Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Απλά αν δεις τα νούμερα βγάζεις ένα απλό συμπέρασμα.

Πρώτος πίνακας είναι οι μετρήσεις που έχουν γίνει στο benchmark χωρίς τις αλλαγές που έκανε ο τυπάκος.

Στον δεύτερο πίνακα είναι οι επιδόσεις ίδιο benchmark και με ίδιες ρυθμίσεις που έβγαλε μετά τις αλλαγές με μια OC RX6800.

github-RT-benchmark-1.png

RX6800 overclocked 

Ev-l_V0WYAsas6i?format=png&name=small

Bre, καταλαβαίνω τί θέλει να "πει" ο τύπος γενικά.

Σε αυτό πατάω, στο ότι χρειάζεται δουλειά από την ΑΜD, για να αποδώσει σωστά το προϊόν της (και χρειάζεται άμεσα αυτή η δουλειά).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η συγκεκριμένη χρήση που προκύπτει από το συγκεκριμένο bench, σε αναγωγή σε αυτά που μας ενδιαφέρουν (το gaming, ας πούμε). Μπορεί να πάει 1:1, μπορεί και μόνο 1:100.

1 ώρα πριν, Herald είπε

Fun fact, περισσότερα παιχνίδια υποστήριζαν RTX όταν έβγαλε την 1η γενιά "demo" η nvidia πάρα σήμερα η AMD :P 

Το ότι η 1η γενιά της ΑΜD είναι καλύτερη από την 1η της πράσινης γιατί σε απασχολεί? Όχι, στα σοβαρά. Υπήρχε η 1η γενιά της AMD 3 χρόνια πρίν? Ε τότε τι συγκρίνουμε? Και οι 1οι επεξεργαστές που θα βγάλει μια εταιρία το 2030 θα είναι καλύτεροι από τους 1ους που έβγαλε η AMD το 1980. Λογικό και αναμενόμενο

Προφανώς ούτε το 1.25% απασχολεί. Αυτό που απασχολεί είναι οτι (εντάξει αν εξαίρεσουμε την κατάσταση τώρα που είναι οτι νάναι), με ίδιο raster / $ η μία εταιρία σου προσφέρει πολύ καλύτερα features από την άλλη. Οπότε για να διαλέξεις την "άλλη", ε ξέρω γώ...

Funnier fact, η πρώτη σου πρόταση δεν βγάζει καν νόημα, κυρίως γιατί άλλο γράφω και άλλο απαντάς.

Μπορείς να συγκρίνεις και με το 1960, κάνει μεγαλύτερη αντίθεση (σαν το RTX on/off στο BFV demo, ένα πράγμα...γέλασαν μέχρι κοι οι πιο ταγμένοι).

Θύμισέ μου, στους 6 μήνες κυκλοφορίας των 2χχχ, τί RT(X) είχαμε? Πόσους τίτλους DXR έχουμε τώρα? Πόσους τίτλους, γενικότερα, που να αναπτύχθηκαν με την ανάπτυξη των 6χχχ της AMD? Γιατί κάνουμε συγκρίσεις με proprietary καταστάσεις της nVidia?

Θα είναι κατώτερες οι 6χχχ από τις 3χχχ των ίδιων segments σε RT? Σίγουρα. Από τις 2χχχ? Μάλλον όχι. Θα μπορέσουμε να συγκρινουμε και με τις τελευταίες, απλά για να δούμε από πού ξεκινά ο "ανταγωνισμός", ποια θα είναι η βάση?

Τα features που θα προσφέρουν και οι δύο, όταν θα έχει νόημα να το συζητάμε, ακόμα δεν τα ξέρουμε.

Ούτε με τα αν θα κάνουμε δουλειά, για να σε προλάβω.

Από τη στιγμή που για να δουλέψει ουσιαστικά το killer green feature χρειάζεται reconstruction, άστα να πάνε. Τα "πολύ καλύτερα features", δεν είναι και τόσα πολλά, ούτε τόσο πολύ καλύτερα τελικά.

Το γιατί θα πάει ο καθένας στην τελική επιλογή του, άσε να το ξέρει αυτός και να το κρίνει.

Ο copper, ας πούμε, κάπου το έθεσε πολύ σωστά: "Με ενδιαφέρει πρώτα από όλα το RT/CP2077" (σε ελεύθερη απόδοση). Δεν έχει να του πει κουβέντα κανείς. Αν αυτός κρίνει ότι τα χρήματα και η ταλαιπωρία που πέρασε άξιζαν, η συζήτηση δεν αρχίζει καν.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε και ο copper δεν ενδιαφέρεται για cyberpunk ας πούμε. Η τέλοσπαντων ενδιαφέρεται αλλά δεν τον νοιάζει το RT καθόλου. Γιατί να προτιμήσει έστω και έτσι? Αφού raster / $ είναι το ίδιο, και έχει επιπλέον DLSS και καλύτερο encoder. Μην μου πιάσεις τώρα τρέχουσες τιμές λόγω της κατάστασης.

Εγώ λέω αν το RT των turing ήταν "demo" το τωρινό της AMD τι είναι? Ούτε σε alpha δεν έχει βγεί ακόμα. Καταλαβαίνω την όποια συμπάθεια αλλά μη πάμε να εξαπατηθούμε μεταξύ μας. 

Και στο λέω εγώ που κορόιδευω τις turing, τρελά σαπάκια, άλλωστε δεν αγόραζα γιαυτό το λόγο. Άπλά όπως σαπάκια ήταν τα turning και καλά τα λές, ε να βλέπεις λίγο και τα σαπάκια της κόκκινης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DLSS και γενικά το οτιδήποτε proprietary δεν μπορεί να μπαίνει στη συζήτηση του "vs".

Είναι καλό χαρακτηριστικό, όταν υλοποιείται σωστά, έχει ψωμιά να φάει μέχρι να καθιερωθεί (όπως και το RTX).

Σε ένα μήνα (ελπίζουμε πως) εμφανίζεται το DML/DXR. Να δούμε κι εκεί τί ισχύει? Έτσι κι αλλιώς, κάρτες ο "λαός", δεν έχει.

Όταν λέμε για encoder, επειδή το αναφέρετε, τί εννοούμε (δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα) και γιατί μας ενδιαφέρει συγκεκριμένα?

Για σαπάκια εγώ, πού είπα? Πάλι αλλάζεις τα λόγια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πόσους τίτλους DXR έχουμε τώρα?

Πόσοι τίτλοι που βασίζονται/προμοτάρουν το eye candy δεν έχουν DXR ή/και αξιοποιούν το DLSS?

21 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πόσους τίτλους, γενικότερα, που να αναπτύχθηκαν με την ανάπτυξη των 6χχχ της AMD? Γιατί κάνουμε συγκρίσεις με proprietary καταστάσεις της nVidia?

Αυτό δεν αφορά εμένα ως τελικό χρήστη. Ας κάνανε τα κουμάντα τους.

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Το DLSS και γενικά το οτιδήποτε proprietary δεν μπορεί να μπαίνει στη συζήτηση του "vs".

 

Ειλικρινά αλήθεια το λες? Δηλαδή αυτός που έχει 2060 δεν ανοίγει dlss και πάει νερό το death stranding?

Είναι υποθετικά τα παραπάνω fps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

 

Ειλικρινά αλήθεια το λες? Δηλαδή αυτός που έχει 2060 δεν ανοίγει dlss και πάει νερό το death stranding?

 

 Από ότι βλέπω και χωρίς DLSS νερό πάει, η 2060 βγάζει πάνω από 100fps. 

Death-Stranding-1080p.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Πόσοι τίτλοι που βασίζονται/προμοτάρουν το eye candy δεν έχουν DXR ή/και αξιοποιούν το DLSS?

Αυτό δεν αφορά εμένα ως τελικό χρήστη. Ας κάνανε τα κουμάντα τους.

Ειλικρινά αλήθεια το λες? Δηλαδή αυτός που έχει 2060 δεν ανοίγει dlss και πάει νερό το death stranding?

Είναι υποθετικά τα παραπάνω fps?

DXR δεν ξέρω να έχει κάποιος τίτλος, τί να κάνουμε? Με τί να συγκρίνω? Με τα proprietary (για αυτό λέω πως δεν γίνεται να μπαίνουν στο "vs")?

Μαγκιά της nVidia που τα έβγαλε (όπως και το G-Sync module, λέω εγώ...), όσοι θέλουν να τα πληρώσουν καλά κάνουν, αλλά πράγματα στα οποία ο άλλος δεν έχει καν πρόσβαση, είναι μάλλον εκτός συζήτησης.

Βρήκες παράδειγμα κι εσύ, το DS...που το πάει νερό και χωρίς το DLSS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 Από ότι βλέπω και χωρίς DLSS νερό πάει, η 2060 βγάζει πάνω από 100fps.

Είδες τι καλή που είναι η 2060?

Τέσπα αναφέρομαι γενικά στο dlss, χρησιμοποίησα ένα πχ,

εσύ ασκείς την ίδια παρελκυστική τακτική για να ικανοποιήσεις δεν ξέρω γω τι.

Είπαμε tech demo το dlss ΔΕΝ τα βλέπουν τα μάτια σου τα παραπάνω fps.

Παραπάνω fps βλέπουν τα ματάκια σου μόνο άμα βγαίνουν από κάρτα απati.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

DXR δεν ξέρω να έχει κάποιος τίτλος, τί να κάνουμε? Με τί να συγκρίνω? Με τα proprietary (για αυτό λέω πως δεν γίνεται να μπαίνουν στο "vs")?

Μαγκιά της nVidia που τα έβγαλε (όπως και το G-Sync module, λέω εγώ...), όσοι θέλουν να τα πληρώσουν καλά κάνουν, αλλά πράγματα στα οποία ο άλλος δεν έχει καν πρόσβαση, είναι μάλλον εκτός συζήτησης.

Βρήκες παράδειγμα κι εσύ, το DS...που το πάει νερό και χωρίς το DLSS.

Γιατι κοστιζει το dlss? Αφου ιδιο raster per $ εχουν ολες οι καρτες, και αυτες με και αυτες χωρις dlss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To DLSS όμως με σώζει στο Cyberpunk, γιατί χωρίς αυτό δεν πιάνει 60άρι ακόμη και με RT OFF. Καλά με RT ΟΝ είναι πανωλεθρία στο μιλάνο ακόμη και με DLSS αλλά ακόμη και έτσι βγάζω περισσότερα fps από την 6800ΧΤ με RT ON :P (πλακίτσα μη βαράτε :P). Για τον encoder που ρωτήσατε εμένα προσωπικά μου χρησιμεύει στο recording με OBS που το χρειάζομαι κάθε μέρα για δουλειά, όχι gaming. Οπότε σίγουρα θα το κοιτάξω, αλλά συμφωνώ ότι δεν τους ενδιαφέρει όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

DXR δεν ξέρω να έχει κάποιος τίτλος, τί να κάνουμε? Με τί να συγκρίνω? Με τα proprietary (για αυτό λέω πως δεν γίνεται να μπαίνουν στο "vs")?

Μαγκιά της nVidia που τα έβγαλε (όπως και το G-Sync module, λέω εγώ...), όσοι θέλουν να τα πληρώσουν καλά κάνουν, αλλά πράγματα στα οποία ο άλλος δεν έχει καν πρόσβαση, είναι μάλλον εκτός συζήτησης.

Συγγνώμη rtx εννοούσα, παρασύρθηκα από αυτό που διάβαζα.

Ναι θα συγκρίνουμε με τα proprietary και αν δεν έχει πρόσβαση η μια εταιρία λυπάμαι εγώ είμαι τελικός χρήστης

δεν με αφορά, ας είχε δικές της proprietary λύσεις, ας είχε διεισδύσει αλλιώς στους developers κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη την στιγμη η προσφορα και η ζητηση ειδη εφερε τις 6800xt σχεδον στην τιμη των 3070 και αυτη ειναι η πραγματικοτητα, που καθορισε η αγορα, οχι τι msrp ζητησε ο θειος και η θεια για τις reference. 

Η πραγματικοτητα ειναι οτι εχουν φτασει 1100 οι 3070 και ακουμπανε 1200 οι 6800xt (150ε πανω απο οτι αγορασα 2 βδομαδες πριν απο mind), με τις 3080 αφαντες και οπου σκασουν διαθεσιμες στα 1600-1700 και μιλαμε ακομα για msrp των reference και για οτι η nvidia δινει περισσοτερα στα ιδια λεφτα στον φανταστικο non covid/mining world που οι διαθεσιμοτητες θα ηταν τελειες, αν και ακομα και τοτε κατι μου λεει η τιμη της 6800xt θα ειχε συμπιεστει κοντα στην τιμη της 3070 και η 6800 κοντα στην 3060ti, ισως το δουμε σε κανα χρονο αυτο, προς το παρον, οποιος προλαβει προλαβε, αλλιως λιστα αναμονης στο πλεσιο και καλη τυχη να μην σας ακυρωσουν η αλλαξουν την τιμη μετα απο μηνες αναμονης.

https://www.mindfactory.de/product_info.php/8GB-Gigabyte-GeForce-RTX-3070-AORUS-MASTER-3xDP-3xHDMI_1382844.html

https://www.mindfactory.de/product_info.php/16GB-Powercolor-Radeon-RX-6800XT-Red-Devil-Edition-DDR6--Retail-_1390305.html

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πριν 2 μέρες που ειπα οτι πρεπει να δοξασει τον αλαχ η amd που λογω της καταστασης φούσκωσαν οι τιμες στις nvidia και πουλαει και αυτή καμια καρτα με είπες troll... Και τωρα γράφεις το ιδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Γιατι κοστιζει το dlss? Αφου ιδιο raster per $ εχουν ολες οι καρτες, και αυτες με και αυτες χωρις dlss

Έγραψα "τα", όχι "το".

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Συγγνώμη rtx εννοούσα, παρασύρθηκα από αυτό που διάβαζα.

Ναι θα συγκρίνουμε με τα proprietary και αν δεν έχει πρόσβαση η μια εταιρία λυπάμαι εγώ είμαι τελικός χρήστης

δεν με αφορά, ας είχε δικές της proprietary λύσεις, ας είχε διεισδύσει αλλιώς στους developers κλπ..

Δεν θα καταλήξουμε κάπου, είναι σαφές αυτό.

Παραπάνω γράφεις για fans (όχι και τόσο ευγενικά) και λίγο μετά για απati.

Nice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...