Προς το περιεχόμενο

665 ευρω για ανακτηση δεδομενων. Τι να κανω;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

είναι ακριβή η ανάκτηση δεδομένων φιλε
με ενα flashακι 32gb των 3€ ( η καλυτερα 2 των 32gb σε διαφορετικο μερος το καθε ενα...ιδανικα 3 ) 
θα εβαζες μεσα τις σημαντικες σου φωτογραφιες/βιντεο/αρχεια και θα γλυτωνες τωρα τα 660€
 

τα flashakia ειναι ο,τι χειροτερο απο αποψη αξιοπιστιας. Δεν εχουν προδιαγραφες για να αντεξουν στο χρονο και δεν σηκωνουν και πολλες εγγραφες οπως απαιτει μια περιοδικη διαδικασια backup. το πιο ασφαλες ειναι να εχεις εναν δισκο ssd που να σηκωνει εγγραφη πολλων TB. Βεβαια αν χαλασει η ανακτηση ειναι απο τις πιο ακριβες αλλα ειναι πολυ σπανιο συν οτι θα ειδοποιηθεις απο το λειτουργικο οταν φτασει σε μια κατασταση φθορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Veggie_Chia Μπορεις να δοκιμασεις μονος σου με το recuva. Στο παρελθον εχω καταφερει να ανακτησω φωτογραφιες με αυτο.

Μόλις τώρα, mrkra είπε

τα flashakia ειναι ο,τι χειροτερο απο αποψη αξιοπιστιας. Δεν εχουν προδιαγραφες για να αντεξουν στο χρονο και δεν σηκωνουν και πολλες εγγραφες οπως απαιτει μια περιοδικη διαδικασια backup. το πιο ασφαλες ειναι να εχεις εναν δισκο ssd που να σηκωνει εγγραφη πολλων TB. Βεβαια αν χαλασει η ανακτηση ειναι απο τις πιο ακριβες αλλα ειναι πολυ σπανιο συν οτι θα ειδοποιηθεις απο το λειτουργικο οταν φτασει σε μια κατασταση φθορας.

Το ανεφερε πιο πολυ επειδη ενα φλασακι κανει 3.5 ευρω. Και να μην αντεχει στον χρονο, 1 φορα τον μηνα για δεδομενα 10 gb δεν ειναι τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εδω 2ssd 256gb και 1tb και αλλο ενα HDD 1tb συν αυτον στα 3tb που χαλασε.

Τα δεδομενα, εαν τα ανακτησω τελικα, θα τα εχω στον SSD + HDD + Usb Stick απο εδω και περα, μετα το μαθημα που πηρα..

Το τροφοδοτικό του υπολογιστή ποιο μοντέλο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Menelegr είπε

Εχω την εντυπωση καποιο μελος κανει αυτη την δουλεια εδω μεσα....οποτε ανοιξε ενα θεμα επιπλεον με ζητηση ....λογικα θα αλλαξει πλακετα στο σκληρο αρκει να βρεις ιδιο μοντελο ....πες μας μοντελο ακριβες μπας και εχω εγω και σου δωσω πλακετα δωρεαν ...

Απλα φοβαμαι μηπως γινει καμια ζημια. Αν και ειμαι σιγουρος οτι αυτες οι εταιριες προσπαθουν να πανικοβαλλουν και λιγο. Πχ η tictac αναφερει συνεχως στο σαιτ της προσοχη μη το παμε σε εταιριες που ζητανε λιγα χρηματα ή σε καποιον ερασιτεχνη, γιατι μπορει να κανει ανεπανορθωτη ζημια.

Επισης, δεν ξερω εαν ο δισκος απλα επαθε καποιο κολλημα με το λειτουργικο μου συστημα και απλα εαν τον συνδεσω καπου αλλου θα λειτουργησει κανονικα. Αν και δε νομιζω να λετε τετοια ψεμματα, γιατι τον δισκο θα τον παρω πισω ετσι κι αλλιως και μπορω να το εξακριβωσω μονος μου μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mrkra είπε

τα flashakia ειναι ο,τι χειροτερο απο αποψη αξιοπιστιας. Δεν εχουν προδιαγραφες για να αντεξουν στο χρονο και δεν σηκωνουν και πολλες εγγραφες οπως απαιτει μια περιοδικη διαδικασια backup. το πιο ασφαλες ειναι να εχεις εναν δισκο ssd που να σηκωνει εγγραφη πολλων TB. Βεβαια αν χαλασει η ανακτηση ειναι απο τις πιο ακριβες αλλα ειναι πολυ σπανιο συν οτι θα ειδοποιηθεις απο το λειτουργικο οταν φτασει σε μια κατασταση φθορας.

3 flashακια με ενα 10αρικο ολα μαζι
σε 3 διαφορετικα μερη
θα εμεναν για χρονια μεχρι να βγει καποια αλλη λυση
δεν νομιζω να χαλασουν και τα 3 μαζι

επισης υπαρχει και το cloud storage 
15gb δωρεαν δινει μονο το google drive

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Το τροφοδοτικό του υπολογιστή ποιο μοντέλο είναι;

Υπαρχει περιπτωση το τροφοδοτικο να προκαλεσε καποια ζημια; Πολλες φορες ο υπολογιστης δεν ανοιγει με την μια, και επειδη εκανα αναβαθμιση πριν 2 μηνες, τα αλλαξα ολα εκτος απο τροφοδοτικο και κουτι, το κανει και παλι. Δλδ καποιες φορες μετα απο cold boot δεν ανταποκρινεται και πρεπει να κλεισω το τροφοδοτικο απο το κουμπι και να το ανοιξω ξανα.  Ενα xfx black gold+ εχω 7ετιας. 750w.

Επισης πριν χαλασει ο δισκος, νομιζω εκανα ενα force restart απο το κουμπι στο κουτι, αν θυμαμαι καλά. Αλλα το εχω κανει αρκετες φορες στο παρελθον.

Παρακαλω να αφησουμε το θεμα με τα φλασακια που κοστιζουν 1 και 2 ευρω, βγαινουμε λιγο off topic. Θα ηθελα ουσιαστικα ποστ με καποιες προτασεις, καθως θα πρεπει αυριο να αποφασισω τι θα κανω, καθως θα αποσυνδεσουν τον σκληρο δισκο απο το συστημα που το εχουν τωρα. Ετσι λενε δλδ στο e-mail που εβαλα στο 1ο ποστ.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να ειχες και εταιρια και να ηταν τίποτα αρχεια εφοριας η πελατολόγιο θα σε ειχαν σκίσει κανονικά.......οχι τωρα οτι δεν ζητάνε πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Επισης, δεν ξερω εαν ο δισκος απλα επαθε καποιο κολλημα με το λειτουργικο μου συστημα και απλα εαν τον συνδεσω καπου αλλου θα λειτουργησει κανονικα

Αυτό το έχεις ήδη κάνει.

Πώς δοκίμαζες τα προγράμματα ανάκτησης?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Αυτό το έχεις ήδη κάνει.

Πώς δοκίμαζες τα προγράμματα ανάκτησης?

Εσωτερικος δισκος ειναι, δεν το εβαλα σε αλλο υπολογιστη. Δεν εχει τα windows ο δισκος αυτος.

 

Επισης κατι αλλο. Αν μπορειτε να κανετε μια εκτιμηση. Εχθες το απογευμα πηγα τον σκληρο δισκο. Σημερα το μεσημερι μου ηρθε το e-mail με το ποια αρχεια εχουν βρεθει και μπορουν να ανακτηθουν στο ακεραιο. 41406 files in 1698 folders (2.35 TB). Δλδ ολα τα αρχεια που εχει ο σκληρος δισκος. Φανταζομαι η ζημια ειναι αμελητεα. Απλα βαρανε ταβανι την τιμη για το ονομα και την αξιοπιστια που εχουν. Θα μου μειωσουν και κανα 50αρικο αυριο και ολα καλα.

5 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

Που να ειχες και εταιρια και να ηταν τίποτα αρχεια εφοριας η πελατολόγιο θα σε ειχαν σκίσει κανονικά.......οχι τωρα οτι δεν ζητάνε πολλά.

Δλδ η τιμη παει αναλογα με την τσεπη του καθενος;

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Veggie_Chia είπε

Εσωτερικος δισκος ειναι, δεν το εβαλα σε αλλο υπολογιστη.

Επισης κατι αλλο. Αν μπορειτε να κανετε μια εκτιμηση. Εχθες το απογευμα πηγα τον σκληρο δισκο. Σημερα το μεσημερι μου ηρθε το e-mail με το ποια αρχεια εχουν βρεθει και μπορουν να ανακτηθουν στο ακεραιο. 41406 files in 1698 folders (2.35 TB). Δλδ ολα τα αρχεια που εχει ο σκληρος δισκος. Φανταζομαι η ζημια ειναι αμελητεα. Απλα βαρανε ταβανι την τιμη για το ονομα και την αξιοπιστια που εχουν. Θα μου μειωσουν και κανα 50αρικο αυριο και ολα καλα.

Φαντάζεσαι. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εσωτερικος δισκος ειναι, δεν το εβαλα σε αλλο υπολογιστη. Δεν εχει τα windows ο δισκος αυτος.

Επισης κατι αλλο. Αν μπορειτε να κανετε μια εκτιμηση. Εχθες το απογευμα πηγα τον σκληρο δισκο. Σημερα το μεσημερι μου ηρθε το e-mail με το ποια αρχεια εχουν βρεθει και μπορουν να ανακτηθουν στο ακεραιο. 41406 files in 1698 folders (2.35 TB). Δλδ ολα τα αρχεια που εχει ο σκληρος δισκος. Φανταζομαι η ζημια ειναι αμελητεα. Απλα βαρανε ταβανι την τιμη για το ονομα και την αξιοπιστια που εχουν. Θα μου μειωσουν και κανα 50αρικο αυριο και ολα καλα.

Δλδ η τιμη παει αναλογα με την τσεπη του καθενος;

Αν έδωσαν πρόβλεψη και δομή, έχουν ήδη αλλάξει κεφαλές και ενδεχόμενα έχουν τραβήξει και image. Αν αρνηθείς, θα το σβήσουν (GDPR) και θα επαναφέρουν τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Φαντάζεσαι. 

Μπορεις να το αιτιολογησεις; Ο δισκος ειναι μεσα στον κουτι του υπολογιστη και δεν εχει υποστει το παραμικρο σε τρανταγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Veggie_Chia είπε

Εσωτερικος δισκος ειναι, δεν το εβαλα σε αλλο υπολογιστη. Δεν εχει τα windows ο δισκος αυτος.

Επισης κατι αλλο. Αν μπορειτε να κανετε μια εκτιμηση. Εχθες το απογευμα πηγα τον σκληρο δισκο. Σημερα το μεσημερι μου ηρθε το e-mail με το ποια αρχεια εχουν βρεθει και μπορουν να ανακτηθουν στο ακεραιο. 41406 files in 1698 folders (2.35 TB). Δλδ ολα τα αρχεια που εχει ο σκληρος δισκος. Φανταζομαι η ζημια ειναι αμελητεα. Απλα βαρανε ταβανι την τιμη για το ονομα και την αξιοπιστια που εχουν. Θα μου μειωσουν και κανα 50αρικο αυριο και ολα καλα.

Δλδ η τιμη παει αναλογα με την τσεπη του καθενος;

Ο δίσκος σου ήταν γεμάτος με διάφορα απλά εσύ θες να δώσεις μόνο 10gb; Που είναι η φωτογραφίες σου και τα βίντεο. Τον είχες γεμισει τον δίσκο για να ξέρουμε τι χωρητικότητα να σου προτείνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, snbblp είπε

Αν έδωσαν πρόβλεψη και δομή, έχουν ήδη αλλάξει κεφαλές και ενδεχόμενα έχουν τραβήξει και image. Αν αρνηθείς, θα το σβήσουν (GDPR) και θα επαναφέρουν τον δίσκο.

Αν διαβασεις το e-mail λενε οτι δεν εχουν αλλαξει κεφαλες.

Μπορει καποιος που γνωριζει, να διαβασει με προσοχη το e-mail που μου εστειλαν και να με διαφωτισει; Πρεπει να κανω και παραγγελια καινουριο σκληρο δισκο σημερα.

3 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Ο δίσκος σου ήταν γεμάτος με διάφορα απλά εσύ θες να δώσεις μόνο 10gb; Που είναι η φωτογραφίες σου και τα βίντεο. Τον είχες γεμισει τον δίσκο για να ξέρουμε τι χωρητικότητα να σου προτείνουμε

Τι εννοεις τι χωρητικοτητα να μου προτεινετε; Ζηταω μια εκτιμηση για την σοβαροτητα της ζημιας. Και αν ειναι να δωσω 660 ευρω, εννοειται οτι θα ζητησω να τα σωσουν ολα, μεχρι και το τελευταιο Kb.

Το ζουμι ειναι στο παρακατω κειμενο :

 

Αναφορά σε κείμενο

ΔΙΑΓΝΩΣΗ:
Degraded Heads Assembly : Ασθενείς κεφαλές - Κάποιες κεφαλές του δίσκου παρουσιάζουν αστάθεια στην εγγραφή/ανάγνωση και απαιτείται ειδική μεταχείριση τους, αλλά και προσωρινή απενεργοποιηση τους και/ή αντικατάστασή τους ώστε να επιτευχθεί ανάγνωση των περιοχών δεδομένων

ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΚΤΗΣΙΜΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ

Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε την λίστα με τα ανακτήσιμα αρχεία του δίσκου σας:


Σας στέλνουμε την λίστα με τα ανακτήσιμα αρχεία. Λόγω της ασταθούς κατάστασης του δίσκου σας, η λίστα που σας παραδίδεται ισχύει για 1 εργάσιμη ημέρα, κατά την οποία ο δίσκος δεν αποσυνδέεται από το διαγνωστικό μας μηχάνημα αναμένοντας την απάντηση σας. Κατόπιν αυτού του διαστήματος η εταιρία δεν ευθύνεται για μεταβολή της κατάστασης του δίσκου και ως εκ τούτου θα εκδοθεί νέα λίστα με τα ανακτήσιμα αρχεία.

Η λίστα αρχείων που σας στέλνουμε πιστοποιεί ότι θα παραλάβετε τα συγκεκριμένα αρχεία όσον αφορά το όνομα, το μέγεθος και την ημερομηνία δημιουργίας τους.

Οποτε στην ουσια ο δισκος ειναι συνδεδεμενος σε ενα διαγνωστικο μηχανημα, χωρις να εχουν αλλαξει κεφαλες. Που σημαινει οτι με καποιο προγραμμα μπορουν να βλεπουν τα αρχεια.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Veggie_Chia είπε

Μπορεις να το αιτιολογησεις; Ο δισκος ειναι μεσα στον κουτι του υπολογιστη και δεν εχει υποστει το παραμικρο σε τρανταγματα.

Δεν έχεις ιδέα πως και από τι χαλάνε οι δίσκοι. Δεν χαλάνε μόνο από πτώση όπως πιστεύεις

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...