Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, itanium είπε

😀🤣 Αλήθεια ε? Τί άλλο έμεινε δηλαδή? Να σαι καλά καλή ατάκα πάντως

Α δεν μπορώ να σου πω. Αν προσπαθήσεις όμως λίγο μπορεί να τα βρεις...

3080 έχω. Επίσης έχω και (θέλω να πιστεύω) σφαιρική εικόνα.

7 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Υ.Γ. Το DLSS ειναι μια πατατα, για εμενα δεν εχει λογο υπαρξης.

LOL. Ήταν πατάτα. Τώρα σε πολλά παιχνίδια (όχι σε όλα) είναι άψογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από την στιγμή όπου σε 4Κ, RTS, και DLSS μαζί με το ανάλογο performance και ποιότητα είναι μπροστά η NVIDIA έχει τελειώσει η οποιαδήποτε συζήτηση, ότι και να έκανε η AMD στο RTS είναι στα επίπεδά των Turing του 2018 και φυσικά επειδή δεν είχε τίποτα ανάλογο του DLSS αναγκαστικά έπρεπε να σερβίρει κάτι ονομάζοντας το super reolution,....μπούρδες όπου δεν θα θυμάται κανείς στον επόμενο γύρο, όποτε και οι τιμές τους είναι υπερβολικές για αυτό που προσφέρουν, υποδεέστερες επιδόσεις και παλαιότερα τεχνολογικά χαρακτηριστικά.

Τώρα τι κάνουν στο mining και ποια κάρτα αποδίδει καλύτερα δεν γνωρίζω και φυσικά αρνούμαι και να ενημερωθώ δεν με απασχολεί, gamer είμαι (μέτριων επιδόσεων) στον ελεύθερο χρόνο μου, σαν επαγγελματίας έστησα 3 mining rigs μέσα στον τελευταίο μήνα σε ιδιώτες όπου είχαν τα δύο rigs rx 6800XT και το ένα RTX 3080 non LHR, οι κάρτες του κουτιού συσκευασμένες αυτά....δυστυχώς υπάρχει κόσμος που τα σκάει χοντρά και βρίσκει κάρτες και επίσης δεν πιστεύω οτι θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο σε σχέση με τις τιμές, τώρα πως οι ανωτέρω πλήρωσαν 10,000€ σε gpus και άλλοι περιμένουν 1,5 χρόνο για να παραλάβουν, δεν ξέρω, ο ένας είπε οτι έχει γνωστό σε αλυσίδα και του βρίσκει κάρτες, αν έλεγε αλήθεια ή όχι αυτός ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι AMD πάντως έχουν προτέρημα σε 1080/1440P αναλύσεις, αν και εκεί ακόμα χωρίς NVIDIA Reflex χάνει σε latency. Μόνο στη VRAM βασικά γιατί ο μλκας ο πέτσινος την καραπετσόκοψε σ' αυτή τη γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά αδικούμε λίγο την 6900 xt , η σύγκριση πρέπει να γίνεται με την 3080 ti των 2000+ και την 3090 των 3000 ευρώ, η rtx 3080 ακόμη και στα παιχνίδια που κατασκευάστηκαν και ευνοούν την Nvidia είναι στην καλύτερη ισοδύναμη με την rx 6900 xt σε native 4k.

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

η σύγκριση πρέπει να γίνεται με την 3080 ti των 2000+ και την 3090 των 3000 ευρώ, η rtx 3080 ακόμη και στα παιχνίδια που κατασκευάστηκαν και ευνοούν την Nvidia είναι στην καλύτερη ισοδύναμη με την rx 6900 xt σε native 4k.

Mιλάς για κάρτες όπου έχουν τον ίδιο πυρήνα GA 102 και εκτός από την διαφορά στην τιμή οι διαφορές τους στις επιδόσεις είναι απλά ΜΗΔΕΝ, όπου δεν υπάρχει RTX DLSS το ίδιο περιμένω να αποδίδει και η RX 6900XT δεν είναι εκεί το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, itanium είπε

Mιλάς για κάρτες όπου έχουν τον ίδιο πυρήνα GA 102 και εκτός από την διαφορά στην τιμή οι διαφορές τους στις επιδόσεις είναι απλά ΜΗΔΕΝ, όπου δεν υπάρχει RTX DLSS το ίδιο περιμένω να αποδίδει και η RX 6900XT δεν είναι εκεί το θέμα

Έχεις κάποιο βιντεάκι με τεστ σε παιχνίδια που να το αποδεικνύει αυτό ? Εγώ ότι έχω δει και έχω διαβάσει βλέπω 5-10% καλύτερο  raw performamce σε stock , και οι εκδώσεις που υπάρχουν διαθέσιμες στις τιμές που λέμε είναι καλύτερες στην 6900 xt.

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Παιδιά αδικούμε λίγο την 6900 xt , η σύγκριση πρέπει να γίνεται με την 3080 ti των 2000+ και την 3090 των 3000 ευρώ, η rtx 3080 ακόμη και στα παιχνίδια που κατασκευάστηκαν και ευνοούν την Nvidia είναι στην καλύτερη ισοδύναμη με την rx 6900 xt σε native 4k.

Καλα το οτι λεμε εμεις δεν εχει σημασια. Η αγορα τις κρινει, περισσοτερες πωλησεις εχει η Nvidia 3090 από ολες τις amd μαζι. 

Απο αυτους που δινουν χρημα και τις αγοραζουν κρινεται το αποτελεσμα, εμεις ότι και να λέμε ειναι απλα προσωπικη μας άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosaek2121 είπε

Έχεις κάποιο βιντεάκι με τεστ που να το αποδεικνύει αυτό ?

Ναι αμε όχι απλά βιντεάκι είχα 3080 strix και την άλλαξα με 3080Τi Zotac Trinity, η πρώτη με 320bit δίαυλο και 8700 streams και η δεύτερη 384bit και 10240 streams σε 4Κ τα fps ΙΔΙΑ σε ΑΑΑ τίτλους αυτά, 6900ΧΤ δεν έχω και φυσικά δεν πρόκειται να αποκτήσω οπότε περιορίζομαι σε αυτά που είχα και έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, itanium είπε

Ναι αμε όχι απλά βιντεάκι είχα 3080 strix και την άλλαξα με 3080Τi Zotac Trinity, η πρώτη με 320bit δίαυλο και 8700 streams και η δεύτερη 384bit και 10240 streams σε 4Κ τα fps ΙΔΙΑ σε ΑΑΑ τίτλους αυτά, 6900ΧΤ δεν έχω και φυσικά δεν πρόκειται να αποκτήσω οπότε περιορίζομαι σε αυτά που είχα και έχω

Για την 3080 ti ίσως να είναι πιο ισχυρή φιλε, δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την Nvidia ίσα ίσα πάντα nvidia και intel συστήματα είχα, τώρα είναι η πρώτη φορά που μάλλον θα πάω σε all AMD 

Η κάρτα που λες δεν υπάρχει διαθέσιμη και δεν την βρίσκεις κάτω από 2000 , αυτή την στιγμή έχω βρει την rx 6900 xt red devil ultimate στα 1500 όπου πρόκειται και για ανώτερο chip xtxh 

https://m.hexus.net/tech/news/graphics/147686-powercolor-uses-special-bin-navi-21-xtxh-latest-graphics-card/

The silicon on this card has been specially binned to ensure stability at even higher clocks than standard cards and the power limit has been increased as well. AMD has also tweaked its software to recognize the more capable GPUs, to unlock higher minimum and maximum clock settings in the Tuning section of its drivers

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το RIS είναι ίδιο με το sharpen+ ή πλέον NIS του GFE. Κατά τα άλλα προτιμώ χίλιες φορές τους drivers της NV και ας έχει αρχαίο control panel, απ' το να χω ''παιδικές ασθένειες'' τύπου glitch σε chrome/firefox με ποντίκια κλπ.

Δεν ειναι το ιδιο το RIS εχω δουλεψει το sharpen+ της nvidia και απλα δεν εχει καμια σχεση με το RIS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δεν ειναι το ιδιο το RIS εχω δουλεψει το sharpen+ της nvidia και απλα δεν εχει καμια σχεση με το RIS. 

Το NIS μαζί με το Sharpen είναι το αντίστοιχο RIS. 

Και στο reshase υπάρχει ακριβώς ίδιο με το RIS. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το NIS μαζί με το Sharpen είναι το αντίστοιχο RIS. 

Και στο reshase υπάρχει ακριβώς ίδιο με το RIS. 

Δεν ξέρω ρε συ έχω δοκιμάσει και ris από reshade δεν κάνει την ίδια δουλειά. Nis με sharpening δεν έχω δοκιμάσει αλλά όταν είχα δοκιμασει sharpening με την 1070ti από Geforce experience που άνοιγες το panel αριστερά μέσα στο παιχνίδι ήταν απίστευτα κακό. Το ris είναι κάτι διαφορετικό δεν προσθέτει sharpen σε όλη την εικόνα αλλά μόνο εκεί που πρέπει και δεν δημιουργεί καθόλου artifacts. Ούτε το clarity ούτε το lumasharpen κάνουν το ίδιο στο reshade. 

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Εξαιρετικά νέα. Driver level FSR στο reddit όλοι αυτό ζητούσαν όχι να κάνει ο κάθε dev το δικό του βλέπουμε παιχνίδια με εξαιρετικό fsr και σε άλλα χαλιά λόγο κακής παραμετροποίησης του sharpening. Driver level fsr σε συνδιασμο με ris σε κάθε παιχνίδι? Ο επόμενος driver προβλέπω να το φέρνει έχουν να βγάλουν κάνα μήνα οπότε κάτι καλό ετοιμάζουν. Δουλεύει και σε rdna 1 ωραία νέα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...