Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το Βαλχαλα πάει μπάλα στις AMD, βάλε ότι και σε 1440p είναι καλύτερες απ' τις Ampere..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το valhala ειναι προβληματικο στις nvidia, το εχει παραδεχτει και η ubisoft και το ψαχνει το θεμα, ακομα και τα sub 90 με 3080 @ 1440p ultra στο odyssey ειναι  λιγα (105 με 6800xt), το ξεραμε τοσα χρονια οτι η anvilnext ειναι σκουπιδι, δεν ειναι κατι καινουριο, απλα με την 2080ti να παιζει μονη της δεν υπηρχε θεμα, τωρα που για καποιο λογο παει τρενο στις rdna2 (λεμε τωρα για τα γραφικα του παλι λιγα ειναι τα fps) εγινε θεμα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimpsar είπε

Σε display τι settings εχετε για Gaming?

Πχ Sharpening,  ? 10 bit ?  Integer Scale ?  Gpu Scaling? 

Ψαχνομαι να δω ποιο εχει το καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.

 

Τα δικά μου daily ειναι αυτά (με Silent Bios) max temp  68

image.png.46c05d2265fff3b0aa0be0d26f5bb4ac.png

Kαι τα gaming settings μετά απο πολλές ώρες δοκιμών στο δικο μου μάτι αυτά ειναι τα καλύτερα:

image.png.00227cc8e145af68561c5c497c184d5a.pngimage.png.08b155672a4659bb63204b9d27945ec9.png

image.png.00227cc8e145af68561c5c497c184d5a.png

image.png.c32268f7e75fe4e6c92843c5d07251c0.png

1 παρατηρήση για το θηριάκι σου:

Μην τις δίνεις τοσο πολύ ρεύμα, γενικα οι rdna2 έχουν βρει οτι παίζουν σταθερά απο 2500-2675mhz στα 980-1075Μv,

Εγώ προσωπικα έχω δει οτι πάνω απο τα 2725mhz δεν ειμαι σταθερος πολύ ώρα είται τις δώσω 1000mv ειτε της δώσω 1150mv και επίσης δεν κερδίζω και πολύ σε φάση 2-3 fps.

Eνας σημαντικός παράγωντας επίσης στο θέμα σταθεροτητας εχω δει ειναι η vram. Πολλοι εχουν αναφέρει οτι στο φούλ έχει πολύ αστάθια γιαυτό και προτείνουν να τις δουλεύουμε στα 2050-2080.

 

Σε μένα πιστεύω φταίει και ο 5600x άν είχα κατι σε 5800-5900-5950 πιστεύω θα είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mindphreak είπε

Τα δικά μου daily ειναι αυτά (με Silent Bios) max temp  68

image.png.46c05d2265fff3b0aa0be0d26f5bb4ac.png

Kαι τα gaming settings μετά απο πολλές ώρες δοκιμών στο δικο μου μάτι αυτά ειναι τα καλύτερα:

image.png.00227cc8e145af68561c5c497c184d5a.pngimage.png.08b155672a4659bb63204b9d27945ec9.png

image.png.00227cc8e145af68561c5c497c184d5a.png

image.png.c32268f7e75fe4e6c92843c5d07251c0.png

1 παρατηρήση για το θηριάκι σου:

Μην τις δίνεις τοσο πολύ ρεύμα, γενικα οι rdna2 έχουν βρει οτι παίζουν σταθερά απο 2500-2675mhz στα 980-1075Μv,

Εγώ προσωπικα έχω δει οτι πάνω απο τα 2725mhz δεν ειμαι σταθερος πολύ ώρα είται τις δώσω 1000mv ειτε της δώσω 1150mv και επίσης δεν κερδίζω και πολύ σε φάση 2-3 fps.

Eνας σημαντικός παράγωντας επίσης στο θέμα σταθεροτητας εχω δει ειναι η vram. Πολλοι εχουν αναφέρει οτι στο φούλ έχει πολύ αστάθια γιαυτό και προτείνουν να τις δουλεύουμε στα 2050-2080.

 

Σε μένα πιστεύω φταίει και ο 5600x άν είχα κατι σε 5800-5900-5950 πιστεύω θα είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Επέτρεψε μου να απαντήσω σε αυτά που γράφεις. Καταρχάς οι περισσότερες ρυθμίσεις για την εικόνα που έχεις κάνει θεωρώ δεν έχουν νόημα, το anti-lag πχ είναι ουσιαστικά αν παίζεις Online competitive παιχνίδια, το enhanced sync δεν δουλεύει σωστα, κάτι άλλα αφορούν μόνο opengl ή directx 9 εφαρμογές κτλ γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ασχολείστε με αυτά. Ένα sharpening ειδικά σε παιχνίδια με θολούρα λόγω προβληματικού anti-aliasing (βλ. assassins creed), άντε και ένα radeon boost σε παιχνίδια που το υποστηρίζουν είναι αρκετά.

Το voltage στα radeon settings δεν κάνει πραγματικό undervolting όπως το ξέρουμε αλλά είναι τύπου offset, κάτι σαν το curve optimizer (περίπου) των zen3. Άμα προσέξετε, ό,τι και να βάλετε εκεί, όταν τα ρολόγια φτάσουν κοντά στη μέγιστη συχνότητα που έχετε ορίσει, 1175mv θα σας καταναλώσει (για 6900xt μιλάω προφανώς). Αν θέλετε να το αλλάξετε αυτό (που δεν θέλετε εκτός και αν έχετε reference μοντέλο με πρόβλημα στις θερμοκρασίες, διότι αλλιώς θα χάσετε επιδόσεις χωρίς λόγο) μόνο από το more power tool γίνεται. Παρ' ολα αυτά, don't get me wrong αξίζει να ασχοληθείτε με αυτό διότι κερδίζετε επιδόσεις. Βάλτε το όσο πιο χαμηλά μπορείτε (αφού έχετε κατασταλάξει με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις) ώσπου να δείτε αστάθεια.

Όσον αφορά τα ίδια τα ρολόγια, δεν υπάρχουν στάνταρ κάθε κάρτα είναι διαφορετική. Έχω διαβάσει κάποιους που βάζουν max συχνότητα κοντά 2900, ενώ κάποιοι άλλοι δεν μπορούν ούτε 2600. Silicon lottery είναι, θέλει πείραγμα. Όσον αφορά τα min όλοι συνιστούν -100 ή 150 από τα max διότι αλλιώς υπάρχει θέμα με stuttering σε ορισμένα παιχνίδια. Δεν το έχω τεστάρει προσωπικά.

Για τη Vram ισχύει. Ο μαγικός αριθμός για πολλούς είναι ο 2112 διότι σου δίνει 2100 πραγματικά στα παιχνίδια που στους περισσότερους είναι σταθερά σε fast timings πάντα (τα οποία εννοείται είναι must). Θέλει και αυτό λίγο ψάξιμο όμως και για μένα είναι το πιο σπαστικό setting της κάρτας διότι δεν είναι εύκολα μετρήσιμο...

Τέλος ο 5600 με τους 5800,5900,5950 δεν έχουν τρομερή διαφορά στα παιχνίδια. Θα έλεγα μάλλον ότι δεν έχουν καθόλου.

Να διευκρινίσω τέλος ότι τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις που προήλθαν από διάβασμα στο internet και από προσωπική ενασχόληση. Προφανώς μπορεί κάπου να είμαι λάθος, δεν είμαι και κανένας γκουρού...

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chrisde είπε

Επέτρεψε μου να απαντήσω σε αυτά που γράφεις. Καταρχάς οι περισσότερες ρυθμίσεις για την εικόνα που έχεις κάνει θεωρώ δεν έχουν νόημα, το anti-lag πχ είναι ουσιαστικά αν παίζεις Online competitive παιχνίδια, το enhanced sync δεν δουλεύει σωστα, κάτι άλλα αφορούν μόνο opengl ή directx 9 εφαρμογές κτλ γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ασχολείστε με αυτά. Ένα sharpening ειδικά σε παιχνίδια με θολούρα λόγω προβληματικού anti-aliasing (βλ. assassins creed), άντε και ένα radeon boost σε παιχνίδια που το υποστηρίζουν είναι αρκετά.

Το voltage στα radeon settings δεν κάνει πραγματικό undervolting όπως το ξέρουμε αλλά είναι τύπου offset, κάτι σαν το curve optimizer (περίπου) των zen3. Άμα προσέξετε, ό,τι και να βάλετε εκεί, όταν τα ρολόγια φτάσουν κοντά στη μέγιστη συχνότητα που έχετε ορίσει, 1175mv θα σας καταναλώσει (για 6900xt μιλάω προφανώς). Αν θέλετε να το αλλάξετε αυτό (που δεν θέλετε εκτός και αν έχετε reference μοντέλο με πρόβλημα στις θερμοκρασίες, διότι αλλιώς θα χάσετε επιδόσεις χωρίς λόγο) μόνο από το more power tool γίνεται. Παρ' ολα αυτά, don't get me wrong αξίζει να ασχοληθείτε με αυτό διότι κερδίζετε επιδόσεις. Βάλτε το όσο πιο χαμηλά μπορείτε (αφού έχετε κατασταλάξει με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις) ώσπου να δείτε αστάθεια.

Όσον αφορά τα ίδια τα ρολόγια, δεν υπάρχουν στάνταρ κάθε κάρτα είναι διαφορετική. Έχω διαβάσει κάποιους που βάζουν max συχνότητα κοντά 2900, ενώ κάποιοι άλλοι δεν μπορούν ούτε 2600. Silicon lottery είναι, θέλει πείραγμα. Όσον αφορά τα min όλοι συνιστούν -100 ή 150 από τα max διότι αλλιώς υπάρχει θέμα με stuttering σε ορισμένα παιχνίδια. Δεν το έχω τεστάρει προσωπικά.

Για τη Vram ισχύει. Ο μαγικός αριθμός για πολλούς είναι ο 2112 διότι σου δίνει 2100 πραγματικά στα παιχνίδια που στους περισσότερους είναι σταθερά σε fast timings πάντα (τα οποία εννοείται είναι must). Θέλει και αυτό λίγο ψάξιμο όμως και για μένα είναι το πιο σπαστικό setting της κάρτας διότι δεν είναι εύκολα μετρήσιμο...

Τέλος ο 5600 με τους 5800,5900,5950 δεν έχουν τρομερή διαφορά στα παιχνίδια. Θα έλεγα μάλλον ότι δεν έχουν καθόλου.

Να διευκρινίσω τέλος ότι τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις που προήλθαν από διάβασμα στο internet και από προσωπική ενασχόληση. Προφανώς μπορεί κάπου να είμαι λάθος, δεν είμαι και κανένας γκουρού...

Καλημέρα, συμφωνώ σε πολλά που λές μιας και εγώ καινούργιος σε rdna2.

Οι ρυθμίσεις που έχω ειναι κατα κύριο λογο για cs go και μερικά θέματα που έχω οταν δεν έχω τα sync στο on έχω τρελό flickering σε σημειο να μην μπορεις να παιξεις. Οποτε οταν τα ενεργοποιώ εξαφανίζεται εντελώς. Απλα αντι για 400+ fps συχρονίζει στα 144 της οθόνης.

 

Για τα ρολογια θα πώ οτι οντως ειναι λαχείο γιατι ο φίλος μου με 6800xt σηκώνει 2875 και εγώ δεν μπορώ να δώ καν κατι πέρα απο 2725. Απλα όταν τα volts τα έχω στο 1000, ενώ  η κάρτα στο τέρμα θα πιασει τα 300-315watt οι θερμοκρασίες δεν ξεπερνάνε τα 70 χοντρικά ενώ αν τα έχω στο 1.150 +15% μπορεί να δώ και 77 🤔

Για την vram δεν ξέρω τι παιζει ακριβώς απο θέμα αριθμών πάντως αν το μαξάρω δεν προκειται να πάει πάνω απο 2600 τα ρολόγια και δεν ξέρω και πόση ουσιώδης αποδοση μπορεί να προσφέρει γιατι δεν έχω κάνει μετρήσεις ακόμα. Αν καποιος το χει μελετήσει αυτο το θέμα ας αναφέρει κατι 🤗

Επεξ/σία από mindphreak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η διαθεσιμότητα για τις 6000 είναι αισθητά καλύτερη από αυτή των Ampere ή μου φαίνεται ;

Οι Ampere έχουν μεγαλύτερη ζήτηση γι' αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν κάνει καλή δουλειά και μαγκιά τους το ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα μέσα από ένα μόνο control panel. Θυμάμαι τον αρχικό ενθουσιασμό με τη 5700ΧΤ. Κάναμε εμείς το beta testing βέβαια :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Εχουν κάνει καλή δουλειά και μαγκιά τους το ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα μέσα από ένα μόνο control panel. Θυμάμαι τον αρχικό ενθουσιασμό με τη 5700ΧΤ. Κάναμε εμείς το beta testing βέβαια :P

 

Και στις vega μια χαρα ηταν , εσεις την πατησατε μονο 😛

 

 

Btw ξερει κανενας αν το memory tweak tool δουλευει στις rdna2?

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Εχουν κάνει καλή δουλειά και μαγκιά τους το ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα μέσα από ένα μόνο control panel. Θυμάμαι τον αρχικό ενθουσιασμό με τη 5700ΧΤ. Κάναμε εμείς το beta testing βέβαια :P

Το panel της AMD σε σχεση με αυτο της nvidia ειναι λες και συγκρινεις win 10 με win 98. Τουλαχιστον εχει και το Geforce Experience.

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

 

Και στις vega μια χαρα ηταν , εσεις την πατησατε μονο 😛

 

 

Btw ξερει κανενας αν το memory tweak tool δουλευει στις rdna2?

 

Οχι δεν δουλευει, δεν αναγνωριζει την καρτα καν, εχει να ανανεωθει πολυ καιρο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...