Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας αγόρια! 

Ελπίζω να είστε όλοι καλά.Είχα καιρό να γράψω. 

Μιας και έγινα κάτοχος και εγώ 6900( ναι έδωσα την 3090 με ρίσκο έτσι για την αλλαγή.)Στα δια ταυτα ναι μεν οι οδηγοί δώσανε από όσο είδα καλό μπουστ σε κάποια παιχνίδια-Benches στις κόκκινες αλλά σε 4κ 3090 Max oc vs 6900χτ oc daily, βλέπω ότι η 3090 περνάει σε αρκετά μπροστά.Σε όσα έχω τεστάρει προσωπικά,Ίσως εάν τρέξεις με mptool να φτάσει μια 3090 oc, ίσως να περάσει και ελαφρά . Να περάσει μπροστά με διαφορά δύσκολα αλλά όχι ακατόρθωτο σε συγκεκριμένους τίτλους. Για στοκ καταστάσεις δεν έχω άποψη .

Σε 1440p η 6900 σπέρνει άνευ dlss rt. 

Αναμένουμε να δούμε στην πορεία το fsr κτλ. 

Παραθέτω Και ένα valhalla 4κ με το daily oc άνευ mpt που εκεί διαπρεπουν οι κόκκινες. (ίσως και το μοναδικό με μεγάλη διαφορά υπέρ amd 🤭

IMG_20210902_082125.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. ''Εκλεισα΄΄ πριν καποιες μερες την gigabyte 6700xt eagle στα 815 απο Amazon.de. Ειδα σημερα εβγαλαν στο την xfx qick319 6700xt στα 740.

Ποια θα προτείνατε απο τις δυο?

Το λινκ για οποιον ενδιαφερεται. 

https://www.amazon.de/-/en/Speedster-QICK319-Radeon-Graphics-RX-67XTYPBDP/dp/B091ZKN2RV/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=6700+xt&qid=1630565931&sr=8-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tz3s είπε

Καλησπερα παιδια. ''Εκλεισα΄΄ πριν καποιες μερες την gigabyte 6700xt eagle στα 815 απο Amazon.de. Ειδα σημερα εβγαλαν στο την xfx qick319 6700xt στα 740.

Ποια θα προτείνατε απο τις δυο?

Το λινκ για οποιον ενδιαφερεται. 

https://www.amazon.de/-/en/Speedster-QICK319-Radeon-Graphics-RX-67XTYPBDP/dp/B091ZKN2RV/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=6700+xt&qid=1630565931&sr=8-1

XFX

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Γειά σας αγόρια! 

Ελπίζω να είστε όλοι καλά.Είχα καιρό να γράψω. 

Μιας και έγινα κάτοχος και εγώ 6900( ναι έδωσα την 3090 με ρίσκο έτσι για την αλλαγή.)Στα δια ταυτα ναι μεν οι οδηγοί δώσανε από όσο είδα καλό μπουστ σε κάποια παιχνίδια-Benches στις κόκκινες αλλά σε 4κ 3090 Max oc vs 6900χτ oc daily, βλέπω ότι η 3090 περνάει σε αρκετά μπροστά.Σε όσα έχω τεστάρει προσωπικά,Ίσως εάν τρέξεις με mptool να φτάσει μια 3090 oc, ίσως να περάσει και ελαφρά . Να περάσει μπροστά με διαφορά δύσκολα αλλά όχι ακατόρθωτο σε συγκεκριμένους τίτλους. Για στοκ καταστάσεις δεν έχω άποψη .

Σε 1440p η 6900 σπέρνει άνευ dlss rt. 

Αναμένουμε να δούμε στην πορεία το fsr κτλ. 

Παραθέτω Και ένα valhalla 4κ με το daily oc που εκεί διαπρεπουν οι κόκκινες. (ίσως και το μοναδικό με μεγάλη διαφορά υπέρ amd 🤭

IMG_20210902_082125.jpg

Καλορίζικη η καρτούλα!! Δίνει πόνο όπως βλέπω !! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Καλορίζικη η καρτούλα!! Δίνει πόνο όπως βλέπω !! 

Ευχαριστώ αγορίνα! 

Ναι καλή είναι δεν έχω παράπονο έχει όρεξη για παιχνίδια, εγώ δεν έχω τόσο πια. 😆

Στα του interface οδηγών η AMD παραδίδει μαθήματα σε σχέση με nvidia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tz3s είπε

Καλησπερα παιδια. ''Εκλεισα΄΄ πριν καποιες μερες την gigabyte 6700xt eagle στα 815 απο Amazon.de. Ειδα σημερα εβγαλαν στο την xfx qick319 6700xt στα 740.

Ποια θα προτείνατε απο τις δυο?

Το λινκ για οποιον ενδιαφερεται. 

https://www.amazon.de/-/en/Speedster-QICK319-Radeon-Graphics-RX-67XTYPBDP/dp/B091ZKN2RV/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=6700+xt&qid=1630565931&sr=8-1

Xfx για μένα. 

Είναι από τις τοπ υλοποιήσεις στην 6 σειρά 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Xfx για μένα. 

Είναι από τις τοπ υλοποιήσεις στην 6 σειρά 

Πάντως και η ASUS φέτος δεν την πάτησε όπως τα προηγούμενα χρόνια με τις ίδιες με nvidia ψύκτρες και έβγαλε ποιοτικές υλοποιήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grisos είπε

Πάντως και η ASUS φέτος δεν την πάτησε όπως τα προηγούμενα χρόνια με τις ίδιες με nvidia ψύκτρες και έβγαλε ποιοτικές υλοποιήσεις

Καλά εννοείται πως και Asus παίζει δυνατά και ότι είναι μέσα στις τοπ. 

Εγώ ανέφερα xfx σε σχέση με την giga eagle 

Η xfx φέτος διαπρέπει στις 6000 σε αερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BabisTs είπε

IMG_20210902_150529.jpg

Συναγωνιστή με τα McLaren (avatar!) θα μας πεις εντυπώσεις από την 6600 XT; Προσωπικά με ενδιαφέρει μόνο για ως 1440p gaming.

Εδώ και μήνες ψάχνω μια καλή 3060 Ti σε 'λογική' τιμή και αυτές πήρανε πάλι την ανηφόρα. Kοιτάω και την 6600 από τις πρώτες μέρες της παρά το θάψιμο που τρώει από τους Youtubers.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, skritikos είπε

Συναγωνιστή με τα McLaren (avatar!) θα μας πεις εντυπώσεις από την 6600 XT; Προσωπικά με ενδιαφέρει μόνο για ως 1440p gaming.

Εδώ και μήνες ψάχνω μια καλή 3060 Ti σε 'λογική' τιμή και αυτές πήρανε πάλι την ανηφόρα. Kοιτάω και την 6600 από τις πρώτες μέρες της παρά το θάψιμο που τρώει από τους Youtubers.

 

 

 

Για 1440p πανε σε 6700xt.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για 1440p πανε σε 6700xt.

Με τις τιμές του τελευταίου χρόνου, με τίποτα. Δεν παίζω τόσο ώστε να το δικαιολογώ και ομολογώ πως ακόμη και αν μου φεύγανε τα χιλιάρικα από τις τσέπες, αυτό που συμβαίνει μου είναι πολύ δύσκολο να το καταπιώ.

Βρήκα και εγώ χρονιά να φτιάξω νέο PC (με mini-ITX μάλιστα) έπειτα από 10+ χρόνια με το παλιό..... 🥴

Ξεκίνησα τον Ιανουάριο με αρχικό πλαφόν τα 400, γρήγορα κατάλαβα πως δεν παίρνω ούτε βίδα από GPU και ανέβασα το GPU budget στα 600, με max τα 699 αν βρω κάποια καλή 3060 Ti όπως υπήρχαν προχθές για λίγες ώρες σε κάποια καταστήματα.

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skritikos είπε

Συναγωνιστή με τα McLaren (avatar!) θα μας πεις εντυπώσεις από την 6600 XT; Προσωπικά με ενδιαφέρει μόνο για ως 1440p gaming.

Εδώ και μήνες ψάχνω μια καλή 3060 Ti σε 'λογική' τιμή και αυτές πήρανε πάλι την ανηφόρα. Kοιτάω και την 6600 από τις πρώτες μέρες της παρά το θάψιμο που τρώει από τους Youtubers.

 

 

 

Η καρτούλα είναι στημένη για 1080P..στα 1440P σίγουρα με παραχωρήσεις αρκετές......ακόμα και τα 8gb vram θα σου τραβήξουν φρένο αργότερα στα 1440P .........

στα δια ταύτα η καρτούλα στα πρώτα βήματα της είναι μία τίμια υλοποίηση που αξίζει και το τελευταίο ευρώ.....

https://www.3dmark.com/spy/22595699

 

Χωρίς τίτλο.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...