Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα, οι Radeon έχουν κάποια τεχνολογία αντίστοιχη με το DLSS και Raytracing; Κάποιος περισσότερο ψαγμένος ας απαντήσει...

Χοντρικά: Όσον αφορά το DLSS, έχουν κάτι αντίστοιχο που ρίχνει την ανάλυση δυναμικά και κρατάει σταθερα fps. Κάνει και upscaling αλλά καμία σχέση το αποτέλεσμα με το τελευταίο DLSS της Nvidia. Ετοιμάζει κάτι καλύτερο ανταγωνιστικό του DLSS για το κοντινό μέλλον.

Το ray tracing είναι μια τεχνική γενικά, απλά στις nvidia τρέχει σε αποκλειστικούς πυρήνες. Στις amd τρέχει με διαφορετικό τρόπο σε απλούς πυρήνες όπου εκτελούνται και όλοι οι άλλοι υπολογισμοί, και έτσι έχουν χαμηλότερη απόδοση (επίσης υποστηρίζονται λιγότερα παιχνίδια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το λάθος σου είναι ότι αναφέρεσαι σε σχετικά ελαφριά games. Δοκίμασε RDR2 όλα τέρματα, Legion με RT, Cyberpunk, Βλαχαρα, το Gears 5 νομίζω και αυτό είναι δυνατό σε 4Κ όλα τέρματα..

Superposition

gear 5 έπιανα 4κ 55-60 με τη vii τι θες να μου πεις οτι η 6800χτ δεν τα πιάνει και πιο πάνω έβαλα video RDR2 ultra 4k me TAA και είναι 60+ fps τώρα παίζω rage 2 και αυτό 4κ 60 μόνο αν θες RT παίζει να δεις διαφορά αλλά αν πείρες 6800χτ για το RT τι να πω καλά να πάθεις, βάλτε καμιά φώτο ρε παιδιά εσείς που έχετε 6800χτ και παίζεται κάποιο παιχνίδι και δεν πιάνεται τα hz του monitor και έχετε κάνει oc γιαυτό των λόγο γιατί ειλικρινά με παραξενεύει τρομερά.

Επεξ/σία από Nemo1776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

τι θες να μου πεις 

Εσύ τι ακριβώς θες να μας πεις, ούτε η amd στην παρουσίαση δεν μας είπε για ακατέβατα εξηνταρια σε 4Κ. Στο rdr2 μπορεί να βρεις κι ένα video να πιάνει 90αρια σε 4k αυτό δεν αλλάζει ότι θα έχει dips ενδεχομένως και στα 40fps. Τι ίδιο ισχύει και για κάποιους ακόμα τίτλους, όχι πολλούς, αν κάποιος θέλει κάτι καλύτερο μπορεί να ψαχτει να πάρει λίγο performance παραπάνω.  Άλλωστε δεν  κοιτάμε μόνο τα avg ίσα ίσα τα low είναι που χαλάνε την εμπειρία όπως πολύ σωστά επισήμανε πριν ο φίλος @chrisde.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

gear 5 έπιανα 4κ 55-60 με τη vii τι θες να μου πεις οτι η 6800χτ δεν τα πιάνει και πιο πάνω έβαλα video RDR2 ultra 4k me TAA και είναι 60+ fps τώρα παίζω rage 2 και αυτό 4κ 60 μόνο αν θες RT παίζει να δεις διαφορά αλλά αν πείρες 6800χτ για το RT τι να πω καλά να πάθεις, βάλτε καμιά φώτο ρε παιδιά εσείς που έχετε 6800χτ και παίζεται κάποιο παιχνίδι και δεν πιάνεται τα hz του monitor και έχετε κάνει oc γιαυτό των λόγο γιατί ειλικρινά με παραξενεύει τρομερά.

Μην τα παίρνεις βρε δεν είπα κάτι. Απλά λέω ότι πάντα θα υπάρχει λόγος να κάνεις OC. Αυτό απλά επειδή στην αρχή ανέφερες το SOTR συγκεκριμένα που δεν είναι και το πιο βαρύ game που υπάρχει. Επίσης δεν ξέρω με τι settings έπιανες 55-60 με την VII αφού απ' ότι ξέρω με όλα τέρμα η 2080Ti έχει drops σε 4Κ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μην τα παίρνεις βρε δεν είπα κάτι. Απλά λέω ότι πάντα θα υπάρχει λόγος να κάνεις OC. Αυτό απλά επειδή στην αρχή ανέφερες το SOTR συγκεκριμένα που δεν είναι και το πιο βαρύ game που υπάρχει..

δεν τα παίρνω απλά παραξενεύομαι,έβαλα το sotr γιατί αυτό έχω με ενσωματωμένο τεστ τέλος πάντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

δεν τα παίρνω απλά παραξενεύομαι,έβαλα το sotr γιατί αυτό έχω με ενσωματωμένο τεστ τέλος πάντων

Και το Gears 5 έχει benchmark. Αν έχεις game pass είναι μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kakos84 είπε

καλημέρα φιλε μου όταν την δοκιμάσεις  ενημερωσε μας την θεμοκρασία τις κάρτα eyx

Έκανα κάποιες πρόχειρες δοκιμές. Με εντελώς default ρυθμίσεις (tuning Automatic, auto tuning Default) στους 21.2.3, με 0rpm, με με όλα τα fans του κουτιού να δουλεύουν στο ρελαντί σε εσωτερική θερμοκρασία 22oC και τα clock speeds της κάρτας στο μίνιμουμ, το idle της 6800ΧΤ είναι περίπου 50 βαθμοί. Λίγο δεν το λες.

Βάζοντας MSFS με πρακτικά τέρμα γραφικά στα 1440/60 και rendering 4k, φτάνει μέχρι τους 70 βαθμούς και σταθεροποιείται εκεί μιας και παίρνουν μπρος τα ανεμιστήρια της. Δεν έχω δει να πηγαίνει παραπάνω. Το Junction temp φτάνει γύρω στα 85.

Το πρόβλημα είναι ότι κρασάρει συνέχεια, τις περισσότερες φορές με 0xc0000374 ακόμα και αν δεν κάνω τίποτα το φοβερό (πχ. κράσαρε τώρα που έγραφα αυτό το μήνυμα και από πίσω φαινόταν το main menu του MSFS). Κρασάρει αν ανοίξω youtube, αρχίσω τα μπρος-πίσω και παράλληλα τρέχει το παιχνίδι. Το έχει καμια δεκαριά φορές τώρα οπότε παύει να είναι σύμπτωση. Αλλά δεν είναι εντελώς συστηματικό, υπό την έννοια ότι έκανα μια πτήση 15-20' πουσάροντας πολύ την κάρτα με τέρμα ρυθμίσεις στα γραφικά, 11GB VRAM usage κλπ και δεν είχε θέμα. Το πρόβλημα φαίνεται να συμβαίνει κυρίως όταν τρέχουν κι άλλα πράγματα. Μου το έκανε και με τους παλιούς drivers της προηγούμενης κάρτας αλλά και μετά από DDU cleanup.

Ίσως να δοκιμάσω κάποιο άλλο tuning σε πιο balanced mode. Ή τους προηγούμενους drivers του Νοέμβρη.

update: σαν να έστρωσε όταν το έβαλα στο Manual Tuning και το μόνο που έχω πειράξει είναι το Max Fan Speed στο 75% (κάποιοι έλεγαν και για το Power Tuning από κάτω αλλά φαίνεται να παίζει και χωρίς αυτό). Φυσικά δεν μπορώ να είμαι εντελώς σίγουρος γιατί στο ενδιάμεσο σκάλισα και κάποια πράγματα στο ίδιο το MSFS και πήγε περίπατο ο κανόνας του debugging "άλλαζε μόνο ένα πράγμα κάθε φορά".

Θα επανέλθω αύριο με πιο εκτεταμένες δοκιμές και ελαφρύ o/c (που δεν πιστεύω να χρειαστεί αφού μια χαρά παίζει και έτσι το MSFS).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Halo10 είπε

Τώρα που είπες χόμπι χτύπησες φλέβα. Θυμάμαι γύρω στο 2012-13 που κάθε βδομάδα άλλαζα ρομς σε αντροιντ κινητά. Και μου έλεγαν φίλοι οκ βάλε μία που σου κάθεται καλά και άστο. Τίποτα εγω... 

https://www.skroutz.gr/s/25725643/Dell-S2721DGFA-Gaming-Monitor-27-QHD-165Hz.html?from=favorites_popup

Έχω πάρει αυτήν την οθόνη εδώ και κάνα μήνα και ακόμα στο κουτί τηε είναι λόγω του ότι δεν έχει έρθει ακόμα η βάση τοίχου. Όταν με το καλό τη βάλω πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις σε κάρτα και οθόνη για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα ή είναι plug and play? 

Μάλλον θα χρειαστεί να ρυθμίσεις τα hz της οθόνης τόσο από τις ρυθμίσεις της όσο και από το display settings των windows. Μία φορά θα το κάνεις και τέλος.

6 ώρες πριν, nzeppos είπε

Έκανα κάποιες πρόχειρες δοκιμές. Με εντελώς default ρυθμίσεις (tuning Automatic, auto tuning Default) στους 21.2.3, με 0rpm, με με όλα τα fans του κουτιού να δουλεύουν στο ρελαντί σε εσωτερική θερμοκρασία 22oC και τα clock speeds της κάρτας στο μίνιμουμ, το idle της 6800ΧΤ είναι περίπου 50 βαθμοί. Λίγο δεν το λες.

Βάζοντας MSFS με πρακτικά τέρμα γραφικά στα 1440/60 και rendering 4k, φτάνει μέχρι τους 70 βαθμούς και σταθεροποιείται εκεί μιας και παίρνουν μπρος τα ανεμιστήρια της. Δεν έχω δει να πηγαίνει παραπάνω. Το Junction temp φτάνει γύρω στα 85.

Το πρόβλημα είναι ότι κρασάρει συνέχεια, τις περισσότερες φορές με 0xc0000374 ακόμα και αν δεν κάνω τίποτα το φοβερό (πχ. κράσαρε τώρα που έγραφα αυτό το μήνυμα και από πίσω φαινόταν το main menu του MSFS). Κρασάρει αν ανοίξω youtube, αρχίσω τα μπρος-πίσω και παράλληλα τρέχει το παιχνίδι. Το έχει καμια δεκαριά φορές τώρα οπότε παύει να είναι σύμπτωση. Αλλά δεν είναι εντελώς συστηματικό, υπό την έννοια ότι έκανα μια πτήση 15-20' πουσάροντας πολύ την κάρτα με τέρμα ρυθμίσεις στα γραφικά, 11GB VRAM usage κλπ και δεν είχε θέμα. Το πρόβλημα φαίνεται να συμβαίνει κυρίως όταν τρέχουν κι άλλα πράγματα. Μου το έκανε και με τους παλιούς drivers της προηγούμενης κάρτας αλλά και μετά από DDU cleanup.

Ίσως να δοκιμάσω κάποιο άλλο tuning σε πιο balanced mode. Ή τους προηγούμενους drivers του Νοέμβρη.

update: σαν να έστρωσε όταν το έβαλα στο Manual Tuning και το μόνο που έχω πειράξει είναι το Max Fan Speed στο 75% (κάποιοι έλεγαν και για το Power Tuning από κάτω αλλά φαίνεται να παίζει και χωρίς αυτό). Φυσικά δεν μπορώ να είμαι εντελώς σίγουρος γιατί στο ενδιάμεσο σκάλισα και κάποια πράγματα στο ίδιο το MSFS και πήγε περίπατο ο κανόνας του debugging "άλλαζε μόνο ένα πράγμα κάθε φορά".

Θα επανέλθω αύριο με πιο εκτεταμένες δοκιμές και ελαφρύ o/c (που δεν πιστεύω να χρειαστεί αφού μια χαρά παίζει και έτσι το MSFS).

Το να κρασάρει με default settings είναι απαράδεκτο και ίσως υποδηλώνει προβληματική κάρτα όπως καταλαβαίνεις. Μήπως όμως είναι θέμα παιχνιδιού; Δοκίμασες άλλο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Μάλλον θα χρειαστεί να ρυθμίσεις τα hz της οθόνης τόσο από τις ρυθμίσεις της όσο και από το display settings των windows. Μία φορά θα το κάνεις και τέλος.

Το να κρασάρει με default settings είναι απαράδεκτο και ίσως υποδηλώνει προβληματική κάρτα όπως καταλαβαίνεις. Μήπως όμως είναι θέμα παιχνιδιού; Δοκίμασες άλλο;

Θεωρώ ότι είναι πιο πιθανό να φταίει το MSFS πάρα η ίδια η κάρτα, δεδομένου ότι υπάρχουν πάμπολλες αναφορές για αυτού του είδους τα λάθη με διάφορους drivers σε διάφορες κάρτες. Αλλά τίποτα δεν αποκλείεται. Δεν έχω άλλο παιχνίδι εγκατεστημένο, θα δοκιμάσω να βάλω σήμερα καναδυο και να δοκιμάσω πουσάροντας την κάρτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Θεωρώ ότι είναι πιο πιθανό να φταίει το MSFS πάρα η ίδια η κάρτα, δεδομένου ότι υπάρχουν πάμπολλες αναφορές για αυτού του είδους τα λάθη με διάφορους drivers σε διάφορες κάρτες. Αλλά τίποτα δεν αποκλείεται. Δεν έχω άλλο παιχνίδι εγκατεστημένο, θα δοκιμάσω να βάλω σήμερα καναδυο και να δοκιμάσω πουσάροντας την κάρτα. 

Πολύ πιθανό να φταίει αυτό, έχει ένα εκατομμύριο θέματα. Δοκίμασε με κάποιο πιο σταθερό game της προκοπής.

Υ.Γ. Καλοπαίχνιδη η κάρτα!! Καλές πτήσεις και πάντα positive rate of climb!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως οι δικές μου θερμοκρασίες από 50 (idle, 0rpm) έως 70 (σε load πραγματικών συνθηκών), φαίνονται μέσες άκρες φυσιολογικές αν κρίνω από αυτά που βλέπω εδώ: https://www.eteknix.com/gigabyte-rx-6800-xt-gaming-oc-16g-review/19/

image.png.fd39398a8b02ee61488731a764c3bc12.png

Θα δοκιμάσω το βράδυ να βάλω fan curve για τις χαμηλές θερμοκρασίες και μεγάλο rpm στον πλαϊνό 20άρη ανεμιστήρα του case (σπάνια να τον ανεβάσει πάνω από 200rpm ο fan controller), να δω πόσο κάτω μπορεί να φτάσει σε idle με default clocks.

update: τώρα πχ είναι σε εντελώς ψόφια κατάσταση με τα πάντα στο default και απλώς κατεβάζει ένα παιχνίδι, είναι πιο χαμηλά (η θερμοκρασία στο case είναι ίδια με χθες):

image.png.125c6872a429ce9168a6d0b374eccf11.png

Μόλις έβαλα 5 λεπτά youtube, πήγε αμέσως στους 50.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kakos84 είπε

εγώ με το δικώμου θέμα το έλυσα ήτανε αυτό που περίμενα στις μνήμες πάνω Thermal pad ήτανε διπλωμένη και το ένα τζιπάκι δεν είχε πάνω

Δε βάζουμε thermal pad πάνω στο τζιπάκι γιατί χάνει μεταπωλητική αξία. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δε βάζουμε thermal pad πάνω στο τζιπάκι γιατί χάνει μεταπωλητική αξία. 🤣

xaxaxa το μαμά το ίδια έβαλα που τους είχε διπλώσει xaxaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...