Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλως ηρθες στο red team.

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις για να καταλάβω εγώ καλύτερα την κατάσταση.

Αυτο το log καταγράφηκε οταν έπαιζες/benchmark ?? Και συγκεκριμένα τι?

Επιπλέον πολλοί έχουν αναφέρει stuttering λογο μερικών πραγμάτων οπως:

- Bluetooth dongle

- Adrenaline replay

- Disable Enchanced Sync ( ειναι ακόμα broken ) 

- Προβλήματα με overlay προγράμματα οπως discord/rivatunner

- Δες για update των BIOS.

- Δοκιμασε DDU σε safe mode (https://www.youtube.com/watch?v=3puInnaG5ok μετά το 04:48 )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το log ήταν από gameplay 10 λεπτών περίπου στο game Genshin Impact (εκεί παρατήρησα τα περισσότερα σκαμπανεβάσματα). Στα benchmarks το GPU usage ήταν μόνιμα MAX, και δεν έπεσε. Επίσης δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση στο radeon software..

Discord δεν έχω βάλει ακόμα

bluetooth τα έχω απενεργοποιημένα αν εννοείς αυτό.

Adrenaline replay, με αυτό τι να κάνω?

Το Enchanced Sync είναι Disabled

Τα BIOS έχουν τα τελευταία recommended drivers

DUU γιατί να κάνω?

Μήπως πρέπει να κάνω κανά overclock? 

Επεξ/σία από Γιαννης Δ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιαννης Δ. είπε

Το log ήταν από gameplay 10 λεπτών περίπου στο game Genshin Impact (εκεί παρατήρησα τα περισσότερα σκαμπανεβάσματα). Στα benchmarks το GPU usage ήταν μόνιμα MAX, και δεν έπεσε. Επίσης δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση στο radeon software..

Discord δεν έχω βάλει ακόμα

bluetooth τα έχω απενεργοποιημένα αν εννοείς αυτό.

Adrenaline replay, με αυτό τι να κάνω?

Το Enchanced Sync είναι Disabled

Τα BIOS έχουν τα τελευταία recommended drivers

DUU γιατί να κάνω?

Μήπως πρέπει να κάνω κανά overclock? 

δες αν εχεις το update 5001330 στα windows και βγάλτο

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το είδες μονο στο Geshin Impact, ειναι οκαυ γιατι ειναι απο τα παιχνιδια που έχει μαξ fps τα 60 και εμένα η 6800χτ μου έκανε τα ιδια κολπα σε αυτο το παιχνιδι. 

Αν ειναι και σε αλλα παιχνιδια οκαυ θα το δουμε.

Συνήθως τετοια προβληματα λυνονται με πλήρες re-install των drivers.

Aπλα για να καταλάβεις ειναι πολλα παιχνιδια που ειναι κακογραμμένα οπως για παραδειγμα το warfare και το just cause 4 που εμένα η κάρτα μου αποδίδει σαν gtx 460 (με πολλά crash).

Αν στα benchmarks και στα stress test σου δουλεύει κομπλέ τοτε μην ανησυχείς. 

Συνήθως κατα 99% οφείλεται σε drivers/windows/game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ΚΒ 5001330 ήταν το πιο πρόσφατο update που είχε το σύστημα μου.

Το αφαίρεσα και το πρώτο που παρατήρησα ήταν πως διορθώθηκε ένα άλλο θέμα που είχα με τον συγχρονισμό του βίντεο και του ήχου.

Είχαν κάποια milisecond διαφορά μεταξύ τους και στο youtube ήταν ''σχετικά'' εύκολο να το παρατηρήσεις, ανεπαίσθητη διαφορά αλλά υπήρχε. Τώρα είναι απόλυτα συγχρονισμένα.

Στο θέμα με το GPU usage, ας μιλήσουν οι εικόνες από μόνες τους....

570493696_gpuusage22.png.504a67d0acf2f18064632199061b0a98.png

Φαντάσου τι άλλο πέρα από τον sync ήχου-βίντεο και το gpu usage δεν δούλευε σωστά με το ΚΒ5001330 και δεν το είχα εντοπίσει ακόμα...

Τώρα πρέπει να μην ξεχάσω να κάνω refresh τις ημερομηνίες που σταματάνε τα αυτόματα updates.

Και ένα RIP σε όλα τα άλλα updates που θα γίνονται postponed μαζί με το ΚΒ5001330..

ΥΓ: Σε ευχαριστώ φίλε Σάκη για την οδηγία ❤️

Επεξ/σία από Γιαννης Δ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Γιαννης Δ. είπε

Το ΚΒ 5001330 ήταν το πιο πρόσφατο update που είχε το σύστημα μου.

Το αφαίρεσα και το πρώτο που παρατήρησα ήταν πως διορθώθηκε ένα άλλο θέμα που είχα με τον συγχρονισμό του βίντεο και του ήχου.

Είχαν κάποια milisecond διαφορά μεταξύ τους και στο youtube ήταν ''σχετικά'' εύκολο να το παρατηρήσεις, ανεπαίσθητη διαφορά αλλά υπήρχε. Τώρα είναι απόλυτα συγχρονισμένα.

Στο θέμα με το GPU usage, ας μιλήσουν οι εικόνες από μόνες τους....

570493696_gpuusage22.png.504a67d0acf2f18064632199061b0a98.png

Φαντάσου τι άλλο πέρα από τον sync ήχου-βίντεο και το gpu usage δεν δούλευε σωστά με το ΚΒ5001330 και δεν το είχα εντοπίσει ακόμα...

Τώρα πρέπει να μην ξεχάσω να κάνω refresh τις ημερομηνίες που σταματάνε τα αυτόματα updates.

Και ένα RIP σε όλα τα άλλα updates που θα γίνονται postponed μαζί με το ΚΒ5001330..

ΥΓ: Σε ευχαριστώ φίλε Σάκη για την οδηγία ❤️

1) Σε τι οθόνη παίζεις φίλε μου ?
Έγραψες ένα κατεβατό αλλά δεν θυμάμαι να το ανέφερες κάπου.... 

2) Πέτα το msi afterburner. 

3) Ότι μπορεί να φταίει το εκάστοτε παιχνίδι σου έχει περάσει από το μυαλό ?
Έγραψες ένα κατεβατό αλλά δεν θυμάμαι να ανέφερες κάποιο παιχνίδι. Μετά στο 2ο πόστ γράφεις για το Genshin Impact. Με το που πήγα να το googlαρω μου συμπλήρωσε αυτόματα η google το ''fps drops'' https://www.google.com/search?q=genshin+impact+fps+drop&sxsrf=ALeKk02_HVILca5mDa13YI_FXOS0c1X05A%3A1619207188859&ei=FCSDYLbrM8KUjLsP4_eWmAc&oq=genshin+impact+φπσ+&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAEYBDIGCAAQFhAeMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeOgcIIxCwAxAnOgcIABBHELADOgQIIxAnOgQIABBDOgQILhBDUIarAVjJugFgt9QBaAFwAngAgAGoAYgBzgaSAQMwLjaYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6yAEJwAEB&sclient=gws-wiz

Επίσης κάπου γράφουνε: try disabling subsurface scattering https://www.hoyolab.com/genshin/article/111867

4) Κάνε και αυτό αν δεν το εχεις κανει: 

Όλα αυτά τα βρήκα σε λιγότερο απο 1 λεπτό, σίγουρα έκανα λιγότερο από το χρόνο που χρειάστηκες για την κουρτίνα που έγραψες 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιαννης Δ. είπε

Το ΚΒ 5001330 ήταν το πιο πρόσφατο update που είχε το σύστημα μου.

Το αφαίρεσα και το πρώτο που παρατήρησα ήταν πως διορθώθηκε ένα άλλο θέμα που είχα με τον συγχρονισμό του βίντεο και του ήχου.

Είχαν κάποια milisecond διαφορά μεταξύ τους και στο youtube ήταν ''σχετικά'' εύκολο να το παρατηρήσεις, ανεπαίσθητη διαφορά αλλά υπήρχε. Τώρα είναι απόλυτα συγχρονισμένα.

Στο θέμα με το GPU usage, ας μιλήσουν οι εικόνες από μόνες τους....

570493696_gpuusage22.png.504a67d0acf2f18064632199061b0a98.png

Φαντάσου τι άλλο πέρα από τον sync ήχου-βίντεο και το gpu usage δεν δούλευε σωστά με το ΚΒ5001330 και δεν το είχα εντοπίσει ακόμα...

Τώρα πρέπει να μην ξεχάσω να κάνω refresh τις ημερομηνίες που σταματάνε τα αυτόματα updates.

Και ένα RIP σε όλα τα άλλα updates που θα γίνονται postponed μαζί με το ΚΒ5001330..

ΥΓ: Σε ευχαριστώ φίλε Σάκη για την οδηγία ❤️

καταλάθος το βρήκα (άλλο θέμα είχα εγώ το οποίο δεν λυθηκε, ωστόσο έφτιαξε το gsync στο death stranding Που παίζω) και την ίδια μέρα το είδα και σε βίντεο 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, leros2004 είπε

1) Σε τι οθόνη παίζεις φίλε μου ?
Έγραψες ένα κατεβατό αλλά δεν θυμάμαι να το ανέφερες κάπου.... 

2) Πέτα το msi afterburner. 

3) Ότι μπορεί να φταίει το εκάστοτε παιχνίδι σου έχει περάσει από το μυαλό ?
Έγραψες ένα κατεβατό αλλά δεν θυμάμαι να ανέφερες κάποιο παιχνίδι. Μετά στο 2ο πόστ γράφεις για το Genshin Impact. Με το που πήγα να το googlαρω μου συμπλήρωσε αυτόματα η google το ''fps drops'' https://www.google.com/search?q=genshin+impact+fps+drop&sxsrf=ALeKk02_HVILca5mDa13YI_FXOS0c1X05A%3A1619207188859&ei=FCSDYLbrM8KUjLsP4_eWmAc&oq=genshin+impact+φπσ+&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAEYBDIGCAAQFhAeMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeOgcIIxCwAxAnOgcIABBHELADOgQIIxAnOgQIABBDOgQILhBDUIarAVjJugFgt9QBaAFwAngAgAGoAYgBzgaSAQMwLjaYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6yAEJwAEB&sclient=gws-wiz

Επίσης κάπου γράφουνε: try disabling subsurface scattering https://www.hoyolab.com/genshin/article/111867

4) Κάνε και αυτό αν δεν το εχεις κανει: 

Όλα αυτά τα βρήκα σε λιγότερο απο 1 λεπτό, σίγουρα έκανα λιγότερο από το χρόνο που χρειάστηκες για την κουρτίνα που έγραψες 

Η "κουρτίνα" που δεν διάβασες έλεγε ότι έχω ενεργοποιήσει το SAM.

Επίσης δεν είδες ότι ανέφερα πως διορθώθηκε το πρόβλημα μου με το stuttering- unstable gpu usage στο Genshin και τα αποτελέσματα σε 1 δευτερόλεπτο θα τα είχες δει, αν έβλεπες και τα logs που ανέβασα για πριν και μετά το uninstal του KB5001330, τα έβαλα και δίπλα δίπλα για σου είναι εύκολο.... να μην κάνεις και αλλαγή σελίδας. λολ.

Το MSI afterburner το ανοίγω μόνο για να βλέπω όλα τα log του συστήματος αναλυτικά σε real time. Θα μπορούσες να γράψεις γιατί πρέπει να το αφαιρέσω?

EDIT:

-Από games έχω δοκιμάσει Ghost Runner, Borderlands 2, Genshin Impact. Τέρμα γραφικά σε όλα.

Τα δύο πρώτα δεν είχα τόσο τραγικό stuttering όσο το τρίτο. Μετά το uninstal του ΚΒμπλαμπλα όλα τρέχουν πολύ καλύτερα και δεν έχει κανένας τίτλος stutterings.

To monitor 24" 144Hz 1ms

Επεξ/σία από Γιαννης Δ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Γιαννης Δ. είπε

Η "κουρτίνα" που δεν διάβασες έλεγε ότι έχω ενεργοποιήσει το SAM.

Επίσης δεν είδες ότι ανέφερα πως διορθώθηκε το πρόβλημα μου με το stuttering- unstable gpu usage στο Genshin και τα αποτελέσματα σε 1 δευτερόλεπτο θα τα είχες δει, αν έβλεπες και τα logs που ανέβασα για πριν και μετά το uninstal του KB5001330, τα έβαλα και δίπλα δίπλα για σου είναι εύκολο.... να μην κάνεις και αλλαγή σελίδας. λολ.

Το MSI afterburner το ανοίγω μόνο για να βλέπω όλα τα log του συστήματος αναλυτικά σε real time. Θα μπορούσες να γράψεις γιατί πρέπει να το αφαιρέσω?

Tα είδα τα γραφήματα.... Από εκεί που είχες 99% στο μαξ usage, τώρα έχεις 74%. Δεν το λες και καλυτέρευση. 

Επίσης ότι  η κάρτα σου παίζει στους 40 βαθμούς με μαξ τα 44watt δεν το λες και καλυτέρευση.

Στο σεντόνι επικεντρώθηκα στο καμένο ψητό και μου ξέφυγε το 4g. Αυτό έχουν τα σεντόνια.. 

Ps: θα μας κάνεις την τιμή να μας πεις σε τι οθόνη παίζεις ή είναι μυστικό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Tα είδα τα γραφήματα.... Από εκεί που είχες 99% στο μαξ usage, τώρα έχεις 74%. Δεν το λες και καλυτέρευση. 

Επίσης ότι  η κάρτα σου παίζει στους 40 βαθμούς με μαξ τα 44watt δεν το λες και καλυτέρευση.

Στο σεντόνι επικεντρώθηκα στο καμένο ψητό και μου ξέφυγε το 4g. Αυτό έχουν τα σεντόνια.. 

Ps: θα μας κάνεις την τιμή να μας πεις σε τι οθόνη παίζεις ή είναι μυστικό ? 

Έκανα edit, δες το προηγούμενο για το μονιτορ.

Τα logs είναι απο το Genshin, ο οποίος είναι ένας τίτλος που δεν περιμένω να ζορίσει και πολύ παραπάνω την 6900XT από ότι ήδη κάνει..

Θα στείλω logs από Ghost Runner σε λίγο.

Επεξ/σία από Γιαννης Δ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω η nvidia το προτείνει ως προσωρινή λύση σε όσους έχουν πρόβλημα. Ωστόσο ως κλασσικά το reddit "muh security, nvidia tells me to compromise my pc" λες και θα τους χακάρουν αν βγάλουν ένα Update

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα log ξεκινάνε με το που πατάω το εικονίδιο να ανοίξει το παιχνίδι.

7-8 Λεπτά gameplay όλα Ultra με unlimited FPS να τη δούμε τι δίνει"out of the box". Χωρίς overclock GPU, χωρίς overclock CPU και χωρίς overclock RAM. Όλα είναι ακόμα stock settings. (Δεν έχω προλάβει να παίξω με overclocking ακόμα, αύριο λογικά)

-Παίζει καλά?2040456295_Ghostrunner2.png.35d9b91f4ecaa79a24c504b59c021d9c.png

Επεξ/σία από Γιαννης Δ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

386 fps. Σαν τραίνο θα σφυρίζει. Πάρε μια 1440p :P 

χαχαχ ναι ακουγόταν λίγο... Στα 144fps θα παίζω κανονικά εκεί είναι πολύυυυυ smoooth.

Δοκμαστικό ήταν το παραπάνω για να μου μπουν όσοι έχουν ήδη παρόποια συστήματα κανά σχόλιο..

Όσο για 1440p έχω βάλει κάποιες στο μάτι, περιμένω μπας και πέσει καμιά προσφορά απο e-shop/skroutz 😆

Επεξ/σία από Γιαννης Δ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Γιαννης Δ. είπε

χαχαχ ναι ακουγόταν λίγο... Στα 144fps θα παίζω κανονικά εκεί είναι πολύυυυυ smoooth.

Δοκμαστικό ήταν το παραπάνω για να μου μπουν όσοι έχουν ήδη παρόποια συστήματα κανά σχόλιο..

Όσο για 1440p έχω βάλει κάποιες στο μάτι, περιμένω μπας και πέσει καμιά προσφορά απο e-shop/skroutz 😆

invitation

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...