Προς το περιεχόμενο

Τα βινύλια ξεπερνούν σε πωλήσεις τα CD για πρώτη φορά μετά τα 80’s!


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, BlueAverage said:

... εδω μέσα θα ακούγεται ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΡΑΜΜΟΦΩΝΟ!

ναι αλλά αυτό δεν έχει ηλεκτρονικά μέσα

                                         41JRap3AtDL.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, eyw είπε

ναι αλλά αυτό δεν έχει ηλεκτρονικά μέσα

                                         41JRap3AtDL.jpg

Μαλλον δεν το έπιασες. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, randomcat είπε

Όχι, δεν πιάνουν. Δεν τα βάζω σε "δίσκο", αλλά σε M.2 NVMe στικάκι (μέσα σε ένα enclosure με έξοδο USB 3.2). Που χωράει στην παλάμη μου. Εσύ τι χώρο και χρήματα χρειάζεσαι για καμιά 100στή βινύλια? Την ίδια ρύπανση προκαλεί αυτό το στικάκι σε σύγκριση με όλα αυτά τα βινύλια?

i.jpg

Ωραία ιδέα νομίζω! Αν μπορείς δώσε τα φώτα σου με link και γενικά τι προτείνεις; Στείλε pm για να μη βγαίνουμε εκτός topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eyw είπε

α, όχι, ούτε το φαντάστηκα. Το το ρετρο-νοσταλγία κλίμα με πήγε πάρα πολύ πίσω.

Ακουσε τους στοιχους που λεει η γιαγιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, randomcat είπε

Όχι, δεν πιάνουν. Δεν τα βάζω σε "δίσκο", αλλά σε M.2 NVMe στικάκι (μέσα σε ένα enclosure με έξοδο USB 3.2). Που χωράει στην παλάμη μου. Εσύ τι χώρο και χρήματα χρειάζεσαι για καμιά 100στή βινύλια? Την ίδια ρύπανση προκαλεί αυτό το στικάκι σε σύγκριση με όλα αυτά τα βινύλια?

i.jpg

Ενα μικρό ράφι μήκους περίπου 50cm στο σαλόνι μου, σε χώρο που δε θα μπορουσα/ήθελα να αξιοποιήσω αλλιώς.

Σίγουρα φτηνότερο από τα 170€ τουλάχιστον που έδωσες για τον SSD και το enclosure,  χωρις να υπολογίσουμε το μέσο που κρατας (αν κρατάς) το backup σου.

Εσύ σε λίγα χρόνια θα το πετάξεις γιατι θα εχει φτάσει στο όριο ζωής του και θα πάρεις άλλο, ενώ αυτό θα καταλήξει στη χωματερή (ρύπανση). Εγω το έπιπλο θα το αλλάξω μόνο αν αποφασίσω να κάνω ανακαίνιση, το παλιό πιθανότατα θα χρησιμοποιηθεί κάπου αλλού  και τα βινύλια θα τα έχω για πάντα ή το πολύ να τα πουλήσω (μηδενική ρύπανση).

Και είναι και κομπλέ με εξώφυλλα, οπισθόφυλλα και λοιπό artwork που εσύ το πολύ να έχεις σε κανα jpeg μέσα στους φακέλους σου.

image.gif.02922b024fd9095a041c5c056e43e0cd.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueAverage είπε

Ακουσε τους στοιχους που λεει η γιαγιά.

 Απλά οι τύποι με τα βινύλια μου θυμίζουν την διαφήμιση με το λαικό λαχείο. Ο τύπος που πιάνει τον πρώτο αριθμό,

αγοράζει καινούργια μερσεντές

και ψάχνειστο ταμπλό που να βάλει την κασσέτα του   Καζαντζίδη. 

Η τεχνολογία προχωράει με ταχύτητα φωτός, και κάποιοι μένουν νοσταλγοι του rock n roll.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nikoskon είπε

Παίζει να μην έχεις ακούσει ποτέ βινύλιο σε σοβαρό σύστημα.
Μέσω Internet πάντως, τα βινύλια δεν ακούγονται.

Μίλας για ηχογράφηση και σύστημα και όχι απαραίτητα για βινύλιο. Κατάλαβέ το.

7 ώρες πριν, nikoskon είπε

Από πότε έχεις να ασχοληθείς με τα του ήχου; Πέρνα μια βόλτα από Tsakiridis Devices να δεις λαμπάτους, line conditioners, καλώδια και να το συζητήσουμε εκ νέου.
Με λίγα λόγια, ενημερώσου και ξαναπόσταρε.

EDIT: Και βάζε τόνους...

Είσαι μήπως άνθρωπος του εμπορίου; Από εκείνα τα "αμερόληπτα" μέλη των ελληνικών audiophile forums με σχετικό μαγαζί και πόστο administrator/moderator που προωθούν την πραμάτεια τους;  Όπως οι μαγικοί λαμπάτοι χωρίς το σατανικό feedback, τα conditioners, τις μαγικές βάσεις ηλεκτρικών συσευών, τους ανυψωτήρες καλωδίων, τα καλώδια των 3.000€ που κανένα πλάσμα σε blind test δεν κατάφερε ποτέ να ξεχωρίσει κτλ.;

Αν ναι τότε εξηγούνται όλα και εδώ τελειώνει η κουβέντα με το forum αυτό γενικά. Ατεκμηρίωτες αρλούμπες έχουν θέση μόνο στις audiophile κοινότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Spyros7 είπε

Ενα μικρό ράφι μήκους περίπου 50cm στο σαλόνι μου, σε χώρο που δε θα μπορουσα/ήθελα να αξιοποιήσω αλλιώς.

Σίγουρα φτηνότερο από τα 170€ τουλάχιστον που έδωσες για τον SSD και το enclosure,  χωρις να υπολογίσουμε το μέσο που κρατας (αν κρατάς) το backup σου.

Εσύ σε λίγα χρόνια θα το πετάξεις γιατι θα εχει φτάσει στο όριο ζωής του και θα πάρεις άλλο, ενώ αυτό θα καταλήξει στη χωματερή (ρύπανση). Εγω το έπιπλο θα το αλλάξω μόνο αν αποφασίσω να κάνω ανακαίνιση, το παλιό πιθανότατα θα χρησιμοποιηθεί κάπου αλλού  και τα βινύλια θα τα έχω για πάντα ή το πολύ να τα πουλήσω (μηδενική ρύπανση).

Και είναι και κομπλέ με εξώφυλλα, οπισθόφυλλα και λοιπό artwork που εσύ το πολύ να έχεις σε κανα jpeg μέσα στους φακέλους σου.

image.gif.02922b024fd9095a041c5c056e43e0cd.gif

Βλέπω και το δίπλα ραφάκι σου έχει δίσκους. Εσύ μπορεί να μην θες/μπορείς να αξιοποιήσεις διαφορετικά αυτόν το χώρο, αλλά σίγουρα μπορεί να αξιοποιηθεί πολύ καλύτερα. Προσωπικά αυτό που βλέπω το θεωρώ μεγάλη σπατάλη χώρου.

Έπειτα, τα βινύλιά σου δεν θα είναι σίγουρα χρήσιμα για πάντα, εκτός και αν υπάρχουν πάντα διαθέσιμα πικάπ και αγοραστές. Οι JPEG για cover artwork και πληροφορίες μια χαρά είναι - καλύτερες από τα φυσικά εξώφυλλα. Άλλωστε τι να τα κάνω τα κουτιά και τα εξώφυλλα - τον ήχο θέλω να ακούσω.

Εγώ δεν μίλησα απλά για κόστος ραφιού VS digital storage, αλλά για συνολικό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eyw είπε

Oi, watch it.

Αυτά που λέει για conditioners και καλώδια ειδικά είναι ακριβώς αυτό. Έχουν αποδειχθεί άκυρα όλα αυτά εδώ και δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, randomcat είπε

Βλέπω και το δίπλα ραφάκι σου έχει δίσκους. Εσύ μπορεί να μην θες/μπορείς να αξιοποιήσεις διαφορετικά αυτόν το χώρο, αλλά σίγουρα μπορεί να αξιοποιηθεί πολύ καλύτερα. Προσωπικά αυτό που βλέπω το θεωρώ μεγάλη σπατάλη χώρου.

Έπειτα, τα βινύλιά σου δεν θα είναι σίγουρα χρήσιμα για πάντα, εκτός και αν υπάρχουν πάντα διαθέσιμα πικάπ και αγοραστές. Οι JPEG για cover artwork και πληροφορίες μια χαρά είναι - καλύτερες από τα φυσικά εξώφυλλα. Άλλωστε τι να τα κάνω τα κουτιά και τα εξώφυλλα - τον ήχο θέλω να ακούσω.

Εγώ δεν μίλησα απλά για κόστος ραφιού VS digital storage, αλλά για συνολικό κόστος.

Καμια 200ρια έχω, δλδ 2 τέτοια ραφάκια. Για μένα ομορφαίνουν το σαλόνι.

Το κόστος κατα τα άλλα έχει να κάνει με το αν αγοράζεις ή κατεβάζεις (που δεν είναι επιλογή στο βινύλιο βεβαίως).

Έχω και καμια 200ρια gb mp3, όγκο που δε θεωρώ υπερβολικό.

Αν τα είχα αυτά σε FLAC θα είχα δώσει μια περιουσία σε μέσα αποθήκευσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros7 είπε

Αν τα είχα αυτά σε FLAC θα είχα δώσει μια περιουσία σε μέσα αποθήκευσης

Και έδωσες μια περιουσία για τα ίδια τα βινύλια για να μπορείς να τα παίξεις μόνο στο πικάπ του σπιτιού σου ή για να μπορείς να μεταφέρεις μόνο καμιά 10αριά από αυτά κάπου αλλού όπου μπορεί να υπάρχει πικάπ. Gongrats

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...