Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Αυτά που θα βγουν τότε.

 

Δεν βλέπω να βγαίνει παιχνίδι σύντομα που να μην μπορεί να τρέξει η RX6600 σε 1080p, ισα ισα με FSR και VRS  θα μπορεί και RT να βάζεις.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν δεν κάνω λάθος η 6600 θα έχει πάνω κάτω την δύναμη ενός ps5... οποτε τι συζητάμε? νερό θα τρέχει τα πάντα σε 1080p για 10 χρονια... αν βάλεις και fsr... 1440 και 4k σε ορισμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αν δεν κάνω λάθος η 6600 θα έχει πάνω κάτω την δύναμη ενός ps5... οποτε τι συζητάμε? νερό θα τρέχει τα πάντα σε 1080p για 10 χρονια... αν βάλεις και fsr... 1440 και 4k σε ορισμένα

Δεν ξέρω αν η 6600 έχει την δύναμη του PS5, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι στα 2 χρόνια οι κονσόλες αρχίζουν και πετσοκόβουν (κυριολεκτικά) settings για να κάνουν target τα 30 fps. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχει χαλαρό 60αρι σε 1080p @ ultra η 6600 down the line. Με FSR ναί, αλλά το FSR σε 1080p....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω αν η 6600 έχει την δύναμη του PS5, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι στα 2 χρόνια οι κονσόλες αρχίζουν και πετσοκόβουν (κυριολεκτικά) settings για να κάνουν target τα 30 fps. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχει χαλαρό 60αρι σε 1080p @ ultra η 6600 down the line. Με FSR ναί, αλλά το FSR σε 1080p....

Ένα απλό παράδειγμα. Πόσα games έπαιζαν έστω medium/high 1080p60 σε hd 7770 που ήταν παρόμοια μετά από 3-4 χρόνια ps4? Και υπόψιν η igpu του ps5 είναι πιο κοντά σε 6700 απλή όχι σε 6600xt και 6600. Αν πάρουν ports από SeX ακόμα χειρότερα είναι κάπου σαν 6700xt.

Το μόνο που θα τις σώσει αυτές τις κάρτες είναι αν οι κονσόλες κάνουν target τα 60 fps και τα FSR/DLSS.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω αν η 6600 έχει την δύναμη του PS5, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι στα 2 χρόνια οι κονσόλες αρχίζουν και πετσοκόβουν (κυριολεκτικά) settings για να κάνουν target τα 30 fps. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχει χαλαρό 60αρι σε 1080p @ ultra η 6600 down the line. Με FSR ναί, αλλά το FSR σε 1080p....

τα πετσοκομμένα settings στις κονσόλες τα ξέρουμε χρονια τώρα αλλα καλός οι κακός το 95% των games θα βγει με γνώμονα να τρέχει εκεί... τα 30 fps γίνονται σε 4k που οι απαιτήσεις σε σχέση με τα 1080 είναι μέρα με τη νύχτα... το θέμα ρε συ είναι τελικά κατά ποσο αξίζει το ultra σε σχεση με το high... σε ότι game αλλάζω αυτά τα 2 preset πασχίζω να βρω έστω 1% διαφορα, για 30 με 50% χαμένη απόδοση....τώρα για το fsr στα 1080p ισχύει οτι είναι απλά έκτρωμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

τα πετσοκομμένα settings στις κονσόλες τα ξέρουμε χρονια τώρα αλλα καλός οι κακός το 95% των games θα βγει με γνώμονα να τρέχει εκεί... τα 30 fps γίνονται σε 4k που οι απαιτήσεις σε σχέση με τα 1080 είναι μέρα με τη νύχτα... το θέμα ρε συ είναι τελικά κατά ποσο αξίζει το ultra σε σχεση με το high... σε ότι game αλλάζω αυτά τα 2 preset πασχίζω να βρω έστω 1% διαφορα, για 30 με 50% χαμένη απόδοση....τώρα για το fsr στα 1080p ισχύει οτι είναι απλά έκτρωμα

Δεν διαφωνώ καθόλου για το high vs ultra, απλά, εγώ προσωπικά τουλάχιστον, όταν είχα μείνει σε χαμηλή ανάλυση (2560*1080 / 1080ti), στο μυαλό μου είχα το ultra. Τώρα να δώσεις 500αρου / 600αρου για να στοχεύεις high settings σε 1080p ρε φίλε εγώ δεν θα το έκανα. 1000 φορές να πάρεις 6700xt και πάνω, έστω και με καπέλο, να πείς πιάσανε τόπο τα λεφτά σου.

Τώρα κάτι 6600 / 6600xt / 3060 κλπες κάρτες του συρμού δεν έχουν λόγο υπάρξης. Ναι καταλαβαίνω ότι υπάρχει κόσμος που δεν έχει / θέλει να δώσει 700-800 για να παίζει μπιμπλίκια αλλά ρε φίλε, μα την παναγία τέτοιες κάρτες δεν αξίζει να αγόραζεις. Μάγκα την AMD κάνεις σε αυτά τα χρήματα. Kαλύτερα να παρακολουθείς playthrough στο youtube παρά να δώσεις λεφτά σε σκουπίδια

ΥΓ1. Επίσης μην θεωρείς μεγάλη την διαφορά 1080p / 4k με διαφορετικά settings. Προφανώς εξαρτάται και το παιχνίδι, αλλά ένας συνδυασμός low / medium 4k παίζει να είναι πιο ελαφρύς από 1080p ultra. Μην πιάσω ακραίες περιπτώσεις τύπου RDR2, και σε πιο normal παιχνίδια το βλέπεις αυτό. Υπάρχουν κάτι παιχνίδια που τα shadows από ultra σε high σου διπλασιαζούν το framerate (true story!). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Τώρα κάτι 6600 / 6600xt / 3060 κλπες κάρτες του συρμού δεν έχουν λόγο υπάρξης.

Really ??

Steam-Hardware-Survey-Spet-2021.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου για το high vs ultra, απλά, εγώ προσωπικά τουλάχιστον, όταν είχα μείνει σε χαμηλή ανάλυση (2560*1080 / 1080ti), στο μυαλό μου είχα το ultra. Τώρα να δώσεις 500αρου / 600αρου για να στοχεύεις high settings σε 1080p ρε φίλε εγώ δεν θα το έκανα. 1000 φορές να πάρεις 6700xt και πάνω, έστω και με καπέλο, να πείς πιάσανε τόπο τα λεφτά σου.

Τώρα κάτι 6600 / 6600xt / 3060 κλπες κάρτες του συρμού δεν έχουν λόγο υπάρξης. Ναι καταλαβαίνω ότι υπάρχει κόσμος που δεν έχει / θέλει να δώσει 700-800 για να παίζει μπιμπλίκια αλλά ρε φίλε, μα την παναγία τέτοιες κάρτες δεν αξίζει να αγόραζεις. Μάγκα την AMD κάνεις σε αυτά τα χρήματα. Kαλύτερα να παρακολουθείς playthrough στο youtube παρά να δώσεις λεφτά σε σκουπίδια

ΥΓ1. Επίσης μην θεωρείς μεγάλη την διαφορά 1080p / 4k με διαφορετικά settings. Προφανώς εξαρτάται και το παιχνίδι, αλλά ένας συνδυασμός low / medium 4k παίζει να είναι πιο ελαφρύς από 1080p ultra. Μην πιάσω ακραίες περιπτώσεις τύπου RDR2, και σε πιο normal παιχνίδια το βλέπεις αυτό. Υπάρχουν κάτι παιχνίδια που τα shadows από ultra σε high σου διπλασιαζούν το framerate (true story!). 

καλά η 1080ti είναι σκυλί του πολεμου πιστεύω εκτος cyberbug δεν υπάρχει game που να μη τρέχει τα πάντα ultra 60fps 1080p... πιο παλιά ήμουν τις ίδιας λογικής πχ όταν πήρα την 980 ξενέρωσα που το witcher 3 δε το κράταγε 60 με όλα πάνω... μετά έβγαλα αυτές τις πίπες τα hairworks και βουαλά ο μαγικός αριθμός....

πολύ γενικά ναι συμφωνώ ότι με τις υπάρχουσες τιμές δε βγάζουν πολύ νόημα αυτές οι κάρτες αν η 6600 σε ένα παράλληλο σύμπαν είχε 300 κατοστάρικα λουκούμι θα ήταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Δες καλά την φωτογραφεία και ξανασκέψου αυτό που είπες

αυτό σε προβλημάτισε μόνο από όλο το κείμενο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δες καλά την φωτογραφεία και ξανασκέψου αυτό που είπες

Ότι η 1060 είχε 220€ checkout στο ταμείο ενώ η 6600 ~500? Το ξανασκέφτηκα.

1 λεπτό πριν, sozz είπε

αυτό σε προβλημάτισε μόνο από όλο το κείμενο 🤣

Εμπρός τότε, δώσε 500€ για κάρτα να παίζεις 1080p με FSR. LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ότι η 1060 είχε 220€ checkout στο ταμείο ενώ η 6600 ~500? Το ξανασκέφτηκα.

Εμπρός τότε, δώσε 500€ για κάρτα να παίζεις 1080p με FSR. LOL

θα δώσω 1000 για 6700 να πω ότι πιάσανε τόπο τα λεφτά μου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ότι η 1060 είχε 220€ checkout στο ταμείο ενώ η 6600 ~500? Το ξανασκέφτηκα.

Εμπρός τότε, δώσε 500€ για κάρτα να παίζεις 1080p με FSR. LOL

Ενώ αν δώσεις παραπάνω λεφτά για την ίδια ανάλυση (1080p)  είναι καλύτερα εε ?? Ρε μας τρολλλαρεις πάλι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...