Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα, επειδή έχω χάσει την πορεία  της κατάστασης εδώ με τις κάρτες γραφικών, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με μία απόφαση.


Πιο αναλυτικά , μου έχει δοθεί ευκαιρία να δώσω την 5700χτ και μιας αυτή την περίοδο λόγο δουλειάς κτλ δν προλαβαίνω να παίξω ούτε έχω όρεξη, η αλήθεια είναι το σκέφτομαι.

Θα ήθελα όμως κάποια στιγμή το καλοκαίρι να έχω τον δυνατότητα με 700€ να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο  (π.χ. Rx6800/6700XT/ RTX 3070) .


Είναι απίθανο όπως πάει η κατάσταση πλέον? 

Ι know i know, κάνενας δεν είναι μάντης...μια εκτίμηση θέλω. Τhanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, επειδή έχω χάσει την πορεία  της κατάστασης εδώ με τις κάρτες γραφικών, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με μία απόφαση.


Πιο αναλυτικά , μου έχει δοθεί ευκαιρία να δώσω την 5700χτ και μιας αυτή την περίοδο λόγο δουλειάς κτλ δν προλαβαίνω να παίξω ούτε έχω όρεξη, η αλήθεια είναι το σκέφτομαι.

Θα ήθελα όμως κάποια στιγμή το καλοκαίρι να έχω τον δυνατότητα με 700€ να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο  (π.χ. Rx6800/6700XT/ RTX 3070) .


Είναι απίθανο όπως πάει η κατάσταση πλέον? 

Ι know i know, κάνενας δεν είναι μάντης...μια εκτίμηση θέλω. Τhanks

Μάλλον ναι.

Είμαστε ήδη στον Απρίλιο και δεν υπάρχουν ενθαρρυντικά σημάδια.

Σκεψου μονάχα οτι σήμερα με 700 παίρνεις στην καλύτερη RX580! - ΑΝ βρεις.

Επεξ/σία από AntonisKo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, silenoz66 είπε

 

Θα ήθελα όμως κάποια στιγμή το καλοκαίρι να έχω τον δυνατότητα με 1700€ να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο  (π.χ. Rx6800/6700XT/ RTX 3070) .

 

fixed.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση. Ο i5 11400f σε ανάλυση 1440 144hz (oddysey g5 monitor) θα κάνει bottleneck σε 6900xt??

Δλδ έχεις τη δυνατότητα να διαθέσεις 1500€ για κάρτα και κοιτάς cpu των 170€? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δλδ έχεις τη δυνατότητα να διαθέσεις 1500€ για κάρτα και κοιτάς cpu των 170€? 

Ορθά μίλησες συμφωνώ απόλυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δλδ έχεις τη δυνατότητα να διαθέσεις 1500€ για κάρτα και κοιτάς cpu των 170€? 

Δεν είναι δικό μου build. Έχουν αγοραστεί τα πράγματα αλλά το αρχικό πλάνο ήταν 6800 xt και λόγο μη διαθεσιμότητας αγοράστηκε 6900xt που ήταν άμεσα διαθέσιμη. Είναι άτομο που δεν θα μπλεχτεί σε overclock και από ότι είχα δει ο 11400 για 6800 ήταν αρκετός αλλά για την 6900 βλέπω τρώει λίγο μπουκάλι. Κάποιο λένε ότι στο 1440p δεν παίζει τόσο ρόλο το CPU. Θεωρείς ότι πρέπει να του προτείνω να πάει σε 11700?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Δεν είναι δικό μου build. Έχουν αγοραστεί τα πράγματα αλλά το αρχικό πλάνο ήταν 6800 xt και λόγο μη διαθεσιμότητας αγοράστηκε 6900xt που ήταν άμεσα διαθέσιμη. Είναι άτομο που δεν θα μπλεχτεί σε overclock και από ότι είχα δει ο 11400 για 6800 ήταν αρκετός αλλά για την 6900 βλέπω τρώει λίγο μπουκάλι. Κάποιο λένε ότι στο 1440p δεν παίζει τόσο ρόλο το CPU. Θεωρείς ότι πρέπει να του προτείνω να πάει σε 11700?

10700f στα 250-260 είναι λουκουμάς. Αλλιώς 5600x, αλλά η τιμή είναι αλμυρή για τα γούστα μου. 

Πάντως σε raster η 6900xt είναι πολύ δυνατή για 1440p και οτι CPU και να πάρεις αν δεν σφίξεις ram ένα μικρό μπουκαλάκι θα το έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

10700f στα 250-260 είναι λουκουμάς. Αλλιώς 5600x, αλλά η τιμή είναι αλμυρή για τα γούστα μου. 

Πάντως σε raster η 6900xt είναι πολύ δυνατή για 1440p και οτι CPU και να πάρεις αν δεν σφίξεις ram ένα μικρό μπουκαλάκι θα το έχεις. 

Κοίτα το πσ έχει αγοραστεί ήδη και από είναι πλαίσιο όλο εκτός από την κάρτα. Επειδή αγοράστηκε χτες λογικά θα γίνεται αντικατάσταση αλλά βλέπω ότι ο 10700 σκετος παζει στα 379. Ο 11400 αγοράστηκε 200 ευρώ. Αξίζουν αυτά τα +180 ευρώ και τρέξιμο ξανά πλαίσιο για τα φπσ που θα πάρει? Μόνο gaming θα είναι το πσ επιπέδου wow cod  δν ξέρω αν στο μέλλον προσπαθήσει να παίξει τίτλους που έπαιζε στο playstation.

2 λεπτά πριν, chrisde είπε

Οι διαφορές 6900xt-6800xt δεν είναι μεγάλες. Μπουκάλι θα υπάρχει, αλλά όχι μεγάλο. Από μένα είναι ναι.

Αυτό βλέπω και εγώ ότι μόνο σε i9 δεν έχει μπουκάλι καθόλου. Θεωρώ πολύ τίμιο τον 10400-11400για gaming. μπορεί να υπερκτιμω την intel βέβαια τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Κοίτα το πσ έχει αγοραστεί ήδη και από είναι πλαίσιο όλο εκτός από την κάρτα. Επειδή αγοράστηκε χτες λογικά θα γίνεται αντικατάσταση αλλά βλέπω ότι ο 10700 σκετος παζει στα 379. Ο 11400 αγοράστηκε 200 ευρώ. Αξίζουν αυτά τα +180 ευρώ και τρέξιμο ξανά πλαίσιο για τα φπσ που θα πάρει? Μόνο gaming θα είναι το πσ επιπέδου wow cod  δν ξέρω αν στο μέλλον προσπαθήσει να παίξει τίτλους που έπαιζε στο playstation.

Tι να σου πώ, αφού ψωνίσατε από Πλαίσιο καλοχώνευτα. Όχι 370 δεν αξίζει ο 10700, αφού αγοράζεις 5600x με λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Tronis20 είπε

Δεν είναι δικό μου build. Έχουν αγοραστεί τα πράγματα αλλά το αρχικό πλάνο ήταν 6800 xt και λόγο μη διαθεσιμότητας αγοράστηκε 6900xt που ήταν άμεσα διαθέσιμη. Είναι άτομο που δεν θα μπλεχτεί σε overclock και από ότι είχα δει ο 11400 για 6800 ήταν αρκετός αλλά για την 6900 βλέπω τρώει λίγο μπουκάλι. Κάποιο λένε ότι στο 1440p δεν παίζει τόσο ρόλο το CPU. Θεωρείς ότι πρέπει να του προτείνω να πάει σε 11700?

Τι νόημα έχει η ερώτηση αφού είναι προ τετελεσμένου γεγονότος. 

Ότι θα ίσχυε για την 6800xt ισχύει και για την 6900.. Σιγά τις διαφορές που έχουν. 

Από τη στιγμή που στόχευε τόσο ψηλά σε κάρτα, έπρεπε να δει δυνατότερο cpu. Δεν γίνεται να έχεις τέτοια οθόνη, τέτοια κάρτα και να είσαι τσίμα τσίμα με το cpu. 

Για μητρική πόσα έδωσε ?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι.

Αύριο στήνω υπολογιστή με 6800XT Nitro+ και έναν 5600X υδρόψυκτο με 240άρα, συν 16GB 3600MHz CL16 Crucial. Η ανάλυση θα είναι στα 1440p και στα 144Hz ρυθμό ανανέωσης μέσω μιας Odyssey G5 οθόνης. Η πρώτη απορία είναι φυσικά, εάν θα υπάρχει αρκετά αισθητό μπουκάλι λόγω επεξεργαστή ή όχι... Δεν έχω δει ποτέ σε υπολογιστή μου bottleneck και έχει αρχίσει να με τρομάζει η ιδέα.

Η δεύτερή μου απορία είναι η εξής: η Odyssey G5 έρχεται με καλώδιο HDMI 2.0, και έχει υποδοχή για DisplayPort 1.2. Η κάρτα γραφικών ξέρω πως έχει HDMI 2.1 και DisplayPort 1.4 υποστήριξη. Να αγοράσω καλώδιο DisplayPort 1.2 για την οθόνη (μιας και νομίζω δεν γίνεται να βάλω 1.4 σε 1.2 υποστήριξη μόνο) ή να αφήσω το HDMI 2.0;

Να σημειώσω πως η κάρτα ήρθε ξαφνικά, μιας και η αρχική επιλογή ήταν 6800, ελπίζω να μην είναι μεγάλη πατάτα ο συνδυασμός, και αν είναι, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από το να ανεβάσω ανάλυση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...