Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για αγορά μηχανής


beverlover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στο παρεάκι, έφτασε η ώρα μου για να μπω στον κόσμο του συμπλέκτη μετά από 8 διαφορετικά scooter και ένα cbrάκι 250 που δεν είχα κράτησα πολύ εν τέλη στο παρελθόν,  είμαι ανάμεσα σε κάποιες μηχανές και θα ήμουν ευγνώμον να ακούσω και τις δικές σας συμβουλές/απόψεις, να πω ότι δε το κυνηγάω το γκάζι απλά θέλω ένα μοτόρι που όποτε το καβαλάω (κυρίως στη πόλη) να έχω το χαμόγελο σαν αυτό της πρώτης μέρας που το πήρα, για να ξεκινήσω λοιπόν να σας πω καταρχάς ότι είμαι γύρω στο 1.72/73 και το λέω αυτό γιατί ένα από τις χρόνιες κ@υλες για αγορά είναι το v strom, σαν ύψος το φτάνω αλλά επειδή το είχε 2 φορές στο παρελθόν ο πατέρας μου είναι λίγο αρνητικός στο να το πάρω γιατί μου λέει ότι είναι αρκετά ατσούμπαλο (όχι καθ' οδόν) και θα έχω πρόβλημα, γενικά εκτός του v strom αυτά που μου αρέσουν είναι κυρίως γυμνά γιατί και το μπάτζετ είναι κάπου κοντά στα 3 με 3 κάτι οπότε τα υπόλοιπα που μου αρέσουν κατά σειρά είναι τα fazer 600 (με φέρινγκ όχι το γυμνό) hornet 600, cbf 600 (φέρινγκ) και er6 n, κάθε άποψή σας δεκτή!

Επεξ/σία από beverlover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρχικά βγάλε το χρώμα της γραμματοσειράς γιατί όντως δεν διαβάζεται. Στο θέμα μας ωραίο μηχανάκι το hornet το 600 και εύχρηστο πολύ μέσα στην πόλη... Δοκίμασε να οδηγήσεις ένα θα πάθεις την πλάκα σου... Αντιθέτως αυτά που αναφέρεις έχουν 100 άλογα το καθένα εκτός από το Kawasaki και το cbf 600. Ειδικά το fazer έχω ακούσει ότι είναι αρκετά νευρικό μηχανάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2020 στις 12:13 ΠΜ, NikosKallithea είπε

Μας έβγαλες τα μάτια, δεν διαβάζεται

σορρυ αλλα δε πειραξα κατι στο χρωμα και εμενα μου εμφανιζοταν μια χαρα νορμαλ, τωρα που το εβαλα στο αυτοματο ειναι οκ; 

19 ώρες πριν, TikiTaka23 είπε

Αρχικά βγάλε το χρώμα της γραμματοσειράς γιατί όντως δεν διαβάζεται. Στο θέμα μας ωραίο μηχανάκι το hornet το 600 και εύχρηστο πολύ μέσα στην πόλη... Δοκίμασε να οδηγήσεις ένα θα πάθεις την πλάκα σου... Αντιθέτως αυτά που αναφέρεις έχουν 100 άλογα το καθένα εκτός από το Kawasaki και το cbf 600. Ειδικά το fazer έχω ακούσει ότι είναι αρκετά νευρικό μηχανάκι. 

τo hornet και το fazer εχουν τα 90+ άλογα αλλά επειδή είναι 4κύλινδρα είναι "ομαλά" αν δε σε τρώει το χέρι σου,  ειδικά το hornet είναι έρωτας γενικά απλά όπως όλα τα γυμνά έχουν το κακό ότι έξω από τη πόλη θα σου βγάλουν τη πίστη, μόνο αυτό σκέφτομαι ενώ το fazer το strom και το cbf έχουν φέρινγκ και είναι λίγο πιο τούρινγκ από ένα απλό γυμνό, εκεί κολλάω λίγο!

Επεξ/σία από beverlover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το fazer πολλά χρόνια αλλά είχα κάνει συνολικά κάτι παραπάνω από 60κ χλμ. Ωραίο μηχανάκι, γενικά σε έτρωγε να του δώσεις γκάζι μιας και χαμηλά δεν πάει και τόσο καλά, κατά γενική ομολογία απροβληματιστο, αλλά καίει αρκετά. Μέσα στην πόλη είχα εύκολα 7-7,5 lt/100, σχεδόν όσο και ένα αυτοκίνητο. Είναι αρκετά μαζεμένο και αν το συνηθίσεις περνάς εύκολα μέσα στην κίνηση και έχεις και το γκάζι να περάσεις άνετα και να αποφύγεις καταστάσεις. Καλά φρένα - αναρτήσεις, με είχαν σώσει πολλές φορές. Τα φρένα, αν τα πιέσεις πολύ για ώρα ζεστενονται, αλλά δεν είναι και για πίστα το μηχανάκι, οπότε συγχωρείται για αυτό. Το φερινγκ εμένα στο 1.90 δεν με κάλυπτε και έπρεπε να σκύβω καθώς μετά τα 120-130 άρχιζε ξύλο στον αυχένα - κεφάλι, εσύ λογικά δεν θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, bkran είπε

Είχα το fazer πολλά χρόνια αλλά είχα κάνει συνολικά κάτι παραπάνω από 60κ χλμ. Ωραίο μηχανάκι, γενικά σε έτρωγε να του δώσεις γκάζι μιας και χαμηλά δεν πάει και τόσο καλά, κατά γενική ομολογία απροβληματιστο, αλλά καίει αρκετά. Μέσα στην πόλη είχα εύκολα 7-7,5 lt/100, σχεδόν όσο και ένα αυτοκίνητο. Είναι αρκετά μαζεμένο και αν το συνηθίσεις περνάς εύκολα μέσα στην κίνηση και έχεις και το γκάζι να περάσεις άνετα και να αποφύγεις καταστάσεις. Καλά φρένα - αναρτήσεις, με είχαν σώσει πολλές φορές. Τα φρένα, αν τα πιέσεις πολύ για ώρα ζεστενονται, αλλά δεν είναι και για πίστα το μηχανάκι, οπότε συγχωρείται για αυτό. Το φερινγκ εμένα στο 1.90 δεν με κάλυπτε και έπρεπε να σκύβω καθώς μετά τα 120-130 άρχιζε ξύλο στον αυχένα - κεφάλι, εσύ λογικά δεν θα έχεις θέμα.

καλημέρα αγορίνα και ευχαριστώ για την άποψή σου, δε το έχω κάνει βόλτα το συγκεκριμένο αλλά το έχω καβαλήσει στο παρελθόν και πιστεύω κι εγώ ότι λόγο ύψους δε θα έχω θέμα γιατί εσύ είσαι και αρκετά ψηλός αλλά γενικά μου άρεσε και μου φάνηκε και ελαφρύ, όσο για τη κατανάλωση δεν είναι κάτι που κοιτάω σαν τρελός μιας και μέχρι χθες είχα ένα tmax 500 το οποία στη πόλη τσιμπάει όσο να ναι κι αυτό, επίσης έχω ακούσει κι εγώ αυτό που λες το ότι στα χαμηλά έχει νορμάλ γκάζι αν δε το γαργαλίσεις οπότε για όλα αυτά είναι ένα μηχανάκι το οποίο είναι υποψήφιο, όπως και να το κάνεις αν δε πάρω τελικά v strom που είναι η 1η επιλογή το fazer η το cbf που έχουν ζελατίνα μπορώ να τα ευχαριστηθώ και σε ένα ταξίδι!

Επεξ/σία από beverlover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, beverlover είπε

σορρυ αλλα δε πειραξα κατι στο χρωμα και εμενα μου εμφανιζοταν μια χαρα νορμαλ, τωρα που το εβαλα στο αυτοματο ειναι οκ; 

τo hornet και το fazer εχουν τα 90+ άλογα αλλά επειδή είναι 4κύλινδρα είναι "ομαλά" αν δε σε τρώει το χέρι σου,  ειδικά το hornet είναι έρωτας γενικά απλά όπως όλα τα γυμνά έχουν το κακό ότι έξω από τη πόλη θα σου βγάλουν τη πίστη, μόνο αυτό σκέφτομαι ενώ το fazer το strom και το cbf έχουν φέρινγκ και είναι λίγο πιο τούρινγκ από ένα απλό γυμνό, εκεί κολλάω λίγο!

Να ξέρεις πλέον δε φαίνεται καθόλου το κειμενάκι σου έχει γίνει σκέτο μαύρο και δε θα μπορέσεις να πάρεις επιπλέον γνώμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, TikiTaka23 είπε

Να ξέρεις πλέον δε φαίνεται καθόλου το κειμενάκι σου έχει γίνει σκέτο μαύρο και δε θα μπορέσεις να πάρεις επιπλέον γνώμες. 

τι να πω ρε φιλε πραγματικα δεν πειραζει κατι, δε ξερω τι σκατα γινεται, εμενα μου τα δειχνει ιδιο χρωμα με αυτο που γραφετε..

Επεξ/σία από beverlover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις dark theme ειναι οκ. κάνε επεξεργασία και πάτα εκαθάριση μορφοποίησης. νομίζω αυτο θα το φτιάξει. ξαναβάλε και το χρώμα αυτόματο.

 

το στρομ ειναι οριακα στο υψος σου. θα πεσεις σταματημένος μερικές φορες. ενα πολύ καλο μηχανάκι ειναι το gladius. ασχημο αλλα καλό. μετά τα hornet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

αν εχεις dark theme ειναι οκ. κάνε επεξεργασία και πάτα εκαθάριση μορφοποίησης. νομίζω αυτο θα το φτιάξει. ξαναβάλε και το χρώμα αυτόματο.

το στρομ ειναι οριακα στο υψος σου. θα πεσεις σταματημένος μερικές φορες. ενα πολύ καλο μηχανάκι ειναι το gladius. ασχημο αλλα καλό. μετά τα hornet.

εφτιαξε καθολου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2020 στις 8:50 ΜΜ, beverlover είπε

 

 

23 λεπτά πριν, beverlover είπε

εφτιαξε καθολου;

Μπραβο τα κατάφερες.

Μεχρι 3000 θα σου πρότεινα το versys το 650, πολύ καλύτερο σε ολα, σχετικά με αυτα που αναφερεις, αναρτησεις, κινητηρα, στροφιλικια τα πάντα ολα, τα έχει😄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπραβο τα κατάφερες.

Μεχρι 3000 θα σου πρότεινα το versys το 650, πολύ καλύτερο σε ολα, σχετικά με αυτα που αναφερεις, αναρτησεις, κινητηρα, στροφιλικια τα πάντα ολα, τα έχει😄 

δε μου αρέσει ρε Νικόλα το συγκεκριμένο και εκτός αυτού μου έχουν πει ότι είναι και πιο ψηλό ακόμα από το v strom οπότε και να μου άρεσε λόγο ύψος δε θα το επέλεγα!

Επεξ/σία από beverlover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μου του εχει αλλάξει σέλα και είναι μια χαρά.

Είναι το μοναδικό που εχει upside down αναρτήσεις.

Βεβαια εσυ αποφασίζεις, το hornet το εχω, αλλα το 900, μην το πάρεις δεν στρίβει

Για τα άλλα δεν ξέρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο ύψος είμαι και Εγω . Τα on off τα ξεχνάμε λόγο ύψους. Στην θέση σου θα κοίταζα ολα τα naked και ss κάπου στα 70 άλογα και λόγο χαμηλού μπάτζετ το νου σου να πάρεις κάτι με abs. Τουλάχιστον αυτό δες στα Βασικα. Μην πάρεις κάτι χωρίς abs στα 100 άλογα που κοιτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, mp123 είπε

Στο ίδιο ύψος είμαι και Εγω . Τα on off τα ξεχνάμε λόγο ύψους. Στην θέση σου θα κοίταζα ολα τα naked και ss κάπου στα 70 άλογα και λόγο χαμηλού μπάτζετ το νου σου να πάρεις κάτι με abs. Τουλάχιστον αυτό δες στα Βασικα. Μην πάρεις κάτι χωρίς abs στα 100 άλογα που κοιτάς.

Ειμαι 1.70 πρωτη μεγαλη μηχανη ηταν ενα F650GS Dakar και τωρα Εχω ενα Tiger 800 XC κανενα θέμα με το υψος.. Σε δυσκολεύει μόνοαν θες να μετακινήσεις τη μηχανη ενω κάθεσαι κατα τα αλλα μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...