Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Delijohn είπε

Σκέψου δεν το έχω πιάσει καν. Έχει πέσει τρέξιμο και υποχρεώσεις και με το ζόρι πιέστηκα και τέλειωσα το Red Dead επιτέλους, πριν δώσω τη 3090 στο νέο ιδιοκτήτη. Έχω τέτοιο backlog με παιχνίδια να παίξω που νομίζω θέλω άλλα 3-4 lockdown για να τα τελειώσω όλα. Ήταν και κρίμα να κρατάω τέτοια κάρτα και να περνάνε 3-4 μέρες να την έχω στο idle. Ενώ τα λεφτά πάντα επενδύονται σε κάτι καλύτερο 😉 (ζούμε και με 5-10 fps λιγότερα ή χωρίς rtx)
Ο οδηγός, με παίδεψε άπειρα. Είχα καθαρίσει με DDU της nvidia όταν έβγαλα τη κάρτα και προσπάθησα να περάσω τον adrenalin εκτός internet (για να μη τραβήξει τίποτα απο νετ) στο πρώτο boot. Κράσαρε στα 95% και έμενε εκεί για πάντα. Πάλι καθάρισμα και ξανά τα ίδια, πάλι sto 95% και τίποτα. Προσπάθησα και σε safe mode, μέχρι που έφτασε σε σημείο να κολλάει το ddu στο καθάρισμα και μετά στο restart. Σαν να με καταράστηκε η 3090 ένα πράμα.. πρέπει να μπήκε με την 6η-7η προσπάθεια ο οδηγός και μου έχει κάνει και 2-3 κρασαρίσματα ήδη. Κι όλα αυτά με φρέσκα windows. Σκέφτομαι αν το ξανακάνει, να καθαρίσω και να βάλω πιο παλιά έκδοση adrenalin, μια και η τελευταία δεν είναι whql 🙄

Αντίστοιχο θέμα με πολύ παίδεμα είχα κι εγώ με ddu και τους τελευταίους οδηγούς (άλλη κάρτα, βέβαια) .

Αν σου κάνει κόλπα ακόμα,  τρέξε το ddu σε safe mode και όταν βάλεις τον οδηγό επέλεξε επαναφορά ρυθμίσεων κατά την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αντίστοιχο θέμα με πολύ παίδεμα είχα κι εγώ με ddu και τους τελευταίους οδηγούς (άλλη κάρτα, βέβαια) .

Αν σου κάνει κόλπα ακόμα,  τρέξε το ddu σε safe mode και όταν βάλεις τον οδηγό επέλεξε επαναφορά ρυθμίσεων κατά την εγκατάσταση.

Το DDU πρέπει να το τρέχουμε πάντα σε safe mod μάλλον αυτό ήταν το πρόβλημά σου ειδικά με αλλαγή κάρτας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το ''this spring'' εγινε ''i believe this year''. 

9 ώρες πριν, Delijohn είπε

Σκέψου δεν το έχω πιάσει καν. Έχει πέσει τρέξιμο και υποχρεώσεις και με το ζόρι πιέστηκα και τέλειωσα το Red Dead επιτέλους, πριν δώσω τη 3090 στο νέο ιδιοκτήτη. Έχω τέτοιο backlog με παιχνίδια να παίξω που νομίζω θέλω άλλα 3-4 lockdown για να τα τελειώσω όλα. Ήταν και κρίμα να κρατάω τέτοια κάρτα και να περνάνε 3-4 μέρες να την έχω στο idle. Ενώ τα λεφτά πάντα επενδύονται σε κάτι καλύτερο 😉 (ζούμε και με 5-10 fps λιγότερα ή χωρίς rtx)
Ο οδηγός, με παίδεψε άπειρα. Είχα καθαρίσει με DDU της nvidia όταν έβγαλα τη κάρτα και προσπάθησα να περάσω τον adrenalin εκτός internet (για να μη τραβήξει τίποτα απο νετ) στο πρώτο boot. Κράσαρε στα 95% και έμενε εκεί για πάντα. Πάλι καθάρισμα και ξανά τα ίδια, πάλι sto 95% και τίποτα. Προσπάθησα και σε safe mode, μέχρι που έφτασε σε σημείο να κολλάει το ddu στο καθάρισμα και μετά στο restart. Σαν να με καταράστηκε η 3090 ένα πράμα.. πρέπει να μπήκε με την 6η-7η προσπάθεια ο οδηγός και μου έχει κάνει και 2-3 κρασαρίσματα ήδη. Κι όλα αυτά με φρέσκα windows. Σκέφτομαι αν το ξανακάνει, να καθαρίσω και να βάλω πιο παλιά έκδοση adrenalin, μια και η τελευταία δεν είναι whql 🙄

Για το cyberjunk για εμενα δεν εχασες και τιποτα, αλλοι το εκθειαζουν.

Ειναι κριμα γενικα να πληρωνεις πανω απο 600-700€ για καρτα γραφικων, κυριως για αυτα τα games που υπαρχουν, ποσο μαλλον να δινεις 3.000€, η τρελα καποιων για το καλυτερο δεν εχει τελειωμο, καλα εκανες και το εκμεταλλευτηκες. 

Το DDU δεν το χρησιμοποιησα καν, νομιζω ειναι λιγο απολειφαδι του παρελθοντος, εστειλα τους drivers της Nvidia, περασα adrenalin, τελος. Την τελευταια εκδοση εβαλα και δεν εχω κανενα θεμα, σε τουλαχιστον 10 τελευταια games που δοκιμασα και πολλα απο αυτα ειναι sponsored by nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δυστυχώς ή ακολουθείς μέχρι έναν βαθμό τις εξελίξεις αν έχεις ήδη γεμάτη συλλογή παιχνιδιών στο pc ή σε βολεύει για χψ λόγους ή πας σε κονσόλες προσωρινά μέχρι να ηρεμήσουν τα πράγματα ( ή και μόνιμα καθώς κανείς δε ξέρει τι μας ξημερώνει αύριο ) Ή έχεις και τα δύο ανάλογα τι θες να παίξεις και πώς.

Η παρατάς το gaming εντελώς πλέον....εκεί που έχει φτάσει η κατάσταση είναι άρρωστη και προσωπικά με αηδιάζει..

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Για το cyberjunk για εμενα δεν εχασες και τιποτα, αλλοι το εκθειαζουν.

Εξαρτάται πως έπαιξες προφανώς και καλό θα ήταν να μην γενικεύεις γιατί εκτίθεσαι..το cyberpunk είναι στον τεχνικό τομέα έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε κυκλοφορεί και φυσικά το leap είναι ακόμη μεγαλύτερο και από το πρώτο crysis...

To rdr2 καλό αλλά μέχρι εκεί.........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αντίστοιχο θέμα με πολύ παίδεμα είχα κι εγώ με ddu και τους τελευταίους οδηγούς (άλλη κάρτα, βέβαια) .

Αν σου κάνει κόλπα ακόμα,  τρέξε το ddu σε safe mode και όταν βάλεις τον οδηγό επέλεξε επαναφορά ρυθμίσεων κατά την εγκατάσταση.

πάντα σε safe.. αλλά όταν κρεμάει το σύστημα σε safe mode, κάτι τρέχει.. πέρα από κρύος ιδρώτας 

1 ώρα πριν, arispan είπε

Το DDU πρέπει να το τρέχουμε πάντα σε safe mod μάλλον αυτό ήταν το πρόβλημά σου ειδικά με αλλαγή κάρτας 

+1

36 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Για το cyberjunk για εμενα δεν εχασες και τιποτα, αλλοι το εκθειαζουν.

Ειναι κριμα γενικα να πληρωνεις πανω απο 600-700€ για καρτα γραφικων, κυριως για αυτα τα games που υπαρχουν, ποσο μαλλον να δινεις 3.000€, η τρελα καποιων για το καλυτερο δεν εχει τελειωμο, καλα εκανες και το εκμεταλλευτηκες. 

Το DDU δεν το χρησιμοποιησα καν, νομιζω ειναι λιγο απολειφαδι του παρελθοντος, εστειλα τους drivers της Nvidia, περασα adrenalin, τελος. Την τελευταια εκδοση εβαλα και δεν εχω κανενα θεμα, σε τουλαχιστον 10 τελευταια games που δοκιμασα και πολλα απο αυτα ειναι sponsored by nvidia.

Οι περισσότεροι εδώ Ελβετία, θα τα δώσουν για mining. Ξέρω τύπο που έχει 10*3090 και τις έχει στο γραφείο, οπότε δε πληρώνει κ ρεύμα. Λίγοι θα δώσουν πάνω από 1500 για gaming.. έχουν λεφτά, αλλά θα προτιμήσουν να τα φάνε αλλού, δε τους αρέσει η κοροϊδία. Προσωπικά την 3090 τη πήρα θεωρώντας ότι θα τη κρατήσω, αλλά όταν έχεις την ευκαιρία να τη πουλήσεις στο *2 και να έχεις εφάμιλλη κάρτα στο χιλιάρικο, άντε γεια.. να'μουν κάνας streamer ή κάνας επαγγελματίας gamer, να πω.. 🙄

35 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Η παρατάς το gaming εντελώς πλέον....εκεί που έχει φτάσει η κατάσταση είναι άρρωστη και προσωπικά με αηδιάζει..

Εξαρτάται πως έπαιξες προφανώς και καλό θα ήταν να μην γενικεύεις γιατί εκτίθεσαι..το cyberpunk είναι στον τεχνικό τομέα έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε κυκλοφορεί και φυσικά το leap είναι ακόμη μεγαλύτερο και από το πρώτο crysis...

To rdr2 καλό αλλά μέχρι εκεί.........

Δεν το έχω παίξει ακόμα να'χω άποψη. Αλλά το rdr2 είναι σίγουρα μέσα στα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει.. τώρα για το αν θα αξίζει χωρίς rtx κι αν έχει bugs, δε με νοιάζει, όταν έρθει η σειρά του είμαι σίγουρος ότι θα το απολαύσω. Το'χω ήδη κατεβασμένο κι έτοιμο. Απλά θέλω να φύγει πρώτα το campaign του cold war, να αδειάσω χώρο, μια και με νευριάζει να πιάνω 125gb για 8-10 ώρες gaming. Σίγουρα θέλω να παίξω και το horizon zero dawn και το sekiro που μου'χουν ξεφύγει... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Εξαρτάται πως έπαιξες προφανώς και καλό θα ήταν να μην γενικεύεις γιατί εκτίθεσαι..το cyberpunk είναι στον τεχνικό τομέα έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε κυκλοφορεί και φυσικά το leap είναι ακόμη μεγαλύτερο και από το πρώτο crysis...

To rdr2 καλό αλλά μέχρι εκεί.........

Δεν χρειαζεται να γενικευσω, ο μονος που εχει εκτεθει με αυτο το game αναπανορθωτα ειναι η cd projects. 

To rdr2 δεν ξερω που κολαει και γιατι συγκρινουν αυτα τα δυο games μεταξυ τους, για εμενα ουτε το rdr2 με εντυπωσιασε με τα γραφικα του, για το πως επαιζε, (με εκραξαν και στο αντιστοιχο thread), αρχικα το ειχα κανει επισης refund, το ξαναγορασα με μιση καρδια, οταν πηρα freesync monitor για δω αν παλεύετε το αισχρο stuttering και οι διακυμανσεις στα καρε που ειχε, σαν game ομως ηταν απιστευτο, μακαρι να ηταν σε αυτο το επιπεδο και το cyberpunk.

To cyberpunk το επαιξα σε raster ενα run, το επαιξα και μισο run με την 3070 (δεν αντεξα παραπανω), δεν μου αλλαζει την εικονα για ενα game το rt sorry κιολας και btw σκουπιδι ηταν σαν game και το crysis 1, αλλα παιζει να ειχε καλυτερο physics engine απο οτι εχει το cyberpunk 14 χρονια μετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Delijohn είπε

πάντα σε safe.. αλλά όταν κρεμάει το σύστημα σε safe mode, κάτι τρέχει.. πέρα από κρύος ιδρώτας

 

Α,  δεν είναι τίποτα...μόνο 2 φορές χρειάστηκα startup repair, για να τα καταφέρω.

Συνολικά 45' για να περαστεί ο οδηγός (τον οποίο ξαναπέρασα από πάνω 2 μέρες μετά, γιατί μου έκανε άλλα κουλά).

Κάτι, σε κάποιους,  χτύπησε άσχημα εδώ.

2 ώρες πριν, arispan είπε

Το DDU πρέπει να το τρέχουμε πάντα σε safe mod μάλλον αυτό ήταν το πρόβλημά σου ειδικά με αλλαγή κάρτας 

Έτσι κι αλλιώς, πάντα σε safe εγώ. Έγραψα για συγκεκριμένη διαδικασία,  για το συγκεκριμένο θέμα του φίλου.

Δεν άλλαξα καν κάρτα εγώ, απλά αναβάθμισα οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Η παρατάς το gaming εντελώς πλέον....εκεί που έχει φτάσει η κατάσταση είναι άρρωστη και προσωπικά με αηδιάζει..

Εξαρτάται πως έπαιξες προφανώς και καλό θα ήταν να μην γενικεύεις γιατί εκτίθεσαι..το cyberpunk είναι στον τεχνικό τομέα έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε κυκλοφορεί και φυσικά το leap είναι ακόμη μεγαλύτερο και από το πρώτο crysis...

To rdr2 καλό αλλά μέχρι εκεί.........

Λίγο δύσκολο για όσους γεννήθηκαν μετά το 1990 να το παρατήσουμε. 1995 γεν παίζω από εποχές PS1 όχι φανατικά, στο PC gaming μπήκα πιο "επίσημα" το 2010 

:P

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

https://www.guru3d.com/news-story/amd-fidelityfx-super-resolution-(fsr)-to-launch-this-year.html

You don’t need machine learning to do it, you can do this many different ways and we are evaluating many different ways. What matters the most to us is what game developers want to use because if at the end of the day it is just for us, we force people to do it, it is not a good outcome. We would rather say: gaming community, which one of these techniques would you rather see us implement so that this way it can be immediately spread across the industry and hopefully cross-platform.

— Scott Herkelman

Tragic. Ακόμα πειραματίζονται και δεν έχουν κλειδώσει στρατηγική πως θα το υλοποιήσουν...

24 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Λίγο δύσκολο για όσους γεννήθηκαν μετά το 1990 να το παρατήσουμε. 1995 γεν παίζω από εποχές PS1 όχι φανατικά, στο PC gaming μπήκα πιο "επίσημα" το 2010 

:P

 

 

Εδώ δεν έχει βασικά πράγματα που υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα open world games το cyberbug, τα water physics μας μάραναν.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Offtopic αλλά πραγματικά δεν πιστεύω να συγκρίνεται το RDR2 που είναι από τα καλύτερα και πιο καλοδουλεμένα παιχνίδια όλων των εποχών με το Cyberpunk που το κράζει το άπαν σύμπαν, ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Για παιχνίδια μιλάμε, όχι για tech demo.

Να πάρει κάποιος καλή GPU για το εκπληκτικό Witcher 3 το καταλαβαίνω (άσχετα αν κι εκεί έγινε ντόρος). Αλλά για το Cyberpunk δεν ξέρω, δεν έχω πειστεί άκόμα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον λοιπόν είναι λύση open το FidelityFX θα μπορεί να λειτουργήσει και με Nvidia άραγε; Ώστε να το εκμεταλλευτεί ο εκάστοτε game dev σε μη-DLSS-supported games?

[...] Although Scott did say that the plan for the technology is to spread it across platforms, the goal right now is to launch FSR for PCs first. This is AMD’s current priority. AMD wants the technology to become open and cross-platform. The details on specific GPU support, launch timeframe, or possible future updates have not been shared.

x8xjdpP.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...