Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Η προηγούμενη γενιά σταμάταγε στο Middle-End ενώ αυτή φτάνει μέχρι το High-End, η προηγούμενη γενιά δεν είχε καν RT ενώ αυτή έχει, η καινούργια έχει καλύτερο perf/$ από την προηγούμενη γενιά, η καινούργια γενιά ανέβασε το Perf/W και η καινούργια γενιά έχει πολύ καλυτέρους drivers και λες ότι το μάμησε σε αυτήν την γενιά η AMD γιατί δεν έχει στοκ σε κάρτες (ύστερα από όλη αυτήν την κατάσταση)και δεν έχει βγάλει ακόμα το FSR ?? 

Ναι τα μάμησε λόγω αυτού που είπα για την 6700ΧΤ (φυσικά για το RT tax στις Turing μας τα πρήξανε ενώ τώρα ούτε φωνή ούτε ακρόαση), τα μάμησε επειδή μας έλεγε βλακείες ότι δεν θα είναι paper launch, γιατί η 6800ΧΤ είναι 50$ λιγότερο σε MSRP σε σχέση με την 3080 έχοντας ένα πενιχρό + σε 1080p/1440p αλλά χειρότερο RT και δεν έχει DLSS-αντίστοιχο ούτε στο release ούτε τώρα (το ότι θα βγει κάποτε δεν μου λέει κάτι, μέχρι να βγει και να έχει υιοθετηθεί από games θα φτάσουμε στην RDNA3 όπως έγινε με τις Turing δηλαδή), ο encoder επίσης χειρότερος από της NVIDIA. Φυσικά και θα κοιτάξεις πρώτα το raster (το οποίο είναι πρακτικά ίδιο σε όλες τις βαθμίδες σε σχέση με την NVIDIA) αλλά από τη στιγμή που οι τιμές είναι ίδιες (ακόμη και στο MSRP να το πάρεις η 6800ΧΤ είναι 7,6% φθηνότερη από την 3080, wow) τότε εννοείται αρχίζουν και μετράνε και τα υπόλοιπα features και αντικειμενικά αυτή τη στιγμή η NVΙDIA έχει περισσότερα, πως θα γίνει δηλαδή. Δεν θέλω να δημιουργώ κλίμα, αλήθεια, ούτε έχω θέμα να αγοράσω AMD (έχω ήδη AMD cpu έτσι και αλλιώς, δεν έχω θέμα με την εταιρεία) αλλά περίμενα περισσότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι τα μάμησε λόγω αυτού που είπα για την 6700ΧΤ (φυσικά για το RT tax στις Turing μας τα πρήξανε ενώ τώρα ούτε φωνή ούτε ακρόαση), τα μάμησε επειδή μας έλεγε βλακείες ότι δεν θα είναι paper launch, γιατί η 6800ΧΤ είναι 50$ λιγότερο σε MSRP σε σχέση με την 3080 έχοντας ένα πενιχρό + σε 1080p/1440p αλλά χειρότερο RT και δεν έχει DLSS-αντίστοιχο ούτε στο release ούτε τώρα (το ότι θα βγει κάποτε δεν μου λέει κάτι, μέχρι να βγει και να έχει υιοθετηθεί από games θα φτάσουμε στην RDNA3 όπως έγινε με τις Turing δηλαδή), ο encoder επίσης χειρότερος από της NVIDIA. Φυσικά και θα κοιτάξεις πρώτα το raster (το οποίο είναι πρακτικά ίδιο σε όλες τις βαθμίδες σε σχέση με την NVIDIA) αλλά από τη στιγμή που οι τιμές είναι ίδιες (ακόμη και στο MSRP να το πάρεις η 6800ΧΤ είναι 7,6% φθηνότερη από την 3080, wow) τότε εννοείται αρχίζουν και μετράνε και τα υπόλοιπα features και αντικειμενικά αυτή τη στιγμή η NVΙDIA έχει περισσότερα, πως θα γίνει δηλαδή. Δεν θέλω να δημιουργώ κλίμα, αλήθεια, ούτε έχω θέμα να αγοράσω AMD (έχω ήδη AMD cpu έτσι και αλλιώς, δεν έχω θέμα με την εταιρεία) αλλά περίμενα περισσότερα..

Υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες δεν νομίζω να μάμησε κανείς τίποτα (ή και οι δύο μάμησαν τα πάντα).

Αν μιλάμε για MSRPS εννοείται ότι και το MSRP της 3060 όπως και της 6700xt ήταν φουσκωμένα (σε σχέση με τα υπόλοιπα της εκάστοτε σειράς) λόγω της κατάστασης που επικρατούσε στις κυκλοφορίες τους.

Αν μιλάμε για πραγματικές τιμές εννοείται ότι τόσο οι nvidia,amd, οι AIBs οι προμηθευτές και τα καταστήματα έβαλαν το χεράκι τους. (Σε τι ποσοστό ο καθένας δεν μπορούμε να το ξέρουμε)

Απο την άλλη αν πχ έχεις ένα κατάστημα εστίασης με την καλύτερη φήμη (nvidia) και δεις ότι κάθε μέρα στήνονται ουρές απ'έξω για να μπούνε, ε δεν θα αρχίζεις να βάζεις μόνο τους καλύτερους πελάτες με την μεγαλύτερη κατανάλωση? Και ο γείτονας με το κατάστημα ακριβώς απέναντι (amd) που λόγω κίνησης στήνονται και σ'αυτόν ουρές δεν θα πράξει ανάλογα?

Μέχρι λοιπόν να πάψει να συμφέρει τους miners και να ελαχιστοποιηθούν οι gamers που ειναι διατεθιμένοι να αγοράζουν σε τόσο υπεκοστολογιμένες τιμές  ή να αυξηθεί δραματικά η παραγωγή, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

Όσο για τα παραμυθάκια, στην κάθε παρουσίαση λέει ο καθένας το δικό του. Η μεν έβγαλε κάρτες που δεν μπορείς να κάνεις mining, η δε έβγαλε κάρτες με μεγαλύτερη διαθεσιμότητα. Και στο παρελθόν έλεγαν παραμυθάκια, δεν ήταν όμως έτσι η αγορά και ξεχνιόντουσαν ευκολότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To MSRP της 3060 μια χαρά είναι. 20$ dollars κάτω από της 2060. Το perf jump είναι λίγο σάπιο σε σχέση με την 2060..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι τα μάμησε λόγω αυτού που είπα για την 6700ΧΤ (φυσικά για το RT tax στις Turing μας τα πρήξανε ενώ τώρα ούτε φωνή ούτε ακρόαση), 

 

Έχει βάλει τιμές ανάλογα των επιδόσεων σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Αν δεις την 6700ΧΤ που έβαλες για παράδειγμα,  έχει επιδόσεις ανάμεσα στην 3060Τι και την 3070 όπως είναι ανάμεσα σε αυτές τις δυο και το MSRP.  Το ότι έχει ανέβει το MSRP σε σχέση με την 5700ΧΤ δεν αρέσει σε κανέναν αλλά όταν έχεις προϊόν που μπορεί και στέκετε απέναντι στον ανταγωνισμό τότε το χρεώνεις ανάλογα. Αλλά όπως είπα και πριν, το MSRP πλέον είναι ΓΤΠ οπότε το θέμα είναι πόσο έχουν οι κάρτες στο ράφι.

33 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

τα μάμησε επειδή μας έλεγε βλακείες ότι δεν θα είναι paper launch, γιατί η 6800ΧΤ είναι 50$ λιγότερο σε MSRP σε σχέση με την 3080 έχοντας ένα πενιχρό + σε 1080p/1440p αλλά χειρότερο RT και δεν έχει DLSS-αντίστοιχο ούτε στο release ούτε τώρα (το ότι θα βγει κάποτε δεν μου λέει κάτι, μέχρι να βγει και να έχει υιοθετηθεί από games θα φτάσουμε στην RDNA3 όπως έγινε με τις Turing δηλαδή), ο encoder επίσης χειρότερος από της NVIDIA. Φυσικά και θα κοιτάξεις πρώτα το raster (το οποίο είναι πρακτικά ίδιο σε όλες τις βαθμίδες σε σχέση με την NVIDIA) αλλά από τη στιγμή που οι τιμές είναι ίδιες (ακόμη και στο MSRP να το πάρεις η 6800ΧΤ είναι 7,6% φθηνότερη από την 3080, wow) τότε εννοείται αρχίζουν και μετράνε και τα υπόλοιπα features και αντικειμενικά αυτή τη στιγμή η NVΙDIA έχει περισσότερα, πως θα γίνει δηλαδή. Δεν θέλω να δημιουργώ κλίμα, αλήθεια, ούτε έχω θέμα να αγοράσω AMD (έχω ήδη AMD cpu έτσι και αλλιώς, δεν έχω θέμα με την εταιρεία) αλλά περίμενα περισσότερα..

Με αυτά που γράφεις μάλλον δεν σου αρέσουν οι τιμές και η διαθεσιμότητα και τα ρίχνεις στην AMD. Το ότι έχει ίδιες τιμές χωρίς DLSS δεν είναι λόγος να λες ότι τα μάμησε παραπάνω από ότι πριν. Έτσι και αλλιώς όσες κάρτες βγάζει τις πουλάει, άρα το τι MSRP έχουν δώσει στις κάρτες δεν έχει σημασία όπως είπαμε και πριν αφού οι τιμές στον ανταγωνισμό είναι αλλού για αλλού και συμπαρασύρουν και τις κάρτες της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ptz13 είπε

Ξεπέρασαν κάθε φαντασία οι τιμές. Ομολογώ τις περίμενα γύρω στα 700.

Έφτασαν τιμές RX 6800 προ 1.5 μηνός περίπου

Μια χαρά σαν raw perf. Πολύ κρίμα που χαντακωνεται το προϊόν λόγω τιμής όμως.

 

Κατά τ άλλα δείτε εδώ τυχεροί λοιποί Ευρωπαίοι 

Screenshot_2021-03-18-19-09-57.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχει βάλει τιμές ανάλογα των επιδόσεων σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Αν δεις την 6700ΧΤ που έβαλες για παράδειγμα,  έχει επιδόσεις ανάμεσα στην 3060Τι και την 3070 όπως είναι ανάμεσα σε αυτές τις δυο και το MSRP.  Το ότι έχει ανέβει το MSRP σε σχέση με την 5700ΧΤ δεν αρέσει σε κανέναν αλλά όταν έχεις προϊόν που μπορεί και στέκετε απέναντι στον ανταγωνισμό τότε το χρεώνεις ανάλογα. Αλλά όπως είπα και πριν, το MSRP πλέον είναι ΓΤΠ οπότε το θέμα είναι πόσο έχουν οι κάρτες στο ράφι.

Με αυτά που γράφεις μάλλον δεν σου αρέσουν οι τιμές και η διαθεσιμότητα και τα ρίχνεις στην AMD. Το ότι έχει ίδιες τιμές χωρίς DLSS δεν είναι λόγος να λες ότι τα μάμησε παραπάνω από ότι πριν. Έτσι και αλλιώς όσες κάρτες βγάζει τις πουλάει, άρα το τι MSRP έχουν δώσει στις κάρτες δεν έχει σημασία όπως είπαμε και πριν αφού οι τιμές στον ανταγωνισμό είναι αλλού για αλλού και συμπαρασύρουν και τις κάρτες της AMD.

Πιο πολύ για την τιμή αναφέρομαι στο MSRP καθώς είναι ένας τρόπος να συγκρίνουμε πως κοστολογεί η κάθε εταιρεία. Σίγουρα βέβαια δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική τιμή, αλλά αφού οι τιμές είναι ίδιες γιατί να μην προτιμήσεις αυτήν με τα περισσότερα features; Εκτός αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς χωρίς το 5% jump της 6800ΧΤ σε σχέση με την 3080 σε 1080p/1440p ξέρω 'γω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχει βάλει τιμές ανάλογα των επιδόσεων σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

ΩΧ, κατάλαβα. Τάμα να κάνουμε στον Jensen δηλαδή, γιατί έτσι και έβαζε την 3070 στα 8.000€ MSRP θα έβαζε και ο hecklerman 7.800€ για να το παίξει Ρομπέν των δασών :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Πιο πολύ για την τιμή αναφέρομαι στο MSRP καθώς είναι ένας τρόπος να συγκρίνουμε πως κοστολογεί η κάθε εταιρεία. Σίγουρα βέβαια δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική τιμή, αλλά αφού οι τιμές είναι ίδιες γιατί να μην προτιμήσεις αυτήν με τα περισσότερα features; Εκτός αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς χωρίς το 5% jump της 6800ΧΤ σε σχέση με την 3080 σε 1080p/1440p ξέρω 'γω..

Αφού δεν μπορείς να διαλέξεις ποια κάρτα από τις δυο αφού είναι “EOL” και οι δυο τι μου γράφεις ποια έχει περισσότερα features ?? Δηλαδή αν αύριο κάποιος έβρισκε ετοιμοπαράδοτη την 6700ΧΤ δεν θα την αγόραζε γιατί δεν έχει DLSS και θα περίμενε να βρει την 3070 ??? (μιλάμε για gamers και όχι για miners, απλά διευκρίνηση 😛)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Αφού δεν μπορείς να διαλέξεις ποια κάρτα από τις δυο αφού είναι “EOL” και οι δυο τι μου γράφεις ποια έχει περισσότερα features ?? Δηλαδή αν αύριο κάποιος έβρισκε ετοιμοπαράδοτη την 6700ΧΤ δεν θα την αγόραζε γιατί δεν έχει DLSS και θα περίμενε να βρει την 3070 ??? (μιλάμε για gamers και όχι για miners, απλά διευκρίνηση 😛)

Ε ναι βρε μαν τώρα αγοράζεις ότι βρεις προφανώς, οπότε ότι σύγκριση και να κάνουμε είναι ψιλοάκυρη. Απλά λέω ότι εμένα δεν με έπεισε ας πούμε να αγόραζα 6700XT αντί της 3060Ti. Αλλά εντάξει απλά η γνώμη μου είναι, τίποτα άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε ναι βρε μαν τώρα αγοράζεις ότι βρεις προφανώς, οπότε ότι σύγκριση και να κάνουμε είναι ψιλοάκυρη. Απλά λέω ότι εμένα δεν με έπεισε ας πούμε να αγόραζα 6700XT αντί της 3060Ti. Αλλά εντάξει απλά η γνώμη μου είναι, τίποτα άλλο..

Τι να σε πείσει ρε μαν, αν πάρουμε τα MSRP η 6700ΧΤ έχει το χειρότερο. Το θέμα είναι όμως ότι λόγο της κατάστασης δεν είχαν κανέναν λόγο να βάλουν χαμηλότερο MSRP για να είναι ανταγωνιστική με τις 3060Ti και 3070. Και στα 300 να έβαζαν το MSRP πάλι 600-800 θα τις έβλεπες στα ράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

To MSRP της 3060 μια χαρά είναι. 20$ dollars κάτω από της 2060. Το perf jump είναι λίγο σάπιο σε σχέση με την 2060..

Γι' αυτό έγραψα σε σχέση με την υπόλοιπη σειρά. Αν τα συγκρίνεις με τα 399 της Ti, το θεωρώ υψηλό το msrp της και πιστεύω ότι ήταν τόσο λόγω της κατάστασης τέλη Φεβρουαρίου.

20 λεπτά πριν, Herald είπε

ΩΧ, κατάλαβα. Τάμα να κάνουμε στον Jensen δηλαδή, γιατί έτσι και έβαζε την 3070 στα 8.000€ MSRP θα έβαζε και ο hecklerman 7.800€ για να το παίξει Ρομπέν των δασών :P 

Σε αυτό δεν νομίζω ότι έχει άδικο. Στην αγορά των GPU είναι αυτονόητο ότι η nvidia έχει την πρώτη θέση οπότε και καθορίζει τον ρυθμό της κούρσας.

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε ναι βρε μαν τώρα αγοράζεις ότι βρεις προφανώς, οπότε ότι σύγκριση και να κάνουμε είναι ψιλοάκυρη. Απλά λέω ότι εμένα δεν με έπεισε ας πούμε να αγόραζα 6700XT αντί της 3060Ti. Αλλά εντάξει απλά η γνώμη μου είναι, τίποτα άλλο..

Και γω αν η μία είχε 400, η άλλη 480 και η 3070 500, την Ti θα έπαιρνα ή αν ανέβαινα μέχρι τα 480 ε θα κατέληγα στα 500.

Προσωπικά όμως με ενδιαφέρουν μόνο τα fps που βλέπω στα tests και η τιμή που γράφει το καλάθι(αν υπάρχει κάτι να βάλω στο καλάθι) την ώρα της παραγγελίας.Οπότε την δεδομένη στιγμή δεν βρίσκω νόημα σε αυτή την συζήτηση. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω και παραπάνω.

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο msrp μιλάτε κ διαφωνείτε κιόλας εδώ? Σοβαρολογειτε? Ονειρα απατηλης νυκτός είναι αυτά πια.ο,τι βρειτε αγοράζετε πλέον αν χρειάζεστε κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαφανισμενη και απο plaisio και απο kotsovolo που πρακτικα σημαινει οτι δε δεχονται αλλες παραγγελιες για την συγκεκριμενη καρτα. 

45 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Γιατι τετοιος ντορος ποσα λεφτα την ειχανε βαλει???

~850 kotsovolo και ~1000 plaisio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...