Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώνει τιμή και διάθεση του PS5 η Sony την επόμενη εβδομάδα


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, twidel said:

Ασε φίλε λένε ότι νάναι πραγματικά.. αυτά έχει κάνει το μάρκετιγκ της Sony.. Δεν παίζουν.. βλέπουν Netflix.

Άτιμο marketing! 

Πως μας έχει μπερδέψει έτσι! Και εμείς νομίζαμε πως παίζαμε! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, twidel είπε

Βρηκα ενα ετοιμο στα γρηγορα δεν το εκανα εγω :) Αλλα και πάλι day one θα είναι στο game pass οταν βγει.

Επίσης στο X θα παίζεις τις καλύτερες εκδόσεις multiplatform σε κονσόλα.. βλέπε Valhalla (ανακοινωθηκε 4Κ/60) και Cyberpunk 2077 για launch window.

Φυσικά δεν μίλησα καν για το xcloud που σε vpn που το δοκίμασα τα σπάει, και θα είναι καλύτερο με λιγότερο lag όταν υποστηρίξουν την χώρα μας.. άστο καμία σχέση σε value.

PS5 για πολυυυυ μετα να το καταλάβω ως αγορά η ενοικίαση..  αλλα να το φορτωθώ για ολόκληρη γενια με τίποτα ειδικα απο τη στιγμή που θα τρέχει όλα τα multiplatform χειρότερα. Και είναι και το αισθητικό του θέματος, είναι μια τεράστια και πολύ άσχημη κονσόλα, δεν ταιριάζει αισθητικά σε πάρα πολλά σπίτια. Αν βγει βέβαια σε μαύρο πιστεύω θα είναι πιο ωραίο. Αυτά :)

έχω και μαζεύει σκόνη

Κάτι που σου ξέφυγε. Το 4k/60 για το valhalla και το cyberpunk είναι απλά κομμάτι της συμφωνίας της MS με τις εταιρίες να βγάζουν ανακοινώσεις μόνο για το Xbox παραλείποντας το PS5, στο οποίο επίσης θα παίζουν 4k/60. Ας μην πέφτουμε θύματα του marketing.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Κάτι που σου ξέφυγε. Το 4k/60 για το valhalla και το cyberpunk είναι απλά κομμάτι της συμφωνίας της MS με τις εταιρίες να βγάζουν ανακοινώσεις μόνο για το Xbox παραλείποντας το PS5, στο οποίο επίσης θα παίζουν 4k/60. Ας μην πέφτουμε θύματα του marketing.

Συμφωνώ αλλα κάτι μου λέει πως πάλι με θολούρα και checkerboarding θα την βγάλουμε στο ps5

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρο event για να ανακοινωσει τιμες, ενω η ms μας το πεταξε ετσι ξερα ενα απογευμα μαζι με νεα κονσολα. Για την ms ηταν απλα Τριτη για την Sony παιζεται το 1/3 των συνολικων εσοδων της εταιρειας. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, twidel είπε

Συμφωνώ αλλα κάτι μου λέει πως πάλι με θολούρα και checkerboarding θα την βγάλουμε στο ps5

 

Kαι μιλώντας για marketing πως να ξεχάσει κανείς το κορυφαίο 4K/HDR που μόνο στο κουτί το είδαμε και δεν προλάβαινε να το μαζεύει.. τράτζικ όμως.

Τέλος πάντων ο καθένας παίζει φυσικά όπου τον ευχαριστεί, για μένα προσωπικά το gaming είναι ακριβό σπορ και πραγματικά δεν γουστάρω να σκάω συνέχεια 60ρια για παιχνίδια αλλά είμαι τυχερός διότι δεν μου αρέσει σχεδόν κανένα απο τα παιχνίδια της Sony, οπότε θα μου βγεί και οικονομικά :) 

Για τους υπόλοιπους have fun :)

Υ.Γ. προβλέπω $549 $459. Δεν νομίζω πως θα μπορέσει να ρίξει τις τιμές όσο νομίζουμε..αλλα μακάρι. Νομίζω πως δεν την παίρνει να πουλάει με χασούρα, εκτός και αν παίξει με κανένα bundle. Τα οικονομικά της εταιρίας πέρα απο το gaming division έχουν θέμα και θα είναι μεγάλο ρίσκο ακόμα και αν πάνε στην ίδια τιμή. Αν το κάνουν φυσικά θα είναι καλό για μας τους καταναλωτές.

 

 

playstation_4_pro_box_1523330478_3b2d557a.jpg

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ELMastas είπε

Δεν βιάζομαι γιατί δεν παίρνω ποτέ μόλις βγεί κονσόλα,άλλοι είναι αυτοί που βιάζονται και παίρνουν χωρίς να ζυγίσουν τα πράγματα,αρκετοί απλά επειδή είχαν και πρίν την ίδια σου λέει θα πάρουμε και τώρα την ίδια.Αυτό το καταλαβαίνω ως ένα σημείο αφού είπες οτι απόλαυσες αυτά τα παιχνίδια το ίδιο απόλαυσαν και κάποιοι άλλοι Gears,Forza η Halo

Ως το τέλος της ζωής της γενιάς αυτής έχουμε πολύ ψωμί,μακάρι να μπορέσουν να βγάλουν ακόμη περισσότερα και καλύτερα παιχνίδια στο PS5 όμως αυτό θα κάνουν και οι αντίπαλοι δεν θα είναι Τα πράγματα εύκολα,ούτε θα πάνε στόν αυτόματο πιλότο απο μόνα τους επειδή είχαν την πρωτιά σε πωλήσεις στήν προηγούμενη γενιά.

Κάθε γενιά κρίνεται απο πολλούς παράγοντες και ξεχωριστά απο την προηγούμενη,την ίδια υπεροψία είχε η Sony με το Ps2 και έχασε 50% απο το σύνολο της Αγοράς που είχε, στήν επόμενη γενιά Απο την MS και το 360 που έκανε φοβερές κινήσεις και στρατηγικά και σε τιμή και είχε και πάρα πολλά exclusives πολύ καλά και αυτά ήταν σε καιρούς που δεν υπήρχε καν Υποψία gamepass και αναλόγων υπηρεσιών.Στο One Εφαγαν τα μούτρα τους μόνοι τους με κάτι kinect και always online και λάθος τιμές ενώ είχαν και πιο αδύναμη κονσόλα και έμειναν πίσω σε αποκλειστικά,αυτό όμως δεν σημαίνει πως συνεχίζουν έτσι τα πράγματα και στήν επόμενη γενιά.

 

Δεδομένου του backward compatibility, πάντως, έχει κάποιο νόημα για κάποιους να πάρουν ίδια κονσόλα. Πχ, εγώ έχω PS4 και για 2-3 χρόνια σκεφτόμουν να πάω σε Pro για το 4K. Ε, τώρα με το PS5 αλλάζω γενιά και παίρνω και την αναβάθμιση στα τωρινά παιχνίδια. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα σκεφτεί και κάποιος με παραδοσιακό Xbox one.

Επεξ/σία από liberostelios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Ολοκληρο event για να ανακοινωσει τιμες, ενω η ms μας το πεταξε ετσι ξερα ενα απογευμα μαζι με νεα κονσολα. Για την ms ηταν απλα Τριτη για την Sony παιζεται το 1/3 των συνολικων εσοδων της εταιρειας. 

Μα θα ανακοινώσει και παιχνίδια 

Μην βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα 

Το ξέραμε ότι θα κάνει event το Σεπτέμβρη για games.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, twidel είπε

Τέλος πάντων ο καθένας παίζει φυσικά όπου τον ευχαριστεί, για μένα προσωπικά το gaming είναι ακριβό σπορ και πραγματικά δεν γουστάρω να σκάω συνέχεια 60ρια για παιχνίδια...

Πάλι τα ίδια. Ποια 60ρια ονειρεύεστε; Δεν έχω δώσει πάνω από 30-35€ για παιχνίδι. Ολα σε digital sales. Λίγο υπομονή χρειάζεται να πέφτουν οι τιμές.

Η πλάκα βέβαια είναι ότι θα πάρω PS5 για τα exclusives και καλά και όπως με το PS4 θα καταλήξω να παίζω μόνο Battlefield 😃

Πω ρε φίλε για next gen Battlefield πουλάω και τη μάνα μου στη Λαϊκή!

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, whoever81 είπε

Πάλι τα ίδια. Ποια 60ρια ονειρεύεστε; Δεν έχω δώσει πάνω από 30-35€ για παιχνίδι. Ολα σε digital sales.

Καλά.. δεν μιλάμε για σένα.. και εγω εκανα 3 χρονια ultimate με 98 ευρώ. Για τον μέσο χρήστη μιλάμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

 

Έχω αναφερθει τόσες φορές στο ότι στηρίζοντας τα ψηφιακά παιχνίδια βοηθάτε τις εταιρείες να σας πιάνουν κορόιδο, που το ξέρω ότι έχω καταντήσει γραφικός.

 

Πρώτον, το gamepass σου δίνει περιορισμένη λίστα. Αν πιστεύεις ότι από τα παιχνίδια που μπορεί να αποκτήσει μια κονσόλα, είσαι ok με επιλογή λίγων, πάω πάσο. Δεύτερον, τα παιχνίδια τα νοικιαζεις, δεν τα αγοράζεις. Πληρώνεις, παίζεις, στα παίρνει πίσω. Τρίτον, ΜΗΔΕΝ μεταπωλητικη αξία. Τέταρτον, καλή τύχη με τον αποθηκευτικό χώρο. Πέμπτον, καλή αναμονή 2 ημερών για κατεβασμα κάθε φορά που θες να ξαναπαίξεις κάτι που έσβησες λόγο χώρου.

Ειλικρινά νιώθω πως πλέον μόνο 15χρονοι gamers υπάρχουν. Γιατί θέλω να πιστεύω πως οι μεγαλύτεροι δε θα άλλαζαν τα φυσικά παιχνίδια για τίποτα.

ΥΓ) Το hardware έχει μηδενική σημασία, αυτό που έχει σημασία είναι το πόσες εταιρείες θα μάθουν να το αξιοποιούν στην κάθε κονσόλα. Αν είναι σαν την τωρινή γενιά, τότε δε χρειάζεται καν να αναφερθεί το αποτέλεσμα. Να αναφερθεί το πώς τα πήγε το PS Vita χειρότερα από το 3DS ή το Sega Dreamcast χειροτερα από το PS2 ενώ κάνανε θαύματα με το hardware αλλά είχανε μόνο 20 εταιρείες που το αξιοποίησαν;

ΥΓ2) Αυτό για τα 4-5 10ωρα δεν το κατάλαβα καν.

Πολύ σωστός. 

Έχω να αγοράσω κονσόλα από το PlayStation 2.  Όλο λέω να αγοράσω γιατί το hardware στο PC έχει ακριβύνει πολύ,  αλλά αυτά τα νταβατζιλικια με συνδρομές και game pass δεν τα μπορώ. Απλά παρακολουθώ κάθε φορά τις εξελίξεις. 

Πάντως οι τιμές στις κονσόλες είναι πολύ καλές βάση του hardware που έχουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, twidel είπε

Καλά.. δεν μιλάμε για σένα.. και εγω εκανα 3 χρονια ultimate με 98 ευρώ. Για τον μέσο χρήστη μιλάμε

Εεε νομίζω ο μέσος χρήστης κάνει ακριβώς αυτό που κάνω και γω. Περιμένει συνήθως τα sales στο Store.

7 λεπτά πριν, HammerOfDawn είπε

Άρα συμφωνείς ότι πρέπει να ανακοινώσει μια digital οικονομική υπηρεσία στο στυλ του gamepass ή του backwards compatibility και για χώρες όπως την Ελλάδα; Και επαναλαμβάνω, xboxας είμαι, αλλά θέλω τον ανταγωνισμό.

Ναι συμφωνώ βέβαια αλλά δεν με ενδιαφέρει προσωπικά η πρόσβαση σε πολλά παιχνίδια με συνδρομή. Αγοράζω και παίζω λίγα σχετικά παιχνίδια. Γενικά είμαι αντισυνδρομητικός.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jack124 είπε

Μα θα ανακοινώσει και παιχνίδια 

Μην βγάζεις γρήγορα συμπεράσματα 

Το ξέραμε ότι θα κάνει event το Σεπτέμβρη για games.. 

Για την τιμη σχολιαζω. Η ms ανακοινωσε μεχρι και κονσολα εκτος event και η sony εκει στο ψησιμο.Δεν χρειαζεται event για να κανεις ενα ριμαδο tweet .Εκτος αν οι τιμες της ms τους εβαλε να βγαλουν τα τεφτερια και να υπολογιζουν απο την αρχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...