Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες τα φώτα σας. Μπορει να φανεί χαζή η ερώτηση μου... 

Παίζω καπ στα 60hz 4k αλλά... Από πως γίνεται από το πάνελ της αμδ να είναι ενεργό συνέχεια το vsync? Εάν το βάλω on πάνελ της και στο παιχνίδι το έχω off δεν παίζει σωστά. 

Βλέπω gpu usage 99% και το game κλειδώνει στα 60fps.Εαν βάλω vsync on in game τότε δουλευει νορμάλ με το gpu usage να μην είναι καρφωμένο στα 99%και να παίζει ανάλογα την σκηνή Οπως δηλαδή ήμουν με την nvidia. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Παίδες τα φώτα σας. Μπορει να φανεί χαζή η ερώτηση μου... 

Παίζω καπ στα 60hz 4k αλλά... Από πως γίνεται από το πάνελ της αμδ να είναι ενεργό συνέχεια το vsync? Εάν το βάλω on πάνελ της και στο παιχνίδι το έχω off δεν παίζει σωστά. 

Βλέπω gpu usage 99% και το game κλειδώνει στα 60fps.Εαν βάλω vsync on in game τότε δουλευει νορμάλ με το gpu usage να μην είναι καρφωμένο στα 99%και να παίζει ανάλογα την σκηνή Οπως δηλαδή ήμουν με την nvidia. 

 

Έχει επιλογή για vsync always on και vsync on αν είναι on και in game. Το καλύτερο είναι να επιλέξεις την επιλογή να αποφασίζεις μέσα στο παιχνίδι αν θες vsync η όχι οπότε το αφήνεις στο on μόνο αν το έχεις in game. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έχει επιλογή για vsync always on και vsync on αν είναι on και in game. Το καλύτερο είναι να επιλέξεις την επιλογή να αποφασίζεις μέσα στο παιχνίδι αν θες vsync η όχι οπότε το αφήνεις στο on μόνο αν το έχεις in game. 

Άρα για να έχω το αποτέλεσμα που θελω πρέπει να το έχω και on in game. Στο πάνελ το έχω οn και να αποφασίζω βάση game.Αντίστοιχα στην nvidia εάν το έβαζα on panel δεν χρειαζόταν on in game. 

Αυτο μου έκανε εντύπωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Άρα για να έχω το αποτέλεσμα που θελω πρέπει να το έχω και on in game. Στο πάνελ το έχω οn και να αποφασίζω βάση game.Αντίστοιχα στην nvidia εάν το έβαζα on panel δεν χρειαζόταν on in game. 

Αυτο μου έκανε εντύπωση 

Αν το έχεις always on από το panel δεν χρειάζεται να το βάζεις in game. Αν το έχεις on ανάλογα το παιχνίδι εκεί θέλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Αν το έχεις always on από το panel δεν χρειάζεται να το βάζεις in game. Αν το έχεις on ανάλογα το παιχνίδι εκεί θέλει. 

Αυτο είναι το θέμα ρε συ. Ότι και always on πάνελ να το βάλω και  έχω off in game, ναι μεν κλειδώνει στα 60fps αλλά έχω gpu usage 99% συνέχεια, πράγμα που δεν θέλω. Στην ουσία δουλεύει η κάρτα στα τέρματα ακόμα και εάν δεν χρειάζεται. 

Δεν μαμιεται θα το έχω on και in game. 

Ίσως έτσι δουλεύουν οι AMD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hardcore ερώτηση για ένα AMD thread :)

Ας πούμε πως κάνω κι άλλο stretch το GPU budget μου γιατί βλέπω πως οι τιμές παίρνουν γρήγορα την ανηφόρα και δεν θα προλάβω. Αν φτάσω στα ~800-850 να προσπαθήσω να πάρω μια καλή υλοποίηση 6700ΧΤ ή την 3060 Ti που είναι η κύρια υποψήφια μου;

Τι χάνω με την AMD πέρα από τα DLSS και Ray Tracing που ήδη γνωρίζω; Εκτός gaming το performance της είναι συγκρίσιμο;

Το σύστημα θα είναι ένα από τα καλά B550 mini-ITX motherboard με Ryzen 5 5600X και 16GB 3600 RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Matrix7 είπε

Ανακατατάξεις βλέπω,καλοδούλευτες αε όλους.Να ξέρετε η μεγάλη αγαπημένη πράσινη οικογένεια σας περιμένει πίσω 😛

Ευχαριστουμε αγόρι! 

Κάτσε να παίξουμε λίγο και με κόκκινες και βλέπουμε αργότερα για καμιά 3090s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Αυτο είναι το θέμα ρε συ. Ότι και always on πάνελ να το βάλω και  έχω off in game, ναι μεν κλειδώνει στα 60fps αλλά έχω gpu usage 99% συνέχεια, πράγμα που δεν θέλω. Στην ουσία δουλεύει η κάρτα στα τέρματα ακόμα και εάν δεν χρειάζεται. 

Δεν μαμιεται θα το έχω on και in game. 

Ίσως έτσι δουλεύουν οι AMD 

Περίεργο αυτό δεν έχεις enhanced sync on έτσι η antilag? Tearing έχεις με vsync on από το panel και off in game? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skritikos είπε

Hardcore ερώτηση για ένα AMD thread :)

Ας πούμε πως κάνω κι άλλο stretch το GPU budget μου γιατί βλέπω πως οι τιμές παίρνουν γρήγορα την ανηφόρα και δεν θα προλάβω. Αν φτάσω στα ~800-850 να προσπαθήσω να πάρω μια καλή υλοποίηση 6700ΧΤ ή την 3060 Ti που είναι η κύρια υποψήφια μου;

Τι χάνω με την AMD πέρα από τα DLSS και Ray Tracing που ήδη γνωρίζω; Εκτός gaming το performance της είναι συγκρίσιμο;

Το σύστημα θα είναι ένα από τα καλά B550 mini-ITX motherboard με Ryzen 5 5600X και 16GB 3600 RAM.

Eαν σε νοιάζει dlss rt πας σε nvidia. 

Πάνω κάτω ανάλογα το game σε ωμή δύναμη είναι τα ίδια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skritikos είπε

Hardcore ερώτηση για ένα AMD thread :)

Ας πούμε πως κάνω κι άλλο stretch το GPU budget μου γιατί βλέπω πως οι τιμές παίρνουν γρήγορα την ανηφόρα και δεν θα προλάβω. Αν φτάσω στα ~800-850 να προσπαθήσω να πάρω μια καλή υλοποίηση 6700ΧΤ ή την 3060 Ti που είναι η κύρια υποψήφια μου;

Τι χάνω με την AMD πέρα από τα DLSS και Ray Tracing που ήδη γνωρίζω; Εκτός gaming το performance της είναι συγκρίσιμο;

Το σύστημα θα είναι ένα από τα καλά B550 mini-ITX motherboard με Ryzen 5 5600X και 16GB 3600 RAM.

H 3060ti είναι ανώτερη σε RT και έχει dlss. Είναι 10% πίσω από 6700ΧΤ σε raster και έχει 4gb vram λιγότερο. Και οι 2 κάρτες είναι αξιόλογες για 1440p ανάλυση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

@azazil1190Αν βάλεις cap αντί για sync?

Και με αυτό έχω παίξει και δουλεύει σωστά αλλά δεν μου κάθεται καλά ψυχολογικά 😆

Μπορεί με καπ να είναι καλύτερα με λιγότερο latenc πράγμα που δεν μπορώ να το καταλάβω 

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Περίεργο αυτό δεν έχεις enhanced sync on έτσι η antilag? Tearing έχεις με vsync on από το panel και off in game? 

Αχαχα όχι ρε αυτά τα έχω disable, τι θέλει on enh.sync?

γελαω γιατί είχα καιρό να παίξω με AMD και μου φαίνονται νέα όλα αυτά τα settings. 

Τearing όχι δεν έχω είμαι κανονικά καπ 60 ακατέβατα αλλά usage 99%

Αυτο σε ότι game και να βάλω ας είναι και ελαφρύ. 

Με το που βάλω vsync on in game κατευθείαν πέφτει το usage με κλειδωμένο το 60αρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απογευματάκι θα δοκιμάσω με καπ δύο τρία παιχνίδια να δω πως πάει και εάν μου αρέσει μένω έτσι. Λογικά θα έχω και καλύτερο latenc και ας μην το καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...