Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά αυτός ο μπούφος δεν πάει πουθενά γενικώς... Τι να πρωτοσχολιάσεις σε αυτό το βίντεο. Τουλάχιστον έμαθε πως παίρνουμε screenshot στα win...

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisde είπε

Με θερμοκρασίες και θόρυβο. Ποια έχεις και τι junction πιάνεις;

Τσέκαρε εδώ το θέμα που έχει με τα thermal pads

Thanks το είδα, δεν θα το σχολιάσω, είναι και 6900 εγώ έχω 6800XT.

Τα thermal pads στο backplate, καλό θα ήταν να τα είχε βάλει η AMD, αλλά δεν είναι και κάποιο θέμα που δεν έχει.
Εδώ info https://www.igorslab.de/en/the-hotspot-the-radeon-rx-6800-x-thermal-conductive-paste-exchange-and-correct-installation-sequence/

Out of the box, χωρίς να πειράξει κάτι ο χρήστης, στα 255W δλδ, είναι αδύνατον να την ακούσεις, ότι παιχνίδι/bench και να έβαλα δουλεύει max 1200-1300rpm με target 75C-77C.
Ακόμα και στο max stock PL της στα 293W είναι σχετικά ήσυχη, θα maxαρει περίπου 1600-1650rpm.

Το hotspot ειδικά με το stock fan curve και με max PL, μπορεί να ανέβει ψηλά πχ98C, αυτό όμως δεν πάει να πει ότι η υλοποίηση έχει κάποιο θέμα.

Αυτά για 6800XT, δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στις 6900XT.

Εν ολίγοις, αν κάποιος την δουλέψει stock 255W-293W δε νομίζω να ασχοληθεί ούτε με temps, ούτε με θόρυβο.
Για mpt και παραπάνω W το θέμα αλλάζει αλλά είναι άλλη συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billeiros είπε

Χωρις morepower tool δεν παει πουθενα

Την χαλβαδιαζα την συγκεκριμένη, αλλά δεν έκατσε η φάση. Το morepowertool δεν μου έδωσε τίποτα το ιδιαίτερο, είδη με τα 330w που φτάνει η 6800xt με το +15% φτάνω στο όρια του core, από αυτά που λέει και ο igor πιο πολύ ευνοεί την 6800 γιατί έχει πολύ χαμηλό powerlimit, ίσως να ευνοεί και τα πολύ καλά bins στις μεγαλύτερες.

32 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Thanks το είδα, δεν θα το σχολιάσω, είναι και 6900 εγώ έχω 6800XT.

Τα thermal pads στο backplate, καλό θα ήταν να τα είχε βάλει η AMD, αλλά δεν είναι και κάποιο θέμα που δεν έχει.
Εδώ info https://www.igorslab.de/en/the-hotspot-the-radeon-rx-6800-x-thermal-conductive-paste-exchange-and-correct-installation-sequence/

Out of the box, χωρίς να πειράξει κάτι ο χρήστης, στα 255W δλδ, είναι αδύνατον να την ακούσεις, ότι παιχνίδι/bench και να έβαλα δουλεύει max 1200-1300rpm με target 75C-77C.
Ακόμα και στο max stock PL της στα 293W είναι σχετικά ήσυχη, θα maxαρει περίπου 1600-1650rpm.

Το hotspot ειδικά με το stock fan curve και με max PL, μπορεί να ανέβει ψηλά πχ98C, αυτό όμως δεν πάει να πει ότι η υλοποίηση έχει κάποιο θέμα.

Αυτά για 6800XT, δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στις 6900XT.

Εν ολίγοις, αν κάποιος την δουλέψει stock 255W-293W δε νομίζω να ασχοληθεί ούτε με temps, ούτε με θόρυβο.
Για mpt και παραπάνω W το θέμα αλλάζει αλλά είναι άλλη συζήτηση.

Σου έχει κάτσει δυνατό κομμάτι, αυτά τα νούμερα που βγαζεις δεν τα πιάνω ούτε με νερό, δεν ξετρελαθηκα με το κομμάτι μου μετά τα 2580-2680 είναι instant crash στο timespy.

Γενικά από αυτά που βλέπω είναι κάποια κομμάτια που πάνε δυνατά ακόμα και με 60-70c core και ακόμα πιο ψηλά hotspot, αυτές οι κάρτες λογικά αν μπουν σε νερό θα παιζουν σταθερά σε games με 2700-2800MHz, εμένα δυστυχώς μπορεί μέχρι 2600-2700MHz, ανάλογα και το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Thanks το είδα, δεν θα το σχολιάσω, είναι και 6900 εγώ έχω 6800XT.

Τα thermal pads στο backplate, καλό θα ήταν να τα είχε βάλει η AMD, αλλά δεν είναι και κάποιο θέμα που δεν έχει.
Εδώ info https://www.igorslab.de/en/the-hotspot-the-radeon-rx-6800-x-thermal-conductive-paste-exchange-and-correct-installation-sequence/

Out of the box, χωρίς να πειράξει κάτι ο χρήστης, στα 255W δλδ, είναι αδύνατον να την ακούσεις, ότι παιχνίδι/bench και να έβαλα δουλεύει max 1200-1300rpm με target 75C-77C.
Ακόμα και στο max stock PL της στα 293W είναι σχετικά ήσυχη, θα maxαρει περίπου 1600-1650rpm.

Το hotspot ειδικά με το stock fan curve και με max PL, μπορεί να ανέβει ψηλά πχ98C, αυτό όμως δεν πάει να πει ότι η υλοποίηση έχει κάποιο θέμα.

Αυτά για 6800XT, δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στις 6900XT.

Εν ολίγοις, αν κάποιος την δουλέψει stock 255W-293W δε νομίζω να ασχοληθεί ούτε με temps, ούτε με θόρυβο.
Για mpt και παραπάνω W το θέμα αλλάζει αλλά είναι άλλη συζήτηση.

Ωραίος, χαίρομαι που είσαι οκ και ευχαριστημένος! Με τι ρυθμίσεις είσαι για daily use και τι θερμοκρασίες έχεις με αυτές;

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Razor333 είπε

Γενικά από αυτά που βλέπω είναι κάποια κομμάτια που πάνε δυνατά ακόμα και με 60-70c core και ακόμα πιο ψηλά hotspot, αυτές οι κάρτες λογικά αν μπουν σε νερό θα παιζουν σταθερά σε games με 2700-2800MHz, εμένα δυστυχώς μπορεί μέχρι 2600-2700MHz, ανάλογα και το παιχνίδι.

Είναι πολύ μικρό το κουτί μου και δεν έχω χώρο για δεύτερο ψυγείο, αλλιώς θα την είχα βάλει νερό να δω τι διαφορά θα κάνει.

 

4 ώρες πριν, chrisde είπε

Με τι ρυθμίσεις είσαι για daily use και τι θερμοκρασίες έχεις με αυτές;

Σου βάζω ένα cp2077, είναι worst case σχεδόν για όλες τις θερμοκρασίες, δύσκολο να γράψει κάτι χειρότερο με κάτι άλλο.
3440x1440, max PL 293W, 2100 fast μνήμη, stock fan curve, 2624mhz, in game κρατάει περίπου 2500mhz είναι power limited και αρκετά ήσυχο. Ambient 21c.

Spoiler

spacer.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2021 στις 10:55 ΠΜ, Aten-Ra είπε

οχι

 

φυσικά ,

Στις 9/4/2021 στις 10:45 ΠΜ, mike0402 είπε

αξιζει απο 2080 super να παω σε 6700xt?

για 1440p αναλυση

NAI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω πόσο καλό silicon μου έκατσε.

Πάντως με 6800xt με 2120 στην memory και 2675 στο core είται σε aida64 ειτε 3dmark ή στο cyberpunk δεν μου crasharei εδώ και 2 μήνες, αλλα αυτό που μου έκανε εντύπωση ειναι η θερμοκρασίες οτι με 40% fan φτάνει στους 69 max στα 320watt.

Αν την γυρίσω σε silent bios εκεί βλέπω 63-65 βαθμούς αλλα πάει κοντά στα 260watt.

Στο site κάνει μια αναφορά και καλά για nano technology thermal paste και πράσινα άλογα, αλλα όταν την κοιτάω απο τα πλάγια (μεταξυ pcb και back plate) ειναι γεμάτη με thermal pads 🙄 αλλα σε σύγκριση με του φίλου μου την 3090 που βαράει κάτι 100άρια πιστεύω υπάρχει μεγάλη διαφορά.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2021 στις 12:23 ΜΜ, chrisde είπε

Διαφορές αν θα δεις θα είναι μικρές και αυτό με την προϋπόθεση να έχεις ενεργοποιήσει sam. Για δοκίμασε να αλλάξεις θέση στα sata drives της μητρικής. Δεν ξέρω μήπως είναι και κάνας m2 το πρόβλημα αλλά αμφιβάλω... Κάτι δεν έχει καθισει καλά νομίζω...

Τελικά την έκανα reseat σήμερα και έστρωσε, κλείδωσε στo x16.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Είναι πολύ μικρό το κουτί μου και δεν έχω χώρο για δεύτερο ψυγείο, αλλιώς θα την είχα βάλει νερό να δω τι διαφορά θα κάνει.

 

Σου βάζω ένα cp2077, είναι worst case σχεδόν για όλες τις θερμοκρασίες, δύσκολο να γράψει κάτι χειρότερο με κάτι άλλο.
3440x1440, max PL 293W, 2100 fast μνήμη, stock fan curve, 2624mhz, in game κρατάει περίπου 2500mhz είναι power limited και αρκετά ήσυχο. Ambient 21c.

  Απόκρυψη περιεχομένων

spacer.png

 

Δυνατός ο παίχτης! Παίρνω πίσω αυτά που είπα για τις reference. Ναι μεν σε custom θα ήσουν λίγο καλύτερα, αλλά δεν βλέπω κανένα πρόβλημα εδώ. Να χαίρεσαι την κάρτα σου!

5 ώρες πριν, nzeppos είπε

Τελικά την έκανα reseat σήμερα και έστρωσε, κλείδωσε στo x16.

Ωραίος και αυτός ο παίχτης!:P Είδες καμία διαφορά εν τέλει, έτσι για εγκυκλοπαιδικούς λόγους;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chrisde είπε

Ωραίος και αυτός ο παίχτης!:P Είδες καμία διαφορά εν τέλει, έτσι για εγκυκλοπαιδικούς λόγους;

Όχι, το MSFS κρασάρει το ίδιο, αν όχι περισσότερο 😄

Θα τρέξω ένα benchmark αργότερα (και ίσως λίγο CP2077) αν και δεν πιστεύω να δω διαφορές. Σε κάποια συγκριτικά που είχα ψάξει, το x16  έδινε κέρδος λιγότερο από 1 fps@1440p στα περισσότερα παιχνίδια. Αλλά όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, εφόσον το σωστό είναι x16 τότε έπρεπε να παίζει στα x16.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chrisde είπε

Ναι μεν σε custom θα ήσουν λίγο καλύτερα

Πάντως οι custom, όπως και σε κάθε γενιά άλλωστε, δεν είναι όλες ίδιες για να μπαίνουν στην ίδια κατηγορία.

Έχει και top πχ Merc, Devil, έχει και λιγότερο καλές.

Προχθές setαρα σ ένα φίλο μια 6900 giga gaming oc. Δούλευε out of the box με διχίλιαρο rpm απογείωσης. Στην αρχή νομίσαμε ότι είναι για rma. Ψάχνοντας reviews βρήκα αυτό https://www.techpowerup.com/review/gigabyte-radeon-rx-6900-xt-gaming-oc/33.html τσέκαρε και την επόμενη σελίδα που έχει το Noise-normalized σε σχέση με ref. Τα ίδια περίπου πρέπει να ισχύουν και για asrock φέτος.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ούτε όλες οι custom είναι ίδιες, αλλά ούτε και οι φετινές ref επειδή θυμόμαστε τις παλιές είναι φόλες.

*Άσχετο αλλά έχω testαρει re-bar gen3-gen4. Δεν κάνει διαφορά, ότι είναι να δώσει το δίνει και με gen3. Τουλάχιστον σ αυτά που δοκίμασα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Είναι πολύ μικρό το κουτί μου και δεν έχω χώρο για δεύτερο ψυγείο, αλλιώς θα την είχα βάλει νερό να δω τι διαφορά θα κάνει.

 

Σου βάζω ένα cp2077, είναι worst case σχεδόν για όλες τις θερμοκρασίες, δύσκολο να γράψει κάτι χειρότερο με κάτι άλλο.
3440x1440, max PL 293W, 2100 fast μνήμη, stock fan curve, 2624mhz, in game κρατάει περίπου 2500mhz είναι power limited και αρκετά ήσυχο. Ambient 21c.

  Απόκρυψη περιεχομένων

spacer.png

 

Ωραιος και ενα δικο μου απο CP2077  ~1 ωρα gaming  

2560x1400  144hz   141fps locked .

10bit pixel format 

Mε τους  UWP drivers απο εδω 

Eιμαι με MPTool   400watt  . 

 

https://forums.guru3d.com/threads/amd-radeon-software-uwp-v27-20-21001-7005.437511/

 

 

61437457_(26).jpg.c3783dd05aadffafeb790fb78ea2ecf6.jpg

Επεξ/σία από jimpsar
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimpsar είπε

Ωραιος και ενα δικο μου απο CP2077  ~1 ωρα gaming 

Έκαναν φοβερή δουλειά φέτος στην xfx, είναι τελείως κτηνάκι η κάρτα, και πολύ ποιοτική.

Βάζω ένα τεστάκι που έκανα με διάφορα στάδια στα fans με το supo. 2701core, οχι Plimited, 330W περίπου.
2 απανωτά supo την φορά.

Fans auto

Spoiler

spacer.png

 

2200rpm fixed

Spoiler

spacer.png

 

2900rpm fixed

Spoiler

spacer.png

Και στα 6 testακια το score είναι ακριβώς το ίδιο, δεν επηρεάστηκε απ την temp του hotspot.
Η κατανάλωση του πυρήνα πέφτει όσο κρυώνει βέβαια, το οποίο θα βοηθήσει σε stability αν το oc δεν είναι της προκοπής.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jimpsar είπε

Ωραιος και ενα δικο μου απο CP2077  ~1 ωρα gaming  

2560x1400  144hz   141fps locked .

10bit pixel format 

Mε τους  UWP drivers απο εδω 

Eιμαι με MPTool   400watt  . 

https://forums.guru3d.com/threads/amd-radeon-software-uwp-v27-20-21001-7005.437511/

 

 

 

 Έχω μερικές ερωτήσεις.

1) Διάβασα το thread σχετικα με τους uwp, σε σύγκριση με τους amd όντως ειναι καλύτεροι? επειδή το source τους φαίνετε λίγο unknown.

2) Σε cp2077 με τι γραφικά έβγαλες 141 fps? 😱😱😱

Θα δοκιμάσω uwp με more power tool και θα αναφέρω και εγώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...