Προς το περιεχόμενο

[Bluetooth Headphones] Sony WH-1000XM4 @ Public 279.30€ [ΤΕΛΟΣ]


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκεφτήκανε ότι έχουν το δικό τους ανταγωνιστικό Bluetooth Streaming Codec, τον LDAC. Που στη θεωρία προσφέρει ανώτερη ποιότητα από όλους τους streaming codecs. 

Το catch είναι ότι πρέπει και π.χ. το τηλέφωνο και π.χ. τα ακουστικά να υποστηρίζουν LDAC. Όποιος μπορεί / θέλει να αγοράσει ένα Xperia 1 II και τα XM4 θα επιτύχει κορυφαία ποιότητα wireless ήχου. Προσοχή, όχι γενικά, μιλάμε για wireless. 

Οι πραγματικοί audiophiles έτσι κι αλλιώς παίζουν ... αλλιώς, έχουν το setup τους με τον ενισχυτή τους, έχουν τα FLAC αρχεία τους και τα wired ακουστικά τους και δε τους απασχολούν θέματα όπως το bit rate και των λοιπών στοιχείων τα οποία προσπαθούν να βελτιστοποιήσουν οι διάφοροι bluetooth streaming codecs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο στο public βλεπω ακομα διαθεσιμα τα ασημι. Τα μαυρα πουθενα. Δεν προλαβα

Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος αν τα silver ειναι όντως ασημι, γιατι μου φαινονται σαν μπεζ

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ΧΜ3 είχαν  aptX και aptX-HD ακόμα και τα υποδεέστερα WH-CH700N επίσης είχαν

σε όλα τα reviews την παράληψη αυτή την αναφέρουν ως αρνητικό κάτι θα ξέρουν.

 
 

 

Επεξ/σία από malaperda
επεξεργασία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε λέει κανείς ότι είναι θετικό. Η υποστήριξη περισσότερων codecs και επομένως η μεγαλύτερη συμβατότητα είναι πλεονέκτημα.

Απλώς η Sony επιλέγει να προωθεί τη δική της τεχνολογία και να μη πληρώνει license στους ανταγωνιστές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, imvrios είπε

Μα δε λέει κανείς ότι είναι θετικό. Η υποστήριξη περισσότερων codecs και επομένως η μεγαλύτερη συμβατότητα είναι πλεονέκτημα.

Απλώς η Sony επιλέγει να προωθεί τη δική της τεχνολογία και να μη πληρώνει license στους ανταγωνιστές της.

Μια χαρά πληρώνει στην Qualcomm για το aptX HD  (η Qualcomm έχει το license και όχι οι ανταγωνιστές της)

αφού το έχει στα υπόλοιπα ακουστικά της.

Οσο για το LDAC κι αυτά που υποστηρίζει η sony:

The ultimate guide to Bluetooth headphones: LDAC isn’t Hi-res

https://www.soundguys.com/ldac-ultimate-bluetooth-guide-20026/

Επεξ/σία από malaperda
ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά να ρωτήσω 2 πράγματα.

1ον αξίζουν για αυτή την τιμή τα ακουστικά; Τι λένε οι ειδικοί;

2ον συνδέονται κανονικά με ps4;

Δεν θα τα πάρω γιατί έχω τα xm3 αλλα ναι, αξίζουν και με το παραπάνω. Δεν τα έχω δοκιμάσει με το PS αλλά φαντάζομαι δεν θα υπάρχει θέμα να τα συνδέσεις στην τηλεόραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, malaperda είπε

Μια χαρά πληρώνει στην Qualcomm για το aptX HD αφού το έχει στα υπόλοιπα ακουστικά της.

Οσο για το LDAC κι αυτά που υποστηρίζει η sony:

The ultimate guide to Bluetooth headphones: LDAC isn’t Hi-res

https://www.soundguys.com/ldac-ultimate-bluetooth-guide-20026/

Αυτός ξέρει περισσότερα από εμένα, οπότε δε μπορώ να κρίνω το άρθρο του.

Αντικειμενικά, ακόμα και αν το LDAC δεν ανταποκρίνεται πλήρως στους ισχυρισμούς της Sony, είναι από τους καλύτερους streaming codecs. Όλα τελικά εξαρτώνται από την πηγή που θα συνδέει τα ακουστικά ο χρήστης. Αν είναι π.χ. σύγχρονο Android, είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα υποστηρίζει LDAC. Οπότε όποιος ακούει από το κινητό του σχεδόν δεδομένα θα έχει υποστήριξη (υπάρχουν οδηγοί που δείχνουν πως θα δεις ποιους codecs υποστηρίζει το κάθε τηλέφωνο).

Αντίθετα, π.χ. τα windows δεν υποστηρίζουν LDAC.

Όχι ότι είναι το μόνο κριτήριο. Ο λόγος που κάνουν τόσο είναι το ANC που είναι το καλύτερο μαζί με της Bose.

Το licensing πάει με το μοντέλο, πληρώνεις για κάθε συσκευή, όχι μια φορά κι έξω. 

ΥΓ. Έχω true wireless sony XM3 αλλά για Over Ear έχω QC35II.

Edit: προσφορά τέλος.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, imvrios είπε

Αυτός ξέρει περισσότερα από εμένα, οπότε δε μπορώ να κρίνω το άρθρο του.

Αντικειμενικά, ακόμα και αν το LDAC δεν ανταποκρίνεται πλήρως στους ισχυρισμούς της Sony, είναι από τους καλύτερους streaming codecs. Όλα τελικά εξαρτώνται από την πηγή που θα συνδέει τα ακουστικά ο χρήστης. Αν είναι π.χ. σύγχρονο Android, είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα υποστηρίζει LDAC. Οπότε όποιος ακούει από το κινητό του σχεδόν δεδομένα θα έχει υποστήριξη (υπάρχουν οδηγοί που δείχνουν πως θα δεις ποιους codecs υποστηρίζει το κάθε τηλέφωνο).

Αντίθετα, π.χ. τα windows δεν υποστηρίζουν LDAC.

Όχι ότι είναι το μόνο κριτήριο. Ο λόγος που κάνουν τόσο είναι το ANC που είναι το καλύτερο μαζί με της Bose.

Το licensing πάει με το μοντέλο, πληρώνεις για κάθε συσκευή, όχι μια φορά κι έξω. 

ΥΓ. Έχω true wireless sony XM3 αλλά για Over Ear έχω QC35II.

Edit: προσφορά τέλος.

η Qualcomm έχει το license του aptX και όχι οι ανταγωνιστές της όπως είπες...

https://www.whathifi.com/reviews/sony-wh-1000xm4

Our Verdict

Sony continues to serve up some of the finest noise-cancelling headphones on the market – the WH-1000XM4s will be tough to beat

For

  • Dynamic, detail-rich sound
  • Sensational sense of timing
  • Lightweight, comfy and clever

Against

  • No IP rating
  • No aptX support

 

 

Επεξ/σία από malaperda
ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και στο vfm player της sony που έχω το Sony nw-a45 ,το τελευταίο firmware που του έβαλε η sony

Firmware update 1.10 for NW-A45 / NW-A45HN / NW-A46HN / NW-A47 (Windows)

είχε τα εξής:

Benefits and improvements

  • "aptX HD" Bluetooth codec added
  • Other functions improved

κάτι που με έκανε να το αγοράσω τελικά γιατί με το αρχικό firmware δεν είχε aptX HD.

Τέλος πάντων τα ακουστικά είναι φοβερά για τα λεφτά τους όπως και νά'χει.

Πιθανόν στα ΧΜ5 να το ξαναβάλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, είναι όντως πολύ καλή τιμή για την περίοδο που βρισκόμαστε (ελάχιστα από την είσοδό τους στην αγορά), τα ΧΜ3 έπαιζαν σε αυτήν την τιμή νομίζω στο 6μηνο και οχι τόσο γρήγορα. Επειδή τα έχω όμως (τα ΧΜ3, αγορά από Μάιο 2019 στα 220€) θα περιμένω (ίσως αρκετό καιρό, αν και πάντα ελπίζω σε προσφορά κωτσου black Friday με... Bonus) ακόμα να πέσουν ακόμα παρακάτω (υπέρ της... υπομονής μου είναι και το γεγονός της πανδημίας, μια που τέτοια ακουστικά δείχνουν την δύναμή τους στο αεροπλάνο και λοιπά φασαριόζικα μέρη). Όποιος πάντως ψαχνοταν σε αυτήν την κατηγορία και δεν είχε ήδη κάτι καλό νομίζω χτυπάει άφοβα.

ΥΓ. Ένα μπράβο και στον "νεο" που μετά την αρχική περίοδο "προσαρμογής" δεν πτοήθηκε και έχει πάρει από ό,τι βλέπω για τα καλά το κολάι του subforum 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα πάντως που δεν υποστηρίζεται το aptx ,σε υποχρεώνει η sony να πάρεις και player που υποστηρίζει το. Ldac

Επίσης αυτη η σειρά ακουστικών παίζει με neutron player παράλληλα με την εφαρμογή της sony .Η μόνο με την εφαρμογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...