Προς το περιεχόμενο

Σπουδές για ψυχολογία με αναγνώριση άσκηση επαγγέλματος αλλά που?!


HarryZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Ψάχνω με καθε λεπτομέρεια ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεκινήσω τις σπουδές μου στο κομμάτι της ψυχολογίας με αναγνώριση άσκησης επαγγέλματος(από ΑΤΕΕΝ & ΣΑΕΠ  χωρίς προβλήματα.

Όμως το θέμα είναι που..

Βρήκα πρόσφατα το Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδας (SCG)  το οποίο δραστηριοποιείται από το 2017. Δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες για αυτό(πέρα από το site τους) ούτε αξιολογήσεις και δε ξέρω κατά πόσο είναι έμπιστο.

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι μόλις ξεκινας στο κολλέγιο γράφεσαι ταυτόχρονα στο Γαλλικό κρατικό πανεπιστήμιο του Στρασβούργου και ότι είναι αναγνωρισμένο το κολλέγιο από το κράτος (το επιβεβαίωσα αυτο)

Αλλά αν όχι εκεί,  έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον έμπιστο τρόπο σπουδών ψυχολογίας?

Μου είπαν προσιτές τιμές στο επιστημονικό κολλέγιολόγω Κορωνοιου αλλά δε ξέρω...δεν έχω βρει κριτικές και δε ξέρω τι επίπεδο μάθησης προσφέρει...

Καμία ιδέα? Κάπου που να  έχει πάει κάποιος?? 

(Μη μου πείτε για πανελλήνιες..δε μπορώ να διαβάζω ιστορία Αρχαία κλπ...απλά δε μπορώ...αν δε μου αρέσει κάτι δύσκολα ασχολούμαι πολύ μαζί του)

Επεξ/σία από HarryZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, HarryZ είπε

Καλημέρα.

Ψάχνω με καθε λεπτομέρεια ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεκινήσω τις σπουδές μου στο κομμάτι της ψυχολογίας με αναγνώριση άσκησης επαγγέλματος(από ΑΤΕΕΝ & ΣΑΕΠ  χωρίς προβλήματα.

Όμως το θέμα είναι που..

Βρήκα πρόσφατα το Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδας (SCG)  το οποίο δραστηριοποιείται από το 2017. Δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες για αυτό(πέρα από το site τους) ούτε αξιολογήσεις και δε ξέρω κατά πόσο είναι έμπιστο.

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι μόλις ξεκινας στο κολλέγιο γράφεσαι ταυτόχρονα στο Γαλλικό κρατικό πανεπιστήμιο του Στρασβούργου και ότι είναι αναγνωρισμένο το κολλέγιο από το κράτος (το επιβεβαίωσα αυτο)

Αλλά αν όχι εκεί,  έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον έμπιστο τρόπο σπουδών ψυχολογίας?

Μου είπαν προσιτές τιμές στο επιστημονικό κολλέγιολόγω Κορωνοιου αλλά δε ξέρω...δεν έχω βρει κριτικές και δε ξέρω τι επίπεδο μάθησης προσφέρει...

Καμία ιδέα? Κάπου που να  έχει πάει κάποιος?? 

(Μη μου πείτε για πανελλήνιες..δε μπορώ να διαβάζω ιστορία Αρχαία κλπ...απλά δε μπορώ...αν δε μου αρέσει κάτι δύσκολα ασχολούμαι πολύ μαζί του)

Θα ήθελα να ήξερα πως θα αναλύσεις το «οιδιπόδειο σύνδρομο» όταν δεν θα ξέρεις ποιος ήταν ο Οιδίποδας. 
Εάν δεν μπορείς να διαβάζεις άστο........αφού δεν μπορείς να βάλεις σε προγραμματισμό τον εαυτό σου δεν θα πας μακρυά!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HarryZ είπε

Καλημέρα.

Ψάχνω με καθε λεπτομέρεια ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεκινήσω τις σπουδές μου στο κομμάτι της ψυχολογίας με αναγνώριση άσκησης επαγγέλματος(από ΑΤΕΕΝ & ΣΑΕΠ  χωρίς προβλήματα.

Όμως το θέμα είναι που..

Βρήκα πρόσφατα το Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδας (SCG)  το οποίο δραστηριοποιείται από το 2017. Δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες για αυτό(πέρα από το site τους) ούτε αξιολογήσεις και δε ξέρω κατά πόσο είναι έμπιστο.

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι μόλις ξεκινας στο κολλέγιο γράφεσαι ταυτόχρονα στο Γαλλικό κρατικό πανεπιστήμιο του Στρασβούργου και ότι είναι αναγνωρισμένο το κολλέγιο από το κράτος (το επιβεβαίωσα αυτο)

Αλλά αν όχι εκεί,  έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον έμπιστο τρόπο σπουδών ψυχολογίας?

Μου είπαν προσιτές τιμές στο επιστημονικό κολλέγιολόγω Κορωνοιου αλλά δε ξέρω...δεν έχω βρει κριτικές και δε ξέρω τι επίπεδο μάθησης προσφέρει...

Καμία ιδέα? Κάπου που να  έχει πάει κάποιος?? 

(Μη μου πείτε για πανελλήνιες..δε μπορώ να διαβάζω ιστορία Αρχαία κλπ...απλά δε μπορώ...αν δε μου αρέσει κάτι δύσκολα ασχολούμαι πολύ μαζί του)

Συμφωνώ με τον Dinos1973 από επάνω αν δηλαδή πας και γραφτείς και μετά έχεις Μαθηματα που δεν σου αρέσουν όπως λες τι θα κανεις θα φύγεις; Όσο αναφορά την εκπαίδευση δεν είναι όλα του ενδιαφέροντος μας αλλά χωρίς γενικές γνώσεις επι του θέματος που σπουδάζεις δεν γίνεται τίποτα και δεν θα καταλήξει και πουθενά αλλά μόνο σε μέτριες καταστάσεις χωρίς μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε πανελλήνιες όλα τα άλλα είναι να χάμε να λέγαμε. Αν βαριέσαι να διαβάσεις για πανελλήνιες τότε άστο καλύτερα σκέψου να κάνεις κάτι άλλο πιο πρακτικό που δεν χρειάζεται διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, HarryZ said:

... Ψάχνω με καθε λεπτομέρεια ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεκινήσω τις σπουδές μου στο κομμάτι της ψυχολογίας με αναγνώριση άσκησης επαγγέλματος(από ΑΤΕΕΝ & ΣΑΕΠ  χωρίς προβλήματα. ...

το psychology του Deree δεν είναι καλό ή δεν είναι αναγνωρισμένο?
Μηπως και συ με τις αναγνωρίσεις κλπ ζητάς πολλά, δηλαδή να πετύχεις πράγματα τα οποία είναι reserved για τους νικητές των πανελληνίων?
Λέω μήπως, δεν ξέρω, μπορεί να έχεις 100% δίκιο ή άδικο ή εγώ κάτι δεν κατάλαβα.

Να υπενθυμίσω ότι οι πανελλήνιες είναι εξετάσεις συναγωνισμού, εκεί πας να γράψεις καλύτερα από (πχ) 4,500 άλλους για να είσαι μέσα στους (πχ) 500 που θα εισαχθούν σε σχολές, (πχ) ψυχολογίας ή (πχ) ΦΜΣ.
Αν δεν ξέρεις ήδη ποιά νίκη είναι Πύρρειος και αν είναι fact or fiction (i.e. μυθολογία ή ιστορία) και σε ποιά θέση στην 11άδα (Θήβας ή Λειβαδειάς?) έπαιζε ο Οιδίπους δεν θα το μάθεις στις πανελλήνιες.

.

2 hours ago, HarryZ said:

  ... (Μη μου πείτε για πανελλήνιες..δε μπορώ να διαβάζω ιστορία Αρχαία κλπ...απλά δε μπορώ...αν δε μου αρέσει κάτι δύσκολα ασχολούμαι πολύ μαζί του)

Δεν είσαι μόνον εσύ, κανένας δεν μπορεί. Ομως αυτός είναι ο καλύτερος, απλούστερος, φθηνότερος, ευκολότερος, ταχύτερος δρόμος για ψυχολογία.
Συμφωνώ και γω με τα παιδιά, δώσε πανελλήνιες, τα πράματα απλοποιούνται τόσο πολύ που γίνονται βαρετά.
Μπήκες=καθάρισες+έδεσες για 5ετία και βάλε.  edit: θα παίζεις και εντός έδρας ...


Γλυτώνεις και το χρόνο που θα ξοδέψουν οι άλλοι (οι ηττημένοι-αποτυχόντες) για να περιμένουν τα δοατάπ και τα σαέπ και τις εξετάσεις για χορήγηση αντιστοιχίας διπλώματος και τα 1-2 χρόνια που θα κάνουν για να περάσουν τα μαθήματα στην ΦΜΣ ή άλλη σχολή.
Σε παίρνει να δώσεις ακόμα και 2η (καμιά φορά έως και 3η) φορά πανελλήνιες και εσύ να τελειώσεις πριν από τους άλλους των εξωτερικού-κολλεγίων.
Σε άλλη περίπτωση ετοιμάσου για Πύρρειο νίκη (αναγνώριση).

.

tl;dr: Συμφωνώ και γω με τα παιδιά, δώσε πανελλήνιες.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αν το τμήμα από το πανεπιστήμιο από οπου θα λάβεις πτυχίο αναγνωρίζεται αο ΔΟΑΤΑΠ. αν και είναι χρονοβόρα διαδικασία αν αναγνωρίζεται δεν έχεις πρόβλημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, HarryZ said:

Καλημέρα.

Ψάχνω με καθε λεπτομέρεια ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεκινήσω τις σπουδές μου στο κομμάτι της ψυχολογίας με αναγνώριση άσκησης επαγγέλματος(από ΑΤΕΕΝ & ΣΑΕΠ  χωρίς προβλήματα.

Όμως το θέμα είναι που..

Βρήκα πρόσφατα το Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδας (SCG)  το οποίο δραστηριοποιείται από το 2017. Δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες για αυτό(πέρα από το site τους) ούτε αξιολογήσεις και δε ξέρω κατά πόσο είναι έμπιστο.

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι μόλις ξεκινας στο κολλέγιο γράφεσαι ταυτόχρονα στο Γαλλικό κρατικό πανεπιστήμιο του Στρασβούργου και ότι είναι αναγνωρισμένο το κολλέγιο από το κράτος (το επιβεβαίωσα αυτο)

Αλλά αν όχι εκεί,  έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον έμπιστο τρόπο σπουδών ψυχολογίας?

Μου είπαν προσιτές τιμές στο επιστημονικό κολλέγιολόγω Κορωνοιου αλλά δε ξέρω...δεν έχω βρει κριτικές και δε ξέρω τι επίπεδο μάθησης προσφέρει...

Καμία ιδέα? Κάπου που να  έχει πάει κάποιος?? 

(Μη μου πείτε για πανελλήνιες..δε μπορώ να διαβάζω ιστορία Αρχαία κλπ...απλά δε μπορώ...αν δε μου αρέσει κάτι δύσκολα ασχολούμαι πολύ μαζί του)

Έψαξες εξωτερικό ή απλά ότι έχει Ελλάδα;

Γιατί καλύτερα θα βρεις στο εξωτερικό για αυτά που ζητάς και ίσως να αποφύγεις τις πανελλήνιες ανάλογα τις προαπαιτήσεις που έχουν για εισαγωγή. 

Για την αναγνώριση δεν ξέρω, δεν ήταν κάτι που έψαξα ποτέ.

|

Πανελλήνιες == γνώση; 

Από πότε ρε παίδες; Άλλαξε κάτι τα τελευταία χρόνια;

Επειδή όταν έδωσα εγώ ήταν το καλύτερο φροντιστήριο ή/και παπαγαλία φορ δι γιν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, LongTom said:

Έψαξες εξωτερικό ή απλά ότι έχει Ελλάδα;

Γιατί καλύτερα θα βρεις στο εξωτερικό για αυτά που ζητάς και ίσως να αποφύγεις τις πανελλήνιες ανάλογα τις προαπαιτήσεις που έχουν για εισαγωγή. 

Για την αναγνώριση δεν ξέρω, δεν ήταν κάτι που έψαξα ποτέ.

|

Πανελλήνιες == γνώση; 

Από πότε ρε παίδες; Άλλαξε κάτι τα τελευταία χρόνια;

Επειδή όταν έδωσα εγώ ήταν το καλύτερο φροντιστήριο ή/και παπαγαλία φορ δι γιν.

κανεις δεν ειπε πανελληνιες = γνωση. Λενε απλα, και συμφωνω μαζι τους, οτι γενικα στις σπουδες μας κανενα προγραμμα πανεπιστημιακο δεν μας αρεσει 100%, 1 προς 1 μαθημα. Αν δεν θελει να διαβασει Αρχαια επειδη "δεν τα μπορει", πως θα μπορεσει να διαβασει μαθηματα στο πανεπιστημιο που δεν θα της αρεσουν;

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Λοιπόν, οι πανελλήνιες συμφωνώ είναι το hardcore κομμάτι για τους "σκληρούς" όμως αν υπάρχει άλλη λύση γιατί να καταφύγω στις πανελλήνιες που είναι πηγή άγχους, στο οποίο εγώ όπως και πολλοί από εμάς αντιμετωπίζουμε πρόβλημα...

Και πέρα από αυτό, που ξέρω εγώ ότι στην σχολή που θα περάσω θα είναι καλή και ποιοτική;; Με τόσα που ακούμε καθημερινά;

ι.

Και όχι δε συμφωνώ με εσάς που λέτε ότι "Μαθηματα που δεν σου αρέσουν όπως λες τι θα κανεις θα φύγεις;" 

Εννοείται πως όχι! Γιατί ξέρω ότι μπορεί να έχουν τη χρησιμότητα τους αύριο μεθαύριο και εκτός αυτού, όσα έχω διαβάσει ως τώρα για την ψυχολογία και τους κλάδους της δεν έχω βρει κάτι που να μη θέλω να το μάθω, είτε απο ενδιαφέρον είτε απο περιέργεια...

έχω ακούσει πάρα πολλές φορές ότι στο εξωτερικό για να μπεις σε ένα Πανεπιστήμιο δίνεις μαθήματα παρόμοια της σχολής για να μπεις.

Αυτοί δηλαδή στο εξωτερικό είναι λιγότερο έξυπνοι από εμάς; 

Και πέρα από αυτά, νομίζετε ότι όπως λέει και από πάνω ο φίλος, μαθαίνοντας παπαγαλία μερικά κείμενο, τότε σημαίνει ότι θα μάθω Αρχαία ή οτι θα μου χρειαστουν;;

Απλά δε θα κάνω και συνεδρίες ψυχανάλυσης για να μπορέσω κάποια στιγμή να αποστηθίζω τόνους πληροφοριών που ούτε θα μου χρησιμεύουν σε κάτι αλλά σε λίγο καιρό ούτε που θα τα θυμάμαι.

Είναι μεγάλος ο όγκος πληροφοριών που δε γίνεται να μείνει στο μυαλό έτσι απλά για καιρό διαβάζοντας τόσες πληροφορίες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα...

Υ.Σ.: "Αν δεν θελει να διαβασει Αρχαια επειδη "δεν τα μπορει", πως θα μπορεσει να διαβασει μαθηματα στο πανεπιστημιο που δεν θα της αρεσουν;"
Όχι της, του...Άντρας είμαι όχι γυναίκα.😛

Και ναι έχω σκεφτει να πάω εξωτερικό 
Είναι απόφαση-ρίσκο που δε ξέρω αν πρέπει να πάρω από τώρα, εκτός κι αν τελειοποιήσω τα αγγλικά μου πρώτα (που ήδη το προσπαθώ)

  

9 ώρες πριν, velociraptoras είπε

δες αν το τμήμα από το πανεπιστήμιο από οπου θα λάβεις πτυχίο αναγνωρίζεται αο ΔΟΑΤΑΠ. αν και είναι χρονοβόρα διαδικασία αν αναγνωρίζεται δεν έχεις πρόβλημα

Το θέμα είναι... που να το δω; αυτοί μπορεί να μου πουν ψέμματα...υπάρχει κάποια ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ που να μου δώσει την απάντηση αυτή;

Επεξ/σία από HarryZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το ζητούμενο είναι άδεια τότε κάποιο από τα κολέγια will do. Φυσικά κράτα στο μυαλό σου οτι η αναγνώριση από ΑΤΕΕΝ είναι πολύ προβληματική για ζητήματα όπως συνέχιση σπουδών, προκηρύξεις κοκ καθώς είναι μόνο επαγγελματική αναγνώριση. Η καλύτερη λύση ώστε να έχεις επαγγελματικά και ακαδημαϊκά δικαιώματα ψυχολόγου στην Ελλάδα είναι είτε να τελειώσεις σε ελληνικό ΑΕΙ ή εξ' ολοκλήρου σπουδές εξωτερικό με αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ.

Με όλα τα υπόλοιπα θα έχεις συνεχώς να παλεύεις την ελληνική γραφειοκρατία.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, HarryZ said:

Το θέμα είναι... που να το δω; αυτοί μπορεί να μου πουν ψέμματα...υπάρχει κάποια ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ που να μου δώσει την απάντηση αυτή;

δεν έχουν ανάγκη να σου πουν ψέματα, απλώς η απάντησή τους έχει αρκετή δημιουργική ασάφεια την οποία 4-5 χρόνια μετά όταν με το καλό καταθέσεις τη χαρτούρα για "αναγνώριση" θα την ερμηνεύσουν κατά το δοκούν. Το πιθανότερο είναι ότι η ερμηνεία δεν θα είναι καλή για σένα.

Ας το ξαναπώ και ας γίνομαι γραφικός: γενικά οτιδήποτε άλλο εκτός από πανελλήνιες είναι βίτσιο και μαζοχισμός, δεν αξιζει ούτε τον κόπο, ούτε τον χρόνο ούτε το χρήμα.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HarryZ είπε

Παιδιά καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Λοιπόν, οι πανελλήνιες συμφωνώ είναι το hardcore κομμάτι για τους "σκληρούς" όμως αν υπάρχει άλλη λύση γιατί να καταφύγω στις πανελλήνιες που είναι πηγή άγχους, στο οποίο εγώ όπως και πολλοί από εμάς αντιμετωπίζουμε πρόβλημα...

Και πέρα από αυτό, που ξέρω εγώ ότι στην σχολή που θα περάσω θα είναι καλή και ποιοτική;; Με τόσα που ακούμε καθημερινά;

ι.

Και όχι δε συμφωνώ με εσάς που λέτε ότι "Μαθηματα που δεν σου αρέσουν όπως λες τι θα κανεις θα φύγεις;" 

Εννοείται πως όχι! Γιατί ξέρω ότι μπορεί να έχουν τη χρησιμότητα τους αύριο μεθαύριο και εκτός αυτού, όσα έχω διαβάσει ως τώρα για την ψυχολογία και τους κλάδους της δεν έχω βρει κάτι που να μη θέλω να το μάθω, είτε απο ενδιαφέρον είτε απο περιέργεια...

έχω ακούσει πάρα πολλές φορές ότι στο εξωτερικό για να μπεις σε ένα Πανεπιστήμιο δίνεις μαθήματα παρόμοια της σχολής για να μπεις.

Αυτοί δηλαδή στο εξωτερικό είναι λιγότερο έξυπνοι από εμάς; 

Και πέρα από αυτά, νομίζετε ότι όπως λέει και από πάνω ο φίλος, μαθαίνοντας παπαγαλία μερικά κείμενο, τότε σημαίνει ότι θα μάθω Αρχαία ή οτι θα μου χρειαστουν;;

Απλά δε θα κάνω και συνεδρίες ψυχανάλυσης για να μπορέσω κάποια στιγμή να αποστηθίζω τόνους πληροφοριών που ούτε θα μου χρησιμεύουν σε κάτι αλλά σε λίγο καιρό ούτε που θα τα θυμάμαι.

Είναι μεγάλος ο όγκος πληροφοριών που δε γίνεται να μείνει στο μυαλό έτσι απλά για καιρό διαβάζοντας τόσες πληροφορίες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα...

Υ.Σ.: "Αν δεν θελει να διαβασει Αρχαια επειδη "δεν τα μπορει", πως θα μπορεσει να διαβασει μαθηματα στο πανεπιστημιο που δεν θα της αρεσουν;"
Όχι της, του...Άντρας είμαι όχι γυναίκα.😛

Και ναι έχω σκεφτει να πάω εξωτερικό 
Είναι απόφαση-ρίσκο που δε ξέρω αν πρέπει να πάρω από τώρα, εκτός κι αν τελειοποιήσω τα αγγλικά μου πρώτα (που ήδη το προσπαθώ)

  

Το θέμα είναι... που να το δω; αυτοί μπορεί να μου πουν ψέμματα...υπάρχει κάποια ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ που να μου δώσει την απάντηση αυτή;

Ψέμματα δεν θα σε πουν, γιατί δεν έχουν λόγο.

Ανάλογα όμως την εποχή και την πολιτική κατάσταση που θα κάνεις αίτηση ίσως αλλάξουν οι πολιτικές αναγνώρισης για τα διάφορα κολλέγια.

Η ΕΛ γραφειοκρατία δεν φημίζεται για την σταθερότητα, τουλάχιστον στα σημαντικά θέματα.

Για μεγάλα πανεπιστήμια (Ευρωπαϊκά/Αμερικάνικα) δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα. 

Πάντως προσωπικά θα πήγαινα εξωτερικό με τα μπούνια, περισσότερες ευκαιρίες-επιλογές, γενικά καλύτερη εκπαίδευση (όσον αφορά την υλικοτεχνική υποδομή,  φοιτητική υποστήριξη, πραγματικές εργασιακές συνθήκες και μηδενικά κομματόσκυλα εάν πας ΑΕΙ), ανύπαρκτες παπαριές από ΕΛ γραφειοκρατία και διαφορετική φοιτητική ζωή/κουλτούρα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, velociraptoras said:

δες αν το τμήμα από το πανεπιστήμιο από οπου θα λάβεις πτυχίο αναγνωρίζεται αο ΔΟΑΤΑΠ. αν και είναι χρονοβόρα διαδικασία αν αναγνωρίζεται δεν έχεις πρόβλημα

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά λογικά ο ΔΟΑΤΑΠ δεν θα κρίνει πτυχίο που έχει αποκτηθεί στην Ελλάδα, εκτός και αν υπό προϋποθέσεις ήταν εξ αποστάσεως. Λογικά Το ΣΑΕΠ θα είναι αρμόδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησε ένας φίλος μαζί τους και του είπε ότι ο ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει καμία σχέση παρά μόνο για όποιον έχει σπουδάσει σε ξένο πανεπιστήμιο.

Και ότι ο ΑΤΕΕΝ ειναι αρμοδιος φορεας που γινεται αναγνωριση( με βαση το 4635 ΦΕΚ 167)  απο το υπουργειο  και οτι για να μπω στο δημοσιο απλα θα δωσω εξετασεις και αν τις περασω μπαινω.

Αλλά ίσως είναι χαζό αυτό που ρωτάω αλλά θα το ρωτήσω... μπορώ να τους ζητήσω βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση όλων αυτών των πραγματων που μου λενε(για αναγνωριση απο το κρατος χωρις προβληματα κλπ)?? Οτι σε περίπτωση που δεν είναι απόλυτα ειλικρινής να είμαι καλλυμένος

Οπότε όλα καλά και επιβεβαιωμένα ως τώρα... πάντως αν έχει φοιτήσει κάποιος στο Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδας.ή σε κάποιο Κολλέγιο Ελλάδας αν μπορούσε να μου επιβεβαιώσει τι γίνεται μετά και τι προβλήματα υπάρχουν κλπ θα το εκτιμούσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου πάντως και την επιλογή των πανελληνίων ή να σπουδάσεις εξωτερικό. το ανοιχτό πανεπιστήμιο Κύπρου έχει και εξ αποστάσεως πρόγραμμα ψυχολογίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...