Προς το περιεχόμενο

Τα βινύλια ξεπερνούν σε πωλήσεις τα CD για πρώτη φορά μετά τα 80’s!


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαινουμε ολοι μας απαραιτητα διαφορες σε καλο ή κακό ηχο, εδω οι περισσοτεροι δεν καταλαβαθνουν διαφορα σε   mp3 με flac.

Ο τελειος ηχος 1) ειναι υποκειμενικος 2) θελει λεφτα 3) θελει γνωση και εμπειρια στο στησιμο. Ποσοι απο μας εχουμε a/b testing cd vs vinyl σε σωστο συστημα και εχουμε αποψη?

Προσωπικη μου εμπειρια απο vinyl που ακουσα σε σοβαρο (€€€€€) συστημα, ηταν οτι καλυτερο εχω ακουσει. Ακουγα το school απο supertrump και για 10 sec νομιζα οτι ακουω αλλο track. Οι λεπτομερειες που ακουγα δεν περιγραφονται,  στο σημειο που χωνανε μαζι ολα τα οργανα.. .

Στην θεωρια τα CD ειναι ανωτερα, εχω διαβασει τα αρθρα αλλα εμπιστευωμαι τα αυτια μου. 

Δεν εχω ουτε ενα βινυλιο. Δεν θα βρω ποτε τα λεφτα για να κανω τετοιο συστημα, και να μαζεψω την συλλογη που θελω σε βινυλια. Ακομα και αν εβρισκα τα λεφτα θα τα χαλουσα αλλου. Αλλα ειναι οτι καλυτερο, αν κυνηγας την κορυφη. Ενταξει παιζουν και πολλοι χιπστερ που παιρνουν βινυλια γιατι χαψανε το marketing, αλλα δεν ειναι κοροιδα ΟΛΟΙ οι χαιφιντελακιδες

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

"Αντεπιχειρήματα"...

Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις χιούμορ τσουκαλά... Μέχρι εκεί...

Αντεπιχειρηματα και παραδειγματα συγκεκριμενα και χωρις εισαγωγικα, στα οποια δεν εχεις απαντησει τιποτα περαν απο δημιουργικες ασφαειες και γενικολογιες τυπου "το βινυλιο ειναι μονο για νοσταλγους". Μονο που ακομα δεν απαντησες στο γιατι καλλιτεχνες με νεαρα ηλικιακα target groups παραγουν βινυλια οταν οι νοσταλγοι του βινυλιου, ηλικιακα και μονο, δεν γνωριζουν καν την υπαρξη των καλλιτεχνων αυτων. Κι ουτε προκειται να καταφερεις να απαντησεις, γιατι απλως , για ακομα μια φορα, μιλας αυθαιρετα και χωρις γνωση του θεματος.

Σε οτι αφορα το χιουμορ, για να καταλαβεις μεχρι που μπορει να φτασει το χιουμορ καποιου, πρεπει να μπορεις αρχικα να αντιληφθεις το χιουμορ ως γενικοτερη εννοια. Με την Σεφερλιδικη προσπαθεια που εκανες προηγουμενως για να μας διασκεδασεις, δεν δειχνεις ικανος. Βεβαια, αδυνατεις να αντιληφθεις αλλα θεματα, πιο θεμελιωδη κι αντικειμενικα... Στο υποκειμενικο ζητημα του χιουμορ θα κολλησουμε; Το λιγοτερο ειναι αυτο :)

7 λεπτά πριν, DisRaptor είπε

Δεν καταλαβαινουμε ολοι μας απαραιτητα διαφορες σε καλο ή κακό ηχο, εδω οι περισσοτεροι δεν καταλαβαθνουν διαφορα σε   mp3 με flac.

Ο τελειος ηχος 1) ειναι υποκειμενικος 2) θελει λεφτα 3) θελει γνωση και εμπειρια στο στησιμο. Ποσοι απο μας εχουμε a/b testing cd vs vinyl σε σωστο συστημα και εχουμε αποψη?

Προσωπικη μου εμπειρια απο vinyl που ακουσα σε σοβαρο (€€€€€) συστημα, ηταν οτι καλυτερο εχω ακουσει. Ακουγα το school απο supertrump και για 10 sec νομιζα οτι ακουω αλλο track. Οι λεπτομερειες που ακουγα δεν περιγραφονται,  στο σημειο που χωνανε μαζι ολα τα οργανα.. .

Στην θεωρια τα CD ειναι ανωτερα, εχω διαβασει τα αρθρα αλλα εμπιστευωμαι τα αυτια μου. 

Δεν εχω ουτε ενα βινυλιο. Δεν θα βρω ποτε τα λεφτα για να κανω τετοιο συστημα, και να μαζεψω την συλλογη που θελω σε βινυλια. Ακομα και αν εβρισκα τα λεφτα θα τα χαλουσα αλλου. Αλλα ειναι οτι καλυτερο, αν κυνηγας την κορυφη. Ενταξει παιζουν και πολλοι χιπστερ που παιρνουν βινυλια γιατι χαψανε το marketing, αλλα δεν ειναι κοροιδα ΟΛΟΙ οι χαιφιντελακιδες

Ο τελειος ηχος δεν ειναι καθολου υποκειμενικος. Η πιστη αναπαραγωγη ειναι αντικειμενικη και μετρησιμη.

Αυτο που ειναι υποκειμενικο ειναι το τι αρεσει στο αυτι του καθενος. Αλλος μπορει να γουσταρει να τριζει το σπιτι απο τα μπασα, αλλος να τρυπανε αυτια τα πριμα κλπ κλπ, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο, ειναι μακρια απο την πιστη αναπαραγωγη και δεν ειναι το "τελειο". Οταν λεμε τελειο εννοουμε το πιο κοντινο στην απολυτα πιστη αναπαραγωγη (διοτι ειμαστε πολυ μακρια ακομα απο την απολυτα πιστη αναπαραγωγη, απο τεχνολογικης σκοπιας). Το βινυλιο δεν μπορει να πλησιασει την πιστοτητα του cd κι αυτο αποδεικνυεται απο τις μετρησεις. Το αν ο ηχος του βινυλιου ειναι πιο "γλυκος" ή πιο ετσι ή πιο αλλιως, ειναι υποκειμενικο θεμα, ειναι δικαιωμα του καθενος να του αρεσει παραπανω, αρκει να ειμαστε ξεκαθαροι στο οτι αυτο δεν ειναι πιο πιστο απο ενα cd. Δεν ακους δηλαδη την μουσικη οπως παιχτηκε/γραφτηκε στο στουντιο, απλα ακους κατι που "καθεται" καλυτερα στο δικο σου αυτι. Μπορεις πχ να παρεις ενα εκουαλαιζερ να του βγαλεις τα ματια στις ρυθμισεις και να παιζει σαν κουδουνιστρα , αλλα εσενα να σου αρεσει στο δικο σου αυτι. Δικαιωμα σου, αλλα δεν ειναι τελειο, ουτε πλησιαζει σε αυτο.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Choutas είπε

και το βινύλιο lossless είναι αλλά έχει και εξώφυλλο, linear notes, αρίθμηση και βεβαιωμένης αντοχής στο χρόνο.

Το FLAC έχει ό,τι και το βινύλιο εκτός από τα άχρηστα πράγματα, όπως το εξώφυλλο και την υπερβολικά μεγάλη δισκάρα!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Αντεπιχειρηματα και παραδειγματα συγκεκριμενα και χωρις εισαγωγικα, στα οποια δεν εχεις απαντησει τιποτα περαν απο δημιουργικες ασφαειες και γενικολογιες τυπου "το βινυλιο ειναι μονο για νοσταλγους". Μονο που ακομα δεν απαντησες στο γιατι καλλιτεχνες με νεαρα ηλικιακα target groups παραγουν βινυλια. Κι ουτε προκειται να καταφερεις να απαντησεις, γιατι απλως , για ακομα μια φορα, μιλας αυθαιρετα και χωρις γνωση του θεματος.

Σε οτι αφορα το χιουμορ, για να καταλαβεις μεχρι που μπορει να φτασει το χιουμορ καποιου, πρεπει να μπορεις αρχικα να αντιληφθεις το χιουμορ ως γενικοτερη εννοια. Με την Σεφερλιδικη προσπαθεια που εκανες προηγουμενως για να μας διασκεδασεις, δεν δειχνεις ικανος. Βεβαια, αδυνατεις να αντιληφθεις αλλα θεματα, πιο θεμελιωδη κι αντικειμενικα... Στο υποκειμενικο ζητημα του χιουμορ θα κολλησουμε; Το λιγοτερο ειναι αυτο :)

Όντως αδυνατώ να αντιληφθώ πως πίστευεις ότι έχεις χιούμορ. Ίσως νομίζεις ότι η επιθετική στάση, η υπεροψία και οι προσβολές είναι χιούμορ.

Αντιλαμβάνομαι όμως την ποιότητα του χαρακτήρα σου, που σίγουρα δεν αντιστοιχεί στην ποιότητα του cd... Απλά αν θα συναντήσω ποτέ κάποιον που ενδιαφέρεται να ανταλλάξει απόψεις για λουτροκαμπινέδες θα του πω να μιλήσει σε σένα, από το insomnia...

 

4 λεπτά πριν, randomcat είπε

Το FLAC έχει ό,τι και το βινύλιο εκτός από τα άχρηστα πράγματα, όπως το εξώφυλλο και την υπερβολικά μεγάλη δισκάρα!

Και εκτός από τον θόρυβο...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βινύλιο είναι απλά φάση... Είναι θέμα γούστου, αισθητικής, όπως θέλει να το δει ο καθένας... Αλλά θέμα ηχητικής ποιότητας αντικειμενικά; Δε θα το έλεγα. Εν έτει 2020, με hi-res flac να παίζουν, δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει καλύτερο ήχο ένα βινύλιο στο ίδιο σετ ηχείων/ενισχυτή. Και μην πλανάστε πως το βινύλιο έχει άπειρη "χωρητικότητα" ή άπειρη δυναμική επειδή είναι αναλογικό... υπάρχουν ήχοι που δεν μπορούν να γραφτούν σε δίσκο γιατί δεν το επιτρέπει το μέσο (από φυσικής άποψης, π.χ. extreme sub-bass)

Τα βινύλια είναι ωραία για συλλέκτες, για χομπίστες, για old-school dj's που χύσανε ιδρώτα μιξάρoντας. Το βινύλιο έχει νόημα αν κάνεις digging και βρίσκεις πράγματα που δεν υπάρχουν σε digital. Ή να βρίσκεις ένα παλιό pressing που είχε άλλο mastering, το παλιό το ανάλαφρο κι όχι το μοντέρνο με το full compression.... Μην πιστεύετε πως τα βινύλια των νέων κυκλοφοριών (που ηχογραφήθηκαν σε Pro Tools ή Logic) είναι κάτι παραπάνω από μάρκετινγκ... Καθ΄όλα θεμιτό να θέλει κάποιος να τα αγοράσει, γιατί γουστάρει, γιατί θέλει να στηρίξει τον καλλιτέχνη αλλά θέλει και κάτι physical, αλλά αν είναι να το κάνει για τον ήχο, ας φροντίσει να του δίνουν και lossless αρχεία μαζί με το βινύλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, randomcat said:

Το FLAC έχει ό,τι και το βινύλιο εκτός από τα άχρηστα πράγματα, όπως το εξώφυλλο και την υπερβολικά μεγάλη δισκάρα!

Το εξώφυλλο γιατί είναι άχρηστο; Υπάρχουν πολλά εξώφυλλα από δίσκους που θεωρούνται έργα τέχνης

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όντως αδυνατώ να αντιληφθώ πως πίστευεις ότι έχεις χιούμορ. Ίσως νομίζεις ότι η επιθετική στάση, η υπεροψία και οι προσβολές είναι χιούμορ.

Αντιλαμβάνομαι όμως την ποιότητα του χαρακτήρα σου, που σίγουρα δεν αντιστοιχεί στην ποιότητα του cd... Απλά θα αν συναντήσω ποτέ κάποιον που ενδιαφέρεται να ανταλλάξει απόψεις για λουτροκαμπινέδες θα του πω να μιλήσει σε σένα, από το insomnia...

Και εκτός από τον θόρυβο...

Και πολυ αργησες να πεταξεις την μπαλα στην εξεδρα. Οι δε προσωπικες επιθεσεις αρχισαν και τελειωσαν απο εσενα, αλλα καπου στο ενδιαμεσο εκνευριστηκες επειδη ο αντιλογος ηταν πιο τεκμηριωμενος απο οσο ενδεχομενως ανεμενες , για να καταληξεις στο παραπανω, ενδεικτικο των επιχειρηματων σου και της ικανοτητας-δυνατοτητας σου να τα υποστηριξεις, ποστ.

Τελος, δεν αδυνατεις να αντιληφθεις μονο αυτο που λες , αλλα πολλα αλλα ακομα. Μην επαναλαμβανομαι αλλωστε. Κρατα τουλαχιστον οτι εμαθες πως δουλευει περιπου το error correction γιατι η αρχικη σου τοποθετηση επ´αυτου ηταν ιδιαιτερως αστεια. Μιας που σου θιξαμε και το...χιουμορ.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Αντεπιχειρηματα και παραδειγματα συγκεκριμενα και χωρις εισαγωγικα, στα οποια δεν εχεις απαντησει τιποτα περαν απο δημιουργικες ασφαειες και γενικολογιες τυπου "το βινυλιο ειναι μονο για νοσταλγους". Μονο που ακομα δεν απαντησες στο γιατι καλλιτεχνες με νεαρα ηλικιακα target groups παραγουν βινυλια. Κι ουτε προκειται να καταφερεις να απαντησεις, γιατι απλως , για ακομα μια φορα, μιλας αυθαιρετα και χωρις γνωση του θεματος.

Σε οτι αφορα το χιουμορ, για να καταλαβεις μεχρι που μπορει να φτασει το χιουμορ καποιου, πρεπει να μπορεις αρχικα να αντιληφθεις το χιουμορ ως γενικοτερη εννοια. Με την Σεφερλιδικη προσπαθεια που εκανες προηγουμενως για να μας διασκεδασεις, δεν δειχνεις ικανος. Βεβαια, αδυνατεις να αντιληφθεις αλλα θεματα, πιο θεμελιωδη κι αντικειμενικα... Στο υποκειμενικο ζητημα του χιουμορ θα κολλησουμε; Το λιγοτερο ειναι αυτο :)

Ο τελειος ηχος δεν ειναι καθολου υποκειμενικος. Η πιστη αναπαραγωγη ειναι μετρησιμη.

Αυτο που ειναι υποκειμενικο ειναι το τι αρεσει στο αυτι του καθενος. Αλλος μπορει να γουσταρει να τριζει το σπιτι απο τα μπασα, αλλος να τρυπανε αυτια τα πριμα κλπ κλπ, αλλα αυτο δεν ειναι το "τελειο". Οταν λεμε τελειο εννοουμε το πιο κοντινο στην απολυτα πιστη αναπαραγωγη.

Μιλας για πιστοτητα εγγραφης ή αναπαραγωγης? Εγω μιλαω για το 2ο. Το τι θεωρειται σωστη αναπαραγωγη και στησιμο ηχου ειναι -απο οσο γωριζω- υποκειμενικο

Υπαρχει καποιο standard για την σωστη αναπαραγωγη ήχου, eq κτλ? Κατι που ειναι universally αποδεκτο για ολα τα ειδη μουσικης? Αν ναι θα ηθελα να μαθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, armin είπε

Τη νοσταλγια τη κατανοω πληρως για ακροατες που μεγαλωσαν στην εποχη του βινυλιου...αλλα νομιζω πως ενα τεραστιο ποσοστο αγοραστων βινυλιου ειναι και κοσμος οπως εγω κατω των 30...αυτοι εκτος απο το να φαινονται ψαγμενοι εχουν καποιο αλλο λογο?

Ναι έχουν,

Από εμπειρία ετών που συνεργάζομαι με studio παραγωγής ήχου, το βινύλιο έχει καλύτερη ποιότητα από το ψηφιακό μέσον υπό κάποιες προϋποθέσεις υψηλού κόστους (λχ λαμπάτο ενισχυτή, προενίσχυση λαμπάτη, turnable της προκοπής και κεφαλές ακριβές). Με μόνο μειονέκτημα ότι όσες φορές παίξω το δίσκο θα έχω φθορά. Για λόγους συλλογής βέβαια αν ακούω έναν καλλιτέχνη θέλω να έχω τον δίσκο του.

Για καθημερινή χρήση αγοράζω CD φυσικά. Γιατί είναι ασυμπίεστο. Όσο γίνεται δηλαδή, γιατί και το mastering που καταλήγει stereo (τελικό προϊόν, 2 κανάλια ήχου) θεωρείται "συμπίεση" αλλιώς θα είχαμε 16-32-64+ παράλληλα κανάλια ήχου στο playback. Από επιλογή το κάνω rip σε wav/flacc στο mp3 μου (πλέον smartphone) και το ακούω έξω. Δεν πιάνει την ποιότητα του βινυλίου αλλά με ειδικό εξοπλισμό το πλησιάζεις λιγάκι.

Την κασέτα ήχου την βάζω κάπου στη μέση μεταξύ των 2, αλλά καλύτερο σε ποιότητα ήχου είναι η ίντσα, και η 2ιντση μπομπίνα (που κρατάει 24 κανάλια μαζί). Μόνο που εκεί θες εξοπλισμό δεκάδων χιλιάδων ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Και πολυ αργησες να πεταξεις την μπαλα στην εξεδρα. Οι δε προσωπικες επιθεσεις αρχισαν και τελειωσαν απο εσενα, αλλα καπου στο ενδιαμεσο εκνευριστηκες επειδη ο αντιλογος ηταν πιο τεκμηριωμενος απο οσο ενδεχομενως ανεμενες , για να καταληξεις στο παραπανω ενδεικτικο των επιχειρηματων σου, ποστ.

Τελος, δεν αδυνατεις να αντιληφθεις μονο αυτο που λες , αλλα πολλα αλλα ακομα. Μην επαναλαμβανομαι αλλωστε.

Σου υπενθυμίζω ότι εγώ μίλησα για τον δισκοπώλη που λέει αρλούμπες και εσύ αμέσως μετά είπες για μένα και το όλο ποστ σου ήταν πολύ επιθετικό. Μάλλον σε πήραν τα χρόνια γιατί από τι φαίνεται δεν μπορείς να αντιληφθείς καν ποιος το ξεκίνησε και θες να μιλήσεις και για τεχνικά θέματα. Δεν μπορείς να κρύψεις τη φύση του χαρακτήρα σου. Καλό είναι να το επαναλαμβάνουμε στην δικιά σου περίπτωση γιατί υπάρχει μία δυσκολία να κατανοήσεις απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βινύλιο ξεπέρασε σε πωλήσεις τα cd, γιατί πολύ απλά, κανεις δεν αγοράζει πλέον μουσικά cds...

α) Κατεβάζουν μέσω internet νόμιμα ή παράνομα...

β) Οι σημερινοί πιτσιρικάδες δεν ασχολούνται καθόλου με την μουσική - πχ. αν απο την γενιά μου ενδιαφέρονταν οι 6 στους 10  για μουσική και υψηλή πιστότητα, κλπ, σήμερα ενδιαφέρεται ο 1 στους 10... Αρκεί να δείτε απο τι ακουστικά περιμένουν να ακούσουν μπάσα...

Πάντως, ότι και να λέγεται για το βινύλιο, είναι άβολο και φθείρεται γρήγορα. Οσο για το "πιο ζεστός ήχος", είναι περισσότερο placebo αλλά το βινύλιο ξεχωρίζει αμέσως απο τα ποπς, τα κλικς και το hiss - Αν αυτά κάνουν τον ήχο πιο ζεστό, τότε να μου λείπει... Είχα για πολλά χρόνια πικαπ και δίσκους και τα έχω ζήσει... Η αξία τους σήμερα είναι μόνο συναισθηματική για τα νεανικά μας χρόνια... R.I.P...

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, DisRaptor είπε

Μιλας για πιστοτητα εγγραφης ή αναπαραγωγης? Εγω μιλαω για το 2ο. Το τι θεωρειται σωστη αναπαραγωγη και στησιμο ηχου ειναι -απο οσο γωριζω- υποκειμενικο

Υπαρχει καποιο standard για την σωστη αναπαραγωγη ήχου, eq κτλ? Κατι που ειναι universally αποδεκτο για ολα τα ειδη μουσικης? Αν ναι θα ηθελα να μαθω

Αναπαραγωγης. Το στανταρ για σωστη αναπραγωγη ηχου, ειναι οι μετρησεις που γινονται με συγκεκριμενες μεθοδολογιες σε συγκεκριμενες παραμετρους (πχ snr, freq response κλπ) αναλογως και της πηγης που μετριεται (πχ σε ψηφιακα μεσα εχει νοημα η μετρηση του jitter το οποιο ομως δεν υπαρχει στα αναλογικα) ωστε να διαπιστωθει τελικα κατα ποσο ικανο ειναι ενα μεσο να αποδωσει πιστα μια εγγραφη.

Υπαρχουν επισης μεθοδολογιες μετρησης του ιδιου του ηχου στο χωρο ακροασης. Τοποθετειται δηλαδη μικροφωνο και καταγραφει και μετρα με εξειδικευμενο λογισμικο οτι φτανει στο αυτι. Στον ιδιο χωρο, απο το ιδιο ηχοσυστημα κλπ, μπορεις λοιπον να αλλαξεις ενα κρικο της αλυσιδας, να επαναλαβεις τις ιδιες μετρησεις και να συγκρινεις. Αυτες βεβαια χρησιμοπευουν επι το πλειστον για την μετρηση της επιδρασης του συνδυασμου ηχοσυστηματος και χωρου στο τελικο αποτελεσμα. Διοτι ο χωρος ειναι πιο σημαντικος στο τελικο αποτελεσμα απο το αν η πηγη θα ειναι βινυλιο η cd, αλλα ελαχιστοι το γνωριζουν , λιγοτεροι το κατανοουν κι ελαχιστοι φροντιζουν για αυτο.

ΥΓ. Δεν ειναι κατι απλο οι μετρησεις, δεν ειναι plug n play και δεν ειναι κατι που μπορει να κατανοησει καποιος χωρις πειρα και γνωση. Οποτε επειδη η ερωτηση σου φανταζομαι οτι ειναι αν υπαρχει καποιο διεθνες στανταρ που να βαθμολογει και να πιστοποιει με καποια ευκολα κατανοητη κλιμακα την μετρησιμη πιστοτητα μιας συσκευης αναπαραγωγης, η απαντηση ειναι οχι. Αυτα τα αναλαμβανουν σοβαροι reviewers με γνωσεις κι εξοπλισμο. Επαναλαμβανω το σοβαροι για να μην μπερδευτει κανεις με τους reviewers που λενε εντυπωσεις για ηχοσυστηματα με το...αυτι. Ενιοτε και με την τσεπη.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα ολη η συζητηση με την θεωρητικη αναλυση και τη πιστοτητα των CD μου θυμιζει αυτο: 

 

Τον ηχο που εχω ακουσει σε βινυλιο δεν τον εχω ακουσει με κανενα αλλο μεσο. 

Οσο για τα καινουργια τραγουδια σε βινυλια, συμφωνω: με την σημερινη παραγωγη δεν εχουν λογο υπαρξης. Με ελαχιστες εξαιρεσεις που δεν εχω πετυχει, απλα δεν θελω να ειμαι σπολυτος

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το βινύλιο βγάζει πιο μελωδικό ήχο από το CD όχι λόγω αναλογικού ήχου(όπως νομίζουν οι περισσότεροι) αλλά γιατί με τη χρήση καταστρέφονται πρώτα οι ψηλές συχνότητες. Αυτές που κάνουν τον ήχο πιο σκληρό, ειδικά σε υπερεπεξεργασμένες μοντέρνες ηχογραφήσεις.

Το CD είναι μακράν ανώτερο σε πιστότητα με τα 16bit του, που δίνουν από 90db έως 120db δυναμική περιοχή. Ακούγεται "ψηφιακό" εξαιτίας των τόνων ηχητικής επεξεργασίας που συναντά κανείς σε μοντέρνα μουσική. Δεν φταίει καθόλου το ίδιο το μέσο.

Ο λόγος για τον οποίο το βινύλιο ξεπέρασε το CD σε πωλήσεις είναι ότι το τελευταίο σταδιακά υποκαταστάθηκε από την downloadable ψηφιακή μουσική(αν και είναι τεχνικά ανώτερο από τα ψηφιακά αρχεία*). Τίποτε άλλο.

Why Compact Discs Sound Great

 

Παίζει να μην έχεις ακούσει ποτέ βινύλιο σε σοβαρό σύστημα.
Μέσω Internet πάντως, τα βινύλια δεν ακούγονται.

Επεξ/σία από nikoskon
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DisRaptor είπε

Συγνωμη αλλα ολη η συζητηση με την θεωρητικη αναλυση και τη πιστοτητα των CD μου θυμιζει αυτο: 

Τον ηχο που εχω ακουσει σε βινυλιο δεν τον εχω ακουσει με κανενα αλλο μεσο. 

Οσο για τα καινουργια τραγουδια σε βινυλια, συμφωνω: με την σημερινη παραγωγη δεν εχουν λογο υπαρξης. Με ελαχιστες εξαιρεσεις που δεν εχω πετυχει, απλα δεν θελω να ειμαι σπολυτος

Τοτε για ποιο λογο ρωτας για στανταρς μετρησεων κλπ; Βαλε το αυτι σου, ακου τις μαγικες χροιες κι ασε την πιστοτητα που ειναι κατι αντικειμενικο και μετρησιμο, κατα μερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...