Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ευχαριστουμε αγόρι! 

Κάτσε να παίξουμε λίγο και με κόκκινες και βλέπουμε αργότερα για καμιά 3090s

Ε όχι ρε,next gen μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Και με αυτό έχω παίξει και δουλεύει σωστά αλλά δεν μου κάθεται καλά ψυχολογικά 😆

Μπορεί με καπ να είναι καλύτερα με λιγότερο latenc πράγμα που δεν μπορώ να το καταλάβω 

Αχαχα όχι ρε αυτά τα έχω disable, τι θέλει on enh.sync?

γελαω γιατί είχα καιρό να παίξω με AMD και μου φαίνονται νέα όλα αυτά τα settings. 

Τearing όχι δεν έχω είμαι κανονικά καπ 60 ακατέβατα αλλά usage 99%

Αυτο σε ότι game και να βάλω ας είναι και ελαφρύ. 

Με το που βάλω vsync on in game κατευθείαν πέφτει το usage με κλειδωμένο το 60αρι

Δουλεύει το vsync δηλαδή. Μήπως έχεις 99% usage απλά με χαμηλη συχνότητα? Παίζει και αυτό οπότε είσαι στα ίδια όπως και να το έχεις. Έχει πολλές ρυθμίσεις το esync είναι σαν το fast sync το antilag σαν το reflex για online gaming ρίχνει το latency. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Ε όχι ρε,next gen μετά.

Θα δούμε ρε αν και δεν το νομίζω να αλλάζω μέχρι τις next gen αλλά ποτέ μην λες ποτέ 

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δουλεύει το vsync δηλαδή. Μήπως έχεις 99% usage απλά με χαμηλη συχνότητα? Παίζει και αυτό οπότε είσαι στα ίδια όπως και να το έχεις. Έχει πολλές ρυθμίσεις το esync είναι σαν το fast sync το antilag σαν το reflex για online gaming ρίχνει το latency. 

Όχι ρε με oc 2750-2865 πυρήνα είμαι και η κάρτα παίζει 2800-+ άσχετα εάν κλειδώνει στα 60 εφόσον έχω off in game k 99% usage. 

Τίποτα θα κοιτάξω για καπ 60 από πάνελ και όλα καλα

*Αυτή την συμπεριφορά την έχω και σε 1440π που δοκίμασα 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Θα δούμε ρε αν και δεν το νομίζω να αλλάζω μέχρι τις next gen αλλά ποτέ μην λες ποτέ 

Όχι ρε με oc 2750-2865 πυρήνα είμαι και η κάρτα παίζει 2800-+ άσχετα εάν κλειδώνει στα 60 εφόσον έχω off in game k 99% usage. 

Τίποτα θα κοιτάξω για καπ 60 από πάνελ και όλα καλα

*Αυτή την συμπεριφορά την έχω και σε 1440π που δοκίμασα 

2800+?

Nice!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κάρτα είναι στο 99% και τέρμα συχνότητα παρόλο που έχεις βάλει cap στα 60 τότε σημαίνει ότι είναι ενεργό το fast sync (ή όπως αλλιώς το λέει η AMD). Ουσιαστικά κάνει render όσα frames μπορεί αλλά όσα υπερβαίνουν τα 60 τα "πετάει" για να ελαχιστοποιήσει το input lag σε αντίθεση με το vsync που κλειδώνει τα rendered fps στο refresh rate του monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιlag παιζει να ειναι αυτο , κραταει υψηλα ρολογια για λιγοτερο latency. 

Επισης τσεκαρε και την καταναλωση , μπορει να ειναι 99% usage αλλα η καταναλωση να ειναι πολυ πεσμενη ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές τις αλχημείες με frame cap και vysc force on από το control panel τις κάνουμε στις NVIDIA για να παίζει το g-sync σε freesync monitors. Στις AMD λογικά δεν χρειάζονται αυτά. Εγώ στη θέση σου θα τα άφηνα default στους drivers και απλά vsync on in game και τέλος.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αυτές τις αλχημείες με frame cap και vysc force on από το control panel τις κάνουμε στις NVIDIA για να παίζει το g-sync σε freesync monitors. Στις AMD λογικά δεν χρειάζονται αυτά. Εγώ στη θέση σου θα τα άφηνα default στους drivers και απλά vsync on in game και τέλος.

απλα frame cap 2-3 frames πιο κατω απο τα hz της οθονης και τελειωσε η υποθεση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

απλα frame cap 2-3 frames πιο κατω απο τα hz της οθονης και τελειωσε η υποθεση. 

χρειάζεται και στις AMD αυτό; Το monitor του παιδιού βέβαια είναι 60άρι, τι cap να βάλει πιο κάτω; Ας είναι με το vsync και ας έχει επιπλέον input lag, άλλωστε με 4Κ/60 monitor single player games μου μυρίζουν. Ε στα παπάκια του το input lag..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν η κάρτα είναι στο 99% και τέρμα συχνότητα παρόλο που έχεις βάλει cap στα 60 τότε σημαίνει ότι είναι ενεργό το fast sync (ή όπως αλλιώς το λέει η AMD). Ουσιαστικά κάνει render όσα frames μπορεί αλλά όσα υπερβαίνουν τα 60 τα "πετάει" για να ελαχιστοποιήσει το input lag σε αντίθεση με το vsync που κλειδώνει τα rendered fps στο refresh rate του monitor.

Όχι ρε χωρίς να έχω καπ απλά με vsync on από amd πάνελ έχω αυτή την συμπεριφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

χρειάζεται και στις AMD αυτό; Το monitor του παιδιού βέβαια είναι 60άρι, τι cap να βάλει πιο κάτω; Ας είναι με το vsync και ας έχει επιπλέον input lag, άλλωστε με 4Κ/60 monitor single player games μου μυρίζουν. Ε στα παπάκια του το input lag..

καλα εννοειται για 4κ/60 το αφηνεις ετσι . μιλαω για 1440p/144hz εκει βαζεις frame cap στα 141-142. Βεβαια υπαρχει και η λυση να το αφησεις uncapped , το tearing σε τοσο ψηλα frames ειναι μη αντιληπτό απο τους περισσοτερους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

χρειάζεται και στις AMD αυτό; Το monitor του παιδιού βέβαια είναι 60άρι, τι cap να βάλει πιο κάτω; Ας είναι με το vsync και ας έχει επιπλέον input lag, άλλωστε με 4Κ/60 monitor single player games μου μυρίζουν. Ε στα παπάκια του το input lag..

Ναι ρε δεν παίζω ονλαιν. φάση καναπέ ειμαι και χαζοχαιρομαι μόνος μου

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις θα δοκιμάσω μερικά πραγματάκια το απόγευμα που μου είπατε και ότι μου κάτσει καλύτερα. 

Είχα μείνει στην nvidia που απλά ένα vsync on panel και έπαιζα 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Όχι ρε χωρίς να έχω καπ απλά με vsync on από amd πάνελ έχω αυτή την συμπεριφορά 

Ε και το vsync ουσιαστικά cap είναι. Τρέχει fast sync δηλαδή απ' ότι φαίνεται. Βάλε on in game και μια χαρά θα είναι, και στο panel βάλε το application-controled (ή όπως το λέει η AMD).

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Ναι ρε δεν παίζω ονλαιν. φάση καναπέ ειμαι και χαζοχαιρομαι μόνος μου

ότι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε και το vsync ουσιαστικά cap είναι. Τρέχει fast sync δηλαδή απ' ότι φαίνεται. Βάλε on in game και μια χαρά θα είναι, και στο panel βάλε το application-controled (ή όπως το λέει η AMD).

ότι καλύτερο

Έτσι το έχω. Απλά ήθελα να δω εάν κάνω κάτι λάθος εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...