Προς το περιεχόμενο

665 ευρω για ανακτηση δεδομενων. Τι να κανω;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η χρήση του software για τα PC3000 και Deepspar δεν είναι εύκολη, και απαιτεί γνώση και κατανόηση θεμάτων ανεξάρτητων από λειτουργικό σύστημα και τους ενσωματωμένους στις μητρικές ελεγκτές υπολογιστικών συστημάτων. Μιλάμε για το ίδιο το firmware του δίσκου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, constandinos είπε

spacer.png

Την τεχνογνωσία τους πληρώνεις, όχι την εργατοώρα.

Αρα και ο ιατρός που ζητάει 50 ευρώ για Διάγνωση έπρεπε να ζητάει 1000 ευρώ. Αν το πάμε από πλευρά γνώσης. Σιγά την δουλειά να ανακτήσεις δεδομένα, απλά εξοπλισμό θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Macosj. Αν πάρεις αυτούς που κάνουν ανάκτηση ακόαμ και σε εταιρίες αμφιβάλλω αν κανένας έχει σπουδάσει Μηχανικός σε ανώτερο επίπεδο ή έχει μεταπτυχιακό.

Όλοι Τεχνικοί είναι που έκαναν τίποτα σεμινάρια. Το εργαλείο είναι το θέμα και βασικές γνώσεις Λειτουργικών Συστημάτων (και πολύ βασικών ηλεκτρονικών) και κανα σεμινάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, datamls είπε

Θα σου πρότεινα να ρίξεις και ένα τηλέφωνο στην datamind. Αν δεν σου τον έχουν χαλάσει για να μην μπορεί να τον ανακτήσει κανένας άλλος ίσως πάρεις καμιά καλύτερη τιμή.

Αφού είναι και για 10G...

Πατρα ειναι το μαγαζι που λες, δε μπορω να μπλεκω μεχρι εκει.

10 λεπτά πριν, snbblp είπε

Η χρήση του software για τα PC3000 και Deepspar δεν είναι εύκολη, και απαιτεί γνώση και κατανόηση θεμάτων ανεξάρτητων από λειτουργικό σύστημα και τους ενσωματωμένους στις μητρικές ελεγκτές υπολογιστικών συστημάτων. Μιλάμε για το ίδιο το firmware του δίσκου.

Φιλε μπορω να στειλω τον δισκο σε εσενα; Μπορεις να αναλαβεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Macosj είπε

Αρα και ο ιατρός που ζητάει 50 ευρώ για Διάγνωση έπρεπε να ζητάει 1000 ευρώ. Αν το πάμε από πλευρά γνώσης. Σιγά την δουλειά να ανακτήσεις δεδομένα, απλά εξοπλισμό θέλεις

Το πρώτο είναι δικό σου συμπέρασμα, ποτέ δεν το είπα αυτό. Μην συγκρίνεις τα σύκα με τα πορτοκάλια.

 

Αν το θεωρείς τόσο εύκολο, γιατί δεν το κάνεις; Υπάρχει και το ΕΣΠΑ να σε βοηθήσει να καλύψεις τα αρχικά σου έξοδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, snbblp είπε

Η χρήση του software για τα PC3000 και Deepspar δεν είναι εύκολη, και απαιτεί γνώση και κατανόηση θεμάτων ανεξάρτητων από λειτουργικό σύστημα και τους ενσωματωμένους στις μητρικές ελεγκτές υπολογιστικών συστημάτων. Μιλάμε για το ίδιο το firmware του δίσκου.

snbblp μπορεις να βοηθησεις-μοιραστεις αν γνωριζεις περισσοτερα γι' αυτο

Για παραδειγμα παλιοτερες μητρικες δεν συμπεριφερονταν απολυτως το ιδιο: ως τις ata συσκευες,
για παραδειγμα καποιες. δοκιμαζανε περισσοτερες φορες -και...ακουγοταν αυτο, στην εκκινηση!- να
δουν συνδεδεμενες συσκευες που μπορουν να ειχαν προβλημα. πριν τις εγκαταλειψουν εντελως..! 🤯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα σημαντικά δεδομένα σου δεν είναι μεγάλα σε μέγεθος, από το να αγοράσεις ένα σκληρό 3ΤΒ είναι προτιμότερο να πάρεις δύο σκληρούς 1ΤΒ, ώστε να έχεις 2 αντίγραφα των αρχείων σου. Από μάρκα προτείνω Western Digital Black.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, δηλ. έλεος.
 
Ρωτάς εδώ να σου πουν σε ποιές εταιρίες να πας τον δίσκο.
Στο αρχικό post (στο άλλο θέμα) σου έγραψα ήδη τρεις :
https://www.insomnia.gr/forums/topic/749021-εχασα-ολα-τα-δεδομενα-στον-σκληρο-δισκο/page/3/#comments

Δεν διάβασες τι γράφουν στις ιστοσελίδες τους ή έριξες βιαστικά ένα βλέφαρο και πήγες όπου σου γυάλισε.
Ήθελα να ξέρω δεν σκέφτεσαι, δεν ψάχνεις ;
Π.χ., από τις τρεις εταιρείες που παρέθεσα η μία γράφει σαφώς ότι ΔΕΝ χρεώνει για διάγνωση.
Η tictac γράφει ότι η διάγνωση είναι προκαταβολή για την υπόλοιπη δουλειά.
 
Σου λέμε ότι η ανάκτηση δεν είναι δουλειά που μπορεί να κάνει ο ερασιτέχνης κι εσύ το αμφισβητείς.
Σου λέμε ότι ΔΕΝ πρέπει να ανοίξεις εσύ τον δίσκο (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ) κι εσύ το σκέφτεσαι.

Αφού δεν θέλεις να ακούσεις τι μας ρωτάς; κάνε ότι νομίζεις.
Παίξε με τον δίσκο, χάλασέ τον εντελώς και τέρμα.
Σου ξαναλέω ότι για ότι σου συμβαίνει φταίει το κεφάλι σου...

-
 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

Πατρα ειναι το μαγαζι που λες, δε μπορω να μπλεκω μεχρι εκει.

Φιλε μπορω να στειλω τον δισκο σε εσενα; Μπορεις να αναλαβεις;

Συνήθως αυτά τα κάνω δώρο. Δυστυχώς, δεν έχω πλέον καθαρό θάλαμο και spares (δότες δίσκους). Το μόνο που μου έχει απομείνει είναι το σχετικό με ανάκτηση software & hardware, όμως αν θέλει κεφαλές δεν έχω το κατάλληλο περιβάλλον για να το κάνω.

Γι αυτό στο αρχικό μήνυμα σε ρώτησα τι παρουσιάζει. Από πέρυσι το καλοκαίρι, δεν μπορώ πλέον να το αντιμετωπίσω.

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

snbblp μπορεις να βοηθησεις-μοιραστεις αν γνωριζεις περισσοτερα γι' αυτο

Δεν ισχύει.
Ακόμα όμως κι αν ήταν έτσι, ή αν δεν αφεθείς στο bios και πας σε δική σου ρουτίνα χειρισμού του δίσκου (έχει κάτι η deepspar), πρέπει ΠΡΩΤΑ να δεις τον δίσκο. Ο οποίος λόγω "service area unreadable" δεν φαίνεται.
Και σαν κερασάκι στην τούρτα, η βλάβη στην κεφαλή μπορεί να έχει κλειδώσει ΚΑΙ το τερματικο του firmware.
Εχω ποστάρει ένα σχετικό με "locked terminal" βίντεο για 3Tb δίσκο σε προηγούμενο μήνυμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, snbblp είπε

Δεν ισχύει.
Ακόμα όμως κι αν ήταν έτσι, ή αν δεν αφεθείς στο bios και πας σε δική σου ρουτίνα χειρισμού του δίσκου (έχει κάτι η deepspar), πρέπει ΠΡΩΤΑ να δεις τον δίσκο. Ο οποίος λόγω "service area unreadable" δεν φαίνεται.
Και σαν κερασάκι στην τούρτα, η βλάβη στην κεφαλή μπορεί να έχει κλειδώσει ΚΑΙ το τερματικο του firmware.
Εχω ποστάρει ένα σχετικό με "locked terminal" βίντεο για 3Tb δίσκο σε προηγούμενο μήνυμα.

Ευχαριστω! Δεν ρωταω παντως για το συγκεκριμενο, αλλα γενικοτερα!??

Θυμαμαι σιγουρα περιστατικα που εχω αναφερει κι εχω συγκρατησει οτι
για (p)ata συσκευες, καποιες μητρικες, δοκιμαζαν π.χ. 3 φορες: στο boot
τους να δουν συνδεδεμενο δισκο που ειχε θεματα, ενω αλλες μονο 1 δεν
τον αναγνωριζανε & γρηγορα προχωρουσανε παρακατω! 🤯 Προφανως +
τοτε -εποχες P4/Athlon XP- οταν προσπαθουσες να δεις καποιο δισκο με
θεματα, βοηθουσε εκει να υπαρχουν ας πουμε κι επιμονοτερες μητρικες.

Επειδη ετσι θυμαμαι να ειχε κανει διαφορα, η ερωτηση ειναι αν ηταν απλως
και μονο τυχαιο, η προσθετες καποιες παραπανω πιθανοτητες: να τον δουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Εγω νομιζω οτι ειναι κατι ευκολο και αν ειχα τις γνωσεις θα το εκανα και εγω με λιγοτερο απο 50 ευρω. Αλλαγη των κεφαλων θελει. Και με ενα βιντεο στο youtube και λιγη τυχη, το εχεις.. Κανω λαθος;

Φίλε μου θα σου πρότεινα να μην το δοκιμάσεις... Δεν πληρώνεις μόνο το know how αλλά και τον εξοπλισμό τον οποίο δεν ούτε εσύ ούτε εγώ έχουμε σπίτι μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ πήγα για ανάκτηση με χαλασμένη κεφαλή (Click Of Death) και μου ζήτησαν 650€, αλλά τουλάχιστον η διάγνωση ήταν δωρεάν. (δεν μου έστειλαν λίστα με αρχεία)

Ο δίσκος είναι ακόμα στο συρτάρι τυλιγμένος με bubble wrap.. Από τη στιγμή που δεν μπαίνει σε λειτουργία δεν 'χαλάει' με τον καιρό, ούτε απομαγνητίζεται.

Αν βρεις κάτι οικονομικό πες μου και εμένα να πάμε παρέα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Ευχαριστω! Δεν ρωταω παντως για το συγκεκριμενο, αλλα γενικοτερα!??

Θυμαμαι σιγουρα περιστατικα που εχω αναφερει κι εχω συγκρατησει οτι
για (p)ata συσκευες, καποιες μητρικες, δοκιμαζαν π.χ. 3 φορες: στο boot
τους να δουν συνδεδεμενο δισκο που ειχε θεματα, ενω αλλες μονο 1 δεν
τον αναγνωριζανε & γρηγορα προχωρουσανε παρακατω! 🤯 Προφανως +
τοτε -εποχες P4/Athlon XP- οταν προσπαθουσες να δεις καποιο δισκο με
θεματα, βοηθουσε εκει να υπαρχουν ας πουμε κι επιμονοτερες μητρικες.

Επειδη ετσι θυμαμαι να ειχε κανει διαφορα, η ερωτηση ειναι αν ηταν απλως
και μονο τυχαιο, η προσθετες καποιες παραπανω πιθανοτητες: να τον δουν?

Ηταν μια ρύθμιση σε ορισμένα παλιά συστήματα που όριζαν τον μέγιστο χρόνο αναμονής για RDY πριν στείλουν εντολή DID.

Τώρα όμως μιλάμε για κάτι διαφορετικό: τα re-try σε κάθε αποτυχημένη ανάγνωση. Επειδή αυτό βάσει προδιαγραφής ελέγχεται από το bios, μόνη λύση είναι το ειδικό hardware όπως deepspar, pc3000 κλπ. Εκεί τα r/w retry ορίζονται από τον χειριστή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...