Προς το περιεχόμενο

'Εγχρωμο πολυμηχάνημα για Home Office


Commendatore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ενδοιασμός για τους inkjet, εκτός από τις υποχρεωτικές 1-2 έγχρωμες εβδομαδιαίες εκτυπώσεις συντήρησης, είναι ότι σε περίπτωση προβλήματος δεν επισκευάζεται ή η επισκευή του είναι τόσο ασύμφορη που αναγκαστικά φεύγει απευθείας στην ανακύκλωση. Χωρίς σοβαρή εγγύηση θα απέφευγα να δώσω πάνω από 120€ για έναν inkjet. Αν δεν εκτυπώνεται φωτογραφίες, όσο δελεαστικά και αν σας φαίνονται τα φθηνά μελάνια ή οι "ονομαστικές" χιλιάδες εκτυπώσεις, να αποφύγετέ την κατάρα των μελανιών :P. Αγόρασα πάλι inkjet (τρίτος στην 10ετία) μόνο και μόνο επειδή μου έχει περισσέψει μελάνι! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ήμουν στο παρά '5 να παραγγείλω τον Brother DCPL3550CDW, αλλά κατέληξα στον Epson EcoTank ET4750 κυρίως λόγω των προδιαγραφών του και του μικρού μεγέθους.

Φοβερό μηχάνημα ο Brother και με πολύ οικονομικά αναλώσιμα, αλλά δυστυχώς ο όγκος του ήταν απαγορευτικός για τον χώρο μου.

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν με τις γνώμες τους, ας ελπίσουμε πως δε θα το μετανοιώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/9/2020 στις 6:52 ΜΜ, NiKoSmile είπε

Ο ενδοιασμός για τους inkjet, εκτός από τις υποχρεωτικές 1-2 έγχρωμες εβδομαδιαίες εκτυπώσεις συντήρησης, είναι ότι σε περίπτωση προβλήματος δεν επισκευάζεται ή η επισκευή του είναι τόσο ασύμφορη που αναγκαστικά φεύγει απευθείας στην ανακύκλωση. Χωρίς σοβαρή εγγύηση θα απέφευγα να δώσω πάνω από 120€ για έναν inkjet. Αν δεν εκτυπώνεται φωτογραφίες, όσο δελεαστικά και αν σας φαίνονται τα φθηνά μελάνια ή οι "ονομαστικές" χιλιάδες εκτυπώσεις, να αποφύγετέ την κατάρα των μελανιών :P. Αγόρασα πάλι inkjet (τρίτος στην 10ετία) μόνο και μόνο επειδή μου έχει περισσέψει μελάνι! :lol:

Δε θα συμφωνήσω.Το βασικό πρόβλημα ενός inkjet εκτυπωτή είναι η κεφαλή του.Στους inkjet που η κεφαλή είναι πάνω στα μελάνια αν χαλάσει πετάς το μελάνι αγοράζεις ένα καινούργιο και συνεχίζεις.Το πρόβλημα αυτό είναι ότι ανέκαθεν ήμουν και κατά των ink tank διότι εκεί αν χαλάει η κεφαλή πάει για ανακύκλωση γιατί δε συμφέρει η επισκευή της.

Από την άλλη αυτό των δύο εκτυπώσεων εβδομαδιαίως νομίζω ότι είναι και ένας μύθος.Έχω ένα φτηνιάρικο hp inkjet σχεδόν πέντε χρόνια.Του έχω πιει το αίμα στην κυριολεξία.Τον έχω αφήσει χωρίς εκτύπωση και πάνω από 20 μέρες που ήμουν σε άδεια πολλές φορές.Ποτέ δεν πέταξα μελάνι γιατί βούλωσε, απλά γιατί κάηκε ενδεχομένως το τσιπάκι από την πολύ χρήση.Όσο για μελάνια ποτέ δεν αγόρασα γνήσια.Συνήθως αναγεμισμένα τα οποία μέχρι να τα παίξουν γεμίζω με σύριγγα με μηδενικό κόστος.

Με λίγα λόγια αν κάποιος έχει και όρεξη να γεμίζει για οικιακό που θέλει και καμία έγχρωμη φωτογραφία προτείνω φτηνιάρικο inkjet με την κεφαλή πάνω στα μελάνια.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δε θα συμφωνήσω.Το βασικό πρόβλημα ενός inkjet εκτυπωτή είναι η κεφαλή του.Στους inkjet που η κεφαλή είναι πάνω στα μελάνια αν χαλάσει πετάς το μελάνι αγοράζεις ένα καινούργιο και συνεχίζεις.Το πρόβλημα αυτό είναι ότι ανέκαθεν ήμουν και κατά των ink tank διότι εκεί αν χαλάει η κεφαλή πάει για ανακύκλωση γιατί δε συμφέρει η επισκευή της.

Από την άλλη αυτό των δύο εκτυπώσεων εβδομαδιαίως νομίζω ότι είναι και ένας μύθος.Έχω ένα φτηνιάρικο hp inkjet σχεδόν πέντε χρόνια.Του έχω πιει το αίμα στην κυριολεξία.Τον έχω αφήσει χωρίς εκτύπωση και πάνω από 20 μέρες που ήμουν σε άδεια πολλές φορές.Ποτέ δεν πέταξα μελάνι γιατί βούλωσε, απλά γιατί κάηκε ενδεχομένως το τσιπάκι από την πολύ χρήση.Όσο για μελάνια ποτέ δεν αγόρασα γνήσια.Συνήθως αναγεμισμένα τα οποία μέχρι να τα παίξουν γεμίζω με σύριγγα με μηδενικό κόστος.

Με λίγα λόγια αν κάποιος έχει και όρεξη να γεμίζει για οικιακό που θέλει και καμία έγχρωμη φωτογραφία προτείνω φτηνιάρικο inkjet με την κεφαλή πάνω στα μελάνια.

Δεκτή και αυτή η τοποθέτηση, για έναν εκτυπωτή των 40€. Αλλά θέλει προσωπική εργασία και λίγη τύχη, γιατί όπως είναι γνωστό, η μέση διάρκεια ζωής ενός inkjet είναι 3 χρόνια και δεν επισκευάζεται. Και ο προτελευταίος inkjet των 100€ (CANON MG5550) μου έβγαλε 6χρόνια, αλλά κάθε μήνα έπρεπε να ασχολούμαι με σύριγγες και μελάνια για να μου βγει τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Δεκτή και αυτή η τοποθέτηση, για έναν εκτυπωτή των 40€. Αλλά θέλει προσωπική εργασία και λίγη τύχη, γιατί όπως είναι γνωστό, η μέση διάρκεια ζωής ενός inkjet είναι 3 χρόνια και δεν επισκευάζεται. Και ο προτελευταίος inkjet των 100€ (CANON MG5550) μου έβγαλε 6χρόνια, αλλά κάθε μήνα έπρεπε να ασχολούμαι με σύριγγες και μελάνια για να μου βγει τζάμπα.

Νίκο κανένας εκτυπωτής των 50 , 100 ή 150 ευρώ δεν επισκευάζεται.Δε συμφέρει.Τον πας για επισκευή αν είναι μέσα στην εγγύηση. Αν είναι εκτός εγγύησης πας για καινούργιο. Επισκευάζεις κάποιον επαγγελματικό πολύ ακριβό που συμφέρει η επισκευή του.

Από την άλλη τι να πω είναι και θέμα τύχης.Εμένα είναι ο τρίτος φτηνιάρικος πάντα .Οι δύο πρώτοι EPSON  ΚΑΙ CANNON με το που έληξε η εγγύηση τερμάτισαν.Λίγες εκτυπώσεις γιατί αγόραζα γνήσια μελάνια.Ενδεχομένως να φταίει και αυτό. Με τούτον είναι στον 5ο χρόνο.Τον έχω ξεσκίσει στην κυριολεξία.Προχτές έβγαλα μαζεμένες 50 σελίδες με τη μία , λέω δε θα αντέξει ήρθε το τέλος του αλλά συνεχίζει.Πιθανώς βοηθάνε και οι ποολλές εκτυπώσεις που κάνω γιατί δε με νοιάζει το κόστος.Είναι πλέον τζάμπα.

Πήρα πριν 3,5 χρόνια τρία μισόλιτρα έγχρωμα με 1,5 ευρώ το ένα και ένα λίτρο μαύρο με 12 ευρώ (αυτό ήταν ακριβό) και θα έχω μελάνι τουλάχιστον άλλα τόσα.

Για κάποιον που δεν τόχει με το γέμισμα ναι είναι δίλημμα το τι θα πάρει γιατί δε συμφέρει να αγοράζεις XL μελανάκι  με 30 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...