Προς το περιεχόμενο

Κρυπτογραφημένα αρχεία


NasstasjiaP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φόρουμ καλημέρα!

Ελπίζω να είμαι στη σωστή κατηγορία.

Άλλαξα πρόσφατα υπολογιστή κ έκανα μια μεγάλη πατάτα. Αντέγραψα τα σημαντικά μου αρχεία σε εξωτερικό σκληρό να τα τρέξω στον καινούριο υπολογιστή, αλλά δυστυχώς, τα αρχεία των ασθενών μου παρέλειψα να τα αποκρυπτογραφήσω πριν την μεταφορά. Αποτέλεσμα τώρα δεν μπορώ να τα ανοίξω. Το χειρότερο είναι πως δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να ξαναφέρω τον παλιό υπολογιστή στην προηγούμενη κατάσταση για να ξαναμπώ να τα αποκρυπτογραφήσω, να τα αντιγράψω κλπ. Χρησιμοποίησα το Encryption suite που έχουν τα ίδια τα Windows.

Υπάρχει κάνενας τρόπος να αποκρυπτογραφήσω τα αντεγραμμένα αρχεία??? Back door ή ρυθμίσεις που να λένε πως είμαι ο ιδιοκτήτης του αρχείου, πχ μέσω Microsoft live account, για να τα αποκαταστήσω???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Φιλικά,

Αναστασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NasstasjiaP είπε

Φόρουμ καλημέρα!

Ελπίζω να είμαι στη σωστή κατηγορία.

Άλλαξα πρόσφατα υπολογιστή κ έκανα μια μεγάλη πατάτα. Αντέγραψα τα σημαντικά μου αρχεία σε εξωτερικό σκληρό να τα τρέξω στον καινούριο υπολογιστή, αλλά δυστυχώς, τα αρχεία των ασθενών μου παρέλειψα να τα αποκρυπτογραφήσω πριν την μεταφορά. Αποτέλεσμα τώρα δεν μπορώ να τα ανοίξω. Το χειρότερο είναι πως δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να ξαναφέρω τον παλιό υπολογιστή στην προηγούμενη κατάσταση για να ξαναμπώ να τα αποκρυπτογραφήσω, να τα αντιγράψω κλπ. Χρησιμοποίησα το Encryption suite που έχουν τα ίδια τα Windows.

Υπάρχει κάνενας τρόπος να αποκρυπτογραφήσω τα αντεγραμμένα αρχεία??? Back door ή ρυθμίσεις που να λένε πως είμαι ο ιδιοκτήτης του αρχείου, πχ μέσω Microsoft live account, για να τα αποκαταστήσω???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Φιλικά,

Αναστασία

Tα εχεις κρυπτογραφημένα αλλά δεν τα έχεις και σε backup?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Tα εχεις κρυπτογραφημένα αλλά δεν τα έχεις και σε backup?

Τα έχω σε back up πάλι κρυπτογραφημένα.

2 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Το έκανες με bitlocker? Έχεις το recovery key?

Το έκανα με εντολή encryption file  μέσα από τα windows... είχε αποθηκεύσει το recovery key το σύστημα... την έχω πατήσει χοντρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NasstasjiaP είπε

Τα έχω σε back up πάλι κρυπτογραφημένα.

Το έκανα με εντολή encryption file  μέσα από τα windows... είχε αποθηκεύσει το recovery key το σύστημα... την έχω πατήσει χοντρα?

Ποια διαδικασία ΑΚΡΙΒΩΣ ακολούθησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ποια διαδικασία ΑΚΡΙΒΩΣ ακολούθησες?

https://support.microsoft.com/en-us/help/4026312/windows-10-how-to-encrypt-a-file

Ο,τι έλεγε εδώ βήμα βήμα... είναι κ δύο χρόνια αυτή η δουλειά... περισσότερες λεπτομέρειες δεν θυμάμαι... 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NasstasjiaP είπε

https://support.microsoft.com/en-us/help/4026312/windows-10-how-to-encrypt-a-file

Ο,τι έλεγε εδώ βήμα βήμα... είναι κ δύο χρόνια αυτή η δουλειά... περισσότερες λεπτομέρειες δεν θυμάμαι... 😔

Δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα πλέον. Κατά το encryption δημιουργείτε ένα μοναδικό κλειδί και certificate. Αν τα χάσεις δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου. Αυτός είναι και ο σκοπός του encryption.

Θα πρέπει να ξανασυνδεθεί στον παλιό υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Το πρόγραμμα BitLocker των Windows, όταν κρυπτογραφεί ένα σύνολο αρχείων παράγει και ένα κλειδί που ονομάζεται Recovery Key. Αν το έχεις σώσει κάπου αυτό, όλα είναι εύκολα. Αυτό σου το δίνει πάντα όταν ζητάς κρυπτογράφηση. Αν δεν το έχεις σώσει κάπου, δεν μπορώ να φανταστώ κάποια λύση.

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Θα προσπαθήσω να ξαναμοντάρω τον παλιό υπολογιστή κ ελπίζω να μπουτάρει κανονικά.

Ακόμη κ εκεί μπορεί να χρειαστώ βοήθεια, οπότε μπορεί να σας ξαναενοχλήσω!

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα γρήγορο Google search υπάρχουν forum με τη διαδικασία back up του encryption key. Αν εχεις πρόσβαση στον παλιό σου υπολογιστή (και δεν έχεις κάνει κανένα φορματ φαντάζομαι) ίσως υπάρχουν πιθανότητες να το πάρεις back up και να το φορτώσεις στο νέο σύστημα. Δεν το χω δοκιμάσει παρακαλώ μια επιβεβαίωση από γνώστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας πω πως ναι!!! Τα κατάφερα!!! Μοντάρησα το παλιό και με τη βοήθεια ενός φίλου γκατζετάκια κάναμε και την αποκρυπτογράφηση!!!

Σας ευχαριστώ για την καλή σας διάθεση!!! Καλή συνέχεια σε όλους!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NasstasjiaP είπε

Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας πω πως ναι!!! Τα κατάφερα!!! Μοντάρησα το παλιό και με τη βοήθεια ενός φίλου γκατζετάκια κάναμε και την αποκρυπτογράφηση!!!

Σας ευχαριστώ για την καλή σας διάθεση!!! Καλή συνέχεια σε όλους!!!

Ο φίλος ο γκατζετάκιας δεν έκανε τίποτα...Την τύχη σου να ευχαριστείς που δεν έκανες κανένα φορμάτ στον παλιό και να ψάχνεσαι.

Όλα καλά λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Ο φίλος ο γκατζετάκιας δεν έκανε τίποτα...Την τύχη σου να ευχαριστείς που δεν έκανες κανένα φορμάτ στον παλιό και να ψάχνεσαι.

Όλα καλά λοιπόν.

Σίγουρα έκανε ψυχολογική υποστήριξη... Όσο για το format... δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω αν δεν ήμουν σίγουρη ότι όλα ΟΚ στον νέο προορισμό! (ψυχαναγκασμός ασφαλείας... χαχαχαχα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...