Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, mindphreak είπε

Εγώ σε 2Κ  με RT στο PSYCHO, όλα ultra 100% native έβγαλα avg 31 fps.

Me Fidelity dynamic sto 90% είδα avg 40.

6800xt 

Drivers: 21.3.1

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για psycho. Και επειδή πλέον έχεις rt, μπορείς να απενεργοποιήσεις το ssr 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το έχω το παιχνίδι αλλά απ' ότι διαβάζω δεν χρειάζονται καν τα ultra. Οι ρυθμίσεις του digital foundry είναι αρκούντως ικανοποιητικές και γλιτώνεις πολλά fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για psycho. Και επειδή πλέον έχεις rt, μπορείς να απενεργοποιήσεις το ssr 

Απο τα settings στο raster παιρνεις ψιχουλα, ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι με rt πεφτει η καταναλωση (μονο raster παιζει στα 290w), γιατι εχει ιδιατερα βαρυ raytracing και οι generic cores καθονται, οποτε καπου εδω κολαει και το ai upscale, να βαλει αυτα τα cores να κανουν κατι. Σε αλλα games με πιο light rt η καταναλωση ανεβαινει, οποτε ισως να θελει και καποια ενδιαμεσα settings και οχι απλα rt on/off.

low + rt ultra 2K 65% resolution scale

2021_03.31-10_09.jpg.b99d15c937b674bcaf3038ae1c690ad1.jpg

ultra + rt ultra 2K 65% resolution scale

2021_03.31-10_10.jpg.e6bd149a5256cc076f7b0e345315a2e3.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Απο τα settings στο raster παιρνεις ψιχουλα, ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι με rt πεφτει η καταναλωση (μονο raster παιζει στα 290w), γιατι εχει ιδιατερα βαρυ raytracing και οι generic cores καθονται, οποτε καπου εδω κολαει και το ai upscale, να βαλει αυτα τα cores να κανουν κατι. Σε αλλα games με πιο light rt η καταναλωση ανεβαινει, οποτε ισως να θελει και καποια ενδιαμεσα settings και οχι απλα rt on/off.

low + rt ultra 2K 65% resolution scale

2021_03.31-10_09.jpg.b99d15c937b674bcaf3038ae1c690ad1.jpg

ultra + rt ultra 2K 65% resolution scale

2021_03.31-10_10.jpg.e6bd149a5256cc076f7b0e345315a2e3.jpg

 

Γιατί χαλάει έτσι το IQ στην δεύτερη περίπτωση με ultra + rt ultra 2K 65% resolution scale ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Γιατί χαλάει έτσι το IQ στην δεύτερη περίπτωση με ultra + rt ultra 2K 65% resolution scale ??

Γιατι ανοιγει το chromatic aberration που ειναι gtp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δοκιμάστε και τα settings του Digital Fountry για raster. Εννοείται κλειστές όλες τις πίπες τύπου chromatic abberation, depth of field, κτλ..912588041_.png.39c21b9db865cdab749a78904cd9075d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mindphreak είπε

Εγώ σε 2Κ  με RT στο PSYCHO, όλα ultra 100% native έβγαλα avg 31 fps.

Me Fidelity dynamic sto 90% είδα avg 40.

6800xt 

Drivers: 21.3.1

Θα ήθελα να παίξω το cyberpunk άλα τρομάζω με κάτι τέτοια που βλέπω, άκου εκεί avg 31 fps, πως θα το παίξουμε εμείς που έχουμε συνηθίσει να παίζουμε games με τριψήφια fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mkp είπε

Θα ήθελα να παίξω το cyberpunk άλα τρομάζω με κάτι τέτοια που βλέπω, άκου εκεί avg 31 fps, πως θα το παίξουμε εμείς που έχουμε συνηθίσει να παίζουμε games με τριψήφια fps.

Καλά μιλάμε για rx6000 series που έχουν χειρότερη απόδοση σε RT απο όσο οι nvidia (περίπου στα +20 fps παραπάνω με RT). Χωρίς ray tracing ειμαι average στα 90-110.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6800xt, ultra settings, ray tracing Psycho (reflections + shadows ) μου δινει τοσα fps μετά απο 10 λεπτά παιχνιδιού.image.png.7a7f73ab1dd83b25d59380852f11f04b.png

Τα settings του Digital Foundry μου έδωσαν επιπλέον 4 fps οπότε δεν ειδα μεγάλη διαφορά και τα ξανα έβαλα ολα Ultra.

Οσο αφορά το Ray Tracing, αν απενεργοποιήσω τα shadows πέρνω 6 average fps και αν βάλω τα reflections απο PSYCHO σε HIGH εκεί παίρνω 10 fps και διαφορά στα μάτια μου δέν ειδα οποτε και πλέον θα το έχω στο high.

Για οποιον θέλει μολις βρω λιγο χρονο θα ανεβάσω φωτογραφιες με το RT on/off και με RT PSYCHO/ULTRA/HIGH να δούμε αν μπορέσει κανένας να καταλαβει την διαφορά στην εικονα 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mkp είπε

Θα ήθελα να παίξω το cyberpunk άλα τρομάζω με κάτι τέτοια που βλέπω, άκου εκεί avg 31 fps, πως θα το παίξουμε εμείς που έχουμε συνηθίσει να παίζουμε games με τριψήφια fps.

Εγώ πάλι θα ήθελα να το πάρω στο 20άρικο που το έχουν στα κλειδάδικα και να το δοκιμάσω στην 6800XT, αλλά τρομάζω με όσα διαβάζω για το ίδιο το gameplay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, mkp είπε

Θα ήθελα να παίξω το cyberpunk άλα τρομάζω με κάτι τέτοια που βλέπω, άκου εκεί avg 31 fps, πως θα το παίξουμε εμείς που έχουμε συνηθίσει να παίζουμε games με τριψήφια fps.

Παιξε χωρις rt, με τα optimized settings να παιξεις και σαν ανθρωπος με 70-90+ καρε που ειναι και καλη εμπειρια για first person game, το να παιξεις με τα μισα καρε και σε 70% scale res για το rt δεν αξιζει, το μονο που θα εβαζα επιπλεον ειναι ενα reshade που αφαιρει το green tint που εχει αυτο το game και επισης φτιαχνει αρκετα τον φωτισμο/contrast που εχει χωρις rt και ειναι καπως flat.

Αν θες να δεις rt με 6800xt, τσεκαρε το exodus the two colonels, που κραταει decent fps σε 2Κ, τσεκαρε και το the medium που ειναι αργο game και παιζεις ανετα και με 30fps ακομα, επισης εχει ωραιο φωτορεαλισμο και γενικα αξιζει σαν game. Στo control επισης με τον τελευταιο οδηγο σε 1080p rendering κραταει decent framerate κοντα στα 60fps και εχει φυγει το microstuttering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindphreak είπε

Καλά μιλάμε για rx6000 series που έχουν χειρότερη απόδοση σε RT απο όσο οι nvidia (περίπου στα +20 fps παραπάνω με RT). Χωρίς ray tracing ειμαι average στα 90-110.

Με 5900x+6800XT ποσό θα χρειαστεί να ρίξω τα settings για να παίξει αυτό το πράμα με 100fps σε 2K?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mkp είπε

Με 5900x+6800XT ποσό θα χρειαστεί να ρίξω τα settings για να παίξει αυτό το πράμα με 100fps σε 2K?

Με αυτά που είδα εγώ (5600x+6800) σε 3440x1440 δεν νομίζω να παίξεις ποτέ σε 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...