Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγώ με τους UWP, και mpt

(Ο CPU τρέχει στα 3.7ghz γιατί περιμένω να έρθει καινουργια ψύκτρα οποτε τώρα δουλεύει με την μανήσια για να κρατήσω καπως χαμηλά temps )

Αυτο που παρατήρησα στο mpt ειναι πως οτι τιμή και να του βάλω δεν την δέχεται

image.png image.png.dba23dc3cd58b7ba367fc6ff1609ee0a.png

Στα αριστερά ειναι οι εργοστασιακές τιμές, και δεξιά αυτά που έβαλα εγώ.

Η κάρτα πάλι τερματίζει στα 315watt ακομα και αν τα πάω 330 το PLG και 350 το ΤDC δεν αλλάζει κάτι.

Πατάω write SPPT κάνω restart και δοκιμάζω και τπτ. 🙄

 

image.png.6224893ea903bcb879a8bfb5414ad43c.png

 

Επεξ/σία από mindphreak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mindphreak είπε

 Έχω μερικές ερωτήσεις.

1) Διάβασα το thread σχετικα με τους uwp, σε σύγκριση με τους amd όντως ειναι καλύτεροι? επειδή το source τους φαίνετε λίγο unknown.

2) Σε cp2077 με τι γραφικά έβγαλες 141 fps? 😱😱😱

Θα δοκιμάσω uwp με more power tool και θα αναφέρω και εγώ!

 

Καλημερα, 

1)Βασικα του έβαλα κυρίως για το 10bit pixel format, επειδή με τους whql όταν το ενεργοποιείς δεν λειτουργεί το freesync. Με αυτούς τους uwp λειτουργεί κανονικά. Και τα χρώματα δείχνουν σαφώς καλύτερα και πιο πλούσια. 

2) μάλλον δικό μου λάθος έτσι όπως το έγραψα, εννοούσα 141fps capped max μέσω του radeon frtc. Το έχω έτσι σε όλα τα games. 144hz είναι η οθόνη  δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω fps. 

CP2077 παίζω ultra settings  με Motion blur off.  Έχω γύρω στα 110-115avg fps 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Καλησπέρα παιδιά.. 

Εχουμε καμία καλή ρύθμιση για την 6800; Έχω διαβάσει ότι το undervolt είναι ότι καλύτερο για αυτές τις κάρτες.. ισχύει; 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

testosterone...

επόμενο arch : trenbolone

Το άρθρο λέει πως δεν θα έχουν κάποιο όνομα αυτή τη φορά, όπως το ''Andrenalin''.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον, μαλλον αρχισαν και τα higher bins και ανοιξαν το 3GHz limit, με το αζημιωτο βεβαια, 2350€ στο mindfactory η συγκεκριμενη. Λεει παντως οτι θα δωσει το bios, για οποιον τολμηρο με 6900xt θελει να το δοκιμασει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,
Επιτρέψτε μου να κάνω ένα μικρό ίντρο σαν καινούριος προτού μπω στο ψητό και για να έχετε μία πιο ολοκληρομένη εικόνα.
Προέρχομαι από Low End pc, aka: 1050 TI, i5 6500, etc, και αποφάσισα να στήσω το ουσιαστικά πρώτο μου high-end gaming pc και πήγα full red. Ερχόμενος από το αντίθετο στρατόπεδο και αντιμέτωπος με όλες τις καινούριες τεχνολογίες και ρυθμίσεις μου έκατσε λίγο βαρύ, δύσπεπτο και μου παίρνει αρκετό χρόνο να "εκσυγχρονιστώ" στα νέα για εμένα "δεδομένα", και χωρίς να θέλω να δημιουργήσω λάθος εντυπώσεις ας πούμε ότι δεν είμαι παντελώς άσχετος με το "άθλημα", απλά υστερώ λίγο στο νέο περιβάλλον (για εμένα) της AMD. Το build αποτελείται από τα εξής μπιχλιμπίδια :
-CPU: Ryzen 5 5600X
-CPU: Cooling: Kraken x73
-GPU: 6900XT Red Devil
-RAM: TridentZ neo 32GB, 3600MHz
-MOBO: Asus 570x E Gaming
-CASE: NZXT 710i
-M.2: Samsung Evo Plus 1TB
-PSU: Corsair RM 850w Plus Gold

-HDD: 4TB.
Το pc στήθηκε και ολοκληρώθηκε πριν 3 ημέρες, bootαρε και δεν αντιμετώπισα-εντόπισα κάποιο πρόβλημα. Έβαλα όλα τα drivers για ΜΟΒΟ, CPU, GPU, M.2, ενεργοποίησα το XMP profile ώστε να έρθουν οι μνήμες στα 3600MHz και τέλος ενεργοποίησα το SAM.

Έχω τρέξει μερικά benchmarks (cine bench 20, Heaven, 3D Mark Demo, Samsung Magician performance benchmark)  για να ζοριστεί και να δω αν τσίμπησα κάποιο DOA-ελαττωματικό κομμάτι. Στα τεστ δεν είδα κάτι πολύ ύποπτο και οι ταχύτητες- θερμοκρασίες ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Κατά τα άλλα ΔΕΝ έχω πειράξει κανένα ρολόι, είναι όλα ακόμα σε stock settings.
Μετά από όοολα αυτά [και ένα καμένο ψητό πλέον (ελπίζω να μην κουράζω)], θέλω τα φώτα σας για το τι μπορεί να παίζει και πως να φέρω στα ίσια το GPU USAGE. Σε μερικά games δεν έχω θέμα, σε άλλα όμως το stuttering έχει πάει σε άλλο επίπεδο. Παραθέτω και το screenshot.

1717847903_gpuusage2.png.23418555295fdae04c4c0066ffb20b12.png
ΥΓ: Συγνώμη αν κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...