Προς το περιεχόμενο

665 ευρω για ανακτηση δεδομενων. Τι να κανω;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, snbblp είπε

Βλέπω τι περιγράφουν. Απενεργοποίησαν προβληματική κεφαλή για να μην τους πεθάνει στα χέρια κατά το imaging και διάβασαν ότι μπόρεσαν. Με αυτά τα λεφτά πάντως, αλλάζεις κεφαλές, διαβάζεις το 90+ του δίσκου, και έχεις και ρεστα. Το να ξε-τσεκάρεις μία κεφαλή στο PC3000 δεν είναι και πολύωρη βαριά εργασία. Κι ακόμα λιγότερη στο Deepspar.
Αυτή τη δουλειά κάναμε, επί σχεδόν 30 χρόνια.

Αν το είχες φέρει στο γραφείο μου και σε διάβαζα να γράφεις κάτι τέτοιο, θα σε καλούσα να τον παραλάβεις όπως τον έφερες, λέγοντας πως δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ. Κανένας δεν επενδύει από 200.000 έως μερικές δεκάδεες εκατομμύρια για να δει, να αντιγράψει, ή να σβήσει τα αρχεία σου. Ο επαγγελματίας σέβεται το μέσο και το περιεχόμενο πολύ περισσότερο απ' ότι ο χρήστης.
Οπως εγώ, έτσι κι αυτοί, είμαστε επαγγελματίες.

Πελάτης μου φέρνει το PC του για επισκευή , αμυδρά τον θυμόμουν από προηγούμενο κατάστημα που δούλευα οτι ήταν περίεργος άλλα δεν έδωσα μεγάλη σημασία, την 2μερα το βάζω στο πάγκο και προσπαθώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχει, το έχω στο πάγκο και τρέχω διαγνωστικά κτλ. κάποια στιγμή περνάει και του δείχνω οτι το εχω στο πάγκο και το τεστάρω χωρίς να έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα τι έχει ενώ ταυτόχρονα ασχολούμαι  με άλλα μηχανήματα. Την επόμενη μέρα έρχεται φορτωμένος γιατί καθυστερώ και τόσες μέρες το έχω στο πάγκο και δεν έχω βρει τι φταίει και μηπως καθυστερώ επειδή κάθομαι και βλέπω τις φωτογραφίες του, την ίδια στιγμή του το παρέδωσα πίσω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά έχω μια micro sd card 4gb η οποια ειχε μεσα ενα custom linux σε ext4 που χρησιμοποιούταν απο ενα πολυ ακριβο μηχανημα. Απο λαθος του συνεργατη μου φορμαρισε την καρτα σε fat32 και εγραψε μεσα λιγα mb. Τα αρχεια αυτα δεν υπαρχουν πουθενα στο ιντερνετ για να τα ξανακατεβασω γιατι περιεχουν και το calibrαρισμα που γινεται πανω στο συγκεκριμενο μηχανημα απο την εταιρια. Την κάρτα για να την επαναφερω τωρα όπως ήταν και να μπορεσει να λειτουργήσει παλι το μηχανημα πρεπει να το στειλω στην εταιρια και θα μου παρουν 15Κ+ ευρω. Δοκίμασα διαφορα προγραμματα επαναφορας για ext4 filesystem (σε windows και linux) και μου βρισκει αρκετα αρχεια (αν οχι ολα) αλλα χωρις κανενα file structure η τα σωστα ονοματα τους οποτε αυτό δεν μου χρησιμευει σε τίποτα. Εγώ θέλω να επαναφέρω το file structure οπως ήταν. Ξέρει κανεις να μου προτείνει κανενα συγκεκριμένο software που πιθανώς να κανει δουλεια? Σκεφτομαι να στειλω την κάρτα σε καποια εταιρία ελλαδα η εξωτερικό γιατι διαβασα ότι αυτοι εχουν ειδικο λογισμικο κατι σαν το EnCase Forensic που κοστίζει 3Κ+. Μπορει κανεις να μου πρότεινει καποια συγκεκριμένη εταιρία για την περιπτωση μου? επισης το κόστος για την ανάκτηση των δεδομένων υπολογίζεται με τα mb σε όλες τις εταιρίες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Τη Northwind την ανάφερα κι εγώ, στο αρχικό μου post.
Μάλιστα γράφει ότι κάνει τη διάγνωση δωρεάν.
Aλλά ο ΤS ούτε καν το είδε, ούτε καν διάβασε το site της.

Η ζημιά αυτή δεν μπορεί να διορθωθεί με ερασιτεχνισμούς, είναι κοστοβόρα και χρειάζεται κάποια έρευνα αγοράς για να γλυτώσεις λίγα (ή πολύ λίγα) χρήματα.
Ο ΤS δεν κάνει τίποτε από αυτά. 
Αυτό που θέλει είναι να βρει κάτι στα γρήγορα, στο γόνατο, να μην ασχοληθεί και να μην πληρώσει λεφτά...
Δεν γίνεται.
Απλώς ας πρόσεχε.

-

Την κοιταξα πριν φτιαξω το θεμα. Απλα ειπα να παω στους καλυτερους του ειδους.

1 ώρα πριν, mikevchq είπε

Οι μηχανικοί σκληροί έχουν μηχανικά μέρη. Αν μείνουν ακίνητοι για καιρό μπορεί να ξεραθεί η λίπανσή τους και να αστοχήσουν. Καλό είναι μια στο τόσο να μπαίνουν σε λειτουργία.

Σε ποια απο τις δυο περιπτωσεις ανηκει ομως η περιπτωση μου;

 

<<Ο δίσκος μου κάνει περίεργους θορύβους, χτυπάει, μουγκρίζει ή βγάζει περίεργες μελωδίες από το εσωτερικό του.>>   620 ΕΥΡΩ.

Ή


<<Ο δίσκος μου λειτουργεί κανονικά, δεν κάνει περίεργους θορύβους, δεν έχει συμβεί κάποιο ατύχημα (πτώση, βραχυκύκλωμα κλπ) όμως λέει ότι χρειάζεται διαμόρφωση. >>  120 ΕΥΡΩ.

 

Η διαφορα στη τιμη ειναι τεραστια αναμεσα στις 2 περιπτωσεις.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοι που κανανε ανακτηση παλια που δεν υπηρχε ανταγωνισμος σε πολυ μικροτερους δισκους περνανε 2000+

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

 

Σε ποια απο τις δυο περιπτωσεις ανηκει ομως η περιπτωση μου;

<<Ο δίσκος μου κάνει περίεργους θορύβους, χτυπάει, μουγκρίζει ή βγάζει περίεργες μελωδίες από το εσωτερικό του.>>   620 ΕΥΡΩ.

Ή


<<Ο δίσκος μου λειτουργεί κανονικά, δεν κάνει περίεργους θορύβους, δεν έχει συμβεί κάποιο ατύχημα (πτώση, βραχυκύκλωμα κλπ) όμως λέει ότι χρειάζεται διαμόρφωση. >>  120 ΕΥΡΩ.

 

Μάλλον στη πρώτη. Ο λόγος που δεν κάνει ήχους είναι γιατί έχει πεθάνει εντελώς και κάτι εμποδίζει την "κακή" λειτουργία του (κάνω φασαρία).

Νομίζω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι την ιδιαιτερότητα που έχει ένα μηχάνημα σαν τον σκληρό δίσκο. Ακόμα και το παράδειγμα του "να αλλάξει καλώδιο" που έδωσες νωρίτερα περιλαμβάνει κάτι σαν μικρό χειρουργείο. Θα πρέπει να είναι σε καθαρό δωμάτιο ο υπάλληλος με μάσκες, γάντια και ρόμπα. Θα πρέπει να έχει συγκεκριμένα εργαλεία και να προσέχει ακριβώς τι ακουμπάει. Θα πρέπει να κάνει όσο το δυνατών γρηγορότερα, γιατί και 99.99% καλά να ειναι τα φίλτρα αέρα κατι θα περάσει και θα κάτσει στον σκληρό αν κωλοβαράει.  Επειδή ρώτησες τιμή, 100-150 θα έκανε άνετα. 

Για να πάρεις ένα παράδειγμα της τεχνολογίας του σκληρού, οι κεφαλές όταν δουλεύουν είναι σε απόσταση απο τον δίσκο ~100 φορές μεγαλύτερη απο το μήκος κύματος του κόκκινου φωτός. Αν σε αυτό η αντίδραση σου είναι "εντάξει μωρέ, πόσο δύσκολο είναι να να το ανοίξει κάποιος και να το φτιάξει" τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Την κοιταξα πριν φτιαξω το θεμα. Απλα ειπα να παω στους καλυτερους του ειδους.!!!

Σε ποια απο τις δυο περιπτωσεις ανηκει ομως η περιπτωση μου;

<<Ο δίσκος μου κάνει περίεργους θορύβους, χτυπάει, μουγκρίζει ή βγάζει περίεργες μελωδίες από το εσωτερικό του.>>   620 ΕΥΡΩ.

Ή


<<Ο δίσκος μου λειτουργεί κανονικά, δεν κάνει περίεργους θορύβους, δεν έχει συμβεί κάποιο ατύχημα (πτώση, βραχυκύκλωμα κλπ) όμως λέει ότι χρειάζεται διαμόρφωση. >>  120 ΕΥΡΩ.

Η διαφορα στη τιμη ειναι τεραστια αναμεσα στις 2 περιπτωσεις.

Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ήταν δωρεαν, φανηκαν περισσοτερο καταρτισμενοι και  πολυ συντομα μου έδωσαν τα αρχεια που μπορουσαν να ανακτησουν...Η πληρωμη εγινε αναλογα του ανακτισημου μεγεθους.. Δεν χανεις τιποτα να τους τον πας για διαγνωση.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nextp είπε

Ολοι οι δικσοι χαλανε απο μυριαδες λογους που εχουν σχεση ειτε με τα παραπαπανω αλλα και απο αλλους παραγοντες , ενας απο αυτους  ρευμα . Μιλαμε για μικροτασεις οι οποιες λογω κακης ποιοητας τροφοδοτικου εαν εφαρμοστουν μπορει να προκαλεσουν προβληματα .

Παιζει λογω τροφοδοτικου να καει μονο ο ενας απο τους 4 δισκους που εχω; Γιατι στην εταιρεια μου ειπαν πως δεν γινεται κατι τετοιο.

 

Αναφορά σε κείμενο

Και κατι τελευταιο (το οποιο και εγω το καταλαβα στην πορεια) . Οσο πιο μεγαλος (σε χωρητικοτητα) ο δισκος τοσο πιο ευπαθης......

Και εγω κατι τετοιο πιστευω απο αυτα που διαβαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Για να πάρεις ένα παράδειγμα της τεχνολογίας του σκληρού, οι κεφαλές όταν δουλεύουν είναι σε απόσταση απο τον δίσκο ~100 φορές μεγαλύτερη απο το μήκος κύματος του κόκκινου φωτός. Αν σε αυτό η αντίδραση σου είναι "εντάξει μωρέ, πόσο δύσκολο είναι να να το ανοίξει κάποιος και να το φτιάξει" τι να πω...

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ και γι' αυτό εδώ και ενάμιση χρόνο αγοράζω χαλασμένους (bad sectors) δίσκους για να εξασκηθώ στη διαδικασία. Λέω εντάξη είμαι τώρα με 40+ δίσκους εκ των οποίων τρεις-τέσσσερις τους έχω διπλούς, πράγμα που ευνοεί τη μεταμόσχευση κεφαλής. Ξεκινώ με αυτόν, ο οποίος μου έπεσε από μισό μέτρο. Τον ανοίγω, γυρίζω τους δίσκους και απομακρύνω τις κεφαλές. Μετά ξεβιδώνω τη πλακέτα που ήταν ενωμένη με τις κεφαλές και προσπαθώ να τις βγάλω. Με πεδεύει λίγο ο μαγνήτης αλλά τελικά τις βγάζω. Και τι βλέπω. Οι κεφαλές είχαν ακουμπήσει. Βάζω οδοντογλυφίδες ανάμεσα για να κάνω κενό. Όταν πάω να τις βάλω στους δίσκους κάτι δεν υπολόγισα καλά και... ακούμπησαν. Καλά, άστο λέω. Δεν είναι για εμένα. 

Υ.Γ. Ο δίσκος είχε γίνει format εκείνη τη μέρα οπότε τι είχα τι έχασα. Την επόμενη βδομάδα κάηκε η πλακέτα ενός ακριβώς ολόιδιου. Βγάζω τη πλακέτα από τον κατεστραμένο και τη βάζω στον άλλο. Τον αναγνώρισε κανονικά.

Spoiler

Το χάλι μου:

IMG_20200911_211408.jpg.187ba1a01834b8e3aad052aee1fd82e5.jpg

Ο δίσκος εσωτερικά:

IMG_20200911_211330.jpg.6598693f3b24161a9bfb34c1a7654455.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Skrobo είπε



Νομίζω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι την ιδιαιτερότητα που έχει ένα μηχάνημα σαν τον σκληρό δίσκο. Ακόμα και το παράδειγμα του "να αλλάξει καλώδιο" που έδωσες νωρίτερα περιλαμβάνει κάτι σαν μικρό χειρουργείο. Θα πρέπει να είναι σε καθαρό δωμάτιο ο υπάλληλος με μάσκες, γάντια και ρόμπα. Θα πρέπει να έχει συγκεκριμένα εργαλεία και να προσέχει ακριβώς τι ακουμπάει. Θα πρέπει να κάνει όσο το δυνατών γρηγορότερα, γιατί και 99.99% καλά να ειναι τα φίλτρα αέρα κατι θα περάσει και θα κάτσει στον σκληρό αν κωλοβαράει.  Επειδή ρώτησες τιμή, 100-150 θα έκανε άνετα. 
 

Εννοω το καλωδιο sata φιλε μου. Και ο αλλος μπορει να σε χρεωσει 100 ευρω.

Θυμαμαι παλια για ενα φορματ χρεωναν 50 ευρω. Τους ελεγε ο πατερας μου βαλε και ενα anti virus ( εχω ειχα σπασμενα τοτε απο μικρος, 10 χρονων ) και χρεωνε αλλα 50 ευρω για το Norton, το οποιο εσβηνα το επομενο λεπτο. Αλλα ο πατερας μου δεν ηξερε τοτε απο υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Veggie_Chia είπε

Εννοω το καλωδιο sata φιλε μου. Και ο αλλος μπορει να σε χρεωσει 100 ευρω.

Θυμαμαι παλια για ενα φορματ χρεωναν 50 ευρω. Τους ελεγε ο πατερας μου βαλε και ενα anti virus ( εχω ειχα σπασμενα τοτε απο μικρος, 10 χρονων ) και χρεωνε αλλα 50 ευρω για το Norton, το οποιο εσβηνα το επομενο λεπτο. Αλλα ο πατερας μου δεν ηξερε τοτε απο υπολογιστες.

Χακερ απο μικρός ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, j2k είπε

 

Επισης τα αρχεια σου τα εχουνε ηδη ανακτησει αν θες και να ξερεις και ολα τα αλλα περι 24ωρων ειναι σαλτσες...

 

Αν δεν πληρωσεις μπορει να παθει ισως επιπλεον ζημια ο δισκος επιτηδες ωστε να αποτυχει ο επομενος που θα δοκιμασει ανακτηση

αυτοι ομως εχουνε backup αρα δεν θα αποτυχουνε και στην επομενη επισκεψη θα ζητανε παραπανω... το πιασες το νοημα ?

Εξαιρετικες παρατηρησεις, πραγματι, και θεωρω οτι ειναι ολοσωστες και οι παραπανω δυο! Η πρωτη 1000%,
αλλα και ως τη δευτερη: Αν δεν πληρωσεις μπορει να παθει ισως επιπλεον -εξυπνα!- ζημια ο δισκος επιτηδες
ωστε να αποτυχει ο επομενος που θα δοκιμασει ανακτηση
τι πιθανοτητες τους δινεις να μην στο κανουν αυτο?
😝

Αλλωστε Veggie_Chia αν δεν στο κανουν αυτο => θα χασουν 10-100 πελατες, και μονο μετα που θα βγεις και θα
πεις παντου τριγυρω + γραψεις εδω: οτι εγινε η δουλεια σου τελικα αλλου οικονομικοτερα πχ με τα μισα ευρα
!
🥳

Ενταξει παντα θα μπορεις να τον ξαναδωσεις αργοτερα στους ιδιους, δηθεν για ανακτηση στην ουσια για να σου
δωσουν....τα ηδη τωρα ανακτημενα (!), αλλα στη θεση σου δεν θα περιμενα, να μπορει να κανει κατι, ο επομενος..
🤕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει φιλε μου καταλαβενουμε τον πονο σου ...............οπως καταλαβαίνουμε απο αυτα που λες οτι εισαι παντελώς άσχετος με το θεμα .

Ειναι κριμα να το κουράζεις αλλο  και να ταλαίπωρης και μας

5 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εννοω το καλωδιο sata φιλε μου. Και ο αλλος μπορει να σε χρεωσει 100 ευρω.

Θυμαμαι παλια για ενα φορματ χρεωναν 50 ευρω. Τους ελεγε ο πατερας μου βαλε και ενα anti virus ( εχω ειχα σπασμενα τοτε απο μικρος, 10 χρονων ) και χρεωνε αλλα 50 ευρω για το Norton, το οποιο εσβηνα το επομενο λεπτο. Αλλα ο πατερας μου δεν ηξερε τοτε απο υπολογιστες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, markbass είπε

Παιδιά έχω μια micro sd card 4gb η οποια ειχε μεσα ενα custom linux σε ext4 που χρησιμοποιούταν απο ενα πολυ ακριβο μηχανημα. Απο λαθος του συνεργατη μου φορμαρισε την καρτα σε fat32 και εγραψε μεσα λιγα mb. Τα αρχεια αυτα δεν υπαρχουν πουθενα στο ιντερνετ για να τα ξανακατεβασω γιατι περιεχουν και το calibrαρισμα που γινεται πανω στο συγκεκριμενο μηχανημα απο την εταιρια. Την κάρτα για να την επαναφερω τωρα όπως ήταν και να μπορεσει να λειτουργήσει παλι το μηχανημα πρεπει να το στειλω στην εταιρια και θα μου παρουν 15Κ+ ευρω. Δοκίμασα διαφορα προγραμματα επαναφορας για ext4 filesystem (σε windows και linux) και μου βρισκει αρκετα αρχεια (αν οχι ολα) αλλα χωρις κανενα file structure η τα σωστα ονοματα τους οποτε αυτό δεν μου χρησιμευει σε τίποτα. Εγώ θέλω να επαναφέρω το file structure οπως ήταν. Ξέρει κανεις να μου προτείνει κανενα συγκεκριμένο software που πιθανώς να κανει δουλεια? Σκεφτομαι να στειλω την κάρτα σε καποια εταιρία ελλαδα η εξωτερικό γιατι διαβασα ότι αυτοι εχουν ειδικο λογισμικο κατι σαν το EnCase Forensic που κοστίζει 3Κ+. Μπορει κανεις να μου πρότεινει καποια συγκεκριμένη εταιρία για την περιπτωση μου? επισης το κόστος για την ανάκτηση των δεδομένων υπολογίζεται με τα mb σε όλες τις εταιρίες? 

To ext4 έχει αντίγραφο του filesystem index σε αρκετά σημεία. Το format σε fat32 διέγραψε το αρχικό αντίγραφο μόνο. Αν δημιουργήσεις ξανά τα partitions, είναι πιθανό να μπορείς να το κάνεις fix με fsck χωρίς να έχεις χάσει κάτι πολύ σημαντικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Εξαιρετικες παρατηρησεις, πραγματι, και θεωρω οτι ειναι ολοσωστες και οι παραπανω δυο! Η πρωτη 1000%,
αλλα και ως τη δευτερη: Αν δεν πληρωσεις μπορει να παθει ισως επιπλεον -εξυπνα!- ζημια ο δισκος επιτηδες
ωστε να αποτυχει ο επομενος που θα δοκιμασει ανακτηση
τι πιθανοτητες τους δινεις να μην στο κανουν αυτο?
😝

Αλλωστε Veggie_Chia αν δεν στο κανουν αυτο => θα χασουν 10-100 πελατες, και μονο μετα που θα βγεις και θα
πεις παντου τριγυρω + γραψεις εδω: οτι εγινε η δουλεια σου τελικα αλλου οικονομικοτερα πχ με τα μισα ευρα
!
🥳

Ενταξει παντα θα μπορεις να τον ξαναδωσεις αργοτερα στους ιδιους, δηθεν για ανακτηση στην ουσια για να σου
δωσουν....τα ηδη τωρα ανακτημενα (!), αλλα στη θεση σου δεν θα περιμενα, να μπορει να κανει κατι, ο επομενος..
🤕

 

tenor2.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...