Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η GTX690 έφτανε να καταναλώνει ~490W σε gaming, οπότε δεν έχει τίποτα το περίεργο να ξαναβγεί τέτοια κάρτα. Ναι ήταν mGPU αλλά και τώρα αν φτιάξουν τέρας die έχει λογική. Τα leaks λένε, double performance, double consumption..Δηλαδή μια 4090 να είναι 2x πάνω από την 3090 και να καίει καμιά 600αριά Watts αν όχι παραπάνω.

Εγώ μιλάω για single chip κάρτα όχι mGPU σαν την GTX690 που σε default δεν κατανάλωνε 450W αλλά 300W peak.

Επίσης η AMD έχει δηλώσει ότι προσπαθεί να φτάσει το 30Χ σε efficiency (EPYC και Instinct) μέχρι το 2025. Το βλέπω δύσκολο να πάνε για 500-600W κάρτες για Gaming.

https://ir.amd.com/news-events/press-releases/detail/1019/amd-announces-ambitious-goal-to-increase-energy-efficiency

AMD-Goal-Efficiency.jpg-1600x645.jpg

 Edit: Αν η NVIDIA ήθελε να βγάλει κάρτα με performance 2χ 3090 αλλά με 600W το κάνει και σήμερα με το GA102 (mGPU 2x GA102), δεν χρειάζεται να πάει στα 5nm🙄

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μόνο που το mGPU/SLI/CF έχει καταργηθεί για gaming, οπότε θα βγάλει μονολιθικό chip μ' αυτά τα specs. Η GTX690 σε gaming peak-αρε στα 490W, όχι στα 300W..Το RDNA 3 απ' την άλλη λένε θα είναι MCM.

http://images.bjorn3d.com/Material/revimages/video/Nvidia_GTX_690/Benchmarks/PowerConsumption.PNG

''One of the reasons that we liked the GTX 680 is its low power consumption. We can see that even with dual GPU’s, the GTX 690 consumes 142W idle, 1 more watt than the GTX 680. Under load, the card consumes 487 watts of power, 100 watts more than the GTX 680 but 85 watts fewer than dual GTX 680’s in SLI. Looking at the number, we can see that the card consumes 40 watts more than the HD 7970 and 40 watts fewer than the HD 6990.''

Λένε ''card consumes'' ενώ πρόκειται για όλο το σύστημα..

334W αναφέρει το techpowerup ως μέγιστη κατανάλωση κάρτας μόνο. Άρα μλκίες του bjorn3d..

Spoiler

power_maximum.gif

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι μόνο που το mGPU/SLI/CF έχει καταργηθεί για gaming, οπότε θα βγάλει μονολιθικό chip μ' αυτά τα specs. Η GTX690 σε gaming peak-αρε στα 490W, όχι στα 300W..Το RDNA 3 απ' την άλλη λένε θα είναι MCM.

http://images.bjorn3d.com/Material/revimages/video/Nvidia_GTX_690/Benchmarks/PowerConsumption.PNG

''One of the reasons that we liked the GTX 680 is its low power consumption. We can see that even with dual GPU’s, the GTX 690 consumes 142W idle, 1 more watt than the GTX 680. Under load, the card consumes 487 watts of power, 100 watts more than the GTX 680 but 85 watts fewer than dual GTX 680’s in SLI. Looking at the number, we can see that the card consumes 40 watts more than the HD 7970 and 40 watts fewer than the HD 6990.''

Λένε ''card consumes'' ενώ πρόκειται για όλο το σύστημα..

 

Ehm δεν κατανάλωνε πάνω από 300W η 690, άλλο όλο το σύστημα και άλλο η κάρτα.

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-gtx-690/26.html

  • Peak: Crysis 2 at 1920x1200, Extreme profile, representing a typical gaming power draw. Highest single reading during the test.
  • power_peak.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με μπέρδεψε ο μλκας γιατί γράφει ''the card consumes 487W'', αλλά μόλις είδα την κατανάλωση της 7950 λέω κάτσε κάτι δεν πάει καλά..Άρα δεν έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν κάρτα με 500-600W κατανάλωση..Καιρός να τις δούμε.

Α, καλά..

AMD allegedly increases Radeon RX 6000 GPU pricing for board partners by 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα,μια ερώτηση.Είμαι σχετικά νέουπας σε κόκκινες,έχω μία sapphire 6900xt.

Ερώτηση,έχω κάνει τα πειράματα Μ ocing μέσω wattman.Μ κάνει εντύπωση π ενώ τρέχω παιχνίδι για ώρες χωρίς θέμα με 100% χρήσης σε 4k,όταν είμαι σε desktop κ η κάρτα κάθεται μου πετάει μνμ ότι οι ρυθμίσεις radeon επανήλθαν λόγω μη αναμενόμενης αποτυχίας συστήματος.

Είναι κάτι διαδεδομένο?Κουλό μου ακούγεται,συνήθως αν πάει κάτι στραβά φαίνεται σε load

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Παίδες καλησπέρα,μια ερώτηση.Είμαι σχετικά νέουπας σε κόκκινες,έχω μία sapphire 6900xt.

Ερώτηση,έχω κάνει τα πειράματα Μ ocing μέσω wattman.Μ κάνει εντύπωση π ενώ τρέχω παιχνίδι για ώρες χωρίς θέμα με 100% χρήσης σε 4k,όταν είμαι σε desktop κ η κάρτα κάθεται μου πετάει μνμ ότι οι ρυθμίσεις radeon επανήλθαν λόγω μη αναμενόμενης αποτυχίας συστήματος.

Είναι κάτι διαδεδομένο?Κουλό μου ακούγεται,συνήθως αν πάει κάτι στραβά φαίνεται σε load

Πρωτη φορα διαβαζω τετοιο προβλημα δηλαδη να γυρισει ξαφνικα σε stock κατασταση. Εισαι με τελευταιους drivers κανονικα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πρωτη φορα διαβαζω τετοιο προβλημα δηλαδη να γυρισει ξαφνικα σε stock κατασταση. Εισαι με τελευταιους drivers κανονικα? 

Ναι βέβαια.Μόνο σε ελαφρύ browsing το βλέπω,κρασάρει ο driver κ επανέρχεται σε στοκ.Στο event viewer Μ βγάζει dislpay driver ανακτήθηκε με επιτυχία,το κλασσικό.Έχω ανοικτό το afterburner ταυτόχρονα,αλλά σε gaming κανένα θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Ναι βέβαια.Μόνο σε ελαφρύ browsing το βλέπω,κρασάρει ο driver κ επανέρχεται σε στοκ.Στο event viewer Μ βγάζει dislpay driver ανακτήθηκε με επιτυχία,το κλασσικό.Έχω ανοικτό το afterburner ταυτόχρονα,αλλά σε gaming κανένα θέμα

Δεν παιζει σιγουρα ρολο το afterburner. Μπορεις να κανεις ενα DDU να φυγουν ολα και ξανα install μηπως υπαρχουν υπολεiμματα απο προηγουμενο driver? Δεν το ξανα συναντησα ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Δεν παιζει σιγουρα ρολο το afterburner. Μπορεις να κανεις ενα DDU να φυγουν ολα και ξανα install μηπως υπαρχουν υπολεiμματα απο προηγουμενο driver? Δεν το ξανα συναντησα ποτε.

Μπα,σε fresh install των windows είναι,δεν έχω περάσει άλλον driver ξανά.Τιποτα κουλό με το overclocking θα είναι,δεν του αρέσει αν δε κάνει τίποτα😅Μπορεί να φταίει κ το more power tool,αν κ δε νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Μπα,σε fresh install των windows είναι,δεν έχω περάσει άλλον driver ξανά.Τιποτα κουλό με το overclocking θα είναι,δεν του αρέσει αν δε κάνει τίποτα😅Μπορεί να φταίει κ το more power tool,αν κ δε νομίζω

Με morepowertool το εχω και εγω αλλα αλλαξα μονο voltage και power limit. Κανε OC αλλα αστο το morepowertool μηπως δεν του αρεσει καποια παραμετρος που εχεις αλλαξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Μπα,σε fresh install των windows είναι,δεν έχω περάσει άλλον driver ξανά.Τιποτα κουλό με το overclocking θα είναι,δεν του αρέσει αν δε κάνει τίποτα😅Μπορεί να φταίει κ το more power tool,αν κ δε νομίζω

Με στοκ ρυθμίσεις στο κάνει; Ποσταρε σκρην με τις ρυθμίσεις σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα βήματα είναι τα εξής:

DDU και install τους τελευταίους drivers (μια χαρά είναι). Χωρίς oc στο κάνει; Αν όχι,

Βάζεις το oc που θέλεις. Στο κάνει; Αν όχι,

Βάζεις MPT με τις ρυθμίσεις που βάζεις. Στο κάνει;

Ανάλογα που έχεις το πρόβλημα, εξετάζουμε τη λύση του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι βρε,χρόνια στο κουρμπέτι είμαι,ρωτάω από περιέργεια γιατί είχα πολλά χρόνια να πάω σε κόκκινη,κ μου φαίνεται κουλό να κρασάρει όταν δεν κάνει τίποτα κ να μην έχει θέμα σε load.Θα το βρω,δεν με αγχώνει,ας κρασάρει στο κάτω κάτω σε browsing,έχω έτοιμο το προφίλ 😄

Βtw,2700 και 500 ρολόι την έχω στα 1.10,θα δώσω λίγο παραπάνω να δω αν στρώσει,fast timings και 2150 μνήμες,15% pl που μεταφράζεται 400w max με το mpt (τις δύο κλασσικές ρυθμίσεις πείραξα limit και tdc).11160φευγα σε timespy extreme

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...