Προς το περιεχόμενο

Νέο Αυτόματο Αμάξι Πόλης


Nick_007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Nick_007 είπε

Πριν ξεκινήσω την έρευνα μου αυτό θεωρούσα και εγώ. Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για παράδειγμα εάν το συγκρίνεις με την αγορά ενός Swift. Σίγουρα σε βάθος δεκαετίας το Yaris κερδίζει, αλλά για 5 ως 7 και αναλόγως τα χιλίομετρα που κάνεις εξαρτάται. Έχω βάλει στόχο να κάνω την αγορά προς τον Νοέμβριο ώστε να υπάρχουν πραγματικές μετρήσεις από τον νέο Yaris και Swift Facelift. 

Καταναλώσεις σουιφτ 2019 αυτόματο.  5,6 μέσα στην πόλη.  Εκτος 5,3 με ταχύτητες κάπου στα 120. Ότι σου γραφω είναι πραγματικό. Τόσα γράφει στο καντράν.  Στα πρώτα 1500 χλμ πηγαινε 6,2. Τωρα ένα χρόνο μόνο μέσα στην πόλη είναι 5,6.   8000χλμ έχει μόνο σχεδόν 1,5 χρόνων αυτοκίνητο.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, mp123 είπε

Καταναλώσεις σουιφτ 2019 αυτόματο.  5,6 μέσα στην πόλη.  Εκτος 5,3 με ταχύτητες κάπου στα 120. Ότι σου γραφω είναι πραγματικό. Τόσα γράφει στο καντράν.  Στα πρώτα 1500 χλμ πηγαινε 6,2. Τωρα ένα χρόνο μόνο μέσα στην πόλη είναι 5,6.   8000χλμ έχει μόνο σχεδόν 1,5 χρόνων αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ. Κατά την άποψη σου με την mild hybrid έκδοση πόσο μπορεί να μειωθεί η κατανάλωση; Το δίλημμα μου είναι κατά πόσο αξίζει η διαφορά τιμής με το νέο Yaris (hybrid) καθώς η πιο βασική έκδοση είναι πιο ακριβή από την καλύτερη του Swift. Με μια διαφορά 2 – 2.5 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα το όφελος είναι  400 ευρώ περίπου το χρόνο.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Nick_007 είπε

Ευχαριστώ. Κατά την άποψη σου με την mild hybrid έκδοση πόσο μπορεί να μειωθεί η κατανάλωση; Το δίλημμα μου είναι κατά πόσο αξίζει η διαφορά τιμής με το νέο Yaris (hybrid) καθώς η πιο βασική έκδοση είναι πιο ακριβή από την καλύτερη του Swift. Με μια διαφορά 2 – 2.5 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα το όφελος είναι  400 ευρώ περίπου το χρόνο.   

Μπορείς να συγκρίνεις τις επίσημες καταναλώσεις που δίνει ο κατασκευαστής. Μπορεί οι κατασκευαστές να δηλώνουν 20% μικρότερες καταναλώσεις από τις πραγματικές (οι δοκιμές τους είναι υπό ιδανικές συνθήκες) αλλά αν συγκρίνεις τις καταναλώσεις μεταξύ των μοντέλων του ίδιου κατασκευαστή βλέπεις ποια είναι η διαφορά. Αν θες μεγάλη ακρίβεια πρόσθεσε +20% στα νούμερα που βλέπεις.

 

ΥΓ

Προσωπικά μου αρέσει το Ι20 , ένας σημαντικός λόγος είναι τα 5 χρόνια εγγύηση. Επίσης η βασική έκδοση της hyundai συνήθως είναι "μεσαία" σε άλλες μάρκες γιατί σου δίνει πλούσιο εξοπλισμό από την αρχή. Πήγαινε κάνε και εκεί ένα test drive να δεις αν το γουστάρεις.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nick_007 είπε

Ευχαριστώ. Κατά την άποψη σου με την mild hybrid έκδοση πόσο μπορεί να μειωθεί η κατανάλωση; Το δίλημμα μου είναι κατά πόσο αξίζει η διαφορά τιμής με το νέο Yaris (hybrid) καθώς η πιο βασική έκδοση είναι πιο ακριβή από την καλύτερη του Swift. Με μια διαφορά 2 – 2.5 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα το όφελος είναι  400 ευρώ περίπου το χρόνο.   

Σχεδόν τίποτα Άντε 0,1. . Δεν είναι καθαρό hybrid. Τωρα στο διλημα σου σουιφτ η γιαρις βάλε και τους χώρους που έχει πιο πολλούς το γιαρις Επισεις πιο σου αρέσει εσένα. Εγω στο ξαναλέω ειμουν τυχερός . Το πηρα 14850 gl+ με το κλειδη στο χέρι. Τωρα έχει 16100. Στην θέση σου θα πήγαινα ι20 κάτω Άπο 15 η μεσσαια έκδοση. 
Υπερεκτιμινενο το γιαρις hybrid για την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, george0083 είπε

Πάρε citigo ηλεκτροκίνητο κάνει 19500 και 4500 η επιδότηση βγαίνει 15000. Έχει 200 χλμ αυτονομία είναι μια χαρά για την πολη

Φιλε μου μάλλον τα μπερδεύεις. Τι πρωί που κοίταγαν αθλητικά τυχαία το διάβασα. 23500 έχει. 19000 μαζί με την επιδότηση βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mp123 είπε

Σχεδόν τίποτα Άντε 0,1. . Δεν είναι καθαρό hybrid. Τωρα στο διλημα σου σουιφτ η γιαρις βάλε και τους χώρους που έχει πιο πολλούς το γιαρις Επισεις πιο σου αρέσει εσένα. Εγω στο ξαναλέω ειμουν τυχερός . Το πηρα 14850 gl+ με το κλειδη στο χέρι. Τωρα έχει 16100. Στην θέση σου θα πήγαινα ι20 κάτω Άπο 15 η μεσσαια έκδοση. 
Υπερεκτιμινενο το γιαρις hybrid για την γνώμη μου.

Το i20 θα βγει hybrid?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, james_ είπε

Το i20 θα βγει hybrid?

Μην ψαρώνετε με το hybrid. Σας έχει όλους μια μανία με αυτήν την λέξη. Οκ θα γλυτώσεις 1 λίτρο στα 100. Κλάιν μαιν.Οταν λήξει η εγγύηση και σου βγάλει ζημιά στο σύστημα κλάφτα  η όταν θα το πουλήσεις μετά σιγά μην το πάρει κανένας . Μηχανικός ειμσι hybrid ποτέ δεν θα παρω. ( κάθε 3 χρόνια αλλάζω αμάξι ) hybrid ποτέ όσο έχω την επιλογή να πάρω κάτι χωρίς αυτό το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Μην ψαρώνετε με το hybrid. Σας έχει όλους μια μανία με αυτήν την λέξη. Οκ θα γλυτώσεις 1 λίτρο στα 100. Κλάιν μαιν.Οταν λήξει η εγγύηση και σου βγάλει ζημιά στο σύστημα κλάφτα  η όταν θα το πουλήσεις μετά σιγά μην το πάρει κανένας . Μηχανικός ειμσι hybrid ποτέ δεν θα παρω. ( κάθε 3 χρόνια αλλάζω αμάξι ) hybrid ποτέ όσο έχω την επιλογή να πάρω κάτι χωρίς αυτό το σύστημα.

Άρα προτείνεις το i20 σε χειροκίνητο ή αυτόματο και όχι το imt. Εχουν αξία τα 120 άλογα ή με τα 100 θα είσαι εντάξει? Όταν αρχίσουν τα test drive θα δω πως είναι και οδηγικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για τέτοια κατηγορία και για τον σκοπό που το θέλεις όχι πάνω από 15κ και όχι hybrid. 
- Φυσικα αυτόματο.

- Καλά είναι τα 120 άλογα αλλά όχι πάνω από 15κ και αυτόματο.

Μην πάρεις την έκδοση με τα 84 άλογα. Δεν πάει μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, james_ είπε

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ αυτόματο αλλά στο εξωτερικό παίζει πολύ το αυτόματο. Κάνει και για ταξιδια?

Μετά το πολυ από πέντε λεπτά θα λες πως οδηγούσα τσσα χρόνια το μανουαλ.  Φυσικα κάνει και για ταξίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Μην ψαρώνετε με το hybrid. Σας έχει όλους μια μανία με αυτήν την λέξη. Οκ θα γλυτώσεις 1 λίτρο στα 100. Κλάιν μαιν.Οταν λήξει η εγγύηση και σου βγάλει ζημιά στο σύστημα κλάφτα  η όταν θα το πουλήσεις μετά σιγά μην το πάρει κανένας . Μηχανικός ειμσι hybrid ποτέ δεν θα παρω. ( κάθε 3 χρόνια αλλάζω αμάξι ) hybrid ποτέ όσο έχω την επιλογή να πάρω κάτι χωρίς αυτό το σύστημα.

Σήμερα μπήκα και σε σκέψεις για το απλό Yaris καθώς βάζοντας κατω τα νούμερα. Περιμένω να δω το i20 από κοντά και να κάνω τεστ drive.

Το shortlist είναι Swift, Corsa και i20 με στόχο η τιμή να μην ξεπεράσει τα 16Κ. Ίσως να έβλεπα το Rio για τα 7 χρόνια εγγύηση. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Nick_007 είπε

Σήμερα μπήκα και σε σκέψεις για το απλό Yaris καθώς βάζοντας κατω τα νούμερα. Περιμένω να δω το i20 από κοντά και να κάνω τεστ drive.

Το shortlist είναι Swift, Corsa και i20 με στόχο η τιμή να μην ξεπεράσει τα 16Κ. Ίσως να έβλεπα το Rio για τα 7 χρόνια εγγύηση. 

Βγάλε το οπελ. Βγάλε το κια. Το οπελ είναι οπελ απλώς το κια δεν αξιζει όσα ζητάει. 
Τωρα αν τα δυο αυτά τα συγκρινεις σαν τεστ ντραιβ ( είχα ι10 2017 και ι20 2012 ) το σουιφτ είναι κλάσεις ανώτερο. Δεν συγκρίνετε.τωρα θα μου πεις άλλο το ι20 του 2020. Έχω να σου πω Χιουντάι είναι τα ίδια είναι. Ίδια φιλοσοφία. Διαλέγεις λοιπόν. Σπορ αίσθηση , νεανικό ( Φυσικα τηρουμένων των αναλογιών μιλάμε τωρα ) αλλά λίγους χώρους πας σουιφτ θέλεις ουδέτερο  οδηγικά αλλα χώρους πας ι20. Είναι απλό. Ποιοτικώς τα ίδια είναι μην ψάχνετε διάφορες.

Υ.γ κόψε στα 15κ. Πολλά δινεις για αυτη την κατηγορία. Ένα εργαλείο δουλειάς είναι.συμβιβασου με λιγότερα έξτρα .

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...