Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Το valhala οντως, εμενα ειναι οριακα πανω απο 60 λογω λιγο χαμηλοτερης αναλυσης. Το rdr2 παει ταπα στο ultra preset, τωρα αμα τερματίσεις και τις μπαρες στο advanced οντως σε σημεια χανεις το 60αρι.

Απλα θελω να πω απο raster ειμαστε πολύ κοντα στο ακατεβατο 60αρι 

Εννοείται μιλάω για τέζα settings και φυσικά χωρίς MSAA στο RDR. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AMD FidelityFX Super Resolution 2.0 has been added to Farming Simulator 22

Καλά οι κόκκινοι δεν την παλεύουν..Σήμερα το Hitman 3 πήρε FSR 1.0 support, το Sniper Elite 5 που το δίνουν και bundle τρομάρα τους, βγαίνει αύριο κι' αυτό με FSR 1.0...Και πήρε το FS 22 που είναι παντελώς αχρείαστο.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι θέμα της amd. Οι developers του εκάστοτε παιχνιδιού πρέπει να το ενσωματώσουν στον κώδικά του. Υπομονή τώρα βγήκε, σιγά σιγά όπου υπάρχει dlss θα βγει και fsr2. Να καταλάβουμε όμως και το εξής: επειδή οι δύο τεχνολογίες είναι παραπλήσιες, οι developers είτε θα τις υποστηρίζουν και τις δύο, είτε καμία. Δεν έχει νόημα να κάτσουν να κάνουν δουλειά για το fsr2 και μετά να μην βάλουν και dlss για παράδειγμα, αφού χρειάζονται απλά μερικές παραμετροποιήσεις και η περισσότερη δουλειά θα έχει ήδη γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μου ήρθε χθες η rx 6600 pulse και είμαι πολύ ευχαριστημένος, τεράστια η διαφορά από την rx 550 4gb, οι δε θερμοκρασίες είναι νομίζω καλές, μετά από μισή ώρα gaming έπιασε 74 βαθμούς και 87 στο hotspot. Απλός είχα ένα θεματικι στην αρχή, όταν ανέβαζε στροφές έκανε ένα ελάχιστο τρίξιμο (ακουγόταν κυρίως όταν είχε ησυχία το δωμάτιο) ανά ένα δευτερόλεπτο, ξεβιδωσα 1-2 στροφές τις βίδες που την κρατάνε και τις ξαναβιδωσα και το τρίξιμο έφυγε. Το θέμα είναι ότι αν την κουνήσω ελάχιστα (πχ μισό χιλιοστό) με το δάχτυλο την ώρα που δουλεύει φουλ το κάνει πάλι το τρίξιμο, αν την αφήσω σταματάει. Πιστεύετε να έχω θέμα παρόλο που δεν το κάνει αυτό από μόνη της πια ;;

PS. Δεν έχω παρατηρήσει να έχει coil whine εκτός και αν είναι τόσο μικρό που δεν μπορώ να το αντιληφθώ.

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην κάνει θόρυβο είναι το φυσιολογικό. 😜

Αυτόσυντονισμός μπορεί να υπάρξει σε όλες τις καρτες.

Να την χαίρεσαι την κάρτα σου φίλε μου και μην ανησυχείς.

Coil whine συνήθως βρίσκεις πιο συχνά σε high end κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FSR 2.0 στο God of War με το σημερινό patch. Όποιος το δοκιμάσει ας μας πει εντυπώσεις αν θέλει.

 

Spoiler

Edit: Τώρα το είδα ότι έχει ανέβει ήδη στο σχετικό θέμα του παιχνιδιού

GOD-OF-WAR-FSR-2.0.jpg.9c80b7e7a948a231319d7bb66eff7b57.jpg

Spoiler

God-of-War.webp.06a3ac2b6f85d70f446ad33f64e7d026.webp

 

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/5/2022 στις 11:25 ΜΜ, bep1995 είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε χθες η rx 6600 pulse και είμαι πολύ ευχαριστημένος, τεράστια η διαφορά από την rx 550 4gb, οι δε θερμοκρασίες είναι νομίζω καλές, μετά από μισή ώρα gaming έπιασε 74 βαθμούς και 87 στο hotspot. Απλός είχα ένα θεματικι στην αρχή, όταν ανέβαζε στροφές έκανε ένα ελάχιστο τρίξιμο (ακουγόταν κυρίως όταν είχε ησυχία το δωμάτιο) ανά ένα δευτερόλεπτο, ξεβιδωσα 1-2 στροφές τις βίδες που την κρατάνε και τις ξαναβιδωσα και το τρίξιμο έφυγε. Το θέμα είναι ότι αν την κουνήσω ελάχιστα (πχ μισό χιλιοστό) με το δάχτυλο την ώρα που δουλεύει φουλ το κάνει πάλι το τρίξιμο, αν την αφήσω σταματάει. Πιστεύετε να έχω θέμα παρόλο που δεν το κάνει αυτό από μόνη της πια ;;

PS. Δεν έχω παρατηρήσει να έχει coil whine εκτός και αν είναι τόσο μικρό που δεν μπορώ να το αντιληφθώ.

87 βαθμους? σε σουβλατζιδικο την εχεις??? ανοιξε το κουτι εντελως, η ψυξη σου ειναι ανυπαρκτη..90βαθμους δεν αντεχει καμια καρτα εκτος απο εξαιρεσεις

απο 550 σε 6600,αυτο ειναι αναβαθμιση, η μερα με τη νυχτα..

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Stefanos683 είπε

87 βαθμους? σε σουβλατζιδικο την εχεις??? ανοιξε το κουτι εντελως, η ψυξη σου ειναι ανυπαρκτη..90βαθμους δεν αντεχει καμια καρτα εκτος απο εξαιρεσεις

απο 550 σε 6600,αυτο ειναι αναβαθμιση, η μερα με τη νυχτα..

Φυσιολογικό ειναι το 87 στο hotspot. Εμενα εχει παει και 95+

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Stefanos683 said:

87 βαθμους? σε σουβλατζιδικο την εχεις??? ανοιξε το κουτι εντελως, η ψυξη σου ειναι ανυπαρκτη..90βαθμους δεν αντεχει καμια καρτα εκτος απο εξαιρεσεις

απο 550 σε 6600,αυτο ειναι αναβαθμιση, η μερα με τη νυχτα..

Το όριο στο hotspot για τις rdna1 και rdna2 είναι 110 βαθμοί, είμαι 23 βαθμούς κάτω, ιουλιο-αυγουστο μπορεί να πιάσει και 93-94 αλλά και πάλι θα είναι κάτω από το όριο

Επεξ/σία από bep1995
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Stefanos683 είπε

εκανα λαθος, ναι το χοτσποτ δεν ειναι η θερμοκρασια της καρτας

Δεν ειναι η θερμοκρασια του πυρηνα. Η καρτα ομως σε καποιο σημειο της ειναι στους 87 βαθμους. Οι RDNA 1 εχουν νομιζω 17 αισθητηρες στην καρτα και το hotspοt ειναι το πιο ζεστο σημειο. Ο πυρηνας συνηθως ειναι 10-15 βαθμους κατω απο το hotspot. Με 90 hotspot και με 75 πυρηνα δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην καρτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...