Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στο 99% των περιπτώσεων, ειδικά με dgpu (όχι καταστάσεις APU, δλδ) δεν θα δεις την παραμικρή διαφορά.

Φημολογείται ότι οι WHQL είναι ίσως ελάχιστα πιο σταθεροί σε θέματα oc, αλλά χωρίς κανείς να μπορεί να το αποδείξει.

Μια πιστοποίηση από την MS είναι ο χαρακτηρισμός WHQL, δεν είναι κάτι άλλο.

Με καλυψες σε ολα. .και επειδη στη παρουσα φαση ειμαι σε default καταστασεις θα κανω τη δοκιμη μου και γω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikos1965ny20 είπε

παιδια  καλησπερα ..εχω 2 2080 τι και καποιος μου λέει να κανουμε ανταλαγη με 6900 χτ sapphire nitro + να το κανω ?

ρώτησε εδώ καλύτερα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikos1965ny20 είπε

παιδια  καλησπερα ..εχω 2 2080 τι και καποιος μου λέει να κανουμε ανταλαγη με 6900 χτ sapphire nitro + να το κανω ?

Αν το θες για gaming, ισως και να αξιζει. Αν σε ενδιφερει το sli, cuda cores, dlss τοτε μαλλον οχι. Βαλε να κανουν mining 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Halo10 είπε

Καλησπέρα έκανες ρυθμίσεις στον επεξεργαστή και σου έβγαλε αυτό το σκορ? Εγώ με τον ίδιο έβγαζα 11500-12000. Μου το είπε κάποιο παιδί πως ήταν πολύ χαμηλά χωρίς να μου δώσει κάποιες συμβουλές για το λόγο που είναι χαμηλά. 

Θέλεις ψηλά ram με σφικτά timings, ανοιχτό pbo με custom power limits, negative curve optimizer και κλειστό smt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Θέλεις ψηλά ram με σφικτά timings, ανοιχτό pbo με custom power limits, negative curve optimizer και κλειστό smt.

Αν σου πω πως δεν κατάλαβα τίποτα μάλλον θα γελάσεις. Αν έχεις χρόνο και όρεξη γράψε μου αναλυτικά τι πρέπει να κάνω, ποια εφαρμογή πρέπει να χρησιμοποιήσω και ποια βήματα να ακολουθήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Halo10 είπε

Αν σου πω πως δεν κατάλαβα τίποτα μάλλον θα γελάσεις. Αν έχεις χρόνο και όρεξη γράψε μου αναλυτικά τι πρέπει να κάνω, ποια εφαρμογή πρέπει να χρησιμοποιήσω και ποια βήματα να ακολουθήσω. 

Για τις ram, θα πρεπει και οι ram που εχεις, να παιρνουν βελτιωση, ολες παιρνουν κατι, καποιες παιρνουν περισσοτερα, ολα οσα εγραψα βρισκονται στο bios, δεν χρειαζεσαι κατι εξτρα, περα απο καποια προγραμματα για να μετρησεις σταθεροτητα στις μνημες, γενικα ειναι μια τεραστια συζητηση, διαβασε το καταλληλο thread.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ram έχω g skill 2x32 στα 3600 με 16 latency. 

Καλά εγώ νόμιζα πως θα είναι κάτι πιο απλό όπως στην κάρτα γραφικών ας πούμε που έφτιαξα ένα προφίλ με τις ρυθμίσεις που βρήκα έτοιμες από εδώ και αν χρειαστεί στο μέλλον θα τις έχω έτοιμες. 

Μπήκα λίγο να δω τη διαδικασία και μου φάνηκε ιδιαίτερα πολύπλοκη + του ότι ακόμα και τα παιδιά που ξέρουν τι κάνουν μιλάνε για πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις οι οποίες σε κάποιες περιπτώσεις κάνουν ασταθές το μηχάνημα και ξανα γυρνάνε σε στοκ για να ξανά ρυθμίσουν από την αρχή. 

Δεν ξέρω ίσως σε μένα να φαίνεται βουνό που δεν έχω ιδέα από όλα αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Halo10 είπε

Ram έχω g skill 2x32 στα 3600 με 16 latency. 

Καλά εγώ νόμιζα πως θα είναι κάτι πιο απλό όπως στην κάρτα γραφικών ας πούμε που έφτιαξα ένα προφίλ με τις ρυθμίσεις που βρήκα έτοιμες από εδώ και αν χρειαστεί στο μέλλον θα τις έχω έτοιμες. 

Μπήκα λίγο να δω τη διαδικασία και μου φάνηκε ιδιαίτερα πολύπλοκη + του ότι ακόμα και τα παιδιά που ξέρουν τι κάνουν μιλάνε για πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις οι οποίες σε κάποιες περιπτώσεις κάνουν ασταθές το μηχάνημα και ξανα γυρνάνε σε στοκ για να ξανά ρυθμίσουν από την αρχή. 

Δεν ξέρω ίσως σε μένα να φαίνεται βουνό που δεν έχω ιδέα από όλα αυτά. 

Αν παιζεις 2Κ και πανω, μην το πειραζεις καν για εμενα, μια χαρα παιζει στοκ ο 5950x με xmp ram. Τωρα για workloads το pbo σιγουρα δινει και αρκετα, αλλα πακετο παιρνεις και +20 βαθμους, οποτε χωρις τουλαχιστον ενα πολυ καλο ΑΙΟ αστο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Αν παιζεις 2Κ και πανω, μην το πειραζεις καν για εμενα, μια χαρα παιζει στοκ ο 5950x με xmp ram. Τωρα για workloads το pbo σιγουρα δινει και αρκετα, αλλα πακετο παιρνεις και +20 βαθμους, οποτε χωρις τουλαχιστον ενα πολυ καλο ΑΙΟ αστο καλυτερα.

Ούτως ή άλλως δεν έχω κάποιο πρόβλημα τώρα. Ότι έχω βάλει να παίξω παίζει απροβληματιστα και πλέον με το έξτρα ανεμιστηράκι σε πολύ καλές θερμοκρασίες. 

Είδα στο δικό σου σκορ πως οι διαφορές είναι μεγάλες και σκέφτηκα πως θα ήταν χρήσιμο να ξέρω πως γίνεται για το μέλλον αν χρειαστεί. Ευχαριστώ πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"PowerColor inadvertently put out press shots of the unreleased Radeon RX 6700 (non-XT) Fighter graphics card. The box design of the card clearly lacks the "XT" brand extension, and confirms that the SKU will feature 6 GB as its standard memory amount."

https://www.techpowerup.com/280016/powercolor-radeon-rx-6700-non-xt-fighter-pictured-confirms-6-gb-memory-size

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 2:11 ΜΜ, Halo10 είπε

Καλησπέρα έκανες ρυθμίσεις στον επεξεργαστή και σου έβγαλε αυτό το σκορ? Εγώ με τον ίδιο έβγαζα 11500-12000. Μου το είπε κάποιο παιδί πως ήταν πολύ χαμηλά χωρίς να μου δώσει κάποιες συμβουλές για το λόγο που είναι χαμηλά. 

Με 5950x εβγαζες 11500? Η διαφορα με το 18000 ειναι τεραστια και δεν νομιζω να οφειλεται στη ram. 

Αν δεν σου κανει κοπο κανε ενα cinebenchr20 και δωσε αποτέλεσμα να δουμε τι παιζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...