Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώνει τιμή και διάθεση του PS5 η Sony την επόμενη εβδομάδα


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Ρε παιδιά γιατί να μην περιμένουμε να δούμε τι θα δούμε στο event και μετά να σχολιάσουμε; Δεν ξέρω κατά ποσο έχει νόημα να συζητάμε τώρα. 

Γιατι ειχα ορεξη για ποπ κορν τελευταιες μερες αλλα βαριομουν να φτιαξω και ειπε να με βοηθησει λιγο ο συντακτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ οτι η αγορά μιας εκ των δύο κονσολών το πρώτο 6μηνο (για να μην πω έτος) είναι λανθασμένη κίνηση - δικαιολογείται μόνο αν κάποιος δεν έχει XBOX One ή PS4

Αν όντως μας ενδιαφέρουν τα exclusives πρέπει να περιμένουμε να κυκλοφορήσουν (όχι να ανακοινώσουν απλά ότι είναι σε development)

Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη διάφορα να παίζεις FIFA ή NBA2K σε 4k. Ίσως να δικαιολογώ ενα COD σε 60+fps

Υπάρχει βέβαια η κατηγορία enthusiast - εκεί δεν υπάρχει λογική. Ο enthusiast θα αγοράσει οτιδήποτε βγει, την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας.

Προσωπικά, δεν εχω την τηλεόραση που θα καταφέρει να μου αποτυπώσει, αυτό που οι κονσόλες διαφημίζουν ότι μπορούν να παράγουν. Η απλή 4k TV δεν αρκεί......

Η κονσόλες είναι μηχανάκια για παιχνίδια - περιμένετε να δείτε τα παιχνίδια. Τι να την κάνεις τη Ferrari αν δεν έχεις άσφαλτο να την τρέξεις????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vorlon είπε

Οτι και να λέμε για κάθε 1 Xbox θα πωλούνται 3 PS5 στην ελλαδα

Εννοείται, αφου δεν εχει νόημα το xbox απο την άποψη ότι ολα τα παιχνίδια υπάρχουν και για windows pc.. Το ps πουλούσε και πουλάει λόγω των exclusives μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, songless_bird είπε

Για την τιμη σχολιαζω. Η ms ανακοινωσε μεχρι και κονσολα εκτος event και η sony εκει στο ψησιμο.Δεν χρειαζεται event για να κανεις ενα ριμαδο tweet .Εκτος αν οι τιμες της ms τους εβαλε να βγαλουν τα τεφτερια και να υπολογιζουν απο την αρχη...

Μα σου ξανά λέω το event είναι για τα games απλά θα πει και τιμή μέσα σε αυτό. Δεν καταλαβαίνω την σύγκριση.

Πάντως και στο ps5 οι φήμες ήταν 499 πολύ καιρό τώρα οπότε εκεί υπολόγιζαν 

Επεξ/σία από jack124
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω ότι δεν είναι επιστημονική μελέτη αλλά το poll του ign με 138χιλ ψήφους δίνει μια εικόνα για τη δημοφηλία  των ψηφιακών κονσολών καθώς και για τη μάχη μεταξή PS5 και Xbox.

https://twitter.com/IGN/status/1304464951650783238?s=20

PS5 disk : 55,3%

PS5 digital : 12,9%

Xbox Series X : 23,5%

Xbox Series S : 8,4%

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, twidel είπε

Δεν είμαι 15χρονος gamer.. ίσα ίσα έχω πάρει ότι κονσόλα έχει βγει (περα απο jaguar και lynx) με αδυναμία στη Sega. Και είναι λογικό διότι αν είσαι παλιός οπως λες έχεις arcade καταβολές και η αγαπη για τη Sega ηταν σχεδόν αναπόφευκτη. Οπως επίσης και απολύτως λογικό μετα το κλείσιμο της Sega να γέρνεις προς xbox μεριά. Τους λόγους θα τους ξέρεις δεν θα αναλύσω παραπάνω φαντάζομαι πως με καταλαβαίνεις.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου να έχω στην κατοχή μου παιχνίδια κτλ.. όχι αλλα σκουπίδια και πλαστικά σε θάλασσες και ακτές. Αξίζει μόνο αν θες να τα πουλήσεις μετά απο χρόνια αφου τα κρατήσεις σφραγισμένα. Διαφορετικά το θεωρώ την απόλυτη ματαιότητα. Πόσο μάλλον όταν λογικα σε 1-2 γενιές απο τώρα τα πάντα θα είναι συνδρομητικά στο cloud.

Τώρα αυτα για χωρητικότητες κτλ τα βρίσκω αστεία γιατι ακόμα και σε φυσικη μορφή να πάρεις ένα παιχνίδι η κονσόλα πάλι θα το ξανακατεβάσει σχεδόν όλο αφου τα updates είναι τεράστια οπότε και στο PS5 θα έχεις ακριβώς το ίδιο και μεγαλύτερο πρόβλημα αφου θα έχει 825gb δίσκο. Επίσης εδώ και ένα ακόμα καλό του xcloud σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό είναι πως θα μπορείς να παίξεις όποιο παιχνίδι θέλεις και να το δοκιμάσεις πριν το εγκαταστήσεις (εστω τμηματικά) μέσω cloud, οπότε δεν θα έχεις τόσα γραψε/σβήσε όπως νομίζείς (αν θες το παίζεις μόνο απο cloud). Ενώ στο PayStation 5 θα κατεβάζεις demo και άλλα τέτοια μεσαιωνικά.. τραγικό και καθόλου next gen :)

Τα 4-5 10ωρα παιχνιδια είναι τα γνωστά 1st party παιχνίδια του Paystation που τα παίζεις μια φορα και αυτό ήταν.. Uncharted, God of war, Last of us κτλ.. (εδώ θες μεταπωλητική αξία σίγουρα ;pp) εντάξει δεν ειναι 10ωρα είναι 15ωρα άντε 20ωρα δεν θα κολλήσουμε εκει. Παντως σε καμία περίπτωση δεν εχουν την διάρκεια Multiplayer παιχνιδιών που μόνο τέτοια έχει η microsoft. Ούτε και την διάρκεια παιχνιδιών όπως AC, Witcher κτλ.. 

Αυτά...

Το Uncharted 4 (με το expansion του, το Lost legacy) είναι 23 ώρες, το God of War 31 ώρες, το Last of Us 2 28 ώρες, το Horizon (με τα expansion του) 57 ώρες, το Spide-man 24 ώρες, το Days Gone 51 ώρες, αυτά τα 10ώρα (τα οποία έκανες 15ώρα και μετά 20ώρα) στα οποία αναφέρεσαι ποια ακριβώς είναι?

58 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Ξέρω ότι δεν είναι επιστημονική μελέτη αλλά το poll του ign με 138χιλ ψήφους δίνει μια εικόνα για τη δημοφηλία  των ψηφιακών κονσολών καθώς και για τη μάχη μεταξή PS5 και Xbox.

https://twitter.com/IGN/status/1304464951650783238?s=20

PS5 disk : 55,3%

PS5 digital : 12,9%

Xbox Series X : 23,5%

Xbox Series S : 8,4%

Το έχουν αναφέρει διάφοροι γνώστες (υποτίθεται), ότι η αναλογία στην καλύτερη θα είναι 2 προς 1 υπέρ της Sony στις πωλήσεις κονσολών. Αυτό που με εκπλήσσει περισσότερο είναι πως σε ένα poll του ign(=αμερικάνικη αγορά), η αναλογία πάει 70-30 υπέρ της Sony και είναι ανησυχητικό γιατί παραδοσιακά στις USA οι gamers προτιμούσαν σε μεγαλύτερο ποσοστό το Xbox σε σχέση με τον υπόλοιπο πλανήτη. Αν στις Πολιτείες είναι 70-30, τι θα γίνει στην Ευρώπη? ή την Ασία? που είναι πιο φιλικές προς το Playstation.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Exoskeletor said:

Με το κιλό τα παίζετε τα παιχνίδια και σας αρέσει τοσο το gamepass? Παιχνίδι νανε και οτι νανε? Πολυ λαϊκή αγορά μου φαίνεται εμένα 

Δεν είναι βέβαια έτσι διότι ένας από τους λόγους που το game pass αξίζει είναι διότι έχει καλά παιχνίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, music_lover said:

Το Uncharted 4 (με το expansion του, το Lost legacy) είναι 23 ώρες, το God of War 31 ώρες, το Last of Us 2 28 ώρες, το Horizon (με τα expansion του) 57 ώρες, το Spide-man 24 ώρες, το Days Gone 51 ώρες, αυτά τα 10ώρα (τα οποία έκανες 15ώρα και μετά 20ώρα) στα οποία αναφέρεσαι ποια ακριβώς είναι?

Το έχουν αναφέρει διάφοροι γνώστες (υποτίθεται), ότι η αναλογία στην καλύτερη θα είναι 2 προς 1 υπέρ της Sony στις πωλήσεις κονσολών. Αυτό που με εκπλήσσει περισσότερο είναι πως σε ένα poll του ign(=αμερικάνικη αγορά), η αναλογία πάει 70-30 υπέρ της Sony και είναι ανησυχητικό γιατί παραδοσιακά στις USA οι gamers προτιμούσαν σε μεγαλύτερο ποσοστό το Xbox σε σχέση με τον υπόλοιπο πλανήτη. Αν στις Πολιτείες είναι 70-30, τι θα γίνει στην Ευρώπη? ή την Ασία? που είναι πιο φιλικές προς το Playstation.

Αν καποιος δεν ασχοληθει με τα extra δεν εχει και μεγαλη διαφορα αποτα 15ωρα που αναφερθηκαν. Τουλαχιστον στην μεγαλυτερη πλειοψηφια. Οπως και να εχει σταγονα στον ωκεαν ειναι αυτες οι ωρες αν παιζεις Multi games. Εδω στο Rogue company που βγηκε προσφατα εχω πανω απο 2μερες Gameplay ειναι free και beta και θεωρω οτι εχω παιξει λιγο  🤣

Επεξ/σία από privateer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Soulman82 said:

Φοβάμαι επίσης ότι τα μισά θα είναι  Android based games games και για να δεις όλο το περιεχόμενο των καλών παιχνιδιών, θα πρέπει να πληρώνεις περισσότερα πλεον dlc κτλπ. Γενικώς βλέπω ότι με PS5 θα έχω εγγυημένη ποιότητα σε games  και ποσότητα (λόγω plus). 

Δεν χρειάζεται να μείνεις με το φόβο πάντως. 

Μπορείς πολύ εύκολα να μπεις στη σελίδα του Game Pass και να δεις πως δεν είναι Android based games οπότε θα αποφύγεις και τις ανακρίβειες στο μέλλον. 

Όπου έχει dlc και το θες εννοείται πρέπει να το πληρώσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, NickTG said:

Δεν χρειάζεται να μείνεις με το φόβο πάντως. 

Μπορείς πολύ εύκολα να μπεις στη σελίδα του Game Pass και να δεις πως δεν είναι Android based games οπότε θα αποφύγεις και τις ανακρίβειες στο μέλλον. 

Όπου έχει dlc και το θες εννοείται πρέπει να το πληρώσεις. 

Δυστυχως εχουμε γεμισει ανιδεους που βαριουνται ακομη και να κανουν ενα google search πριν ποσταρουν. Απλα ποσταρουν γιατι ετσι 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποκλειστικοτητες της σονυ ειναι πολυ περισοτερες απο τα 5-6 παιχνιδια που πιστευετε. Μονο οι μεγαλοι τιτλοι ειναι καμια 15αρια. Δε θα αναφερθω στους αλλους. Ψαχτε λιγακι πριν ποσταρετε.επισης αρκετα παιχνιδια ειναι και στα ελληνικα.αυτο μου δειχνει σεβασμο ακομα και αν το αποτελεσμα δεν ειναι τελειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, privateer said:

Δυστυχως εχουμε γεμισει ανιδεους που βαριουνται ακομη και να κανουν ενα google search πριν ποσταρουν. Απλα ποσταρουν γιατι ετσι 🤣

Δέχομαι κάποιος να πει πως δεν του αρέσει κανένα από τα παιχνίδια, αν και αυτό αστείο μου ακούγεται, αλλά πόσο δύσκολο είναι να ρίξουμε μια ματιά και να δούμε τι παιχνίδια έχει!? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...