Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα  στην παρέα! 
Προχτές πήρα από μέλος εδώ μια 6900ΧΤ Red Devil! Φανταστική στην όψη και η συσκευασία είχε μέχρι και stand για να μη λυγίζει η κάρτα.

Την αφήνω στοκ ή αξίζει να την πουσαρω λιγάκι ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

 

Και στις vega μια χαρα ηταν , εσεις την πατησατε μονο 😛

 

 

Btw ξερει κανενας αν το memory tweak tool δουλευει στις rdna2?

 

Και να δούλευε δεν θα άξιζε imho. Το fast timings είναι ήδη αρκετά σφικτό και δημιουργεί αστάθειες σε μεγάλες συχνότητες. Ωστόσο για όσους είναι τυχεροί υπάρχει κρυφή επιλογή μέσω του MPT για fast timings 2 που είναι πιο σφικτά αλλά δεν έχω διαβάσει για κάποιον να μπορεί να το χρησιμοποιήσει χωρίς αστάθεια...

1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Καλημέρα  στην παρέα! 
Προχτές πήρα από μέλος εδώ μια 6900ΧΤ Red Devil! Φανταστική στην όψη και η συσκευασία είχε μέχρι και stand για να μη λυγίζει η κάρτα.

Την αφήνω στοκ ή αξίζει να την πουσαρω λιγάκι ;

Η ερώτηση σου όταν αφορά amd είναι πάντα ρητορική...:P Στις προηγούμενες σελίδες θα δεις αρκετά tips για να παίξεις. Με γειές! (αυξανόμαστε βλέπω...)

Απλά να σημειώσω ότι στην ουσία δεν πρόκειται για πουσάρισμα ή overclock έτσι όπως το γνωρίζουμε με την παραδοσιακή έννοια αλλά για fine tuning. Οι στοκ ρυθμίσεις της amd κατά τη γνώμη μου "χαντακώνουν" τις κάρτες της και δεν αναφέρομαι μόνο στα ρολόγια του πυρήνα, αλλά στις μνήμες, στα fans και στο power limit. Δεν είναι ανάγκη να φέρετε την κάρτα στα όρια της, αλλά ένα πείραγμα σίγουρα το θέλουν...

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Καλημέρα  στην παρέα! 
Προχτές πήρα από μέλος εδώ μια 6900ΧΤ Red Devil! Φανταστική στην όψη και η συσκευασία είχε μέχρι και stand για να μη λυγίζει η κάρτα.

Την αφήνω στοκ ή αξίζει να την πουσαρω λιγάκι ;

Μεγιες φιλε! Βαλε καμια φωτο να δουμε κι εμείς τα λιγουρια😛😛🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Δεν είναι ανάγκη να φέρετε την κάρτα στα όρια της, αλλά ένα πείραγμα σίγουρα το θέλουν...

Ένα καλό πρώτο στάδιο βρε αδερφέ! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AntonisKo είπε

Ένα καλό πρώτο στάδιο βρε αδερφέ! 😁

Δοκίμασε min max ρολόγια 2500-2600 Μνήμη 2112 fast timings custom fan curve της αρεσκείας σου και pl 15

@billeirosΟι καρτουλες φίλε όντως θερίζουν. Μπορεί να μην έχουν καλό rt και dlss (ακόμα τουλάχιστον) αλλά σε ραστερ, θερμοκρασίες και κατανάλωση, όταν τις φέρεις στα μέτρα σου ειναι τζιτζι. Μιλάω για custom υλοποιήσεις πάντα. Κανόνισε να έρθεις ξανά στο στρατόπεδο μας, η θεία Λίζα ζητάει το ασωτο παιδί της 😝

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chrisde είπε

Δοκίμασε min max ρολόγια 2500-2600 Μνήμη 2112 fast timings custom fan curve της αρεσκείας σου και pl 15

Thanks for the tips αλλά εγώ είμαι με την μικρή 6800 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AntonisKo είπε

Thanks for the tips αλλά εγώ είμαι με την μικρή 6800 😐

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τότε συγκεκριμένα νούμερα αλλά γενικά ο,τι έγραψα πριν ισχύει για όλες τις 6 Series 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, chrisde είπε

Δοκίμασε min max ρολόγια 2500-2600 Μνήμη 2112 fast timings custom fan curve της αρεσκείας σου και pl 15

@billeirosΟι καρτουλες φίλε όντως θερίζουν. Μπορεί να μην έχουν καλό rt και dlss (ακόμα τουλάχιστον) αλλά σε ραστερ, θερμοκρασίες και κατανάλωση, όταν τις φέρεις στα μέτρα σου ειναι τζιτζι. Μιλάω για custom υλοποιήσεις πάντα. Κανόνισε να έρθεις ξανά στο στρατόπεδο μας, η θεία Λίζα ζητάει το ασωτο παιδί της 😝

Γουσταρω πολυ amd.Το ξέρεις.ο,τι βρήκα διαθεσιμο πηρα σ αυτη τη γενια,μη νομιζεις. οχι οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος φυσικα κιολας.

Σας παρακολουθω παντως και βλέπω τρομερές επιδοσεις με χαμηλες καταναλωσεις και τεμπς...εξαισιες καρτουλες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, billeiros είπε

Γουσταρω πολυ amd.Το ξέρεις.ο,τι βρήκα διαθεσιμο πηρα σ αυτη τη γενια,μη νομιζεις. οχι οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος φυσικα κιολας.

Σας παρακολουθω παντως και βλέπω τρομερές επιδοσεις με χαμηλες καταναλωσεις και τεμπς...εξαισιες καρτουλες

Μπααα εγώ ξέρω ότι υπάρχει ένας άτυπος (κακώς) κανόνας σε αυτό το φόρουμ: αν θες να δεις τι κορυφαίο κυκλοφορεί σήμερα, δες τι έχει ο bill. Γιαυτό σε ψήνω να πάρεις amd από προσωπικό συμφέρον για να λεω ότι εχω το καλύτερο. 😜

Πέρα από την πλάκα όμως σαν τι παράπονο να έχεις εσύ από το καρτονι σου, κορυφαίο είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AntonisKo είπε

Thanks for the tips αλλά εγώ είμαι με την μικρή 6800 😐

Και εγω με 6800 και μαλιστα  με refernce  , και παιζω ετσι (  fast timings  βλεπω μου κανει ασταθεια οποτε το εβγαλα )

 

image.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ακόμα δεν έχουμε βρεί τhν χρυσή τομή για το vram tunning χωρις να κανει αστάθειες ε? 😅

Επεξ/σία από mindphreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω την Strix 6800 και έχω το εξής πρόβλημα. Κάθε φορά που παίζω το Valheim σε vulkan μετά από κάποια ώρα μου κρασάρει ο driver και μου πετάει το γνωστό timeout crash. 

έχει κάποιος εμπειρία για το τι μπορεί να παίζει. Έχω τον 21.3.1 γιατί έχω διαβάσει ότι ο 21.3.2 είναι πολύ buggy. 

Να πω επίσης ότι είναι όλα stock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω την Strix 6800 και έχω το εξής πρόβλημα. Κάθε φορά που παίζω το Valheim σε vulkan μετά από κάποια ώρα μου κρασάρει ο driver και μου πετάει το γνωστό timeout crash. 

έχει κάποιος εμπειρία για το τι μπορεί να παίζει. Έχω τον 21.3.1 γιατί έχω διαβάσει ότι ο 21.3.2 είναι πολύ buggy. 

Να πω επίσης ότι είναι όλα stock. 

Έχεις κάνει απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση με ddu; Εγώ με 21.3.2 δεν έχω ιδιαίτερα θέματα πάντως, και σου δίνει και εξτρα επιδόσεις.

Το άλλο που μπορώ να σκεφτώ αν δεν πιάσει αυτό είναι να βρεις και να σβήσεις manually τα υπολείμματα του vulkan που μένουν ακόμα και όταν κάνεις απεγκατάσταση με ddu...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...