Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού πρώτη φορά.ο ιδιοκτήτης ζητά να δηλωθεί και στην αστυνομία!


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αμερικανικο συστημα επρεπε να εχουμε που ο καθενας εχει βαθμολογια (απο τραπεζα,εισοδημα,προηγουμενα χρεη,προηγουμενο ενοικιαστη) μεσω ιδιωτικων εταιρειων οι οποιες δεν δινουν στοιχεια αλλα σου δινουν χαρτι και λεει ο Χ εχει 95 βαθμους και ο Ψ εχει 88 βαθμους κανουν αιτηση και το σπιτι νοικιαζεται σε οποιον διαλεξει ο ενοικιαστης

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Το αμερικανικο συστημα επρεπε να εχουμε που ο καθενας εχει βαθμολογια (απο τραπεζα,εισοδημα,προηγουμενα χρεη,προηγουμενο ενοικιαστη) μεσω ιδιωτικων εταιρειων οι οποιες δεν δινουν στοιχεια αλλα σου δινουν χαρτι και λεει ο Χ εχει 95 βαθμους και ο Ψ εχει 88 βαθμους κανουν αιτηση και το σπιτι νοικιαζεται σε οποιον διαλεξει ο ενοικιαστης

ελα τώρα με αυτά τα καπιταλιστικα νεοφιλελε συστήματα. ο Έλληνας ξέρει καλύτερα απο τον χαζοαμερικανο.

η αξιολόγηση εδώ είναι απαγορευμένη λέξη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κροατια παντως που νοικιαζα εκτος απο τον δημο και λοιπες υπηρεσιες πηγαμε και στην αστυνομια να δηλωσω τοπο κατοικιας μαζι με την ιδιοκτητρια του διαμερισματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ελα τώρα με αυτά τα καπιταλιστικα νεοφιλελε συστήματα. ο Έλληνας ξέρει καλύτερα απο τον χαζοαμερικανο.

η αξιολόγηση εδώ είναι απαγορευμένη λέξη.

σαν να βλεπω τα πρωτοσελιδα,παραβιαση των προσωπικων δεδομενων φακελωμα,δεν μπορει να νοικιασει λογο των παρανομων συστηματων αξιολογησης,πλασματικα τα στοιχεια και παει λεγοντας.Και μετα πορειες στο κεντρο οι φοιτητες εξω η αξιολογηση,αξιολογηση στους εαυτους σας οχι στον λαο .....τα κλασικα της ελλαδος δηλαδη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:

-Ή θέλει γνήσιο της υπογραφής στο συμβόλαιο (καθώς το συμβόλαιο μπορεί να είναι είτε γραπτό είτε προφορικό, η κοινοποίηση των όρων στην εφορία δεν είναι το ίδιο το συμβόλαιο όπως πολλοί νομίζουν).

-Ή θέλει γνήσιο της υπογραφής σε υπεύθυνη δήλωση οτί είσαι όντως ΔΥ με σύντροφο/σύζυγο ΔΥ και γονείς συνταξιούχους.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, primeragt είπε

Το ανέχεται και ρωτάει γιατί έχει μισή τιμή από τα άλλα της περιοχής. 

Φιλε απο προσωπική εμπειρια ο απαλευτος - ιδιοτροπος ιδιοκτητης δε παλευεται με τιποτα και τσάμπα να το δινει.

Θα αναγκαστεις να φυγεις. Δε λέμε για νορμαλ πράγματα. Η γρια λεει εξαρχης βλακειες για την αστυνομια και επιμένει κιολας με ατακες οπως "Ετσι θα δωσω το σπιτι μου" εγω δυστυχως οταν ακουσα μια τέτοια ατακα επρεπε να ειχα σηκωθει να ειχα φυγει , δεν το έκανα ΚΑΙ τελικά έμπλεξα. 

Ε! Μη το δωσεις. Επειδη κάποιοι έχουν καει απο ενοικιαστες που δεν προσεξαν ποιους έβαλαν μέσα δεν ευθυνεται ο καθε νορμαλ να ακουει ιδιοτροπιες.

5 ώρες πριν, chrisxkar είπε

 

Πρωτον απαγορευεται να μπει στο σπιτι χωρις προειδοποιηση και αδεια σου.Δευτερον σου ειπε το παιδι οτι το δινει μιση τιμη σχεδον οποτε λογικο ειναι να το σκεφτεται

Καλά! Θα σου πει οτι θέλω ξαφνικα να το πουλησω , και θα σου βάζει μεσα υποψηφιους δηθεν αγοραστες φιλους - γνωστους για να μπαινει και αυτη/αυτος οποτε θέλει να στην σπάει. Δε βρισκεις ακρη ειναι να μη μπλέξεις με βλάκα. 

12 ώρες πριν, sonikk είπε

οταν λες οτι κατεληξες σε δικαστικη εμπλοκη σε τι ακριβως αναφερεσαι αν επιτρεπεται?δεν κατεβαλες καποιο ενοικιο και σε κυνηγησε νομικα ο ιδιοκτητης πχ? σου εκανε αυξηση ενοικιου βασει νομου και δεν το δεχτηκες πχ? τι ακριβως?

Βεβαιως και επιτρέπεται. Αγωγή έξωσης επειδη έβαζα μεσα τη κοπελα μου της οποιας το ονομα δεν ειχε δηλωθει στο συμβολαιο και έμεναν και κάποια διαστηματα 2-3 μήνες συγγενεις α' βαθμού. Δεν ειχαν δηλωθει λέει τα ονοματα στο συμβολαιο. 

Τα ενοικια προπληρωμένα - τα κοινοχρηστα τα ιδια. Φασαρια δεν γινοταν - παρτι δεν έκανα και το σπιτι το άφησα καλυτερο απο οτι το βρήκα. Πηγε και ειπε ψέμματα οτι της το χάλασα επειδη ειχε κάτι υγρασιες στο ταβάνι του μπάνιου της οποιες και αυτες καθαρισα αν και δεν εφταιγα εγω. Τα σπιτια τους ειναι ΣΑΡΑΒΑΛΑ , τα δινουν ετσι για να παιρνουν τα λεφτά. 

Και μου έστειλε χαρτι για δικαστηριο. Ετρεχε καθε λιγο στις αστυνομιες τη μια για να βάλει δηθεν υποψηφιους αγοραστες την άλλη για να με φοβερισει ο αστυνομος σαν παιδονομος.... μιλάμε για νούμερο οχι αστεία.

Τέτοια ατακα της ειχε ξεφυγει και αυτηνης στην αρχη "Δεν σας ξέρω και πως θα σας βαλω σπιτι μου αν δεν βεβαιωθω"

Δεν με ξέρεις;ουτε εγω εσένα .... και δεν έχεις και καλη πιστη εξαρχης. Γεια χαρά και θα έφευγα. Και θα γλιτωνα. 

Θεομουρλη με ιστορικά στα δικαστηρια και δικομανης μετά τα έμαθα.

Ανθρωποι που λένε τέτοια εξαρχης δεν στέκουν καλά. 2-3 κουβεντες εγραψα να σωσω το φιλο αν δεν θέλει δικο του θέμα. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sixfeetunder είπε

Στην Κροατια παντως που νοικιαζα εκτος απο τον δημο και λοιπες υπηρεσιες πηγαμε και στην αστυνομια να δηλωσω τοπο κατοικιας μαζι με την ιδιοκτητρια του διαμερισματος

Αυτό φαντάζομαι είχε να κάνει με το ότι ήσουν αλλοδαπός, δεν ήταν η στάνταρ διαδικασία για κάθε ενοικιαστή ανεξαρτήτου εθνικότητας/υπηκοότητας/whateva, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να αξίζει το ρίσκο μόνο αν το σπίτι είναι σε καλή τιμή και σε ήσυχο σημείο.Με την προϋπόθεση η ιδιοκτήτρια να μην μένει απο πάνω η απο κάτω η δίπλα γιατί προβλέπω να σου κάνει παρατήρηση ακόμα και όταν χτυπάει το κινητό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες της οτι θελεις να μιλησεις με πρων ενοικιαστη της ή και νυν απο αλλα ακινητα. Κι αν απορησει πες γεροντιστικα "ε στην εποχη μας δεν ειναι να το ρισκαρει κανεις"

Αν σου αρνηθει, προβληματισου.

Αν παρεις τηλεφωνα "πελατων" της ρωτα τους. Αν ακουσεις λογια τυπου "Α ναι ειναι λιγο ιδιοτροπη, αλλη γενια βλεπεις, αλλα στις συμφωνιες ειναι ενταξει, καλη της ωρας. Αν δεν επρεπε να αλλαξω πολη εκει θα εμενα ακομα." προχωρα.

Αν ακουσεις "Πωπωω για ρωτας σ εχουν ζωσει φιδια ε; Κοιτα ειναι οπως ηδη καταλαβες ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ανθρωπος. Στο καινουριο σπιτι πληρωνω περισσοτερο αλλα δεν το μετάνιωσα." τοτε επιβεβαιωνεται το too good to be true .

 

Επεξ/σία από tsifotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/09/2020 at 04:11, chrisxkar said:

Το αμερικανικο συστημα επρεπε να εχουμε που ο καθενας εχει βαθμολογια (απο τραπεζα,εισοδημα,προηγουμενα χρεη,προηγουμενο ενοικιαστη) μεσω ιδιωτικων εταιρειων οι οποιες δεν δινουν στοιχεια αλλα σου δινουν χαρτι και λεει ο Χ εχει 95 βαθμους και ο Ψ εχει 88 βαθμους κανουν αιτηση και το σπιτι νοικιαζεται σε οποιον διαλεξει ο ενοικιαστης

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν έχουμε τέτοιο σύστημα, μένω δώθε μια δεκαετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/9/2020 στις 7:12 ΠΜ, Ψιτ είπε

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν έχουμε τέτοιο σύστημα, μένω δώθε μια δεκαετία.

https://en.wikipedia.org/wiki/Credit_score_in_the_United_States

https://www.nerdwallet.com/article/finance/landlords-credit-check

credit score να γραψεις στο γκουγκλ θα σου βγαλει ενα σκασμο σαιτ ειτε για να τους επιλεξεις ειτε πως να βελτιωσεις το score σου.Αν εσενα δεν σου το ζητησαν παιζει και απο αλλους παραγοντες οπως ποσο δημοφιλες ειναι το σπιτι αν σφαζονται για το σπιτι λογικα θα σου ζητησουν creditscore αν σπιτι κινδυνευει να μεινει μηνες ξενοικιαστο δεν εχεις απαιτησεις βαζεις οποιον στο ζητησει,αν ειναι περιοχη ειναι μη περιζητητη τοτε παλι δεν εχεις απαιτησεις

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Credit score έχει να κάνει με δανειοληπτική και γενικότερα οικονομική αξιοπιστία και φερεγγυότητα κάποιου. Είναι το αντίστοιχο του Τειρεσία. Δε συνδέεται με την ποιότητα κάποιου ως ενοικιαστή.

Συνήθως, στην αίτηση για ενοικίαση, ο δυνητικός νοικάρης αναφέρει gross income, τηλέφωνο εργασίας του Supervisor ή του HR και στοιχεία επικοινωνίας με προηγούμενο ιδιοκτήτη και συναινεί να ζητήσουν συγκεκριμένες πληροφορίες.

Προσωπικά, δεν έχω εμπειρία από landlord να ζητάει credit score, σε Tier 1 και 2 πόλεις. Και αν κάποιος το είχε κάνει, δε θα έκανα αίτηση για το σπίτι. Ο λόγος είναι πως κάθε φορά που γίνεται έλεγχος, το credit score πέφτει σημαντικά, δηλαδή μειώνεται η δανειοληπτική και πιστωτική μου ικανότητα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2020 στις 3:58 ΠΜ, sonikk είπε

Γεια χαρα.Οπως αναφερω και στον τιτλο αποφασισα να νοικιασω για πρωτη φορα ενα διαμερισμα.Παιρνω λοιπον τηλεφωνο μια αγγελια που βρηκα και  το σηκωνει μια κυρια ηλικιας γυρω στα 75 ετων παρα πολυ ιδιοτροπη και αποτομη  και αφου περναω απο μια ανακριση των 100 ερωτησεων οπως τι δουλεια κανω κτλ που υποθετω ειναι οι κλασικες ερωτησεις που κανουν ολοι οι ιδιοκτητες ακινητων που νοικιαζουν τα σπιτια τους στο τελος μου λεει οκ ελατε να συναντηθουμε να σας δειξω το σπιτι και αν ενδιαφερεστε μετα κανουμε τα διαδικαστικα και μαζι με αυτα και μια δηλωση στο τοπικο αστυνομικο τμημα με τα στοιχεια σας οτι θα μεινετε στο σπιτι μου που ειναι ιδιοκτησιας μου.Της απαντω οκ με τα διαδικαστικα αλλα η δηλωση στην αστυνομια για ποιο λογο να γινει? Μου λεει εεεεε τι ετσι θα μεινετε στο σπιτι μου?Εγω λεει ετσι κανω με τα ακινητα μου.Της λεω πρωτη φορα ακουω οταν καποιος νοικιαζει σπιτι να το δηλωνει και στην αστυνομια.Και αν εγω οταν απουσιαζω απο το σπιτι και μπει καποιος κλεφτης και τα κανει λιμπα  πχ εγω τι θα  φταιω? Εμενα δεν θα κατηγορησει η αστυνομια μετα για τον οποιοδηποτε λογο?

Ρε παιδια αυτο τι ειναι ακριβως?Καινουρια μοδα? ή οντως ετσι γινεται βαση νομου?  Ειμαι αρχαριος στην ενοικιαση διαμερισματος και μου εκανε μεγαλη εντυπωση.Μηπως η γρια θελει κατι αλλο να κανει και μετα πχ να κατηγορησει εμενα ωστε να ζηταει αποζημιωσεις? Δεν ξερω απο αυτα,πολλα περασαν απο το μυαλο μου.Φοβαμαι μην τυχον πεσω σε καμια απατεωνισσα. Προσωπικα αν γινεται ετσι βαση νομου δεν εχω κανενα προβλημα να το κανω αλλα εμενα ποιος με εξασφαλιζει  μετα αν οταν απουσιαζω απο το σπιτι αυτο μπει καποιος κλεφτης ή παρει φωτια και μετα κατηγορησει εμενα οτι φταιω. Το μονο θετικο ειναι οτι αντιστοιχα διαμερισματα της περιοχης στοιχιζουν απο 500-600 ευρω και ανω ενω το συγκεκριμενο για λογους που απ οτι μου ειπε η ιδια  δεν εχει κανενα οικονομικο προβλημα και επειδη το εχει ανοικιαστο σχεδον τρια χρονια το δινει στα 300 ευρω.Μαλιστα την ειδα στο θεμα της τιμης και καπως δεκτικη με την εννοια οτι αν το παζαρεψω μπορει να μου κοψει ενα 50αρικο ακομη στην τιμη του ενοικιου.

Το μονο που με προβληματισε σοβαρα ειναι η δηλωση στην αστυνομια που το απαιτησε κιολας επιτακτικα. Μηπως καποιο λακκο εχει η φαβα? ή ετσι οριζεται βαση νομου?

Ευχαριστω.

δεν ξεκινησε καλα η διαδικασια, μονο προβληματα θα εχεις με αυτην...μακρια, ψαξε αλλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ψιτ είπε

To Credit score έχει να κάνει με δανειοληπτική και γενικότερα οικονομική αξιοπιστία και φερεγγυότητα κάποιου. Είναι το αντίστοιχο του Τειρεσία. Δε συνδέεται με την ποιότητα κάποιου ως ενοικιαστή.

Συνήθως, στην αίτηση για ενοικίαση, ο δυνητικός νοικάρης αναφέρει gross income, τηλέφωνο εργασίας του Supervisor ή του HR και στοιχεία επικοινωνίας με προηγούμενο ιδιοκτήτη και συναινεί να ζητήσουν συγκεκριμένες πληροφορίες.

Προσωπικά, δεν έχω εμπειρία από landlord να ζητάει credit score, σε Tier 1 και 2 πόλεις. Και αν κάποιος το είχε κάνει, δε θα έκανα αίτηση για το σπίτι. Ο λόγος είναι πως κάθε φορά που γίνεται έλεγχος, το credit score πέφτει σημαντικά, δηλαδή μειώνεται η δανειοληπτική και πιστωτική μου ικανότητα. 

 ο τειρεσιας ειναι μπλακ λιστ και δεν φαινεται σε κανεναν περα απο τραπεζα οπως και η τραπεζα δεν εχει δικαιωμα να το δωσει πουθενα.Το credit score ειναι αυτο ακριβως που ειπες και αναφεραμε πιστωληπτικη ικανοτητα φερεγγυοτητα κτλ. δινει μια "εξασφαλιση" στο οτι ο ενοικιαστεις δεν χρωσταει της μιχαλους και μπορει να πληρωσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...