 2 μήνες να το τελειώσω προέκυψαν προβλήματα που δεν περίμενα. 

 

20210303_231235.jpg

Η ουσία του συγκεκριμένου νήματος νομίζω είναι ακριβώς αυτή: να βοηθάμε τους κατόχους (τωρινούς και μελλοντικούς) των συγκεκριμένων καρτών με διάφορα θέματα που τυχόν αντιμετωπίζουν/αγνοούν, οπότε μη ζητάς συγγνώμη μια χαρά on-topic είμαστε. Αν θες βοήθεια με το υπόλοιπο σετάρισμα σφύριξε. Ρίξε κάνα bench αν θες να δούμε πως τα πάει το καρτόνι και πες εντυπώσεις για το θόρυβο κτλ. Tip: maxαρε μνήμη + pl.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πατησω Χ for doubt για το παραπανω graph της amd. Βγαζω στο warzone, με textures normal, anisotropic / bullet impact / particle light / tessellation max, caches enabled, streaming on, anti aliasing flimic smaa t2x, 135+ fps σε 1440p με την 3070. Στην beta με την 5700χτ επιανα 90+. Δεν βλεπω λογο η 3070 να βγαζει <110 στο bo cw

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6700XT MSRP + VAT~600€ 04/2021

5700XT $399MSRP ~450€  06/2019   +33%  (  min 400€ +50%  01/2020 )

 

Eπιδόσεις +45% σε 4κ (αν είναι ίδια με 3070).

Ας αφήσουμε στοκ και κάπελα, μεικτά συναισθήματα εγώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisde είπε

Η ουσία του συγκεκριμένου νήματος νομίζω είναι ακριβώς αυτή: να βοηθάμε τους κατόχους (τωρινούς και μελλοντικούς) των συγκεκριμένων καρτών με διάφορα θέματα που τυχόν αντιμετωπίζουν/αγνοούν, οπότε μη ζητάς συγγνώμη μια χαρά on-topic είμαστε. Αν θες βοήθεια με το υπόλοιπο σετάρισμα σφύριξε. Ρίξε κάνα bench αν θες να δούμε πως τα πάει το καρτόνι και πες εντυπώσεις για το θόρυβο κτλ. Tip: maxαρε μνήμη + pl.

 Στο tip έχω μόνο άγνωστες λέξεις 😂😂. Ούτε πως Μαξαρω μνήμες ξέρω ούτε τι είναι το pl. 

Οκ βρήκα ένα bench και το κατέβασα και το έτρεξα. Επειδή ακόμα δεν έχω βάλει οθόνη, για οθόνη έχω μια 55αρα tv. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το bench. 

Έπρεπε να κόψω την μισή εικόνα για να πέσει κάτω από 2 mb και να το ανεβάσω. 

 

20210304_011352.png

Επεξ/σία από Halo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...