Προς το περιεχόμενο

665 ευρω για ανακτηση δεδομενων. Τι να κανω;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδωσα 60 ευρω προκαταβολικα για διαγνωση και ζητανε αλλα 600 ευρω. Τα λεφτα ειναι υπερβολικα. Μπορω να το παω καπου αλλου για να ρωτησω τιμες;

Οριστε και το e-mail :

 

 

Αναφορά σε κείμενο

Σχόλια που προστέθηκαν:
Χαίρεται,

το email αυτό περιέχει σημαντικές πληροφορίες για την υπόθεση σας και οφείλετε να το διαβάσετε και να το κατανοήσετε πλήρως.

Σε περίπτωση που δεν καταλαβαίνετε κάτι απο τα παρακάτω παρακαλώ ζητήστε διευκρινίσεις.

Παρακάτω θα βρείτε τη διάγνωση του αποθηκευτικού σας μέσου που έχουμε στο εργαστήριο μας:

ΔΙΑΓΝΩΣΗ:
Degraded Heads Assembly : Ασθενείς κεφαλές - Κάποιες κεφαλές του δίσκου παρουσιάζουν αστάθεια στην εγγραφή/ανάγνωση και απαιτείται ειδική μεταχείριση τους, αλλά και προσωρινή απενεργοποιηση τους και/ή αντικατάστασή τους ώστε να επιτευχθεί ανάγνωση των περιοχών δεδομένων

ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΚΤΗΣΙΜΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ

Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε την λίστα με τα ανακτήσιμα αρχεία του δίσκου σας:


Σας στέλνουμε την λίστα με τα ανακτήσιμα αρχεία. Λόγω της ασταθούς κατάστασης του δίσκου σας, η λίστα που σας παραδίδεται ισχύει για 1 εργάσιμη ημέρα, κατά την οποία ο δίσκος δεν αποσυνδέεται από το διαγνωστικό μας μηχάνημα αναμένοντας την απάντηση σας. Κατόπιν αυτού του διαστήματος η εταιρία δεν ευθύνεται για μεταβολή της κατάστασης του δίσκου και ως εκ τούτου θα εκδοθεί νέα λίστα με τα ανακτήσιμα αρχεία.

Η λίστα αρχείων που σας στέλνουμε πιστοποιεί ότι θα παραλάβετε τα συγκεκριμένα αρχεία όσον αφορά το όνομα, το μέγεθος και την ημερομηνία δημιουργίας τους.

ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ ΑΡΧΕΙΩΝ

Ο έλεγχος των ανακτημένων αρχείων όσον αφορά το περιεχόμενο τους, αποτελεί αποκλειστική ευθύνη του πελάτη
O πελάτης έχει δικαίωμα να πραγματοποιήσει έλεγχο των αρχείων, πριν την παράδοση τους, είτε στην έδρα της εταιρίας είτε εξ’ αποστάσεως μέσω του προγράμματος Teamviewer.
Σε καμία περίπτωση δεν υποχρεούται η εταιρία να ανοίξει τα αρχεία που ανακτά ούτε ευθύνεται για τη λειτουργικότητα τους.

ΚΟΣΤΟΣ ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

Το κόστος της διαδικασίας ανέρχεται στα [488€* 24%= 605,12€] Τα αρχεία σας μπορούν να αποθηκευτούν σε εξωτερικό δίσκο. Μπορούμε να προμηθευτούμε για την εξυπηρέτηση σας έναν 2,5'' 1TB σκληρό δίσκο με χρέωση [61,88€* 24%= 76,73€]


Εάν η λίστα σας περιέχει αρχεία με μέγεθος 0kb ή αρχεία που έχουν προέκταση .badfile, αυτά δεν είναι λειτουργικά καθώς είναι μόνιμα κατεστραμμένα στην επιφάνεια του δίσκου σας.

Η εταιρία δεν πρόκειται να επιστρέψει χρήματα στον πελάτη μετά την αποπληρωμή της ανάκτησης δεδομένων.

Για το λόγo αυτό, ο πελάτης έχει τη δυνατότητα να ελέγξει τα ανακτημένα αρχεία με μεγάλη προσοχή και να αποφασίσει αν επιθυμεί να πληρώσει για τη διαδικασία της ανάκτησης δεδομένων.

Με εκτίμηση

 

Το θεμα ειναι οτι ο δισκος δεν εφαγε καποια πτωση, ηταν μεσα στον υπολογιστη, απλα σταματησε να λειτουργει μια ημερα. η ζημια δεν πρεπει να ειναι τοσο σοβαρη που να δικαιολογει αυτο το ποσο. Τι θα κανατε στη θεση μου; Να παρω και 2η διαγνωση;

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εδωσα 60 ευρω προκαταβολικα για διαγνωση και ζητανε αλλα 600 ευρω. Τα λεφτα ειναι υπερβολικα.

Τί όγκος δεδομένων θα ανακτηθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω μονο φωτογραφιες/βιντεο. Δηλαδη 10gb. Αλλα μου ειχαν πει οταν τον πηγα οτι δεν παιζει ρολο το μεγεθος. Δλδ και ενα αρχειο να ηθελα, η τιμη θα εξαρτηθει απο την δυσκολια ανακτησης. Ο δισκος ειναι 3Tb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν έχει σημασία. Αν είναι σημαντικά τα δεδομένα προχώρα σε ανάκτηση. Αν όχι πάρε νέο δίσκο. 

Οι τιμή που σου έδωσε η tictac είναι φυσιολογική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GRat είπε

Βασικά δεν έχει σημασία. Αν είναι σημαντικά τα δεδομένα προχώρα σε ανάκτηση. Αν όχι πάρε νέο δίσκο. 

Οι τιμή που σου έδωσε η tictac είναι φυσιολογική.

Δλδ αν ο δισκος ειχε φαει πτωση ή ειχε καει απο εναλλαγη ρευματος ή διαφορα αλλα, ποσο θα ζητουσαν; 1000+;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο έγραψα και αλλού,το κόστος είναι ανάλογο το ποσο σημαντικά είναι τα αρχεία για εσένα.Αν είναι μοναδικά τότε πληρώνεις και στα ανακτούν.

Αν είναι υπερβολικά εσύ το ξέρεις.

Μόλις τώρα, Veggie_Chia είπε

Δλδ αν ο δισκος ειχε φαει πτωση ή ειχε καει απο εναλλαγη ρευματος ή διαφορα αλλα, ποσο θα ζητουσαν; 1000+;

Αν είχες backup δεν θα ζητούσαν τίποτα.

  • Like 6
  • Thanks 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Στο έγραψα και αλλού,το κόστος είναι ανάλογο το ποσο σημαντικά είναι τα αρχεία για εσένα.Αν είναι μοναδικά τότε πληρώνεις και στα ανακτούν.

Αν είναι υπερβολικά εσύ το ξέρεις.

Αν είχες backup δεν θα ζητούσαν τίποτα.

Ελαχιστοι ειναι αυτοι που κρατουν backup. Οκ λαθος μου βεβαια.

Μπορειτε να μου πειτε αλλες 2,3 εταιριες να παρω και 2η γνωμη;

Ειδαλλως μπορω να ζησω και χωρις τις φωτογραφιες ή περιμενω λιγα χρονια να πεσουν οι τιμες.

Εγω νομιζω οτι ειναι κατι ευκολο και αν ειχα τις γνωσεις θα το εκανα και εγω με λιγοτερο απο 50 ευρω. Αλλαγη των κεφαλων θελει. Και με ενα βιντεο στο youtube και λιγη τυχη, το εχεις.. Κανω λαθος;

Επεξ/σία από Veggie_Chia
  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Backup ρε παιδιά....Backup...

Ολο αυτό λέμε...

Σημασία εχει το πόσο σημαντικά είναι τα αρχεία για σενα σε σχέση με το ποσό που σου ζητάνε...

Αν πιστευεις οτι τόσο σημαντικά και αξίζει το ποσό, πληρώνεις...

Οι δίσκοι αστοχούν και χωρίς χτυπήματα ή πτώσεις....

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Veggie_Chia είπε

Ελαχιστοι ειναι αυτοι που κρατουν backup. Οκ λαθος μου βεβαια.

Μπορειτε να μου πειτε αλλες 2,3 εταιριες να παρω και 2η γνωμη;

Ειδαλλως μπορω να ζησω και χωρις τις φωτογραφιες ή περιμενω λιγα χρονια να πεσουν οι τιμες.

Πήγες στην καλύτερη εταιρεία. Οι τιμές δεν θα πέσουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Ελαχιστοι ειναι αυτοι που κρατουν backup. Οκ λαθος μου βεβαια.

Μπορειτε να μου πειτε αλλες 2,3 εταιριες να παρω και 2η γνωμη;

Ειδαλλως μπορω να ζησω και χωρις τις φωτογραφιες ή περιμενω λιγα χρονια να πεσουν οι τιμες.

Εγω νομιζω οτι ειναι κατι ευκολο και αν ειχα τις γνωσεις θα το εκανα και εγω με λιγοτερο απο 50 ευρω. Αλλαγη των κεφαλων θελει. Και με ενα βιντεο στο youtube και λιγη τυχη, το εχεις.. Κανω λαθος;

Δεν τις έχεις τις γνώσεις,ουτε και τον εξοπλισμό.Το τι θεωρείς εσύ ευκολο δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί δεν τα κατάφερες οσο και να προσπάθησες.Και το ότι γίνεται ανάκτηση τωρα δεν σημαίνει ότι θα γίνεται και αύριο ή σε 5 μήνες.Και ναι οι πιο πολλοί πρέπει να την πατήσουν πρώτα για να κρατανε αντίγραφα.

 

 

  • Like 6
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ακριβή η ανάκτηση δεδομένων φιλε
με ενα flashακι 32gb των 3€ ( η καλυτερα 2 των 32gb σε διαφορετικο μερος το καθε ενα...ιδανικα 3 ) 
θα εβαζες μεσα τις σημαντικες σου φωτογραφιες/βιντεο/αρχεια και θα γλυτωνες τωρα τα 660€
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Ελαχιστοι ειναι αυτοι που κρατουν backup. Οκ λαθος μου βεβαια.

Μπορειτε να μου πειτε αλλες 2,3 εταιριες να παρω και 2η γνωμη;

Ειδαλλως μπορω να ζησω και χωρις τις φωτογραφιες ή περιμενω λιγα χρονια να πεσουν οι τιμες.

Εγω νομιζω οτι ειναι κατι ευκολο και αν ειχα τις γνωσεις θα το εκανα και εγω με λιγοτερο απο 50 ευρω. Αλλαγη των κεφαλων θελει. Και με ενα βιντεο στο youtube και λιγη τυχη, το εχεις.. Κανω λαθος;

1ον) Back up κάνουν όλοι όσοι ξέρουν ότι οι σκληροί μπορεί να χαλάσουν από την μια μέρα στην άλλη, οπότε πάντα μα πάντα κάνουν backup πράγματα που δεν θέλουν να χάσουν.

2ον) Όλο το ζουμί της τελευταίας πρότασής σου είναι αυτό: "Αν είχα τις γνώσεις", προφανώς και εγώ αν είχα τις γνώσεις να φτιάξω μια μηχανή αυτοκινήτου θα την έφτιαχνα εύκολα και δεν θα μου κόστιζε να το πάω σε συνεργείο, δεν τις έχω όμως οπότε μου κοστίζει.

Μπορείς να ψάξεις και άλλες λύσεις και να ζητήσεις προσφορές από άλλες εταιρίες αλλά δεν νομίζω να βρεις φθηνότερη, το πολύ κανα 50αρικο κάτω. Μην ξεχνάς ότι και οι άλλες εταιρίες πιθανόν θα ζητήσουν λεφτά για διάγνωση.

Αφού δεν θες να δώσεις τόσα λεφτά (το οποίο είναι δεκτό και κατανοητό) είτε μπορείς να το προσπαθήσεις μόνος σου είτε παρατάς τον δίσκο και αγοράζεις δυο τρεις να τους έχεις και για backup.

Όμως να ξέρεις ότι επειδή εσύ κοστολογείς ένα πράγμα σε μια τιμή δεν σημαίνει ότι μια εταιρία με ανθρώπους με γνώσεις που πληρώνονται, είναι ασφαλισμένοι, έχει μηχανήματα, εγκαταστάσεις, πληρώνει φόρους κτλ., έχει ανταγωνισμό στην αγορά μπορεί να πει: "Α, αυτή η δουλειά εύκολη είναι, θα πάρω 50 ευρώ", δεν πάει έτσι στις επιχειρήσεις.

  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Ελαχιστοι ειναι αυτοι που κρατουν backup. Οκ λαθος μου βεβαια.

Μπορειτε να μου πειτε αλλες 2,3 εταιριες να παρω και 2η γνωμη;

Ειδαλλως μπορω να ζησω και χωρις τις φωτογραφιες ή περιμενω λιγα χρονια να πεσουν οι τιμες.

Εγω νομιζω οτι ειναι κατι ευκολο και αν ειχα τις γνωσεις θα το εκανα και εγω με λιγοτερο απο 50 ευρω. Αλλαγη των κεφαλων θελει. Και με ενα βιντεο στο youtube και λιγη τυχη, το εχεις.. Κανω λαθος;

Αν ανοίξεις τον δίσκο και μολυνθεί με μικροσωματίδια σκόνης, μετά δεν γίνεται ούτε με 600.000€.
Ισως η συζήτηση να πρέπει να περιοριστεί στο αν ΠΡΑΓΜΑΤΙ χρειάζεται υποσύστημα κεφαλών και προενισχυτή, και ποια είναι τα συμπτώματα προβλημάτων που σου παρουσίασε. Επίσης, επειδή όσο το καθυστερείς και όσο ο δίσκος ξαναδουλέψει η φθορά θα είναι πλέον εκθετικά αυξανόμενη, στο κατά πόσο αποδέχεσαι το ρίσκο να τον αποσύρεις από τους τικ-τακ.

Οταν τον έδωσες, τι συμπτώματα παρουσίαζε; Γιατί αν σου λένε για κεφαλές, ο δίσκος δεν θα φαινόταν καν, ή, θα εξαφανιζόταν αμέσως με την προσπέλαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

Δλδ αν ο δισκος ειχε φαει πτωση ή ειχε καει απο εναλλαγη ρευματος ή διαφορα αλλα, ποσο θα ζητουσαν; 1000+;

Έιναι ταρίφα οι τιμές και πάνε αναλογικά με το μέγεθος του δίσκου (και του πορτοφολιού του πελάτη ορισμένες φορές).

Μην το ψάχνεις αν είναι καλή τιμή γιατί όλοι τα ίδια πάνω-κάτω ζητάνε.

Το μόνο που πρέπει να σκεφτείς είναι αν αξίζουν τα αρχεία που χάνεις τα χρήματα αυτά.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...