Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia εξαγοράζει την ARM με το ποσό των 40 δισ. δολαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά δεν θα δούμε τίποτα άμεσα το συναρπαστικό, ίσως στο μέλλον βγάλουν κάτι που να συνδιάζει καλά τεχνολογίες και να είναι αποδοτικό, για την ώρα η μόνη διαφορά θα είναι η μεγαλύτερη κερδοφορία της Nvidia.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η λογική λέει ότι θα δούμε για ακόμα μια φορά μονοπωλιακές τακτικές (μικρή έως καθόλου καινοτομία εφόσον δεν υπάρχει πίεση από τον ανταγωνισμό) το συναίσθημα λέει ότι πιθανότατα  θα δούμε εντυπωσιακά πράγματα σε πρώτο βαθμό στις φορητές συσκευές και σε δεύτερο βαθμό σε σταθερούς υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Δεν υπαρχει αμφιβολια. 

Intel nvidia. Κυριαρχοι τωρα και μετα. 

Οσοι εφυγαν απο το μαντρι με amd ως ασωτοι θα ξαναγυρισουν στα γονατα για συγχωρεση. 

Τελος. 

Εγώ λέω να περιφερουμε με ταμπέλα "εχω ryzen" και ξυρισμένο κεφάλι στις πλατείες όσων πήραν AMD. Ίσως και κάποιο μαστίγιο προς παραδειγματισμό? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ολιγοπώλιο στο μεγαλείο του. Δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται αυτή η συγχώνευση. Δυστυχώς αυτή η κίνηση θα έχει κακές επιπτώσεις μακροπρόθεσμα  στους καταναλωτές. 

  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ZahosDoganos said:

Εγώ λέω να περιφερουμε με ταμπέλα "εχω ryzen" και ξυρισμένο κεφάλι στις πλατείες όσων πήραν AMD. Ίσως και κάποιο μαστίγιο προς παραδειγματισμό? 

Εμένα στην πλατεία μου δεν αγόρασαν AMD! 

Συντακτικό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίμαι περίεργος να δω αν θα αλλάξει κάτι για την Apple που ήθελε να βασίσει τα νέα της mac σε ARM επεξεργαστές, αλλά οι σχέσεις με την Nvidia από το 2013 και μετά έχουν υπάρξει εξαιρετικά κακές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

12 minutes ago, KonstantinosX76X said:

Eίμαι περίεργος να δω αν θα αλλάξει κάτι για την Apple που ήθελε να βασίσει τα νέα της mac σε ARM επεξεργαστές, αλλά οι σχέσεις με την Nvidia από το 2013 και μετά έχουν υπάρξει εξαιρετικά κακές.

Μπα, αν η Apple ένιωθε πως απειλείται θα την αγόραζε η ίδια! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα απίστευτα κεφάλαια που έχουν συσσωρευθεί και πρέπει να επενδυθούν κάπου ώστε να αποδώσουν ξανά οι εξαγορές αυτές είναι απόλυτα φυσιολογικές. 

Αυτή την στιγμή το μοναδικό πρόβλημα της Apple είναι που θα επενδύει τα τεράστια κέρδη που έχει κάθε εξάμηνο και φυσικά δεν μπορούν να ''κάθονται''. Αυτό το γνωρίζουν όλοι και όταν γίνονται εξαγορές οι τιμές εκτοξεύονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Με τα απίστευτα κεφάλαια που έχουν συσσωρευθεί και πρέπει να επενδυθούν κάπου ώστε να αποδώσουν ξανά οι εξαγορές αυτές είναι απόλυτα φυσιολογικές. 

Αυτή την στιγμή το μοναδικό πρόβλημα της Apple είναι που θα επενδύει τα τεράστια κέρδη που έχει κάθε εξάμηνο και φυσικά δεν μπορούν να ''κάθονται''. Αυτό το γνωρίζουν όλοι και όταν γίνονται εξαγορές οι τιμές εκτοξεύονται. 

Καλά αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα, μπορούν πχ να αγοράζουν Κινέζικα ή άλλα ομόλογα μέχρι να παγώσει η κόλαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να δούμε Raspberry να ξεκινάνε στα 100€ ? 😛

Κοιτουσα για RiscV σαν εναλλακτική του ARM , αλλά άκρη δεν έβγαλα . 
Σαν πλατφόρμα που χρησιμοποιείται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pao13 είπε

εγώ απορώ γιατί η apple δεν αγόρασε την arm αφού θα στηρίξει όλη την παραγωγή της εκεί 

αυτά τα λεφτά θα τα έδινε έτσι η αλλιώς 

Η apple χρησιμοποιεί μόνο το instruction set της Arm και είναι το μόνο πράγμα που κάνει license. Η apple σχεδιάζει η ίδια τις CPUs και τις GPUs της, κάτι το οποίο κάνει και η Arm. Οπότε δεν έχει κανέναν λόγο να αγοράσει όλη την business της Arm για ένα μικρό κομμάτι που ίσως την ενδιαφέρει. Είναι σαν να αγοράζεις όλο το supermarket ενώ το μόνο που σε νοιάζει είναι να φας είναι τα μήλα. 


Επίσης η apple είναι (κυρίως) hardware company και η Arm IP company και αυτά τα δυο είναι συμβατά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, kostis76 said:

Ερχεται 3ος παιχτης στις CPU?

Έβγαζε arm soc η Nvidia, γιατί να αλλάξει κάτι τώρα?

Αν εννοείς x86, δεν μπορεί.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...