Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Γιαννης Δ. είπε

Το ΚΒ 5001330 ήταν το πιο πρόσφατο update που είχε το σύστημα μου.

https://www.windowscentral.com/nvidia-staff-says-gamers-should-uninstall-latest-windows-10-update-fix-issues

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει μια γενική αστάθεια σε οτιδήποτε κάνω με το pc, ακόμα το ψάχνω. Σαν να μη φτάνει αυτό μου πετάει και ένα Q-Code το  motherboard: d3. Στο manual λέει: Some of the architectural protocols are not available.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τον τελευταιο καιρο γινετε οτι νανε, 

Ιδικα με τα νεα bios για τις χ570, νεα drivers, νεα windows update, εμενα δεν παιζει τιποτα σταθερα και τα εκανα ολα revert.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το ίδιο θέμα είχαν κάποτε και οι 57xx, που ρίχναν ρολόγια με αποτέλεσμα τις ντρόπες. Μου αρέσει που το φτιάχνουν και με νέο σετάκι drivers επανέρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Προσωπικά σε 1440p , το Fortnite που παίζουν τα παιδιά μου, ειναι καρφωμένο oλα ultra, στα 141 fps (limited στο radeon panel ) . Γενικά πολυ σταθερά τα πράγματα με AMD Gpu, πως έχει γίνει αυτο απορώ βέβαια  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση όπως το "prefer maximum performance" στις NVIDIA που κρατάει μονίμως το πιο υψηλό core clock;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναέκανα formatγια να φύγουν μερικά σάπια προγράμματα όπως το Asus Armory που είναι ο ορισμός του BUG, και έβαλα την έκδοση Windows 10 PRO N αυτή τη φορά.. που πρακτικά είναι το ίδιο με το PRO αλλά δεν βάζει μέσα media player, xbox game bar και άλλες μπούρδες. Το άφισα και έβαλε όλα τα update μαζί και το "updated" KB5001330.

Α, έκανα και factory reset το bios πριν το format.

Για αυτή την ρύθμιση που λές Γιάννη @yannis1991, έχει και το Radeon Settings αντίστοιχο που ορίζεις min και max τα ρολόγια, έχει και ένα άλλο που ορίζεις min και max desired fps.... αλλά σε low gpu demanding παιχνίδια δεν την ζορίζει ούτε στο μισό. ΑΚΑ Genshin (60 FPS cap). 

Σήμερα, πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις και είδα αρκετά μεγάλη βελτίωση κάνοντας λίγο undervolt και overclock. Τα stuttering έχουν φύγει σχεδόν εντελώς. 

Σε πιο σοβαρούς τίτλους όπως το Ghost Runner μετά από καμιά ώρα δεν είδα ούτε ένα stuttering...Και σε Ultra settings με RTX ON (110-120fps) 99% GPU usage, και σε Ultra settings με RTX OFF (144fps) 45-60% GPU usage.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό λέω, να μένει η gpu μόνιμα στην πιο υψηλή συχνότητα. Γιατί και εγώ ας πούμε επειδή το monitor είναι μόνο 75Hz σε εύκολα σημεία η κάρτα αράζει αλλά αν γίνει κάτι (ας πούμε μία έκρηξη ή έρθουν πολλοί εχθροί ξαφνικά) πρέπει η συχνότητα να πάει τέρμα και υπάρχει ένα delay που βγάζει stutter. Ενώ αν τρέχει μονίμως στο τέρμα είναι οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το θέτεις όχι, δεν μου επιτρέπει να "κρατήσω lockaρισμένα" τα ρολόγια σε μία συγκεκριμένη συχνότητα. Τουλάχιστον δεν έχω βρεί ακόμα αν κάπως γίνεται, να μας πουν όσοι έχουν περισσότερη πείρα με AMD συστήματα..

ΥΓ: Στο παλιό μου σύστημα (Nvidia + intel) το χρησιμοποιούσα κι εγώ. Είχε όντως τρελή διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται αλλά δεν κάνει τίποτα όταν το βάζω παραπάνω από όσο χρειάζεται το παιχνίδι για να παίξει:(

Επεξ/σία από Γιαννης Δ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως με τα νέα drivers είχα θεματα σε ολα τα παιχνιδια μου εκτος CS GO.

Σε Mafia Definite edition crasharisma στα πρωτα 2 λεπτα (το παιχνιδι οχι το pc )

Just Cause 4 error 34 ( έχει να κάνει με το directX ).

Cyberpunk 2077 crash στα 10 λεπτά ( πάλι το game και όχι το pc )

Με τους UWP drivers, το Cyberpunk δεν crasharei ποτέ με Ray Tracing στο Ultra (45-50 fps).

Just cause 4 δεν crasharei ποτέ, μονο το Mafia με ακριβώς την ιδια συχνοτητα που πιστεύω μπορει να οφείλετε στο game.

Απο κεί και πέρα δοκίμασα AIDA64, 6 ώρες + gpu stress, δεν crashare, 3DMark timespy extreme stress test δεν crashare.

Άρα αρχίζω να πιστεύω, ή έχουν πρόβλημα τα drivers, ή έχουν πρόβλημα αυτά τα 3 συγκεκριμένα παιχνίδια αλλιώς δέν ξέρω τι άλλο.

Τα ίδια θέματα έχω και με 6800xt και 6900xt.😬

Και οι 2 κάρτες παιζουν default settings χωρίς overclock.

Επεξ/σία από mindphreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...