Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Halo10 είπε

 Στο tip έχω μόνο άγνωστες λέξεις 😂😂. Ούτε πως Μαξαρω μνήμες ξέρω ούτε τι είναι το pl. 

Οκ βρήκα ένα bench και το κατέβασα και το έτρεξα. Επειδή ακόμα δεν έχω βάλει οθόνη, για οθόνη έχω μια 55αρα tv. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το bench. 

Έπρεπε να κόψω την μισή εικόνα για να πέσει κάτω από 2 mb και να το ανεβάσω. 

 

20210304_011352.png

Superposition_Benchmark_v1.1_15246_1614818664.png.ef404cf31780cc7960ab4cd08926e0d5.png
Gigabyte RX 6800XT Gaming OC, όλα τέρμα από Wattman. 2700 min/2800 max/Voltage 1150/memory 2150/power +15
Για να φτάνω τα νούμερα της 6900XT, δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να κάνει η δικιά σου!
Αν ειναι να ξανα ανεβασεις benchmark από το Superposition, πάτα το κουμπί με την κάμερα κάτω δεξιά θα σου φτιάξει αυτόματα screenshot.

Εκεί που ρυθμίζεις τα fans που σου έδειξαν πριν πείραξε και τα υπόλοιπα πράγματα στο panel. Για παράδειγμα βάλε Min/Max Frequency, Voltage, VRam Tuning, αλλα και Power Tuning πιο πάνω. To pl είναι το power limit κάτω από το fan curve.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, omitziz είπε

Τόσο είχαν μέχρι Δεκέμβρη.

Ουτε η 3060ti δεν ειχε κατι κοντα στα 500 τον Δεκεμβριο. Στην Ελλαδα τουλαχιστον απο τι θυμαμαι. Αν και δεν νμζ το εξωτερικο οτι ειχε τοσο μεγαλες διαφορες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Extinction είπε

Superposition_Benchmark_v1.1_15246_1614818664.png.ef404cf31780cc7960ab4cd08926e0d5.png
Gigabyte RX 6800XT Gaming OC, όλα τέρμα από Wattman. 2700 min/2800 max/Voltage 1150/memory 2150/power +15
Για να φτάνω τα νούμερα της 6900XT, δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να κάνει η δικιά σου!
Αν ειναι να ξανα ανεβασεις benchmark από το Superposition, πάτα το κουμπί με την κάμερα κάτω δεξιά θα σου φτιάξει αυτόματα screenshot.

Εκεί που ρυθμίζεις τα fans που σου έδειξαν πριν πείραξε και τα υπόλοιπα πράγματα στο panel. Για παράδειγμα βάλε Min/Max Frequency, Voltage, VRam Tuning, αλλα και Power Tuning πιο πάνω. To pl είναι το power limit κάτω από το fan curve.

Μην νομίζεις δεν έχουν τρελές διαφορές, καρτάρα είναι και η δικιά σου! Τα ρολόγια σου είναι σούπερ εμένα πάνε μέχρι 2570 min/2670 max. Είσαι σταθερός με αυτά; Για δοκίμασε ένα Timespy να δεις αν το βγάζει. Με MPT έχεις παίξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ουτε η 3060ti δεν ειχε κατι κοντα στα 500 τον Δεκεμβριο. Στην Ελλαδα τουλαχιστον απο τι θυμαμαι. Αν και δεν νμζ το εξωτερικο οτι ειχε τοσο μεγαλες διαφορες

 

33.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η 6700ΧΤ είναι από 26% έως 42% καλύτερη από την 5700ΧΤ, αν είναι δηλαδή σαν την 3060Ti ή σαν την 3070 αντίστοιχα, που λογικά θα είναι κάπου ανάμεσα και έχει +8GB vram με 20% μεγαλύτερη τιμή από την 5700ΧΤ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί κάθεστε και το αναλύετε τόσο, αφού ξέρετε ότι οι τιμές δεν ισχύουν... Κάτσε να δούμε επί πραγματικού καταρχάς τι κάρτες μπορούμε να βρούμε, σε τι τιμή, τι προσφέρουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε αντίστοιχη τιμή (αν βρίσκουμε) και να δούμε τότε αν αξίζουν ή όχι.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, chrisde είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί κάθεστε και το αναλύετε τόσο, αφού ξέρετε ότι οι τιμές δεν ισχύουν... Κάτσε να δούμε επί πραγματικού καταρχάς τι κάρτες μπορούμε να βρούμε, σε τι τιμή, τι προσφέρουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε αντίστοιχη τιμή (αν βρίσκουμε) και να δούμε τότε αν αξίζουν ή όχι.

Ναι εντάξει απλά για να δούμε λίγο το generation to generation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ναι εντάξει απλά για να δούμε λίγο το generation to generation..

Αυτό ναι. Εντελώς τεχνολογικά να το δεις, το άλμα είναι όχι απλά μεγάλο αλλά τεράστιο. Εγώ πήγα από ναυαρχίδα σε ναυαρχίδα (Radeon VII σε 3900xt) και είδα κυριολεκτικά διπλασιασμό επιδόσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Αυτό ναι. Εντελώς τεχνολογικά να το δεις, το άλμα είναι όχι απλά μεγάλο αλλά τεράστιο. Εγώ πήγα από ναυαρχίδα σε ναυαρχίδα (Radeon VII σε 3900xt) και είδα κυριολεκτικά διπλασιασμό επιδόσεων...

Σε διπλάσια τιμή όμως...

Δε το λες ακριβώς και πρόοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το προσέξατε ότι στο slide με την τιμή της 6700ΧΤ έγραφε από κάτω με μικρά γραμματάκια "Price subject to change"; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phaethonas είπε

Σε διπλάσια τιμή όμως...

Δε το λες ακριβώς και πρόοδο.

Άσε τις τιμές, είπαμε οι τιμές είναι ό,τι να ναι δεν βγάζεις άκρη αυτήν την περίοδο. Όταν και αν κάτσει η σκόνη βλέπουμε. Εγώ μίλησα εντελώς τεχνολογικά που άμα το δεις από αυτήν την σκοπιά και μόνο, γιατί μόνο έτσι μπορείς να το δεις, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ πρόοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chrisde είπε

Άσε τις τιμές, είπαμε οι τιμές είναι ό,τι να ναι δεν βγάζεις άκρη αυτήν την περίοδο. Όταν και αν κάτσει η σκόνη βλέπουμε. Εγώ μίλησα εντελώς τεχνολογικά που άμα το δεις από αυτήν την σκοπιά και μόνο, γιατί μόνο έτσι μπορείς να το δεις, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ πρόοδος.

Αναφέρομαι σε τιμές MSRP όχι σε τι ισχύει τώρα. 

Η V7 είχε περίπου 700 USD και η RTX 3090 1500USD. 

Αν είναι περίπου διπλάσια η απόδοση δεν είναι πρόοδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Αναφέρομαι σε τιμές MSRP όχι σε τι ισχύει τώρα. 

Η V7 είχε περίπου 700 USD και η RTX 3090 1500USD. 

Αν είναι περίπου διπλάσια η απόδοση δεν είναι πρόοδος. 

999 MSRP έχει η 6900ΧΤ πάντως, νομίζω αυτή έχει ο φίλος, εκτός αν κάνω λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Αναφέρομαι σε τιμές MSRP όχι σε τι ισχύει τώρα. 

Η V7 είχε περίπου 700 USD και η RTX 3090 1500USD. 

Αν είναι περίπου διπλάσια η απόδοση δεν είναι πρόοδος. 

Τα έχεις μπλέξει λίγο. Η 3090 είναι nvidia...

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

999 MSRP έχει η 6900ΧΤ πάντως, νομίζω αυτή έχει ο φίλος, εκτός αν κάνω λάθος..

Σωστά. Δεν την πήρα 1000 όμως, την πήρα παραπάνω. Το γιατί δεν έχει σημασία. Θέλετε να το δούμε σε msrp; Καλώς. Η 6900xt ξεκάθαρα ΔΕΝ αξίζει τα 1000€. Γιατί; Γιατί η 6800xt έχει 650 και η διαφορά τους είναι μικρή. Τι σημαίνει αυτό όμως, ότι δεν υπήρξε τεχνολογική πρόοδος;

Υπ' όψιν ότι το Msrp αφορά reference υλοποιήσεις που στις amd τουλάχιστον είναι κακές. Πραγματικά θέλω να το τονίσω αυτό: αν ενδιαφέρεστε για 6series ΜΗΝ πάρετε reference. Οι custom υλοποιήσεις που στην πλειοψηφία τους είναι πολύ καλές φυσικά θα ήταν και πιο ακριβές αν οι τιμές ήταν φυσιολογικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...