Προς το περιεχόμενο

Τα βινύλια ξεπερνούν σε πωλήσεις τα CD για πρώτη φορά μετά τα 80’s!


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως προειπώθηκε, ανταγωνιστής του CD είναι η downloadable/streaming μουσική. Όχι το βινύλιο που απευθύνετα σε άλλο κοινό (που ακούει ή νομίζει πως ακούει διαφορές, που έχει δώσε εναν σκασμό λεφτά σε μηχανήματα, που δεν βιάζεται, που δεν το ενδιαφέρει η αναπαραγωγή εν κινήσει ή σε άλλα μέσα, που, που, που...). Κατ αναλογία θα μπορούσε να είναι είδηση πως το βινύλιο επικράτησε του DAT.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, alex_under είπε

Καλέ μου φίλε το έθεσες πολύ σωστά! Ευχαριστώ και για το θετικό σου σχολιασμό. Όλα fast και όχι μόνο, Fast-Forward!  Με το σχόλιό σου μου θύμησες την ταινία Click με τον Adam Sandler που όλα τα έτρεχε στο γρήγορο και έφτασε να χάσει όλη τη ζωή του....

Fast-forward έχεις δίκιο..! Ή όπως λέω πολλές φορές και fast food life ;) Οντως υπάρχει ταινία με τον Sandler..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, keysmith είπε

Άντε να δούμε και τις κασέτες πάλι.. Αυτές οι άσπρες με τυπωμένα γράμματα οι οριτζιναλ όχι οι αντιγραμμένες; 

spacer.png

Νομίζω καλύτερα με Στρειντζερ Ιν Ε Στρειντζ Λαντ

deite-fotografies-xarizoun-afthono-gelio-9.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Όποιος γουστάρει να ακούει βινύλιο για "καθαρότητα" είναι να τον κλειδώσουν σε ένα δωμάτιο και να του βάλουν να ακούει Solo tu για 24/7. Ξέρετε.."που είναι ο wanger που είναι ο Putsini...

Ρε σεις χωρίς τα "λάθη" της βελόνας δεν υπάρχει αίσθηση βινυλίου. Για αυτό το αγαπάμε. Τι λαμπάτους μας λέτε τώρα; Η πόλη ποιότητα το "χαλάει" το βινύλιο. Εγώ αυτό κατάλαβα από την "σταδιοδρομία" μου με βινύλιο κασέτες και Cd. Δεν είμαι μουσικός παραγωγός ούτε ηχολήπτης. Παιδί ήταν, έφηβος ήμαν, που άκουγε μουσική στο κασετόφωνο και στο πικάπ του σπιτιού.

Β. Αν δεν έχεις ακούσει Sandra και Samantha σε βινύλιο δεν έχεις ακούσει τίποτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, snips είπε

Α. Όποιος γουστάρει να ακούει βινύλιο για "καθαρότητα" είναι να τον κλειδώσουν σε ένα δωμάτιο και να του βάλουν να ακούει Solo tu για 24/7. Ξέρετε.."που είναι ο wanger που είναι ο Putsini...

Ρε σεις χωρίς τα "λάθη" της βελόνας δεν υπάρχει αίσθηση βινυλίου. Για αυτό το αγαπάμε. Τι λαμπάτους μας λέτε τώρα; Η πόλη ποιότητα το "χαλάει" το βινύλιο. Εγώ αυτό κατάλαβα από την "σταδιοδρομία" μου με βινύλιο κασέτες και Cd. Δεν είμαι μουσικός παραγωγός ούτε ηχολήπτης. Παιδί ήταν, έφηβος ήμαν, που άκουγε μουσική στο κασετόφωνο και στο πικάπ του σπιτιού.

Β. Αν δεν έχεις ακούσει Sandra και Samantha σε βινύλιο δεν έχεις ακούσει τίποτα.

 

αν ακούς Sandra και Samantha χωρίς να τις βλέπεις τότε φιλέ μου μισές δουλειές 

και για το θέμα μας σαν το mp3 δεν έχει     ....τι βινύλια και cd και μια αποθήκη να τα βάζεις, 20 χρόνια πετάω πετάω και δεν τελειώνουν  

Επεξ/σία από pao13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, randomcat είπε

Μετά τα πλαστικά καλαμάκια και τα ποτηράκια ελπίζω να μπει χαράτσι ή - ακόμα καλύτερα  - να απαγορευτούν και αυτές οι σαβούρες που πιάνουν υπερβολικό χώρο για αυτό που προσφέρουν και που δεν έχουν κανέναν απολύτως λόγο ύπαρξης αφού ο ψηφιακός ήχος είναι ήδη καλύτερος σε όλα!

Αν δεν υπήρχαν οι απανταχού γέροντες βινυλιόπληκτοι θα είχαν ήδη εξαφανιστεί. FLAC ftw!

 

Ενώ τα FLAC δεν πιανουν υπερβολικό (ψηφιακό) χωρο γι αυτα που προσφέρουν :D :D :D

Ασε που τα βινύλια ανακυκλώνονται (αγορά μεταχειρισμένων) και δεν καταλήγουν στις χωματερές, σε αντίθεση με τους παλιούς/χαλασμένους δίσκους που χρησιμοποιούσες για να κρατάς την τερατώδη FLAC συλλογή σου.

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pao13 είπε

αν ακούς Sandra και Samantha χωρίς να τις βλέπεις τότε φιλέ μου μισές δουλειές 

Ευτυχώς υπήρχε το μουσικόραμα, το Μπλεκ, τι Αγόρι, η Μανίνα και η Κατερίνα. Και μετά το tutti frutti στο RTL.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Spyros7 είπε

Ενώ τα FLAC δεν πιανουν υπερβολικό (ψηφιακό) χωρο γι αυτα που προσφέρουν :D :D :D

Ασε που τα βινύλια ανακυκλώνονται (αγορά μεταχειρισμένων) και δεν καταλήγουν στις χωματερές, σε αντίθεση με τους παλιούς/χαλασμένους δίσκους που χρησιμοποιούσες για να κρατάς την τερατώδη FLAC συλλογή σου.

Όχι, δεν πιάνουν. Δεν τα βάζω σε "δίσκο", αλλά σε M.2 NVMe στικάκι (μέσα σε ένα enclosure με έξοδο USB 3.2). Που χωράει στην παλάμη μου. Εσύ τι χώρο και χρήματα χρειάζεσαι για καμιά 100στή βινύλια? Την ίδια ρύπανση προκαλεί αυτό το στικάκι σε σύγκριση με όλα αυτά τα βινύλια?

i.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Spyros7 είπε

Ενώ τα FLAC δεν πιανουν υπερβολικό (ψηφιακό) χωρο γι αυτα που προσφέρουν :D :D :D

Ασε που τα βινύλια ανακυκλώνονται (αγορά μεταχειρισμένων) και δεν καταλήγουν στις χωματερές, σε αντίθεση με τους παλιούς/χαλασμένους δίσκους που χρησιμοποιούσες για να κρατάς την τερατώδη FLAC συλλογή σου.

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα..

Mε τις τρέχουσες τιμές (100Ε τα 4ΤΒ) x 2 (για backup), όχι τα flac ΔΕΝ πιάνουν πιά ψηφιακό χώρο. Tελεία... :)

Οταν οι HDDs έπαιζαν στα 1-40 gb,  ήταν στριμώκωλα τα πράγματα.

Πάντως, επειδή ήμουν απο μικρός χαιφιντελίστας (όχι χαιντάς - δεν μπορούσα) και την έχω ζήσει στο φουλ την φάση με τους δίσκους, έχω να πω οτι η ακρόαση δίσκων ήταν ιεροτελεστεία.  Πως θα βγάλεις τον δίσκο απο το ράφι, πως θα τον πιάσεις να τον βγάλεις απ'το εξώφυλλο, το καθάρισμα, η τοποθέτηση της βελόνας... Βέβαια, αν έβαζες δίσκο, άκουγες τουλάχιστον την μισή πλευρά - δεν είναι όπως στον ψηφιακό κόσμο που ακούς Bowie, πας για ένα-δυό κομμάτια στον Brian Eno και ξαναγυρνάς σε Bowie... Η ακρόαση δίσκων ήταν το ταξίδι - όχι ο προορισμός. Εχω φίλο που πιο πολύ την έβρισκε με την προετοιμασία της ακρόασης παρά για την ίδια την ακρόαση. Τότε βέβαια, δεν υπήρχε το ιντερνετ - το απόγευμα πριν την βραδινή έξοδο, η μουσική (κατα προτίμηση σε υψηλές στάθμες) ήταν μονόδρομος. Οχι, πείτε μου... πόσο καιρό έχετε να περάσετε έξω απο σπίτι όπου ακούγεται δυνατά μουσική ? (μουσική... όχι σκυλάδικα)...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω αρκετοί νομίζουν ότι αναλογικό σύστημα= λυχνία ή ότι hi-end=λυχνία. Η λυχνία είναι μία μέθοδος ενίσχυσης που όμως χρωματίζει-παραμορφώνει τον ήχο. Σε κάποιους αρέσει αυτό, σε άλλους όχι. Αναλογικό σήμα βγάζουν και τα τρανζίστορ, άλλωστε ό,τι βγαίνει από το ηχείο αναλογικό είναι καθώς τα αυτιά μας δουλεύουν αναλογικά. Hi-end μηχανήματα είναι και solid state (τρανζίστορ) και μάλιστα είναι περισσότερα. Δεν είναι κανόνας για να πάρεις καλό ήχο από βινύλιο να στήσεις σύστημα με λυχνίες.

Επεξ/σία από billxl
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, andreasl είπε

Μπορεί να κάνει και κανένα τσικι τσακα στα σημεία που έχει γδαρσίματα ο δίσκος, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα σημεία ακούς high end ποιότητα!

Γεγονός. Αν ξοδέψεις μια περιουσία σε εξοπλισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Βυνίλιο δε μπέστ,Θα Σέβεστε ! 

spacer.png

Ασε, αν δεν έχεις δει πιτσιρικάς Αλκη Στέα στο φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης, δεν φτουράς... :)

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, eyw είπε

όσοι γράφουν εδώ προδίδουν την ηλικία τους...
Βινύλιο δεν είναι το υλικό που φτιάχνονται τα cd και dvd? έχει καμιά σχέση με το βενζόλιο?

Θα σπάσω το dec το μείκτη το μικρόφωνο

εδω μέσα θα ακούγεται ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΡΑΜΜΟΦΩΝΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billxl είπε

Βλέπω αρκετοί νομίζουν ότι αναλογικό σύστημα= λυχνία ή ότι hi-end=λυχνία. Η λυχνία είναι μία μέθοδος ενίσχυσης που όμως χρωματίζει-παραμορφώνει τον ήχο. Σε κάποιους αρέσει αυτό, σε άλλους όχι. Αναλογικό σήμα βγάζουν και τα τρανζίστορ, άλλωστε ό,τι βγαίνει από το ηχείο αναλογικό είναι καθώς τα αυτιά μας δουλεύουν αναλογικά. Hi-end μηχανήματα είναι και solid state (τρανζίστορ) και μάλιστα είναι περισσότερα. Δεν είναι κανόνας για να πάρεις καλό ήχο από βινύλιο να στήσεις σύστημα με λυχνίες.

Αδερφέ. Η λυχνία κενού έχει μιδενικη παραμόρφωση. Το τρανζίστορ παράδειγμα πυριτίου της ταξεως το 1 % ισως και παραπάνω ανάλογα την ποιότητα. Γιατί έχει περιορισμούς στην αγωγιμότητα. Αλλά. Για καθαρό ήχο σε πικ απ θες ενα καράβι χρήματα. Απο την άλλη με τεχνολογία τρανζίστορ και cd έχεις πολύ καλή ποιότητα ήχου με πολύ μικρότερο κόστος. Δε.. Απο ενα σημείο και μετά οι τελικοί ενισχυτές με τρανζίστορ ηταν λουκούμια. Με τεράστιο χρόνο ζωής. Λάμπες για προ ενίσχυση ναι. Αλλά μέχρι εκεί. 

Cd μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Η να πάρει πρωτάθλημα πρώτης εθνικής ο παναυπλιακος

18 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Μην ξεχνάς την ειδική ηλεκτρική εγκατάσταση με βιομηχανικό ρεύμα για να παίξουν.
Για να ακούσεις το δίσκο του αγαπημένους σου συγκροτήματος σου κοστίζει όσο να πας σε όλες τους τις συναυλίες!

Και κάθε Δευτέρα πρωί αλλαγή στις τριοδες λυχνίες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...