Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Μα έχεις τέτοια ποσοστά στις 1650 στο Steam γιατί ακόμα και σήμερα ο κόσμος στήνει υπολογιστές με τέτοιες κάρτες, δεν σημαίνει ότι κανείς δεν αγοράζει 1650 σήμερα γιατί ήδη στο steam έχουν την κάρτα,  σοβαρέψου.

Παπαρια, σταθερα ειναι τα ποσοστα εδω και 7 μηνες. Σιγα μην αγοραζουν και 1060 που δεν κυκλοφορουν καν. 

Αν δεν βγει καρτα max στα 200 ευρω που να διαλύει μια 1060 (εστω 50% πανω, δεν ειναι πολύ) και χωρις τα pcie shenanigans δεν εχει νοημα το low end. Θα δωσεις ζεστο χρημα να παρεις κατι doa, ειδικα αν εισαι σε pcie3. Εχει παιχνιδια που και σε 1080p low δεν κρατάει 60

Θα μου πεις ξανα για την 1650. Δεν ξερω ποιος την αγοραζει και αν την αγοραζει κανεις, αν υπαρχει και αυτος χαζομάρα κάνει. Το φτηνό πολλες φορες το πληρωνεις ακριβότερα.

Κοιταω τιμες απο alternate, στα 299 η φτηνοτερη ετοιμοπαράδοτη 1650, στα 659 η 3060. Δινεις τα διπλά αλλα θα σε βγαλει πανω απο τα διπλασια χρονια και θα παίζεις και καλύτερα ολα τα παιχνίδια μεχρι τοτε. Με απλα μαθηματικα ΔΕΝ συμφερει το low end. 

Και μιλαμε για την 3060 που και αυτη δεν ειναι καμια καρταρα

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος έχει ήδη gpu από 1050ti και πάνω δεν την κοιτάει καν. Επίσης όποιος έχει mobo με pci express 3.0 επίσης. Simple as that. Ο μόνος λόγος να την πάρει κάποιος είναι άμα έχει ή θέλει να πάρει καινούρια mobo με pci express 4.0 προφανώς και τη βρεί κοντά στα 200 max. Θα μου πείτε (και θα έχετε δίκιο) ότι και πάλι πολλά είναι. Ναι μεν αλλά δεδομένης της κατάστασης κάνεις αναγκαστικές υποχωρήσεις. Θα μου πείτε πάλι ότι σιγά μην τη βρούμε τόσο ήδη πωλείται 300-400€. Εδώ δεν υπάρχει δικαιολογία. Υποτίθεται ότι την πετσοκόψανε για να μην την κοιτάνε οι miners και να έχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα και άρα τιμή κοντά στο msrp. Αν δεν μπορούνε να κάνουνε ούτε αυτό να πάνε να μαμηθούνε αυτοί και οι κάρτες τους! Η λύση είναι μία: Να μην την αγοράζει κανείς για να αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές εκεί που πρέπει. Όποιος την αγοράζει σε αυτές τις τιμές είναι άξιος της μοίρας του.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αυτό το "δεδομένης της κατάστασης" εγώ δεν το συμμερίζομαι. Δηλαδή κάποιος συμβιβάζεται "δεδομένης της κατάστασης" να δώσει 300 και 400 ευρώ για την 6500ΧΤ αλλά δεν συμβιβάζεται να πάρει series s "γιατί εγώ δεν μπορώ να παίζω με controller" κάτι το οποίο μαθαίνεται σε μια βδομάδα αν δεν είναι ξεροκέφαλος και γενικά αρκετά games έχουν M/K. Δηλαδή στο series s + games δεν κολλάει το "δεδομένης της κατάστασης"; Άλλωστε αν κοιτάς για την 6500ΧΤ προφανώς μόνο gaming θέλεις να κάνεις στο pc, αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο η κάρτα. Θεωρώ ότι ο συνδυασμός που έβαλα πριν με τον 5600G (που ούτε αυτός αξίζει 100% αλλά οκ) είναι καλός γιατί με την apu του μπορείς να παίξεις competitive του στυλ valorant, overwatch, apex legends, κτλ και στο series s παίζεις τα single. Και μπορεί να οδηγήσει και mid - to high end κάρτες της επόμενης γενιάς αν θέλεις να αναβαθμίσεις.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Πάντως αυτό το "δεδομένης της κατάστασης" εγώ δεν το συμμερίζομαι. Δηλαδή κάποιος συμβιβάζεται "δεδομένης της κατάστασης" να δώσει 300 και 400 ευρώ για την 6500ΧΤ αλλά δεν συμβιβάζεται να πάρει series s "γιατί εγώ δεν μπορώ να παίζω με controller" κάτι το οποίο μαθαίνεται σε μια βδομάδα αν δεν είναι ξεροκέφαλος και γενικά αρκετά games έχουν M/K. Δηλαδή στο series s + games δεν κολλάει το "δεδομένης της κατάστασης"; Άλλωστε αν κοιτάς για την 6500ΧΤ προφανώς μόνο gaming θέλεις να κάνεις στο pc, αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο η κάρτα. Θεωρώ ότι ο συνδυασμός που έβαλα πριν με τον 5600G (που ούτε αυτός αξίζει 100% αλλά οκ) είναι καλός γιατί με την apu του μπορείς να παίξεις competitive του στυλ valorant, overwatch, apex legends, κτλ και στο series s παίζεις τα single. Και μπορεί να οδηγήσει και mid - to high end κάρτες της επόμενης γενιάς αν θέλεις να αναβαθμίσεις.

Αν εννοείς εμένα επειδή χρησιμοποίησα την έκφραση διευκρινίζω ξεκάθαρα ότι δεν μιλάω για 300-400 αλλά για 200 max. Για τέτοιο συμβιβασμό μιλάμε. Κατα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, chrisde είπε

Αν εννοείς εμένα επειδή χρησιμοποίησα την έκφραση διευκρινίζω ξεκάθαρα ότι δεν μιλάω για 300-400 αλλά για 200 max. Για τέτοιο συμβιβασμό μιλάμε. Κατα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Γενικά το λέω, γιατί ακούγεται πολύ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Παπαρια, σταθερα ειναι τα ποσοστα εδω και 7 μηνες.

Το βλέπεις αυτό να είναι σταθερό ποσοστό στην GTX1650 ?? ανέβηκε 14% από το 5.36% στο 6.10% σε τρις μήνες.

Steam-1650.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

300-400άρια για σκουπίδια δεν αξίζει να δώσεις, καλύτερα 1000+ να πάρεις κάτι αξιόλογο παρά 400 για σκουπίδι. Και επειδή σ' αυτές τις τιμές παίζουν μόνο σκουπίδια, πας για Series S + gamepass.

Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, για την 3070 FE έδωσα 466eu τελική (τα 26eu ήταν μεταφορικά)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmirko15 είπε

Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, για την 3070 FE έδωσα 466eu τελική (τα 26eu ήταν μεταφορικά)..

Ήσουν τυχερός και βρήκες FE που παίζει στο MSRP. Αν έβρισκες 3080 FE θα έδινες 700Ε δηλαδή + μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ήσουν τυχερός και βρήκες FE που παίζει στο MSRP. Αν έβρισκες 3080 FE θα έδινες 700Ε δηλαδή + μεταφορικά.

Δεν την πρόλαβα. Αλλά πιστεύω την επόμενη φορά ίσως τα καταφέρω. Νομίζω 719eu έβγαινε με τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, για την 3070 FE έδωσα 466eu τελική (τα 26eu ήταν μεταφορικά)..

Εσυ αποτελεις την εξαιρεση στον κανονα και οχι την νορμα ομως. Συμβαινει πολυ σπανια αυτο και απλα ετυχε.. 466 για 3070 ουτε στην σφαιρα της φαντασιας στο 99% των περιπτωσεων..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, jmirko15 said:

Δεν την πρόλαβα. Αλλά πιστεύω την επόμενη φορά ίσως τα καταφέρω. Νομίζω 719eu έβγαινε με τα μεταφορικά.

Παίζει scriptάκι ή καθημερινές επισκέψεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chrisde είπε

Όποιος έχει ήδη gpu από 1050ti και πάνω δεν την κοιτάει καν. Επίσης όποιος έχει mobo με pci express 3.0 επίσης. Simple as that. Ο μόνος λόγος να την πάρει κάποιος είναι άμα έχει ή θέλει να πάρει καινούρια mobo με pci express 4.0 προφανώς και τη βρεί κοντά στα 200 max. Θα μου πείτε (και θα έχετε δίκιο) ότι και πάλι πολλά είναι. Ναι μεν αλλά δεδομένης της κατάστασης κάνεις αναγκαστικές υποχωρήσεις. Θα μου πείτε πάλι ότι σιγά μην τη βρούμε τόσο ήδη πωλείται 300-400€. Εδώ δεν υπάρχει δικαιολογία. Υποτίθεται ότι την πετσοκόψανε για να μην την κοιτάνε οι miners και να έχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα και άρα τιμή κοντά στο msrp. Αν δεν μπορούνε να κάνουνε ούτε αυτό να πάνε να μαμηθούνε αυτοί και οι κάρτες τους! Η λύση είναι μία: Να μην την αγοράζει κανείς για να αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές εκεί που πρέπει. Όποιος την αγοράζει σε αυτές τις τιμές είναι άξιος της μοίρας του.

Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια και εδω οντως δεν υπαρχει καμια δικαιολογια. 

Και αυτο δυστυχως δειχνει γιατι και η νεα γενια θα ειναι πανακριβη ανεξαρτητως mining.. Αφου ειδαν οτι το πειραμα πετυχε θα συνεχισουν ετσι. Το ζητημα ειναι οτι κυριολεκτικα καθετι στο h/w εχει παρει την ανιουσα στις τιμες οποτε καποια στιγμη θα γινει μεγαλο μπαμ θεωρω με την αγορα αν συνεχισουν ετσι.. 

Δεν ειναι δυνατον να συντηρηθει ειδικα η lower end/mainstream αγορα που ειναι ο κινητηριος μοχλος με τετοιες τιμες μελλοντικα για αναβαθμισεις.. Δεν ξερω αυτη η οπορτουνιστικη ταση τους που θα οδηγησει γιατι αν ξενερωσει πολυς κοσμος θα εγκαταλειψει (και να πεσουν οι τιμες και ετσι να αρχισει να ισορροπει η αγορα.. )

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Εσυ αποτελεις την εξαιρεση στον κανονα και οχι την νορμα ομως. Συμβαινει πολυ σπανια αυτο και απλα ετυχε.. 466 για 3070 ουτε στην σφαιρα της φαντασιας στο 99% των περιπτωσεων..

Καλά ναι, εγώ το λέω για σύγκριση τιμής. Πόσο θα ήταν μια 3070 και δεν είναι δυνατόν να θέλει τα ίδια λεφτά για την παραπάνω..

19 minutes ago, Thresh said:

Παίζει scriptάκι ή καθημερινές επισκέψεις?

 

Ειδοποιήσεις discord/telegram και μετά manually. Συνήθως έχεις 5-30” άμα δεν πέσει το site..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Το βλέπεις αυτό να είναι σταθερό ποσοστό στην GTX1650 ?? ανέβηκε 14% από το 5.36% στο 6.10% σε τρις μήνες.

Steam-1650.png

Και επεσε το δεκεμβριο, ενώ η 1060 που δεν πωλείται καν ανέβηκε... Δεν ξερω τι συμπερασμα βγαζεις εσυ, εγω δε βγαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι της αποψης οτι η φιλη μας η AMD το εκανε επιτιδες! Εβγαλε την καρτα, την πηραν οι scalpers, χρεωθηκαν και κερδος δεν θα βγαλουν! Ισα ισα θα αναγκαστουν να την πουλανε πιο φτηνα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...