Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Είναι politcally correct να στηρίζεις την AMD. Ακόμα και όταν αγοράσεις nvidia, θα πρέπει να παριστάνεις ότι οι AMD είναι καλύτερες. Ονόματα δε λέμε 😜 

Εγώ την στήριξα και με τα δύο χέρια την AMD. Αγόρασα 5600Χ όταν είχε 310 ευρά. E πόσο περισσότερη υποστήριξη πχια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εγώ την στήριξα και με τα δύο χέρια την AMD. Αγόρασα 5600Χ όταν είχε 310 ευρά. E πόσο περισσότερη υποστήριξη πχια;

1600 / 3600 / 3700x. Τώρα με μουτζώνω αλλά τέσπα 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Aπό όσο ξέρω όχι. Και δεν είναι και της AMD δηλαδή 

Eιχα την εντυπωση οτι τον πηρες και τον εδωσες , γραψε λαθος.Προφανως και δεν ειναι της amd απλα αν μουτζωνόσουν για τους παραπανω που γραφεις για τον 11900k τι επρεπε να κανεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Eιχα την εντυπωση οτι τον πηρες και τον εδωσες , γραψε λαθος.Προφανως και δεν ειναι της amd απλα αν μουτζωνόσουν για τους παραπανω που γραφεις για τον 11900k τι επρεπε να κανεις :P

O jimpsar ήταν αυτός. Εγώ 11600k έχω, πολύ καλός επεξεργαστής :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο RT δεν είναι θέμα προγραμματισμού ποια θα αποδίδει καλύτερα, αποδίδει καλύτερα όποια έχει καλύτερο RT performance.

Θέμα προγραμματισμού ήταν και είναι για τα shaders, geometry κλπ. Γι' αυτό βλέπεις π.χ. το AC: Valhalla να τρέχει καλύτερα στις κόκκινες, το οποίο δεν έχει RT.

Έχει μεγάλο αντίκτυπο ο προγραμματισμός και στο RT αφού οι δυο υλοποιήσεις RT σε AMD και NVIDIA είναι διαφορετικής αρχιτεκτονικής. Σε παιχνίδια που είναι optimized για RDNA2 μπορούμε να δούμε επιδόσεις ίσες η ακόμα και καλύτερες από τις RTX κάρτες (πχ Godfall και Dirt5).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχει μεγάλο αντίκτυπο ο προγραμματισμός και στο RT αφού οι δυο υλοποιήσεις RT σε AMD και NVIDIA είναι διαφορετικής αρχιτεκτονικής. Σε παιχνίδια που είναι optimized για RDNA2 μπορούμε να δούμε επιδόσεις ίσες η ακόμα και καλύτερες από τις RTX κάρτες (πχ Godfall και Dirt5).

 

Αυτά έχουν μούφα-ανύπαρκτο RT..Βρες μου τέτοια περίπτωση που να έχει μπόλικο RT(Reflections + Shadows + GI) και τα λέμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτά έχουν μούφα-ανύπαρκτο RT..Βρες μου τέτοια περίπτωση που να έχει μπόλικο RT(Reflections + Shadows + GI) και τα λέμε..

Τι να πούμε ??, αν είναι optimized και για τους δυο μόνο τότε έχει σχέση το πόσο γρήγορο είναι το Hardware. Αν είναι optimized mono για τον έναν τότε δεν μετράς ποιος έχει καλύτερες επιδόσεις σε RT. Γενικά βέβαια οι Ampere έχουν ποιο γρήγορο RT Performance από θέμα αρχιτεκτονικής, απλά όταν το Game είναι optimized και για τους δυο , δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές σε επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τρέξε ένα port royal που είναι ουδέτερο να δούμε διαφορές..Δεν είναι τυχαίο που στα AMD optimized το RT είναι σαν ανύπαρκτο με διαφορές που τις βλέπεις μόνο σε στατικές εικόνες δίπλα δίπλα.

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Dirt 5 λέει 😛 

Και το προηγούμενο που δεν είχε RT έτρεχε αισθητά καλύτερα στις κόκκινες, άρα δεν είναι παράδειγμα..Μου θυμίζει την NVIDIA με το tessellation στο Lost Planet 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Και το προηγούμενο που δεν είχε RT έτρεχε αισθητά καλύτερα στις κόκκινες, άρα δεν είναι παράδειγμα..Μου θυμίζει την NVIDIA με το tessellation στο Lost Planet 2.

Γιατί το λές αυτό? Είναι το μοναδικό παιχνίδι που βγάζει σωστά νούμερα. Η Vega 64 πατάει κάτω την 1080ti όπως και θα έπρεπε, απλά τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι nvidia biased. 

Dirt 5 λέει ο θεός. Μάσαγα μουστοκούλουρο και μου έκατσε στο λαιμό, παραλίγο να πνιγώ. Να τα βάζετε σε spoiler τουλάχιστον, θα σκοτώσετε αμάχους

23 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε
9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 όταν το Game είναι optimized και για τους δυο , δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές σε επιδόσεις.

Σε παιχνίδια που είναι optimized για RDNA2 μπορούμε να δούμε επιδόσεις ίσες η ακόμα και καλύτερες από τις RTX κάρτες (πχ Godfall και Dirt5).

 

Δηλαδή όταν το game είναι optimized για RDNA2 είναι μπροστά σε RT, όταν είναι και για τα 2 είναι ισοπαλία. Αυτό είναι το συμπέρασμα που έβγαλες απτά review. 

Και φυσικά να φανταστώ το ποιό game είναι optimized για ποιον το βγάζεις απτα αποτελεσμάτα. Αν τα πίνoυν τα RDNA σε RT στο τάδε game, είναι λόγω optimization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Δηλαδή όταν το game είναι optimized για RDNA2 είναι μπροστά σε RT, όταν είναι και για τα 2 είναι ισοπαλία. Αυτό είναι το συμπέρασμα που έβγαλες απτά review. 

Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα

43 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχει μεγάλο αντίκτυπο ο προγραμματισμός και στο RT αφού οι δυο υλοποιήσεις RT σε AMD και NVIDIA είναι διαφορετικής αρχιτεκτονικής. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και στο Dirt 5 τα RT calculations γίνονται έστω και λίγο πιο γρήγορα στις NVIDIA, απλά επειδή το game τρέχει πολύ καλύτερα στις AMD σε raster, δεν μπορεί να καλυφθεί η διαφορά.

https://youtu.be/TENcL4N8B1Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...